Аутор Тема: I1-M227  (Прочитано 23771 пута)

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
I1-M227
« послато: Април 21, 2016, 01:40:43 пре подне »
Здраво
Моје име је Кирил, ја сам из Белорусије. Пре неколико година, што тест на Y-DNA, сазнао сам да је мој Хаплогроуп I1-M227 (I1b номенклатура 23andMe). Ја сам створио пројекат и проучавају своју групу, која је представљена, укључујући у Србији, Хрватској и Македонији.
Ја сам био заинтересован за овај пост на вашем форуму - http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg17043#msg17043. Био бих веома захвалан ако би говорили о другим познатим случајевима позитивног теста за M227 (I1b) ако су познати.
На FTDNA је познато само један М227 са Балкана хрватског порекла. Занимљиво, његова хаплотип најближи мој, па претпостављам да М227 могао на Балкану, укључујући преко Источне Европе (Русија и Великог Војводства Литваније).
Хвала за било какву информацију.
Опростите ми српски. Половни Google преводилац  :)

mladjo

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #1 послато: Април 21, 2016, 02:30:12 пре подне »
Здраво
Моје име је Кирил, ја сам из Белорусије. Пре неколико година, што тест на Y-DNA, сазнао сам да је мој Хаплогроуп I1-M227 (I1b номенклатура 23andMe). Ја сам створио пројекат и проучавају своју групу, која је представљена, укључујући у Србији, Хрватској и Македонији.
Ја сам био заинтересован за овај пост на вашем форуму - http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg17043#msg17043. Био бих веома захвалан ако би говорили о другим познатим случајевима позитивног теста за M227 (I1b) ако су познати.
На FTDNA је познато само један М227 са Балкана хрватског порекла. Занимљиво, његова хаплотип најближи мој, па претпостављам да М227 могао на Балкану, укључујући преко Источне Европе (Русија и Великог Војводства Литваније).
Хвала за било какву информацију.
Опростите ми српски. Половни Google преводилац  :)


Добродошао на форум Порекло.рс, Кирил!
Надам се добром дружењу и размијени информација на обострано задовољство.
Твој српски је за 10, хвала ти што се њиме обраћаш.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: I1-M227
« Одговор #2 послато: Април 21, 2016, 05:46:12 пре подне »
Здраво
Моје име је Кирил, ја сам из Белорусије. Пре неколико година, што тест на Y-DNA, сазнао сам да је мој Хаплогроуп I1-M227 (I1b номенклатура 23andMe). Ја сам створио пројекат и проучавају своју групу, која је представљена, укључујући у Србији, Хрватској и Македонији.
Ја сам био заинтересован за овај пост на вашем форуму - http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg17043#msg17043. Био бих веома захвалан ако би говорили о другим познатим случајевима позитивног теста за M227 (I1b) ако су познати.
На FTDNA је познато само један М227 са Балкана хрватског порекла. Занимљиво, његова хаплотип најближи мој, па претпостављам да М227 могао на Балкану, укључујући преко Источне Европе (Русија и Великог Војводства Литваније).
Хвала за било какву информацију.
Опростите ми српски. Половни Google преводилац  :)

Кириле, добродошао на наше разговаралиште! Радуйемо се свакому Русу (и Бѣлорусу) дошавшему до нас. Слободно пиши на руском, то йе много боље него писати ужасно лоше прѣводе Гугл прѣводиоца. Боље ћемо те разумѣти.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I1-M227
« Одговор #3 послато: Април 21, 2016, 07:56:03 пре подне »
Здраво
Моје име је Кирил, ја сам из Белорусије. Пре неколико година, што тест на Y-DNA, сазнао сам да је мој Хаплогроуп I1-M227 (I1b номенклатура 23andMe). Ја сам створио пројекат и проучавају своју групу, која је представљена, укључујући у Србији, Хрватској и Македонији.
Ја сам био заинтересован за овај пост на вашем форуму - http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg17043#msg17043. Био бих веома захвалан ако би говорили о другим познатим случајевима позитивног теста за M227 (I1b) ако су познати.
На FTDNA је познато само један М227 са Балкана хрватског порекла. Занимљиво, његова хаплотип најближи мој, па претпостављам да М227 могао на Балкану, укључујући преко Источне Европе (Русија и Великог Војводства Литваније).
Хвала за било какву информацију.
Опростите ми српски. Половни Google преводилац  :)
Поздрав за Кирила и братску Белорусију! Добродошао!

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #4 послато: Април 21, 2016, 08:27:33 пре подне »
Здраво
Моје име је Кирил, ја сам из Белорусије. Пре неколико година, што тест на Y-DNA, сазнао сам да је мој Хаплогроуп I1-M227 (I1b номенклатура 23andMe). Ја сам створио пројекат и проучавају своју групу, која је представљена, укључујући у Србији, Хрватској и Македонији.
Ја сам био заинтересован за овај пост на вашем форуму - http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg17043#msg17043. Био бих веома захвалан ако би говорили о другим познатим случајевима позитивног теста за M227 (I1b) ако су познати.
На FTDNA је познато само један М227 са Балкана хрватског порекла. Занимљиво, његова хаплотип најближи мој, па претпостављам да М227 могао на Балкану, укључујући преко Источне Европе (Русија и Великог Војводства Литваније).
Хвала за било какву информацију.
Опростите ми српски. Половни Google преводилац  :)

Кириле, поздрав и добродошао!

Што се тиче хаплотипа о којем пишеш, претпостављам да се ради о Кончару из Хрватске. Иако је као мјесто поријекла означена Хрватска, ради се о српском презимену из некадашње Војне Крајине, из Лике тачније.

Искрено, нисам знао да ознака I1b у 23андме означава хаплогрупу I1-M227, али претпостављам да имаш увида у 23андме резултате. Ми смо ту информацију за Кончара добили посредним путем.

Како год, хаплогрупа I1-M227 је далеко од честе за просторе Балкана, заправо Кончар, ако је M227, је једини са ових простора који припада тој хаплогрупи.

Штета што нема СТР резултата или детаљнијих потврда о резултатима овог Кончара.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #5 послато: Април 21, 2016, 12:11:54 поподне »
Хвала на топлом пријему  :)

Погледао сам Кончар преко сајта 23andMe и наћи две особе са тим именом, како становнике Кончар Краj. Очигледно, како живи у САД, па сам написао им поруку на енглеском, али још није добио одговор од било кога од њих.
Према једном научних радова, М227, пронађени су у Босни (1 случај) и грчке Македоније (2 случаја). Исто тако, као што сам рекао, то је познато М227 из Хрватске (околина Загреба) и поменути Србин Кончар. Овај износ је мало за било каквих закључака, али с обзиром на њихову удаљеност од места наводног историјског домовине (Данска), прича њиховог пада на Балкан је веома интересантно за мене.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Спасибо за тёплый прием  :)

Я поискал Кончара на 23andMe и нашел двух людей с такой фамилией, оба выходцы из Кончарского Края. Судя по всему, оба проживают в США, поэтому я написал им сообщения по-английски, но пока не получил ответа ни от одного из них.
Согласно одной из научных работ, M227 были найдены в Боснии (1 случай) и греческой Македонии (2 случая). Также, как я уже упоминал, известен M227 из Хорватии (окресности Загреба) и вышеупомянутый серб Кончар. Этого количества немного для совершения каких-то выводов, но учитывая их удаленность от места предполагаемой исторической родины (Дания), история их попадания на Балканы мне очень интересна.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #6 послато: Април 21, 2016, 12:36:41 поподне »
Хвала на топлом пријему  :)

Погледао сам Кончар преко сајта 23andMe и наћи две особе са тим именом, како становнике Кончар Краj. Очигледно, како живи у САД, па сам написао им поруку на енглеском, али још није добио одговор од било кога од њих.
Према једном научних радова, М227, пронађени су у Босни (1 случај) и грчке Македоније (2 случаја). Исто тако, као што сам рекао, то је познато М227 из Хрватске (околина Загреба) и поменути Србин Кончар. Овај износ је мало за било каквих закључака, али с обзиром на њихову удаљеност од места наводног историјског домовине (Данска), прича њиховог пада на Балкан је веома интересантно за мене.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Спасибо за тёплый прием  :)

Я поискал Кончара на 23andMe и нашел двух людей с такой фамилией, оба выходцы из Кончарского Края. Судя по всему, оба проживают в США, поэтому я написал им сообщения по-английски, но пока не получил ответа ни от одного из них.
Согласно одной из научных работ, M227 были найдены в Боснии (1 случай) и греческой Македонии (2 случая). Также, как я уже упоминал, известен M227 из Хорватии (окресности Загреба) и вышеупомянутый серб Кончар. Этого количества немного для совершения каких-то выводов, но учитывая их удаленность от места предполагаемой исторической родины (Дания), история их попадания на Балканы мне очень интересна.

Кириле, сад сам баш погледао резулатате за овог М227 из Загреба, нисам га прије био уочио. Још веће изненађење је било кад сам видио да се он по маркерима у потпуности (на 23 маркера) поклапа са тестираним Србином Миленковићем из јужне Србије. Ово што смо захваљујући твом јављању открили, можда значи да је број М227 међу Србима приличан и да их има још. Наиме, постоји читава група сличних хаплотипова на нашем пројекту http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I1 за коју сам ја вјеровао да су I1-Z58, а можда се ради о I1-M227. Посебно обрати пажњу на родове А, Б и В.

Вјеровао сам да су I1-Z58 по предикцији, али нико од њих није СНП потврђен на Z58. Чак је из рода А, Алексић радио тестирање на највећу грану унутар Z58-Z59 и био негативан. Узимајући у обзир и постојање М227 код Кончара у Лици, није искључено да се и од ових родова заправо ради о I1-M227.

« Последња измена: Април 21, 2016, 01:33:43 поподне Синиша Јерковић »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #7 послато: Април 21, 2016, 01:11:58 поподне »
Ево шта је Кен Нортвед написао прије пар година о I1-M227:

"Ever since 2004 when the Rootsi et al first paper on haplogroup I in Europe came out, the M227+ subhaplogroup of I1 has been on the radar screen. They found M227+ at a decent rate, especially in eastern Europe.

But today, 8 years later, we have only 15 or 20 known M227+ haplotypes in our databases. I am sure there are quite a few more, but it is difficult to get folks to test for M227. The main reason is that we have almost no way to identify a M227+ haplotype. And M227+ is sufficiently low frequency it would be irresponsible to push for mass M227 testing.

There is a modest tendency for DYS385 to be 14,14 (or 14,15); but that is too common to be a decisive identifier by itself. There is a modest tendency for DYS448 to be 21. The only other modest tendency I can see among the known M227+ is for DYS464 to show evidence of more than four copies.

None of the known M227+ folks have purchased the 68-111 extension of haplotypes. The 68-111 set have been fertile grounds for finding clade identifying STRs. I urge M227+ folks to take advantage today (last day) of FTDNA’s sale on extensions to 111 STRs. A couple such extensions and we could perhaps find more robust STR identifiers for M227+

M227+ is DF29*, being negative for the Z58, Z63 and L22 snps."

Као што се види, проблем са М227 је што се веома тешко уочава на основу СТР резултата.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #8 послато: Април 21, 2016, 01:47:59 поподне »
Хвала за линк за базу података пројекта. Да, чини се да је нека врста "Б" припада групи М227. Ово је велика откриће!

Волео бих да схвате како база података може да разуме, ко тестирао СНП, а ко није? Чињеница да је из другог научног рада Имам неколико маркера тестиран Србина, који припада огранку S7642 (ове подветка CTS6364). DYS385 је 13-14, који је обично карактеристика гране Z58. Тако да имам сумњу да су неки припадници српског пројекта, из за Z58, може заправо бити S7642 - огранак Сцандинавиан порекла.

Информације из Кена нешто застарело. Последњих пар година сам активно истражује своју грану, што је довело до повећања доказано М227 до 60+ људи (јединствене линије - 40). Јасно је подељена у три групе: Источне Европе (Литванија, Белорусија), Северна немачки и Западне Европе (Нормандија, Велика Британија, Шпанија, Италија). Последњи кластер је јединствено повезана са Нормани, а све три линије наводно спајају у Данској и југу Шведске.

------------------------------------------------------------------------------------------

Спасибо за ссылку на базу данных проекта. Да, похоже, что род "В" принадлежит к группе M227. Это отличная находка!

Хотел бы понять, как в этой базе данных можно понять, кто тестировал снип, а кто нет? Дело в том, что из другой научной работы у меня есть несколько маркеров протестированного серба, который принадлежит к ветке S7642 (это подветка CTS6364). DYS385 у него равен 13-14, что обычно характерно для ветки Z58. Поэтому у меня есть подозрение, что некоторые участники сербского проекта, отнесенные к Z58, на самом деле могут быть S7642 - ветке скандинавского происхождения.

Информация от Кена несколько устарела. Последние пару лет я активно исследую свою ветку, что привело к увеличению подтвержденных M227 до 60+ человек (уникальных линий - около 40). Явно выделяются 3 кластера: восточно-европейский (Литва, Беларусь), северогерманский и западно-европейский (Нормандия, Британия, Испания, Италия). Последний однозначно связан с Норманнами, а все три линии, предположительно, сходятся в Дании или южной Швеции.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #9 послато: Април 21, 2016, 02:02:47 поподне »
Хвала за линк за базу података пројекта. Да, чини се да је нека врста "Б" припада групи М227. Ово је велика откриће!

Волео бих да схвате како база података може да разуме, ко тестирао СНП, а ко није? Чињеница да је из другог научног рада Имам неколико маркера тестиран Србина, који припада огранку S7642 (ове подветка CTS6364). DYS385 је 13-14, који је обично карактеристика гране Z58. Тако да имам сумњу да су неки припадници српског пројекта, из за Z58, може заправо бити S7642 - огранак Сцандинавиан порекла.

Информације из Кена нешто застарело. Последњих пар година сам активно истражује своју грану, што је довело до повећања доказано М227 до 60+ људи (јединствене линије - 40). Јасно је подељена у три групе: Источне Европе (Литванија, Белорусија), Северна немачки и Западне Европе (Нормандија, Велика Британија, Шпанија, Италија). Последњи кластер је јединствено повезана са Нормани, а све три линије наводно спајају у Данској и југу Шведске.

------------------------------------------------------------------------------------------

Спасибо за ссылку на базу данных проекта. Да, похоже, что род "В" принадлежит к группе M227. Это отличная находка!

Хотел бы понять, как в этой базе данных можно понять, кто тестировал снип, а кто нет? Дело в том, что из другой научной работы у меня есть несколько маркеров протестированного серба, который принадлежит к ветке S7642 (это подветка CTS6364). DYS385 у него равен 13-14, что обычно характерно для ветки Z58. Поэтому у меня есть подозрение, что некоторые участники сербского проекта, отнесенные к Z58, на самом деле могут быть S7642 - ветке скандинавского происхождения.

Информация от Кена несколько устарела. Последние пару лет я активно исследую свою ветку, что привело к увеличению подтвержденных M227 до 60+ человек (уникальных линий - около 40). Явно выделяются 3 кластера: восточно-европейский (Литва, Беларусь), северогерманский и западно-европейский (Нормандия, Британия, Испания, Италия). Последний однозначно связан с Норманнами, а все три линии, предположительно, сходятся в Дании или южной Швеции.

Да, на пројекту су уписани и они СНП-ови који нису тестирани, већ само предиктовани. То свакако треба промијенити.

сасвим је могуће да има и  S7642, али нема СНП потврде.

Хвала ти на овим информацијама везано за огранке М227, веома су корисне. Тренутно радимо на тестирању 1200 српских хаплотипа, па ће вјероватно бити још М227 хаплотипа.

Ако сам те добро разумио сматраш да је М227 норманског поријекла.

На пројекту већ имамо доста Срба који су P109 (СНП потврђени) и за које такође претпостављамо норманско поријекло.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #10 послато: Април 22, 2016, 11:56:17 пре подне »
Колико је мени познато, I1 у јужном Балкану представљен пре свега хаплогрупа P109 и Z63. Ако заиста повезан са првим Норман, онда је друга највероватније потомци спремни. Испоставило се да I1 пао на Балкану најмање два таласа, тако да јасно кажу који су били тамо М227 је тешко. Дефинитивно само по својој хаплотип 41100 је потпуно другачији од представника "Нормандија" кластера M227.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Насколько мне известно, I1 на юге Балкан представлены преимущественно гаплогруппами P109 и Z63. Если первые действительно связаны с норманнами, то вторые, скорее всего, потомки готов. Получается, что I1 попадали на Балканы как минимум двумя волнами, так что однозначно сказать с какой из них там оказались M227 пока сложно. Однозначно только что по своему гаплотипу 41100 совершенно не похож на представителя "Нормандского" кластера M227.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-M227
« Одговор #11 послато: Март 07, 2018, 04:55:21 поподне »
На овој теми можемо да дискутујемо о занимљивој грани I1 која се местимично јавља и код Срба - М227. Према Yfull-у, настала је пре око 3700 година, а ПЗП (последњи заједнички предак) тестираних је живео пре око 3000 година. Тестирани са Yfull-а имају углавном северну-североисточну дистрибуцију (Финска, Данска, Шведска, Литванија, Белорусија, Русија, чак и један Палестинац). Филогенетски низ за ту грану иде овако:

I1 M253>DF29>Z2336>Y3866>S4767>Y4781>S4770>M227

https://www.yfull.com/tree/I-M227/

До сада тестирани Срби на табели СДП-а, предвиђени припадници ове подгране, су:

1. Ђенадић, Аранђеловдан, Грчак/Александровац/СРБ
2. Остојић, Томиндан, Срезојевци/Таково/СРБ
3. Миленковић, Михољдан, Мирница/Куршумлија/СРБ
4. Драча, Стевањдан, Доње Биљане/Бенковац/Далмација/СРБ
5. Крунић, Василијевдан, Јасеница/Ваљево/СРБ
6. Бојовић, Михољдан, Источни Мојстир/Тутин/СРБ
7. Ивановић, Никољдан, Брањево/Зворник/РС
8. Глоговац, Ђурђевдан, Невесиње/РС
9. Живковић, Никољдан, Шабац/СРБ

М227 се појављује и код појединаца на необјављеним истраживањима. На који начин је ова подграна доспела међу Србе, и које је њено исходиште? Због карактеристичне славе (Михољдан) која се јавља код појединих припадника, ја бих претпоставио да је ова подграна могла доћи посредством Саса, али наравно, питање њеног порекла међу Србима и даље остаје отворено.
« Последња измена: Март 07, 2018, 04:56:40 поподне Лука »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: I1-M227
« Одговор #12 послато: Март 07, 2018, 04:59:24 поподне »
За ову грану M227 сматра се да су је ширили Варјази. НЗП за наших 9 тестираних је око 550 година.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #13 послато: Март 07, 2018, 06:14:49 поподне »
Можда не би било лоше da administratori пребацe са сљедеће темe поруке које се односе на I1-M227. Јавио се био Кирил из Белорусије, који је I1-M227. Мислим да у том низу порука има оних које су интересантне.

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=57.msg20378#msg20378

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-M227
« Одговор #14 послато: Март 07, 2018, 09:52:25 поподне »
Занимљиво. Због чега их повезују баш са Варјазима? Можда се у њиховом присуству (М227) крију они топонимски трагови (Вараге), за које је Сол претпостављао да се могу повезати са P109.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: I1-M227
« Одговор #15 послато: Март 09, 2018, 10:23:20 пре подне »
За ову грану M227 сматра се да су је ширили Варјази. НЗП за наших 9 тестираних је око 550 година.

Варјази (дал у висантијској, дал у русској служби) су већ од 1040. били православни. Тиме је и мање извесно варјашко порекло I1-M227 михољданских свечара.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #16 послато: Март 14, 2018, 04:01:50 пре подне »
Драго ми је да науче да је број могућих повећања М227. Морам да кажем да очекујем да они припадају истој класи као и ја - А11380. У овом тренутку, у овој подгрупи, два учесника потврдио Биги - ја и аустријске из Бургенланд, где је велики хрватских дијаспоре.
Ако српски М227 ће А11380, то би значило да су на Балкану или Готи или Варјази. Нормане, мислим, не мора узети у обзир.
Чињеница да је заједнички предак свих српских М227 живели релативно недавно подржава највише верзију Варјази.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Рад был узнать, что количество возможных M227 растет. Должен сказать, что я ожидаю, что они принадлежат к той же подгруппе, что и я - A11380. На данный момент в этой подгруппе два участника, подтвержденных BigY - я и австриец из Burgenland, где проживает значительная хорватская диаспора.
Если сербские M227 окажутся A11380, то это будет означать, что они попали на Балканы или как готы или как варяги. Норманов, полагаю, можно не рассматривать.
Тот факт, что общий предок всех сербских M227 жил относительно недавно поддерживает скорее версию с варягами.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: I1-M227
« Одговор #17 послато: Март 14, 2018, 04:14:28 пре подне »
На табели "српског ДНК пројекта" има њих 9 који су I1-227 https://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I1

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: I1-M227
« Одговор #18 послато: Март 14, 2018, 04:37:42 пре подне »
За ову грану M227 сматра се да су је ширили Варјази. НЗП за наших 9 тестираних је око 550 година.
Може ли ова процена да значи да је предак ове наше гране дошао пре толико година? То добро премашује време Варјага (када су се тако звали)...9 тестираних на оволиком узорку и процена НЗП би значио да је у питању потомство једног човека који се неким случајем обрео овде, пре око 550 година, а не неке групе, па је зато теже направити претпоставку ко је могао донети ову грану. Да је процена НЗП старија за бар 300 година, могло би се разматрати о Варјазима, али та особа које је заједнички предак нашим тестиранима, пре 550 година одавно није била Варјаг (њени преци могуће)...
« Последња измена: Март 14, 2018, 04:46:11 пре подне ДушанВучко »

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #19 послато: Март 14, 2018, 09:54:21 пре подне »
Драго ми је да науче да је број могућих повећања М227. Морам да кажем да очекујем да они припадају истој класи као и ја - А11380. У овом тренутку, у овој подгрупи, два учесника потврдио Биги - ја и аустријске из Бургенланд, где је велики хрватских дијаспоре.
Ако српски М227 ће А11380, то би значило да су на Балкану или Готи или Варјази. Нормане, мислим, не мора узети у обзир.
Чињеница да је заједнички предак свих српских М227 живели релативно недавно подржава највише верзију Варјази.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Рад был узнать, что количество возможных M227 растет. Должен сказать, что я ожидаю, что они принадлежат к той же подгруппе, что и я - A11380. На данный момент в этой подгруппе два участника, подтвержденных BigY - я и австриец из Burgenland, где проживает значительная хорватская диаспора.
Если сербские M227 окажутся A11380, то это будет означать, что они попали на Балканы или как готы или как варяги. Норманов, полагаю, можно не рассматривать.
Тот факт, что общий предок всех сербских M227 жил относительно недавно поддерживает скорее версию с варягами.

Чини ми се да је подручје  јужног и источног Балтика, подручје са највећом разноврсношћу I1-M227. Једино се за грану Y7925 може рећи да је имала неку западноевропску експанзију, али и она има своје источне "балтичке" хаплотипове.

Колико сам видио, српски хаплотипови, који су иначе прилично униформни, и свакако припадају једном роду, најближе поклапање имају са Литванцем, 237644, Mykolas Gasiūnas c.(1815-1895), Suvainiškis   Lithuania.

Поред варјашко-германске тезе можда не би било лоше узети у обзир и могућност да су I1-M227 дошли на Балкан са Србима или неким другим словенским племеном, као дио балтословенских етногенетских процеса.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #20 послато: Март 14, 2018, 12:56:19 поподне »
Колико сам видио, српски хаплотипови, који су иначе прилично униформни, и свакако припадају једном роду, најближе поклапање имају са Литванцем, 237644, Mykolas Gasiūnas c.(1815-1895), Suvainiškis   Lithuania.
То је истина. Верујем да је 237644 припада А11380. Нажалост, 23764 није заинтересован за даље тестирање.

Поред варјашко-германске тезе можда не би било лоше узети у обзир и могућност да су I1-M227 дошли на Балкан са Србима или неким другим словенским племеном, као дио балтословенских етногенетских процеса.
Слажем се. Ја сам нови у историји насеља на Балкану, па сам хтео да питам где су M227 могао да дође. Кључни елемент је увек аустријска B81131.

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #21 послато: Март 14, 2018, 01:04:07 поподне »
То је истина. Верујем да је 237644 припада А11380. Нажалост, 23764 није заинтересован за даље тестирање.
Слажем се. Ја сам нови у историји насеља на Балкану, па сам хтео да питам где су M227 могао да дође. Кључни елемент је увек аустријска B81131.

Проблем је што нико од српских још није урадио SNP тест на М227, а било би пожељно да ураде и SNP тест на А11380. Овом приликом позивам оне који су активни на форуму, да то учине уколико имају могућности.

Српски М227 је прилично распршен, мада је свакако матично подручје на простору сјеверних дијелова данашње Црне Горе. Као да постоји нека веза овог рода са градско-рударским центрима у Брскову, Сребреници и Копаонику.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: I1-M227
« Одговор #22 послато: Март 14, 2018, 02:29:24 поподне »
Занимљиво. Због чега их повезују баш са Варјазима? Можда се у њиховом присуству (М227) крију они топонимски трагови (Вараге), за које је Сол претпостављао да се могу повезати са P109.  :)
Може ли ова процена да значи да је предак ове наше гране дошао пре толико година? То добро премашује време Варјага (када су се тако звали)...9 тестираних на оволиком узорку и процена НЗП би значио да је у питању потомство једног човека који се неким случајем обрео овде, пре око 550 година, а не неке групе, па је зато теже направити претпоставку ко је могао донети ову грану. Да је процена НЗП старија за бар 300 година, могло би се разматрати о Варјазима, али та особа које је заједнички предак нашим тестиранима, пре 550 година одавно није била Варјаг (њени преци могуће)...
Вјероватно су дошли раније, имају добра поклапања на Јхрд-у код Руса у области Севастопоља. Поред варјашке тезе, могла би се и размотрити теза о људима кнеза Ростислава Михаиловића https://sr.wikipedia.org/wiki/Ростислав_Михаиловић




Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #23 послато: Март 14, 2018, 09:58:18 поподне »
Симо,ја сам пре неки дан,баш о овој теми разговарао са Нинославом. Он ме је упутио да урадим SNP тест на I1-M227 и на А11380. Надам се да ћу то учинити врло брзо. Поздрав!

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #24 послато: Март 14, 2018, 10:57:38 поподне »
Вјероватно су дошли раније, имају добра поклапања на Јхрд-у код Руса у области Севастопоља.
Будите опрезни са прогнозама на основу минималне хаплотип. Идентични 12 STR доступан на 236655 (Белорусија, S7642) и Е8047 (бугарски, Z58).

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #25 послато: Март 14, 2018, 10:59:20 поподне »
Симо,ја сам пре неки дан,баш о овој теми разговарао са Нинославом. Он ме је упутио да урадим SNP тест на I1-M227 и на А11380. Надам се да ћу то учинити врло брзо. Поздрав!
Добра вест!

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #26 послато: Март 17, 2018, 04:46:51 пре подне »
Интересантне информације. Нашао сам научни рад, што је резултат Румуније, који се поклапа са српским М227 и приказан у YHRD карти. Према његовим речима постоје 17 STR тамо ја могу сасвим поуздано рећи да су Румуни - М227, али не Z58 (као Бугарски Е8047). Успут је Румуне из Констанца.

Следећа. Пре неколико година сам нашао на 23андме М227 из Румуније. Нажалост, он није био заинтересован за даље тестирање. Али, он је рекао да је његов предак линија иде од Добруџа. Констанца - један од највећих градова у Добруџа.

С обзиром на све ово, можемо претпоставити да су српски и румунски М227 - блиски рођаци (у равни Y-DNA), а свакако морају припадати на исти подветке. Занимљиво је видети ово М227 дошао у Србију из Румуније или обрнуто. Још компликује чињеница да неколико М227 са хаплотипами идентичан Срба наћи у североисточној Словенији.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Интересная информация. Я нашел научную работу, в которой есть результат румына, совпадающего с сербскими M227 и показанного на карте YHRD. По нему есть 17 STR и я довольно уверенно могу сказать, что этот румын - M227, а не Z58 (как болгарский Е8047). Причем, этот протестированный из Констанцы.

Далее. Несколько лет тому назад я нашел на 23andMe M227 из Румынии. К сожалению, человек не заинтересовался дальнейшим тестированием. Однако сообщил, что его предковая линия происходит из Добруджи. Констанца - один из крупнейших городов в Добруджи.

Учитывая все это, можно уверенно предположить, что сербские M227 и румынские M227 - близкие родственники (в Y-DNA плоскости) и уж точно должны принадлежать к одной подветке. Интересно понять, это M227 пришли в Сербию из Румынии или наоборот. Все еще сильнее усложнятся тем, что несколько M227 с хаплотипами идентичными сербским найдены и в северо-восточной части Словении.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-M227
« Одговор #27 послато: Март 17, 2018, 05:33:38 поподне »
Интересантне информације. Нашао сам научни рад, што је резултат Румуније, који се поклапа са српским М227 и приказан у YHRD карти. Према његовим речима постоје 17 STR тамо ја могу сасвим поуздано рећи да су Румуни - М227, али не Z58 (као Бугарски Е8047). Успут је Румуне из Констанца.

Следећа. Пре неколико година сам нашао на 23андме М227 из Румуније. Нажалост, он није био заинтересован за даље тестирање. Али, он је рекао да је његов предак линија иде од Добруџа. Констанца - један од највећих градова у Добруџа.

С обзиром на све ово, можемо претпоставити да су српски и румунски М227 - блиски рођаци (у равни Y-DNA), а свакако морају припадати на исти подветке. Занимљиво је видети ово М227 дошао у Србију из Румуније или обрнуто. Још компликује чињеница да неколико М227 са хаплотипами идентичан Срба наћи у североисточној Словенији.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Интересная информация. Я нашел научную работу, в которой есть результат румына, совпадающего с сербскими M227 и показанного на карте YHRD. По нему есть 17 STR и я довольно уверенно могу сказать, что этот румын - M227, а не Z58 (как болгарский Е8047). Причем, этот протестированный из Констанцы.

Далее. Несколько лет тому назад я нашел на 23andMe M227 из Румынии. К сожалению, человек не заинтересовался дальнейшим тестированием. Однако сообщил, что его предковая линия происходит из Добруджи. Констанца - один из крупнейших городов в Добруджи.

Учитывая все это, можно уверенно предположить, что сербские M227 и румынские M227 - близкие родственники (в Y-DNA плоскости) и уж точно должны принадлежать к одной подветке. Интересно понять, это M227 пришли в Сербию из Румынии или наоборот. Все еще сильнее усложнятся тем, что несколько M227 с хаплотипами идентичными сербским найдены и в северо-восточной части Словении.

Нажалост, порекло из Констанце не говори много. У Констанцу се досељавало становништво из разних крајева, не само Румуније, већ и Балкана. Једна од познатијих етничких група у Констанци су Цинцари, који су се тамо одсељавали током 19. и нарочито 20. века са простора Албаније, Грчке и БЈР Македоније; они су се данас углавном асимиловали међу већинско и релативно блиско румунско становништво. У сваком случају, требало би нам више информација о даљем пореклу тестираног Румуна из Констанце да бисмо могли да доносимо било какве прецизније закључке.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #28 послато: Март 18, 2018, 12:14:40 пре подне »
Поменуо научни рад само проучава Армани, и из различитих земаља. Други народи из истих земаља користи за поређење. Хаплотип сличан српском М227, то је из Румуније у Констанци, не из неких Армана.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Упомянутая научная работа как раз и изучает Аромунов, причем из разных стран. Остальные народы из тех же стран используются для сравнения. Гаплотип, похожий на сербские M227, именно от румына из Констанцы, не от некого аромуна.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: I1-M227
« Одговор #29 послато: Март 18, 2018, 11:54:52 пре подне »
Нажалост, порекло из Констанце не говори много. У Констанцу се досељавало становништво из разних крајева, не само Румуније, већ и Балкана. Једна од познатијих етничких група у Констанци су Цинцари, који су се тамо одсељавали током 19. и нарочито 20. века са простора Албаније, Грчке и БЈР Македоније; они су се данас углавном асимиловали међу већинско и релативно блиско румунско становништво. У сваком случају, требало би нам више информација о даљем пореклу тестираног Румуна из Констанце да бисмо могли да доносимо било какве прецизније закључке.
Откуд та сеоба баш у Констанцу? Помињао сам већ случај једног мог бившег колеге, човек је из Лесковца, носи македонско презиме (Констатиноски), јер му је отац из Велеса, а деда му је из Костура (Касториа) али је живео и у Румунији, мислим баш у Констанци. То је она прича коју сам помињао да ми је причао како његова родбина у Касторији код куће говори неким словенским језиком који је он у потпуности могао да разуме. А и деда и отац су у Лесковцу наравно имали надимке уз лично име још и "Грк". :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-M227
« Одговор #30 послато: Март 18, 2018, 02:07:46 поподне »
Поменуо научни рад само проучава Армани, и из различитих земаља. Други народи из истих земаља користи за поређење. Хаплотип сличан српском М227, то је из Румуније у Констанци, не из неких Армана.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Упомянутая научная работа как раз и изучает Аромунов, причем из разных стран. Остальные народы из тех же стран используются для сравнения. Гаплотип, похожий на сербские M227, именно от румына из Констанцы, не от некого аромуна.

Ок. Јасно ми је да тестирани М227 из Констанце није Цинцарин, њих сам навео само као пример једне од заједница присутних у том граду. Свакако би било корисно сазнати даље порекло тестираног.

Откуд та сеоба баш у Констанцу? Помињао сам већ случај једног мог бившег колеге, човек је из Лесковца, носи македонско презиме (Констатиноски), јер му је отац из Велеса, а деда му је из Костура (Касториа) али је живео и у Румунији, мислим баш у Констанци. То је она прича коју сам помињао да ми је причао како његова родбина у Касторији код куће говори неким словенским језиком који је он у потпуности могао да разуме. А и деда и отац су у Лесковцу наравно имали надимке уз лично име још и "Грк". :)

Цинцари су плански насељавани у Добруџу, са циљем да се тамо појача "румунски елемент" с обзиром на присуство Турака, Татара, Черкеза, Немаца, Бугара и осталих. Током 20. века су Румуни у више наврата ратовали са Бугарима око јужне Добруџе, између два рата је тај простор био под контролом Румуније и управо тада су тамо насељавани Цинцари; током Другог светског рата јужна Добруџа је поново припала Бугарској те је тад извршена размена становништва, Цинцари су пресељени у северни део Добруџе (око Констанце) а Бугари из северног дела су пресељени у јужни; ова граница и демографска ситуација су потврђени након завршетка Другог светског рата.
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #31 послато: Јул 27, 2018, 08:49:50 пре подне »
Добре вијести за припаднике ове хаплогрупе код нас.

Тестирани Ковачевић из Средње Добриње код Пожеге ( раније презиме Ђоновић) је добио резултате Биг ипсилон теста и припада подграни I1-M227>A11380. Подграни којој припада и Кирил из Белорусије. На основу Кириловог и још једног резултата ( није ми познато о коме се ради) старост ове гране је процијењена на 2800 година. Поређењем 111 маркера Ковачевића и кирила, ни веза ове двојице није тако скора, прелази 2000 година.

I1-M227 је присутна на нашим просторима, највише преко предикције и неких 23анд ме резулттата. Доста је раширен род "Мараша" са сјевера Црне Горе. Занимљиво је да код нас најчешћи род M227 показује приличне разлике са тестираним Ковачевићем, па би било веома корисно кад би неко од наших M227 тестирао и A11380. (чини ми се да је Гаша писао да ће тако и учинити).

Судећи по овом резултату, чини се да M227 код нас доста подсјећа на ситуацију са мацурском I1-Z63. Најближа поклапања има у Белорусији, а присутна је на сјеверу Црне Горе. Да није овако велике старости везе са белоруским тестираним, човјек би могао помислити и на словенску сеобу. Овако и даље много тога остаје у оптицају.
« Последња измена: Јул 27, 2018, 08:51:45 пре подне симо »

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #32 послато: Јул 27, 2018, 08:53:37 пре подне »
Иначе Биг Ипсилон тест за Ковачевића није до краја завршен, онај дио који се односи на поклапања, тако да можда буде још нешто интересантно.

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #33 послато: Јул 27, 2018, 09:00:07 пре подне »
Сад сам видио да је поред Кирила и Ковачевића, трећи потврђени A11380 Аустријанац. Кирил зна о коме се ради па можда и напише овдје.

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #34 послато: Јул 27, 2018, 09:15:40 пре подне »
Сад сам видио да је поред Кирила и Ковачевића, трећи потврђени A11380 Аустријанац. Кирил зна о коме се ради па можда и напише овдје.

Нађох нешто што је Кирил писао на руском форуму, везано за Аустријанца:

"Я всегда подозревал, что с балканскими M227 у меня ветка будет общая, и так оно, похоже, и будет. Напомню, что у B81131 отцовская линия происходит из австрийского городка Pilgersdorf"

Pilgersdorf је у области Градишће гдје је било и српских и хрватских насељеника. С обзиром на присуство М227 међу крајишким Србима, не би ме чудило да је овај Аустријанац од градишћанских "влаха".

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #35 послато: Јул 27, 2018, 09:19:33 пре подне »
И био је још један потенцијални А11380 : 237644   Mykolas Gasiūnas c.(1815-1895), Suvainiškis   Lithuania

Не знам шта је било са њим да ли је на крају тестирао А11380. Кирил је ово написао у августу 2016:

"Давным давно уже я заинтересовался китом 237644, который одновременно был похож и на Y17933 и на M227. Месяц назад интерес стал невыносимый, и я заказал ему проверку нашего снипа через Литовский проект. Сегодня пришел положительный результат, так что принимаем братишку."

Да ли ово значи да је и Литванац А11380+? Или је само потврђен као М227? Прије ово друго, јер видим д аје Кирил скоро код нас написао да Литванац није заинтересован за дубље тестирање. По маркерима је близак нашим М227.
« Последња измена: Јул 27, 2018, 09:23:47 пре подне симо »

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #36 послато: Јул 27, 2018, 11:37:15 поподне »
Наручио сам вечерас тестирање I1-M227 и А11380 код YSeq.Која је даља процедура?

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #37 послато: Јул 28, 2018, 09:01:21 пре подне »
Наручио сам вечерас тестирање I1-M227 и А11380 код YSeq.Која је даља процедура?

Одлично, Гашо. Надам се да ће бити позитивни резултати за оба.

У суштини требало би да сачекаш прибор за узимање узорка, да га пошаљеш назад и да чекаш. Мање више све детаљно има објашњено у пакету који шаљу.

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #38 послато: Август 25, 2018, 09:06:34 пре подне »
Стигли су и моји резултати. Позитиван сам и на M227 и А11380. Шта даље?🙂

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #39 послато: Август 25, 2018, 09:23:47 пре подне »
Стигли су и моји резултати. Позитиван сам и на M227 и А11380. Шта даље?🙂

Честитам, Гашо.  :)
Велика ствар је потврда овог резултата за прилично разгранат род којем припадаш.

Засад што се тиче појединачних тестова, нема куд даље. Дијелиш А11380 мутацију са Белорусом Кирилом, Аустријанцем из Градишћа ( могуће нашег поријекла) и Ковачевићем/Ђоновићем из Средње Добриње код Пожеге. Мутација је стара око 2800 година, па не говори много у прилог скоријег поријекла. Интересантно је да без обзира на даљу везаност за балтичко-германски круг ова мутација А11380 је досад регистрована искључиво код Словена ( ако узмемо да је и овај из Градишћа словенског поријекла). Видјећемо како ће се ствари даље развијати.

Једина опција за даље је БиГ Ипсилон тест и могућност да у поређењу са овом тројицом нађеш у поклапању неки нижи СНП. Предлажем ти да се повежеш са Ковачевићем који је био присутан на форуму. Без обзира што не стојите блиско по маркерима, због географске блискости постоји могућност да дијелите неке од СНП-ова испод А11380. Постоји могућност да их Ковачевић кандидује код YSeq, а онда да се ти истестираш на њих. То би била нека јефтинија алтернатива БиГ Ипсилону.

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #40 послато: Август 25, 2018, 10:06:32 пре подне »
Хвала,Синиша. Позитиван сам и на PF3536 и P129 , вероватно су то СНП изнад M227.Послао сам ПП Кирилу, на ком форуму је он још активан?

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #41 послато: Август 25, 2018, 10:13:21 пре подне »
Хвала,Синиша. Позитиван сам и на PF3536 и P129 , вероватно су то СНП изнад M227.Послао сам ПП Кирилу, на ком форуму је он још активан?

Мислим да је најактивнији на овом форуму и теми:

http://forum.molgen.org/index.php/topic,1223.870.html

симо

  • Гост
Одг: I1-M227
« Одговор #42 послато: Август 25, 2018, 10:28:28 пре подне »
Позитиван сам и на PF3536 и P129 , вероватно су то СНП изнад M227.

На YSeq обично истестирају и неке околне СНП-ове бесплатно, који немају филогенетски значај. Овај PF3536/P129 је на нивоу хаплогрупе ИЈ. И ја сам позитиван на њега.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #43 послато: Септембар 03, 2018, 06:11:48 пре подне »
Я очень рад узнать, что моя теория о принадлежности сербских M227 к ветке A11380 подтвердилась. Привет, кузены :)

Я вижу, что предок BigY протестированого из Черногории, что поддерживает существующую теорию о том, что A11380 распространились по Балканам (как минимум по Сербии) из Черногорско-Сербского пограничья, из гор.

Ни со мной ни с австрийцем дополнительных общих мутаций не обнаружилось. Все трое сидим на одном уровне под A1138(0,1,2,3) :( Очевидно, что общий предок жил задолго не только до Великого Переселения, но и даже до первой волны Нашествия Варваров (начало второго века). Если общий предок жил в Скандинавии и его потомство было столько далеко по родству (т.е. жило там несколько столетий), то почему сейчас нет А11380 в Скандинавии? Все ушли в последующее время? Вымерли?

Говоря о гаплотипе IN23502 можно заметить отсутствие какого-либо сходства с моим или гаплотипом австрийца (кроме ключевых DYS389=13/29), а также определенное и ожидаемое сходство с хорватским 41100. Еще нужно сказать о необычном значении DYS385=12-15, ранее не наблюдаемом у M227, да и вообще у S4795.

Кстати, похоже, что DYS460=11 - это модальное значение для "балканских A11380". Таким образом становится абсолютно очевидно, что результат одного румынского индивида, почерпнутый из научной работы (есть и на YHRD), однозначно определяет его как A11380, т.к. у него DYS389=13/29 и DYS460=11. Стоит ли говорить, что нам уже известен M227 румынского происхождения из Добруджи (тестирован через 23andMe), который скорее всего тоже должен быть A11380.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Веома сам срећан што сам сазнао да је моја теорија о припадности српске М227 у грани А11380 потврђена. Здраво, рођаци :)

Видим да је предак БигИ тестиран из Црне Горе, који подржава постојећу теорију да се А11380 шири преко Балкана (макар у Србији) из црногорско-српске границе, из планина.

Ни са мном ни са аустријском, није било додатних заједничких мутација. Сва тројица седе на истом нивоу под А1138 (0,1,2,3): (Очигледно је да је заједнички предак живио много пре Великог пресељавања, али и пре првог таласа инвазије Варвара (почетак другог века). Ако је живио заједнички предак у Скандинавији и његови потомци били су тако далеко од сродства (то јест, живели су тамо неколико векова), зашто сада у Скандинавији нема А11380? Сви ​​су отишли ​​следећи пут?

Говорећи о хаплотипу IN23502, можете видети одсуство сличности са мојим или хаплотипом аустријског (осим кључа DYS389 = 13/29), као и извесне и очекиване сличности са хрватским 41100. Ипак, потребно је рећи о необичној вриједности DYS385 = 12-15, посматрано у M227, и заиста у S4795.

Инаце, изгледа да је DYS460 = 11 модална вредност за "Балкан А11380". Стога постаје апсолутно очигледно да је резултат једне румунске појединости, која је изведена из научног рада (постоји и на YHRD), јединствено дефинише као А11380, јер он има DYS389 = 13/29 и DYS460 = 11. Непотребно је рећи да већ знамо M227 румунског порекла из Добрује (тестиран преко 23андМе), који највероватније треба да буде и А11380.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #44 послато: Септембар 03, 2018, 06:16:38 пре подне »
Итак, ситуация с M227 на Балканах следующая. На карте указаны все известные мне представители (итальянца из Бари можно игнорировать, он скорее всего будет Норман - Y7925).

Оранжевый цвет - предполагаемая принадлежность к A11380 по гаплотипу.
Красный цвет - M227+ без гаплотипа из научной работы или 23andMe.
Звезда - подтвержденный A11380.
Круг - предполагаемый A11380.
Квадрат - результат из научной работы и/или базы YHRD.

На карте виден предполагаемый путь распространения A11380 из Сербско-Черногорского пограничья. Второй, менее заметный, идет из Далмации. Необходимо также заметить, что австрийский A11380 при всей его близости к Балканам не является "балканским" A11380, т.к. общий предок его и балканцев жил 2800 лет назад, тогда как предок "балканцев" (включая румынских представителей) жил значительно позже.

Очень интересен M227 из греческой Македонии из научной работы аж 2001 года, но данных по нему никаких нет.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Дакле, ситуација са М227 на Балкану је следећа. На мапи су приказани сви представници који су ми познати (италијански из Бари може се занемарити, највероватније ће бити Норман - Y7925).

Наранџаста боја је наводна припадност А11380 преко хаплотипа.
Црвена боја је М227+ без хаплотипа из научног рада или 23андМе.
Звезда - потврдио А11380.
Круг је наводни А11380.
Квадрат је резултат научног рада и / или основе YHRD.

На мапи је приказана предложена рута за ширење А11380 из србијанско-црногорске границе. Други, мање приметан, долази из Далмације. Такође треба напоменути да аустријски А11380, уз његову близину према Балкану, није "балкански" А11380, јер заједнички предак њега и Балкана живио је пре 2800 година, док је предак "Балкана" (укључујући и румунске представнике) живе много касније.

Веома занимљиво је М227 из Грчке Македоније са научног рада колико и 2001. године, али нема података о томе.


Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #45 послато: Новембар 01, 2019, 10:17:06 пре подне »
На FTDNA появился новый A11380, босниец, фамилия Softic. К сожалению, в проект не вступил, так что подробности совпадения с сербским A11380 пока не известны. Будет ли заказывать интерпретацию в YFull тоже не понятно.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

На ФТДНА се појавио нови А11380, босански, презиме Softic. Нажалост, нисам ушао у пројекат, па још нису познати детаљи утакмице са српским А11380. Да ли ће наручити тумачење у YFull такође није јасно.

Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: I1-M227
« Одговор #46 послато: Новембар 01, 2019, 10:26:38 пре подне »
На FTDNA появился новый A11380, босниец, фамилия Softic. К сожалению, в проект не вступил, так что подробности совпадения с сербским A11380 пока не известны. Будет ли заказывать интерпретацию в YFull тоже не понятно.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

На ФТДНА се појавио нови А11380, босански, презиме Softic. Нажалост, нисам ушао у пројекат, па још нису познати детаљи утакмице са српским А11380. Да ли ће наручити тумачење у YFull такође није јасно.

Тестирани Софтић је муслиман из Зворника (https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA). У Зворнику поред Софтића имамо и муслимане Ћумуровиће и Душкуновиће који припадају хаплогрупи I1-M227, тестирани преко 23andMe-a.

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #47 послато: Новембар 27, 2019, 10:46:17 поподне »
Миленковић,Мирница,Куршумлија  I-M227,A11380  наручен Dante Labs

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #48 послато: Децембар 23, 2019, 12:29:11 пре подне »
Миленковић,Мирница,Куршумлија  I-M227,A11380  наручен Dante Labs

Наручићете тумачење у YFull?

------------------------------------

Будете заказывать интерепретацию в YFull?

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #49 послато: Децембар 23, 2019, 12:38:01 пре подне »
На FTDNA появился новый A11380, босниец, фамилия Softic. К сожалению, в проект не вступил, так что подробности совпадения с сербским A11380 пока не известны. Будет ли заказывать интерпретацию в YFull тоже не понятно.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

На ФТДНА се појавио нови А11380, босански, презиме Softic. Нажалост, нисам ушао у пројекат, па још нису познати детаљи утакмице са српским А11380. Да ли ће наручити тумачење у YFull такође није јасно.

К моему удивлению, оказалось, что сербский A11380 находится от него на том же уровне дерева, что и все остальные. Получается, что на Балканах осело, как минимум, две линии A11380, чей общий родственник жил около 2700 лет тому назад. Я ранее думал, что все балканские M227 - потомки одного человека, пришедшего туда во время германских миграций.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

На моје изненађење, испоставило се да је српски А11380 из њега на истом нивоу дрвета као и сви остали. Испада да су се на Балкану насељавале најмање две линије А11380, чији је заједнички рођак живео пре око 2700 година. Раније сам мислио да су сви балкански М227 потомци једне особе која је дошла тамо током немачких миграција.

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #50 послато: Децембар 23, 2019, 06:03:55 поподне »
Конечно :)

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #51 послато: Децембар 24, 2019, 09:31:19 поподне »
Узорак данас послат Dante Labs-у поштом,без икаквих проблема. Колико је потребно да узорак стигне до њих?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: I1-M227
« Одговор #52 послато: Децембар 25, 2019, 11:10:57 пре подне »
Узорак данас послат Dante Labs-у поштом,без икаквих проблема. Колико је потребно да узорак стигне до њих?

Требало би брзо да стигне.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #53 послато: Јануар 27, 2020, 01:48:46 пре подне »
К моему удивлению, оказалось, что сербский A11380 находится от него на том же уровне дерева, что и все остальные. Получается, что на Балканах осело, как минимум, две линии A11380, чей общий родственник жил около 2700 лет тому назад. Я ранее думал, что все балканские M227 - потомки одного человека, пришедшего туда во время германских миграций.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

На моје изненађење, испоставило се да је српски А11380 из њега на истом нивоу дрвета као и сви остали. Испада да су се на Балкану насељавале најмање две линије А11380, чији је заједнички рођак живео пре око 2700 година. Раније сам мислио да су сви балкански М227 потомци једне особе која је дошла тамо током немачких миграција.

Прошло много месяцев и FTDNA все-таки обновили дерево. Сербский и боснийский A11380 сформировали свою "балканскую" подветку. Ориентируясь на количество приватных мутаций у серба (босниец так и не вступил в проект), их общий предок жил примерно 1000 лет тому назад.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Прошло је много месеци, а ФТДНА је још увек ажурирала дрво. Српски и босански А11380 формирали су своје "балканско" огранак. Фокусирајући се на број приватних мутација код Срба (босански никада нису ушли у пројекат), њихов заједнички предак живео је пре око 1000 година.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #54 послато: Јануар 27, 2020, 06:43:28 пре подне »
Прошло много месяцев и FTDNA все-таки обновили дерево. Сербский и боснийский A11380 сформировали свою "балканскую" подветку. Ориентируясь на количество приватных мутаций у серба (босниец так и не вступил в проект), их общий предок жил примерно 1000 лет тому назад.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Прошло је много месеци, а ФТДНА је још увек ажурирала дрво. Српски и босански А11380 формирали су своје "балканско" огранак. Фокусирајући се на број приватних мутација код Срба (босански никада нису ушли у пројекат), њихов заједнички предак живео је пре око 1000 година.

Хвала на информацији, Кирил. Одавно нисам гледао стабло А11380, сад видим да је било промјена.

На ФТДНА су нову грану којој припадају Софтић и Ковачевић именовали као I1-M227>A11380>BY169301 На том нивоу има још неколико SNP-ова које дијеле.



Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #55 послато: Фебруар 18, 2020, 09:17:48 пре подне »
Прегледао сам гашине (Миленковић) резултате са Данте Лабса и као што је и било очекивано припада истој , "балканској" грани I1-M227>A11380>BY169301. На нивоу BY169301 има још неких 10-так SNP-ова, које дијеле Ковачевић и Софтић, а и Миленковић је позитиван на њих. Испод овог нивоа, могао сам само да провјерим Миленковићев статус на Ковачевићеве новеле, којима имам приступ. И Миленковић је негативан на свих 8. Ово значи да Миленковић и ковачевић нису повезани у задњих 1000-1200 година на колико би се могла процијенити старост гране I1-M227>A11380>BY169301.

Што се поређења Софтићевих резултата тиче, немам им приступ, осим тога Софтић je радио BiGY тест веће покривености, па није искључено да он и Миленковић дијеле неки од новела, на које Ковачевић није ни тестиран.

Како год, сасвим је јасно да имамо прилично изоловану балканску грану хаплогрупе М227, која је прошла кроз одређено уско грло од бар 1000 година. Њени најближи генетски рођаци су у Аустрији и Белорусији, али старост те везе је још у Жељезном добу ( око 800 г пне).

Кирил је помињао да неких блиских хаплотипова балканским има на подручју Румуније. Можда се убудуће открије у оквиру овог уског грла нека нова подграна, која ће боље појаснити скорије поријекло наших М227.

Са гашиним резултатима добили смо профилацију и потврду најбројнијег М227 рода на нашим просторима.


Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: I1-M227
« Одговор #56 послато: Фебруар 18, 2020, 09:39:33 пре подне »
Ова старост најближих грана, тј. изолованост... јел то мења претпоставку да су наши I1-M227 дошли овде у средњем веку као неки Немци?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #57 послато: Фебруар 18, 2020, 09:51:03 пре подне »
Ова старост најближих грана, тј. изолованост... јел то мења претпоставку да су наши I1-M227 дошли овде у средњем веку као неки Немци?

Кад имамо овако изоловану грану која ван Балкана засад нема ближих веза, могуће су све опције. Једино што може мање више да се тврди на основу узводних далеких грана јесте да је ова грана настала у оквиру германског Жељезног доба на сјеверу Европе, али то је период од прије 2800 година. Шта се дешавало у међувремену можемо само да нагађамо. За неке одређеније закључке требају нам неки огранци у периоду од бар 1500 година.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #58 послато: Фебруар 26, 2020, 02:03:26 пре подне »
Очень рад, что Гаша заказал интрепретацию на YFull. Гаша, вступите, пожалуйста, в группу, когда появится такая возможность - https://www.yfull.com/groups/I-Z2336-xL22/create-join-request/
Я связался с человеком из Украины, регион Полтавы, который, очень вероятно, принадлежит к A11380. Буду предлагаеть ему дальнейшее тестирование.
Также, у меня есть контакты грека, который протестирован, как M227. Учитывая его южно-европейское происхождение, предполагаю, что он тоже может быть A11380.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Веома ми је драго што је Гаша наредио тумачење на YFull. Гашо, придружите се групи када се појави прилика - https://www.yfull.com/groups/I-Z2336-xL22/create-join-request/
Контактирао сам особу из Украјине, региона Полтаве, која врло вероватно припада А11380. Понудићу му даље тестирање.
Такође, имам контакте Грка који је тестиран као М227. Имајући у виду његово јужноевропско порекло, претпостављам да би могао бити и А11380.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #59 послато: Фебруар 26, 2020, 07:07:43 пре подне »
Чекајте људи, и мени сте рекли да сам I-A11380 :)
https://dnk.poreklo.rs/Lica/105952/Milan-Panic

Значи ли то да би требало да наручим неки тест, отворен сам за препоруке? :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #60 послато: Фебруар 26, 2020, 07:31:10 пре подне »
Чекајте људи, и мени сте рекли да сам I-A11380 :)
https://dnk.poreklo.rs/Lica/105952/Milan-Panic

Значи ли то да би требало да наручим неки тест, отворен сам за препоруке? :)

Већ на основу маркера може се закључити да припадаш овој подграни којој припадају Миленковић и Ковачевић, а и остали A11380 са наших простора.

Уколико баш хоћеш то да потврдиш имаш опцију тестирања појединачног СНП-а BY169301  код Yseq, али прво мораш да га кандидујеш па онда да га наручиш.

Процес кандидовања описан је овдје https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4857.0

Свакако би најкорисније било наручивање Биг Ипсилона или Данте Лабс WGS, што би могло да доведе и до откривања нових подграна.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #61 послато: Фебруар 26, 2020, 09:15:10 поподне »
Већ на основу маркера може се закључити да припадаш овој подграни којој припадају Миленковић и Ковачевић, а и остали A11380 са наших простора.

Уколико баш хоћеш то да потврдиш имаш опцију тестирања појединачног СНП-а BY169301  код Yseq, али прво мораш да га кандидујеш па онда да га наручиш.

Процес кандидовања описан је овдје https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4857.0

Свакако би најкорисније било наручивање Биг Ипсилона или Данте Лабс WGS, што би могло да доведе и до откривања нових подграна.

Хвала на савету!
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже mladend

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
  • I1-BY169301*
Одг: I1-M227
« Одговор #62 послато: Фебруар 28, 2020, 12:53:30 поподне »
Испод овог нивоа, могао сам само да провјерим Миленковићев статус на Ковачевићеве новеле, којима имам приступ. И Миленковић је негативан на свих 8.

Што се поређења Софтићевих резултата тиче, немам им приступ, осим тога Софтић je радио BiGY тест веће покривености, па није искључено да он и Миленковић дијеле неки од новела, на које Ковачевић није ни тестиран.

Зна ли се макар да ли је Софтић по маркерима ближи Миленковићу (и, самим тим, готово свим нашима BY169301, осим Ковачевићу) или Ковачевићу који је по маркерима далеко од осталих?

Нисам схватио када ће се сазнати да ли Софтић и Миленковић дијеле неки од новела. Да ли ће се, у случају да дијеле, дефинисати нова подграна испод BY169301? Такође, да ли се негдје међу порукама на форуму може пронаћи више информација о начину формирања грана, њиховој старости и сл. код ових Big-Y/Dante Labs тестова?

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #63 послато: Фебруар 28, 2020, 01:31:47 поподне »
Ја сам пре 7 дана проследио своје резултате са Dante Labs на YFull и наручио тумачење истих. Колико је обично потребно да изанализирају узорак?





Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: I1-M227
« Одговор #64 послато: Фебруар 28, 2020, 01:35:27 поподне »
Хаплогрупу обично одреде за неколико сати после наруџбине.
Обрада целокупних података траје неколико недеље (3.5 у мом случају).

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #65 послато: Март 18, 2020, 11:31:14 пре подне »
Ја сам пре 7 дана проследио своје резултате са Dante Labs на YFull и наручио тумачење истих. Колико је обично потребно да изанализирају узорак?
Новая ветка выделена, возникла в 9-10 веке. Насколько я понимаю, у Софтича есть все те же мутации, так что все трое протестированных находятся на одном уровне.
Кстати, сегодня появился еще один протестированный босниец, его фамилия Hadžikadunić. FTDNA определило терминальный снип BY169301, как и у остальных.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Истакнута је нова грана, настала у 9-10. веку. Колико разумем, Софтић има све исте мутације, тако да су сва три тестирана на истом нивоу. Узгред, данас се појавио још један босански испитаник, његово презиме Hadžikadunić. FTDNA је идентификовало терминални снип BY169301, као и остали.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I1-M227
« Одговор #66 послато: Март 18, 2020, 12:45:31 поподне »
Хаплогрупу обично одреде за неколико сати после наруџбине.
Обрада целокупних података траје неколико недеље (3.5 у мом случају).

То је тачно само за SNP анализу. Обрада STR маркера траје вечност...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #67 послато: Март 19, 2020, 12:52:13 поподне »
Кстати, сегодня появился еще один протестированный босниец, его фамилия Hadžikadunić. FTDNA определило терминальный снип BY169301, как и у остальных.
Интересно, этот Хаджикадунич из моего края (из Добоя - предок Хаджикадунича: Mehmed Hadžikadunić, b. 1795., Doboj) - оказывается в нашей семье были и мусульмане :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #68 послато: Март 24, 2020, 10:42:14 пре подне »
Најновија верзија графикона за А11380


Ван мреже mladend

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
  • I1-BY169301*
Одг: I1-M227
« Одговор #69 послато: Април 02, 2020, 05:41:51 поподне »
Видим сада да је на YFull-у (https://www.yfull.com/tree/I-BY169301/) дошло до извјесног ажурирања BY169301 стабла. Ако сам добро разумио, процијењена старост BY169301 на основу Миленковићевог резултата је само 350 година. Зашто би била тако мала?

Заинтересован сам да преко YSEQ-а тестирам SNP-ове, али нисам сигуран да ли је право вријеме, тј. да ли се чека завршетак обраде још неких од овдје спомињаних резултата. Ако се ништа више не чека, претпостављам да онда нема шта да преко YSEQ-а да тестирам јер би требало на BY169301 да сам позитиван? Једино можда на попусту кад буду ови скупљи тестови.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #70 послато: Април 03, 2020, 01:39:08 пре подне »
375 лет - это нижняя и очень маловероятная граница. Вероятный предположительный возраст "балканской" ветки - 750 лет.
Тестировать BY169301 вам нет смысла, и так понятно, что будет положительный результат. А вот BY170823 можно было бы и проверить.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

375 година је доња и врло мало вероватна граница. Вероватно процењена старост балканске подружнице је 750 година.
Нема смисла тестирати BY169301, тако да је јасно да ће доћи до позитивног резултата. Али БИ170823 се може проверити.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #71 послато: Мај 01, 2020, 03:09:09 поподне »
На этой неделе я активно стал изучать данные по наличию I1 в Сербии и сразу заметил несколько интересных тенденций, которые хотел бы обсудить.
Во-первых, возраст "балканской" подветки A11380 почти идеально совпадает с возрастом подветки FGC22045/FGC33034 - 750 лет. Если откинуть гипотезу о приходе A11380 на Балканы с готами, то можно легко предположить, что предки обеих подветок пришли на Балканы в начале прошлого тысячелетия вместе. И если FGC22045/FGC33034, предположительно, связана со скандинавами, то в таком случае A11380 можно тоже связать с ними.
Во-вторых, интересен тот факт, что представители как минимум двух балканских веток (A11380 и Y16435) имеют на верхнем уровне "кузенов" из Беларуси. Совпадение ли это?
В-третьих, самое важное. Изучая работу "Y chromosome genetic data defined by 23 short tandem repeats in a Serbian population on the Balkan Peninsula", я наткнулся на интересную карту - схему исторических миграционных потоков сербов. Одна из стрелок почти идеально совпадает с распространением A11380. Я, к сожалению, совсем не знаю историю этих потоков, поэтому буду благодарен за дополнительную информацию по этому потоку. Надеюсь это общеизвестные данные, а не что-то известное только авторам статьи.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ове недеље почео сам активно проучавати податке о присуству И1 у Србији и одмах сам приметио неколико занимљивих трендова о којима бих желео да разговарам.
Прво, старост балканске подружнице А11380 готово се потпуно подудара са старошћу подружнице FGC22045/FGC33034 - 750 година. Ако одбацимо хипотезу да је А11380 на Балкан дошао са Готима, лако можемо претпоставити да су преци обе подружнице дошли на Балкан почетком прошлог миленијума заједно. А ако је FGC22045/FGC33034 наводно повезан са Скандинавцима, онда се А11380 може повезати и са њима.
Друго, занимљиво је да представници барем два балканска огранка (А11380 и Y16435) имају „рођаке“ из Белорусије на највишем нивоу. Да ли је ово случајност?
Треће, најважније. Проучавање чланка "Y chromosome genetic data defined by 23 short tandem repeats in a Serbian population on the Balkan Peninsula", наишао сам на занимљиву мапу - дијаграм историјских миграционих токова Срба. Једна од стрелица готово у потпуности одговара дистрибуцији А11380. Нажалост, историју ових потока уопште не познајем, зато ћу бити захвалан на додатним информацијама о овом току. Надам се да су ово добро познати подаци, а не нешто што је познато само ауторима чланка.


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: I1-M227
« Одговор #72 послато: Мај 02, 2020, 01:35:14 поподне »
Ово је доста упрошћена карта миграција српског становништва од 15. века до данас.

Такву, али доста прецизнију и детаљнију карту Јована Цвијића из 1918. године, можете наћи овде (Gallica.bnf.fr).


Courants métanostasiques dans le peuplement des pays serbes du XVe siècle à nos jours



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: I1-M227
« Одговор #73 послато: Мај 02, 2020, 02:15:35 поподне »
Ово је доста упрошћена карта миграција српског становништва од 15. века до данас.

Такву, али доста прецизнију и детаљнију карту Јована Цвијића из 1918. године, можете наћи овде (Gallica.bnf.fr).


Courants métanostasiques dans le peuplement des pays serbes du XVe siècle à nos jours

Да помогнем, за приватне колекције: https://imgur.com/oTj8P9x.png
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: I1-M227
« Одговор #74 послато: Мај 09, 2020, 11:39:37 пре подне »
Панић из околине Модриче урадио 111 маркера на FTDNA (убачен у пројекат). Интересантно да су му на FTDNA најближи муслимани из БиХ, Софтић и Хаџикадунић. Подсетићу да и на 23andme има Душкуновићa, Ћумуровићa и Кловa (сви муслимани из БиХ), који су I1-M227.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #75 послато: Мај 09, 2020, 01:35:00 поподне »
Панић из околине Модриче урадио 111 маркера на FTDNA (убачен у пројекат). Интересантно да су му на FTDNA најближи муслимани из БиХ, Софтић и Хаџикадунић. Подсетићу да и на 23andme има Душкуновићa, Ћумуровићa и Кловa (сви муслимани из БиХ), који су I1-M227.

Тај сам :)
Како схватити што су ми та двојица муслимана подударни само на 67, а на 111 нема никога?
Слика:
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: I1-M227
« Одговор #76 послато: Мај 09, 2020, 01:40:31 поподне »
Тај сам :)
Како схватити што су ми та двојица муслимана подударни само на 67, а на 111 нема никога?
Слика:


Поклапања на 111 маркера вероватно значе неку везу у последњих 500 година. Просто немате на ФТДНА никог толико блиског. Ова поклапања на 67 маркера остављају могућност и за знатно даљу везу (и до 1000 год). Чињеница је да је код нас ова подграна најприсутнија на простору БиХ, са извориштем у Херцеговини (подаци из херцеговчаког днк пројекта).

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #77 послато: Мај 09, 2020, 01:57:38 поподне »
Поклапања на 111 маркера вероватно значе неку везу у последњих 500 година. Просто немате на ФТДНА никог толико блиског. Ова поклапања на 67 маркера остављају могућност и за знатно даљу везу (и до 1000 год). Чињеница је да је код нас ова подграна најприсутнија на простору БиХ, са извориштем у Херцеговини (подаци из херцеговчаког днк пројекта).
Хвала.
Пошто је тај Хаџикадунић баш из мог краја, очекивао см да ћемо имати можда и ближе сродство :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: I1-M227
« Одговор #78 послато: Мај 09, 2020, 05:11:21 поподне »
Хвала.
Пошто је тај Хаџикадунић баш из мог краја, очекивао см да ћемо имати можда и ближе сродство :)

Теоретски је могуће да је и ближа, али верујем да датира из Херцеговине. Исламизација је била најзаступљенија у 15. веку, а сигурно имате заједничког претка који је живео пре тог времена.

Видим да на Yfull за ову западнобалканску групу процењују старост (на основу 4 рез.) око 650 година. Крајња горња граница је 1250 година.
https://www.yfull.com/tree/I-BY169301/



Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #79 послато: Мај 09, 2020, 08:18:58 поподне »
Теоретски је могуће да је и ближа, али верујем да датира из Херцеговине. Исламизација је била најзаступљенија у 15. веку, а сигурно имате заједничког претка који је живео пре тог времена.

Видим да на Yfull за ову западнобалканску групу процењују старост (на основу 4 рез.) око 650 година. Крајња горња граница је 1250 година.
https://www.yfull.com/tree/I-BY169301/

Још једно питање: да ли је логично што на 37 маркера немам подударања са Хаџикадунићем, са којим имам подударања на 67? Зар не би требало да, ако с неким имам подударање на већем броју маркера, имам и на мањем?
Једино Софтића имам и на 37 и на 67.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: I1-M227
« Одговор #80 послато: Мај 09, 2020, 10:04:18 поподне »
Још једно питање: да ли је логично што на 37 маркера немам подударања са Хаџикадунићем, са којим имам подударања на 67? Зар не би требало да, ако с неким имам подударање на већем броју маркера, имам и на мањем?
Једино Софтића имам и на 37 и на 67.

Нема то везе, пошто се дистанца дозвољених разлика повећава са растом броја маркера. Тако да се једноставно заломило да имате ближа поклапања у том панелу 37-67.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #81 послато: Јун 13, 2020, 03:04:49 поподне »
FTDNA 909646 очень вероятно принадлежит к балканской ветке A11380. Фамилия предка указана, как Косарев, страна - Венгрия. Это слегка странно, т.к. фамилия явно восточноевропейская.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FTDNA 909646 врло вероватно припада балканској подружнице А11380. Презиме предака означено је као Косарев, земља је Мађарска. Ово је мало чудно, јер презиме је јасно источноевропско.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #82 послато: Октобар 03, 2020, 06:03:50 пре подне »
Комплетирани су BigY700 резултати за Панића и припада подграни I1-M227>A11380>BY169301>BY170823 заједно са Ковачевићем и Хаџикадунићем. У грани BY169301 остаје још Софтић који је негативан на BY170823.

Прегледао сам новеле Ковачевића и панића, нема подударајућих, међутим треба имати у виду да је Ковачевић радио BigY500 и да му доста Панићевих позиција није тестирано. Сам Панић има неких 15 новела.

Немам могућности да упоредим Панићеве резултате са Хаџикадунићевим, јер немам приступ Хаџикадунићевом налогу. Могу ће је да се ту крије неки заједнички СНП, ако га буде, знаће се у наредних неколико дана. Иначе, Хаџикадунић и Панић на 111 маркера имају 7 маркера разлике.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #83 послато: Октобар 03, 2020, 08:00:33 пре подне »
Комплетирани су BigY700 резултати за Панића и припада подграни I1-M227>A11380>BY169301>BY170823 заједно са Ковачевићем и Хаџикадунићем. У грани BY169301 остаје још Софтић који је негативан на BY170823.

Прегледао сам новеле Ковачевића и панића, нема подударајућих, међутим треба имати у виду да је Ковачевић радио BigY500 и да му доста Панићевих позиција није тестирано. Сам Панић има неких 15 новела.

Немам могућности да упоредим Панићеве резултате са Хаџикадунићевим, јер немам приступ Хаџикадунићевом налогу. Могу ће је да се ту крије неки заједнички СНП, ако га буде, знаће се у наредних неколико дана. Иначе, Хаџикадунић и Панић на 111 маркера имају 7 маркера разлике.

Панић овде :)

Само да напоменем да ми Хаџикадунић није "меч" на 111 и 37 маркера, а јесте на 67 и 25, ако то ишта значи :)

Да ли је могуће проценити време заједничког претка са Хаџикадунићем?
« Последња измена: Октобар 03, 2020, 08:02:34 пре подне milpan »
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #84 послато: Октобар 03, 2020, 05:26:48 поподне »
Панић овде :)

Само да напоменем да ми Хаџикадунић није "меч" на 111 и 37 маркера, а јесте на 67 и 25, ако то ишта значи :)

Да ли је могуће проценити време заједничког претка са Хаџикадунићем?

Треба сачекати да ФТДНА заврши своју анализу, тј. да видимо има ли дијељених новела са Хаџикадунићем. Тек тад би се могла процијењивати старост. Обично они обнове стабло у року од двије три седмице од објављивања резултата. Да имам приступ Хаџикадунићевом налогу могао бих то видјети већ сад, али немам.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #85 послато: Октобар 03, 2020, 06:17:15 поподне »
Колико видим, за ове Хаџикадуниће се наводи да су у Добој и околину дошли из Славоније, од Пожеге, вјероватно након 1690. године. Каква су предања за Паниће из Врањака? Код Филиповића видим нема података, он једино наводи да су у једном дијелу Врањака живјели Срби поријеклом из Старе Србије (називали су их "Арнаутима"). И наводи још двије породице од којих за једну тврди да је "маџарска", стариначка, а друга да је поријеклом из которварошког краја, западно од Босне.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #86 послато: Октобар 03, 2020, 07:37:44 поподне »
Колико видим, за ове Хаџикадуниће се наводи да су у Добој и околину дошли из Славоније, од Пожеге, вјероватно након 1690. године. Каква су предања за Паниће из Врањака? Код Филиповића видим нема података, он једино наводи да су у једном дијелу Врањака живјели Срби поријеклом из Старе Србије (називали су их "Арнаутима"). И наводи још двије породице од којих за једну тврди да је "маџарска", стариначка, а друга да је поријеклом из которварошког краја, западно од Босне.

Слабо шта могу рећи.
Код Филиповића ништа нисам нашао, а отежава и то што има доста породица са презименом Панић, са различитим пореклом. А ни слава (Јовањдан) нам није довољно ретка да ту помогне.


Моји знају само да је у Врањак мој прадеда Нико дошао око 1880. године из Зелиње Горње (или Српске). И да се отац тог мог прадеде звао Митар. То је све.
Мени је врло загонетно да смо и ми и Хаџикадунићи у истом крају такорећи и неверноватно ми је да нам је заједнички предак однекле из Херцеговине, да су се тамо поделили, ови примили ислам и онда се опет "срели" у Добоју. Мада, све је могуће.

Кирилл у свом пројекту на ФТДНА има и Хаџикадунића и мене, можда он може да види више, али не знам колико често посећује наш форум.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #87 послато: Октобар 03, 2020, 07:43:31 поподне »
Сад можда баш нагађам, али надовезујем се на ово што си рекао да су Хаџикадунићи из Славоније:
У књизи "Српска православна Митрополија карловачка - по подацима од 1905. године" у нашој библиотеци се помиње парох у славонском селу Чепин - Симеон Панић до 1793. године.
1. наша породица је по традицији била свештеничка и у Врањак су из Зелиње прешли управо због свештеничке службе
2. име Симеон је врло често у мојој породици: мој отац је добио то име по свом стрицу, тај стриц по стрицу свог оца итд.

Нису неки аргументи, као што рекох, у недостатку знања нагађам, али можда смо и ми одатле :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #88 послато: Октобар 03, 2020, 08:03:48 поподне »
Слабо шта могу рећи.
Код Филиповића ништа нисам нашао, а отежава и то што има доста породица са презименом Панић, са различитим пореклом. А ни слава (Јовањдан) нам није довољно ретка да ту помогне.


Моји знају само да је у Врањак мој прадеда Нико дошао око 1880. године из Зелиње Горње (или Српске). И да се отац тог мог прадеде звао Митар. То је све.
Мени је врло загонетно да смо и ми и Хаџикадунићи у истом крају такорећи и неверноватно ми је да нам је заједнички предак однекле из Херцеговине, да су се тамо поделили, ови примили ислам и онда се опет "срели" у Добоју. Мада, све је могуће.

Кирилл у свом пројекту на ФТДНА има и Хаџикадунића и мене, можда он може да види више, али не знам колико често посећује наш форум.

Да, прочитах овај податак за порекло из Зелиње. Мислио сам да се можда зна и нешто даље.

Нисам ни на једном пројекту успио пронаћи Хаџикадунићев хаплотип па ни на Кириловом пројекту. Не знам да ли је Хаџикадунић уопште члан тог пројекта. Можда је видљив само члановима. Ако си члан тог пројекта, можда га ти видиш?

У сваком случају, знаћеш за седмицу двије да ли си ближе повезан са Хаџикадунићем. С обзиром да нема ближе поклапање са тобом на 111 маркера, мале су шансе да сте повезани у посљедњих 500 година.

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: I1-M227
« Одговор #89 послато: Октобар 04, 2020, 03:04:00 пре подне »
Мени је врло загонетно да смо и ми и Хаџикадунићи у истом крају такорећи и неверноватно ми је да нам је заједнички предак однекле из Херцеговине, да су се тамо поделили, ови примили ислам и онда се опет "срели" у Добоју. Мада, све је могуће.

U svakom slučaju prezime Hadžikadunić je neobično. Prezimena po majci/babi nisu tako česta ni kod pravoslavnih i rimokatolika, a već kod muslimana su izuzetno retka.

Pa onda još "hadži-". Nije jasno da li je u pitanju kaduna nekog poznatog hadžije, u doba kad ih je u celoj kasabi bilo dvojica-trojica maksimum, koja ga je nadživela pa postala eponimska predakinja za porodično ime, ili nečija žena, da reknem: kaduna, koja je i sama bila hadžika, tj išla na hadž u Meku.

Danas žene, naravno, idu na hadžiluk relativno često, ali bir vaktile, kad je to bilo jako skupo i prilično komplikovano i za muškarce...

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #90 послато: Октобар 04, 2020, 08:11:42 пре подне »
Добро примећено, Миодраже. Да ли је могуће да је то хаџи накнадно додато на Кадунић, кад кадуне већ није било међ живима...

Иначе, тај Хаџикадунић ми излази и у фемили фајндеру, додуше са само  shared cM 66, longest block 9, па се помиње као 5th Cousin - Remote Cousin
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #91 послато: Октобар 05, 2020, 01:26:16 поподне »
У Милана оказалось 4 общих мутации с Хаждикадуничем. Полагаю, что их общий предок жил около тысячи лет тому назад.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Милан има 4 мутације заједничке са Хаџикадунићем. Верујем да је њихов заједнички предак живео пре око хиљаду година.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #92 послато: Октобар 05, 2020, 01:28:44 поподне »
Хвала на информацији, Кирил. Претпостављао сма да ће бити заједничких SNP-ова. На основу STR-ова сам процјенио удаљеност на 800 година, али могуће да добаци и до 1000. У сваком случају веза је из средњег вијека.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #93 послато: Октобар 05, 2020, 01:57:58 поподне »
Спасибо большое, Кирилл.
Хвала, Синиша.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #94 послато: Октобар 09, 2020, 12:48:16 поподне »
Сад ми се променило на I-FT256626
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #95 послато: Октобар 09, 2020, 01:39:01 поподне »
Сад ми се променило на I-FT256626

Само су обновили стабло у складу са новим СНП-овима. Издвојили су нову грану и назвали је по једном од 4 СНП-а на истом нивоу. То су ови СНП-ови које је Кирил већ помињао.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #96 послато: Октобар 09, 2020, 01:43:05 поподне »
Само су обновили стабло у складу са новим СНП-овима. Издвојили су нову грану и назвали је по једном од 4 СНП-а на истом нивоу. То су ови СНП-ови које је Кирил већ помињао.

Јасно, хвала.
Да ли је реално да би и Ковачевић био с нама двојицом да је радио 700?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #97 послато: Децембар 21, 2020, 12:20:20 поподне »
Како је могуће да ове гране све имају исти TMRCA:



Или ја ту нешто дебело не схватам? :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-M227
« Одговор #98 послато: Децембар 21, 2020, 12:40:12 поподне »
Како је могуће да ове гране све имају исти TMRCA:



Или ја ту нешто дебело не схватам? :)

Било је речи о томе на другим темама. Изгледа да је у питању баг.


Изгледа да Yfull врши "претумбавања" свих стабала и да са тим још увек није завршио, па док не приведе цео процес крају, не треба се ослањати на тренутне процене. Ево једног примера са древном ДНК, који је постављен на Yfull групи на Фејсбуку:


Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #99 послато: Децембар 21, 2020, 12:42:13 поподне »
Хвала, Никола.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #100 послато: Јануар 03, 2021, 07:54:35 пре подне »
Превод мејла који ми је послао Кирил (спасибо, Кирилл!), мислим да ће многима бити занимљиво:

M227 тренутно има 5 подграна које се доста разликују у погледу порекла и могуће историје. Оне све воде до скандинавског претка који мора да је живео пре око 2700 година.

Највећа и најразвијенија подграна је означена као  Y7213 и позната као "Нормани". Њени представници су Скандинавци и њихови вероватни потомци и највероватније су је по свету раширили викинзи. Важна вест за ову групу су тестирани остаци мушкарца из доба викинга са гробља у Готланду за којег се испоставило да је представник ове подгране.

Друга подграна означена је као Y19809 и позната је под именом "Данци". Њени представници су људи данског порекла и велика група носилаца M72, махом из Северне Немачке. На основу старости групе M72 врло је вероватно да се њихов предак доселио (са територије данашње Данске) у Мекеленбург пре око 1500 година током периода велике сеобе.
Права мистерија групе Y19809 су њени представници међу Татарима. Тренутно је нејасно како и када су се представници германског племена померили на исток и постали део те социокултурне групе.

Следећа по величини је подграна означена као A11380 и представљају је искључиво Источни и Јужни Словени. На основу тога је могуће закључити да су потомци Гота. Ипак, постоје чињенице које не одговарају тој теорији, нпр. добро је познато да већина Гота нису били Скандинавског порекла.

Четврта подграна је означена као Y39106 и припадају јој само Источни Европљани. Пошто неки од њих имају породично предање о племенитим прецима и с обзиром на историју о богатом скандинавском присуству у Источној Европи, могуће је претпоставити да су они потомци варјашких најамника руских великих кнезова.

Пету грану представља једна особа финског порекла, па је за сада немогуће спекулисати о историји те групе.

На првој слици је најновија верзија дијаграма гране М227 на основу Y-ДНК резултата.

Друга слика је мапа свих познатих и оних за које се претпоставља да су носиоци М227 као и места њиховог порекла у Европи и на Блиском Истоку.

Легенда:
Плава - "Нормани"
Зелена - "Данци"
Наранџаста - "Готи"
Жута - "Варјази"
Љубичаста - пета подгрупа
Црвена - непозната подграна

Звезда - BigY тестиран
Круг - претпостављена подграна
Квадрат - узорак из научног рада или базе података





Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #101 послато: Јануар 03, 2021, 01:33:57 поподне »
Превод мејла који ми је послао Кирил (спасибо, Кирилл!), мислим да ће многима бити занимљиво:

Користан преглед Кирила. Није спорно да је поријекло ове гране у региону око Балтичког мора, међутим неке гране, попут ове балканске су прошле једно прилично уско грло. Веза са најближима ван Балкана (ако и Аустријанца тако схватимо) је преко 2000 година, дакле период Гвозденог доба. Требале би неке скорије везе уназад бар 1000 године да би се видјело са којом је популацијом балкански огранак повезан. Овако би могли само закључити да се евентуално ради о вези из протогерманског Бронзаног доба.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #102 послато: Јануар 03, 2021, 04:46:23 поподне »
Користан преглед Кирила. Није спорно да је поријекло ове гране у региону око Балтичког мора, међутим неке гране, попут ове балканске су прошле једно прилично уско грло. Веза са најближима ван Балкана (ако и Аустријанца тако схватимо) је преко 2000 година, дакле период Гвозденог доба. Требале би неке скорије везе уназад бар 1000 године да би се видјело са којом је популацијом балкански огранак повезан. Овако би могли само закључити да се евентуално ради о вези из протогерманског Бронзаног доба.

Мислио сам на Гвоздено доба.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #103 послато: Јануар 15, 2021, 05:19:17 поподне »
Користан преглед Кирила. Није спорно да је поријекло ове гране у региону око Балтичког мора, међутим неке гране, попут ове балканске су прошле једно прилично уско грло. Веза са најближима ван Балкана (ако и Аустријанца тако схватимо) је преко 2000 година, дакле период Гвозденог доба. Требале би неке скорије везе уназад бар 1000 године да би се видјело са којом је популацијом балкански огранак повезан. Овако би могли само закључити да се евентуално ради о вези из протогерманског Бронзаног доба.

Слично је и Кирил рекао:

Заједнички предак свих A11380 живео је пре око 2500 година. Имајући у виду да све три линије (Белорусија, Аустрија, Балклан) потичу из тог времена, тешко је претпоставити да су њихови преци истовремено напустили Скандинавију. Вероватно се то догодило у различито време из различитих разлога. С друге стране, тешко је поверовати да су се две подгране са заједничким претком од пре 2500 година (балканци и аустријанац) обреле случајно тако близу.

Други необјашњиви факт је потпуно одсуство представника А11380 у само Скандинавији. Имајући у виду старост гране и чињеницу да су прве познате миграције германа и Јужну Европу биле тек у 2. веку до Христа (Кимбријски рат) а и то је било из данашње Немачке, поставља се питање шта се десило с A11380 који се никада нису одселили, али су давали потомство неколико столећа од тренутка рођења првог A11380. Јер представници три живе линије данас после толико година говоре о томе да је представника у неком тренутку било прилично много.

За разумевање историје наше гране неопходно је више тестирања представника. Има људи из Литваније, Украјине, Немачке, Румуније и чак Грчке за које се може претпоставити да су A11380, али нажалост нико од њих није заинтересован за даља тестирања.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #104 послато: Јун 03, 2021, 05:22:29 пре подне »
На YFull появился новый результат из ветки FT256626. Судя по префиксу - это научный образец, а представитель - турок.

-------------------------------------------------------------------

На YFull се појавио нови резултат из гране FT256626. Судећи по префиксу, ово је научни узорак, а представник је турски.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #105 послато: Јун 03, 2021, 09:27:54 пре подне »
На YFull появился новый результат из ветки FT256626. Судя по префиксу - это научный образец, а представитель - турок.

-------------------------------------------------------------------

На YFull се појавио нови резултат из гране FT256626. Судећи по префиксу, ово је научни узорак, а представник је турски.

Привет! Спасибо за информацию. Думаю тут легко можно предположить, что его предки наши (балканские) мусульмане, которые после развала османской империи переехали в Турцию.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #106 послато: Јун 11, 2021, 02:03:01 пре подне »
У Софтича 2 общие мутации с турком, они вдвоем формируют ветвь, параллельную Паничу.
Что интересно, в FTDNA турка нет, но эти две мутации у Софтича отделены от новелей и отображены на дереве. Получается, FTDNA использует научные образцы для обновления дерева.

----------------------------------------------------------------------------------

Софтић има две мутације заједничке са Турчином, њих две чине грану паралелну са Панића.
Занимљиво је да у ФТДНА нема Турчина, али ове две мутације у Софтића су одвојене од мутациј и приказане на дрвету. Дакле, ФТДНА користи научне обрасце за обнављање дрва.


Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #107 послато: Јун 11, 2021, 02:09:23 пре подне »
У Софтича 2 общие мутации с турком, они вдвоем формируют ветвь, параллельную Паничу.
Что интересно, в FTDNA турка нет, но эти две мутации у Софтича отделены от новелей и отображены на дереве. Получается, FTDNA использует научные образцы для обновления дерева.

----------------------------------------------------------------------------------

Софтић има две мутације заједничке са Турчином, њих две чине грану паралелну са Панића.
Занимљиво је да у ФТДНА нема Турчина, али ове две мутације у Софтића су одвојене од мутациј и приказане на дрвету. Дакле, ФТДНА користи научне обрасце за обнављање дрва.



Не у Софтича, а у Хаджикадунича, насколько я понимаю.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #108 послато: Јун 11, 2021, 02:16:52 пре подне »
Правильно понимаешь, Милан. Запутался я :)
« Последња измена: Јун 11, 2021, 02:18:55 пре подне kirroid »

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #109 послато: Новембар 09, 2021, 10:11:51 поподне »
Поздрав свима,да ли неко може да ми у ПП пошаље слику странице из књиге Дефтер Призренског санџака из 1571 а везану за село Пријелоге код Бијелог поља? Хвала пуно унапред!!!

Ван мреже mladend

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
  • I1-BY169301*
Одг: I1-M227
« Одговор #110 послато: Новембар 26, 2021, 09:58:34 пре подне »
Драча, Биљане Доње, Бенковац - наручен WGS тест преко Небуле. Послаћу резултате и на YFull.


Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #111 послато: Новембар 26, 2021, 10:01:33 пре подне »
Драча, Биљане Доње, Бенковац - наручен WGS тест преко Небуле. Послаћу резултате и на YFull.
Браво, било би лепо да још неки од "наших" искористе овај попуст :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: I1-M227
« Одговор #112 послато: Новембар 26, 2021, 07:59:36 поподне »
Питаћу Нововиће,знам да су хтели.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #113 послато: Децембар 03, 2021, 04:44:22 пре подне »
На YFull появился новый результат от Nebula, ближайший совпаденец - научный сэмпл из Турции.
Также с радостью сообщаю, что человек с отцовской линией из Беларуси образовал со мной новую ветку под A11380. Общий предок жил около 1000 лет тому назад, но может быть и меньше, так как в моем BigY500 нет информации по девяти позициям. Я буду покупать Nebula, чтобы прояснить.
Что интересно, деревня моего отца и его предка расположены в 60 километрах друг от друга. Неужели все 1000 лет так рядом и жили?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
На YFull се појавио нови резултат из Небуле, најближи је научни узорак из Турске.
Такође сам срећан што могу да објавим да је особа по очинској линији из Белорусије основала нову филијалу са мном под А11380. Заједнички предак је живео пре око 1000 година, али можда и мање, пошто у мом БигИ500 нема података о девет позиција. Купићу Небула да разјасним.
Занимљиво, село мог оца и његовог претка налазе се 60 километара једно од другог. Да ли су заиста тако живели 1000 година?


Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #114 послато: Децембар 03, 2021, 12:47:48 поподне »
Что интересно, деревня моего отца и его предка расположены в 60 километрах друг от друга. Неужели все 1000 лет так рядом и жили?

У нас балканских А11380 похожая ситуация :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже mladend

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
  • I1-BY169301*
Одг: I1-M227
« Одговор #115 послато: Децембар 28, 2021, 09:03:27 поподне »
Само да јавим да је јутрос стигао прибор, а вечерас послат узорак назад у САД.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #116 послато: Децембар 28, 2021, 09:09:53 поподне »
Само да јавим да је јутрос стигао прибор, а вечерас послат узорак назад у САД.

BigY?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже mladend

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
  • I1-BY169301*
Одг: I1-M227
« Одговор #117 послато: Децембар 28, 2021, 09:11:03 поподне »
Небула WGS

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #118 послато: Децембар 28, 2021, 09:14:51 поподне »
Небула WGS
Одлично. Нек је пошиљки срећан пут :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #119 послато: Јануар 18, 2022, 11:46:14 поподне »
На порталу је објављено стабло хаплогрупе I1-M227 (српског огранка).

https://www.poreklo.rs/2022/01/18/stablo-haplogrupe-i1-m227/


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #120 послато: Јануар 21, 2022, 11:09:43 поподне »
Веома важан налаз за српску I1-M227 у раду Whole genome analysis sheds light on the genetic origin of Huns, Avars and conquering Hungarians

Узорак SSD-151 позитивно је тестиран на I-A11382 што је ниво https://www.yfull.com/live/tree/I-A11380/ Када буде доступан bam фајла, надам се да ће се моћи пронаћи још неко специфичније одређење.

За овај узорак се у раду наводи сљедеће:

"SSD-151: Grave No. 151:
In the NW–SE orientation grave, the skeleton of a middle-adult male with Iranian characteristics was found. The grave goods were belt fittings cut off from a bronze plate, an iron buckle, a knife, and a wheel-formed pottery jar. The burial was dated between 670–700 CE."

Аутосомално је узорак 96% EU_Core3   4% Avar_Asia_Core1

"S1.4.26 Sükösd-Ságod (SSD; Csongrád-Csanád County) 84,85
Three hundred-sixty-nine Avar period graves were excavated by Mihály Kőhegyi, György V. Székely and Erika Wicker near Sükösd village between 1967 and 1981. However, the cemetery was not fully excavated, and the archaeological material is only partially published. Based on the findings, the cemetery was opened after the 630’s CE, and it was used continuously until around 750 CE. The finds of the cemetery are related to the Avar cemeteries of Eastern Transdanubia. The skeletal remains of 165 individuals were available for anthropological analysis. Altogether 56 sub-adults and 109 adults were identified. Besides, 68 females and 41 males were described in the series. According to the result
of the taxonomic investigation, skulls with Europid characteristics (e.g., Cromagnoid, Mediterranean) are dominant in the material, and Mongoloid features were registered only in one case. We involved six samples in our study"

Чисто географски гледано ово је гепидска зона, а Гепиди имају везе са Балтиком, тако да ме не би чудило да је A11380 повезана са овим германским племеном.


Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #121 послато: Јануар 23, 2022, 06:17:32 поподне »
Веома важан налаз за српску I1-M227 у раду Whole genome analysis sheds light on the genetic origin of Huns, Avars and conquering Hungarians

Узорак SSD-151 позитивно је тестиран на I-A11382 што је ниво https://www.yfull.com/live/tree/I-A11380/ Када буде доступан bam фајла, надам се да ће се моћи пронаћи још неко специфичније одређење.

За овај узорак се у раду наводи сљедеће:

"SSD-151: Grave No. 151:
In the NW–SE orientation grave, the skeleton of a middle-adult male with Iranian characteristics was found. The grave goods were belt fittings cut off from a bronze plate, an iron buckle, a knife, and a wheel-formed pottery jar. The burial was dated between 670–700 CE."

Аутосомално је узорак 96% EU_Core3   4% Avar_Asia_Core1

"S1.4.26 Sükösd-Ságod (SSD; Csongrád-Csanád County) 84,85
Three hundred-sixty-nine Avar period graves were excavated by Mihály Kőhegyi, György V. Székely and Erika Wicker near Sükösd village between 1967 and 1981. However, the cemetery was not fully excavated, and the archaeological material is only partially published. Based on the findings, the cemetery was opened after the 630’s CE, and it was used continuously until around 750 CE. The finds of the cemetery are related to the Avar cemeteries of Eastern Transdanubia. The skeletal remains of 165 individuals were available for anthropological analysis. Altogether 56 sub-adults and 109 adults were identified. Besides, 68 females and 41 males were described in the series. According to the result
of the taxonomic investigation, skulls with Europid characteristics (e.g., Cromagnoid, Mediterranean) are dominant in the material, and Mongoloid features were registered only in one case. We involved six samples in our study"

Чисто географски гледано ово је гепидска зона, а Гепиди имају везе са Балтиком, тако да ме не би чудило да је A11380 повезана са овим германским племеном.

Хвала Драјверу!

Ако добро разумем, то значи да је М227 у нашим крајевима још из времена словенских досељавања, ако не и раније? Јер, ако је тачна претпоставка о Гепидима, Гепиди они су још пре словенских досељавања дошли до Балкана.
Шта им значи ово "Iranian characteristics"?

Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #122 послато: Јануар 23, 2022, 07:02:24 поподне »
Хвала Драјверу!

Ако добро разумем, то значи да је М227 у нашим крајевима још из времена словенских досељавања, ако не и раније? Јер, ако је тачна претпоставка о Гепидима, Гепиди они су још пре словенских досељавања дошли до Балкана.
Шта им значи ово "Iranian characteristics"?

Мислим да се под "иранским карактеристикама" ради о вјештачки деформисаним лобањама, зато што се на истом гробљу за један женски скелет такође наводи "with Iranian characteristics on the skull".
https://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_cranial_deformation

То деформисање лобања су радили и Хуни и Алани, а широко је било заступљено и међу источногерманским племенима, поготово Гепидима. Мислим да код Словена ова мода није била распрострањена.

Иначе, грани I-A11382 могуће припада још један узорак SZM-24, који је I1-M227, али није тестиран на  A11382.

"SZM-24: Grave No. 24:
It was the grave with a niche of a young adult male with Mongoloid characteristics on the skull. Animal bones, i.e., a horse burial, calf and foal bones were found in the burial. The grave goods were a set of bronze and silver belt fittings, silver hairplait-ornament and Byzantian silver coins emitted by Konstans II (641–668) and Konstantinos IV (668–685). The burial was dated to the last third of the 7th century CE." 89% EU_Core4    11% EU_Core1 Szeged-Makkoserdő

Гепиди су од свих германских племена имали најинтензивнију интеракцију са номадским освајачима, мијешајући се са истима и прихватајући њихов животни стил.

Треба сачекати објављивање пуних резултата, да се види да ли се у филогенетском стаблу може спустити и који ниво ниже за оба ова узорка.

Ово за Гепиде је само неко моје размишљање, не мора бити тачно.
Треаб потражити детаљнију археолошку литературу за ова два налазишта: Szeged-Makkoserdő и Sükösd-Ságod






Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: I1-M227
« Одговор #123 послато: Јануар 23, 2022, 08:01:41 поподне »
Ово за Гепиде је само неко моје размишљање, не мора бити тачно.
Треаб потражити детаљнију археолошку литературу за ова два налазишта: Szeged-Makkoserdő и Sükösd-Ságod

 Тај локалитет обилује ромејским везама. Укључујући ове новце код овог узорка. Осим њега ту је I1 од сасвим друге гране I-Z2041*

 Ова грана такођер показује балканске везе
https://www.yfull.com/tree/I-Y14516/

 Оба I1 узорка су аутосомално са знатном сјеверњачком генетиком, с тим да је други јако помијешан са јужњацима.
SZM-24   EU_Core4   89%   EU_Core1   11%
SZM-38   EU_Core1   52%   EU_Core4   48%

 Од осталих узорака су два E-V22 и један V13. Сви са доминацијом изразите јужњачке генетике, с тим да они имају и нешто степско-азијске.

 V13 налаз такођер има неке специфичне византијске ствари са собом. Тако се може рећи са приличном сигурношћу да су ови поријеклом Ромеји са Балкана, јер је и њихов профил доста јужњачки. То се не може искључити ни за нпр. SZM-38, мада ипак има доста сјеверне па прије да су то неке локалне германске/гепидске линије.

 У чему је овдје "квака", питање је јер I1 немају азијске генетике, ови јужњаци ипак имају нешто. Иначе се Гепиди помињу и 630. г. приликом упада Ромеја у аварске земље, да су тад заробили мислим на хиљаде Гепида.

 Тако да су се одржали нешто и Гепиди као такви и под аварском влашћу. Можда и задњи од свих Германа у регији што се тиче помена.

 I1 гробови као да су мало ранији од осталих. Да то нису још били ти Гепиди, можда су ови Ромеји били више повезани са аварском хијерархијом (обзиром на нешто те аутозомалне генетике). Чини се да су се и I1 мијешали с њима.

 И сами Гепиди као што си поменуо су имали степских обичаја више него осталих. Има онај давнашњи мислим гепидски узорак са доста хунске генетике.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #124 послато: Јануар 29, 2022, 04:27:11 пре подне »
Невероятно ценная и очень долгожданная находка. Сразу два результата дДНК, и оба (один очень вероятно) A11380. Это прекрасная новость. Жду публикации BAM'ов.
Должен сразу заметить, что не думаю, что они будут представителями подветки BY169301. В лучшем (для балканских парней) случае, они разобьют подветку и сформируют подветку параллельную. Хотя, мне кажется, они будут ближе к "австрийской" подветке. Дело в том, что, во-первых, время захоронения этих гепидов более позднее по сравнению со временем жизни общего предка BY169301. Во-вторых, на данный момент более вероятна гипотеза прибытия BY169301 на Балканы со славянами. В третьих, их захоронения географически находятся слишком далеко от места предполагаемого изначального распространения BY169301.

------------------------------------------------------------------------------

Невероватно драгоцено и веома дуго очекивано откриће. Два дДНК резултата одједном, и оба (један врло вероватно) А11380. Ово је сјајна вест. Чекам објављивање BAM.
Одмах треба да напоменем да не мислим да ће они бити представници подогранка BY169301. Они ће у најбољем (за Балкан) случају прекинути грану и формирати паралелну грану. Мада ће, чини ми се, бити ближи „аустријској” бранши. Чињеница је да се, прво, време сахрањивања ових Гепида касније упоређује са животним веком заједничког претка BY169301. Друго, тренутно је вероватнија хипотеза о доласку BY169301 на Балкан са Словенима. Треће, њихове сахране су географски предалеко од места наводне првобитне дистрибуције BY169301.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #125 послато: Јануар 29, 2022, 04:46:07 пре подне »
Шта им значи ово "Iranian characteristics"?
Физическая типология черепа. Ищите подтип "иранид" средиземноморской расы.

----------------------------------------------------------

Физичка типологија лобање. Потражите подтип "Иранид" медитеранске расе.


Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: I1-M227
« Одговор #126 послато: Мај 19, 2022, 09:38:42 поподне »
R10636 Weklice Poland (41.5 calBCE 1864.75 212 calCE) Y-DNA I1-A11380

Предак балканских A11380 вероватно није био далеко од овог свог рођака пре 1900 година. Ако овај Y-ДНК није гепидски или готски онда не знам који јесте.  :)
« Последња измена: Мај 19, 2022, 09:42:41 поподне Bane »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #127 послато: Мај 19, 2022, 10:48:40 поподне »
R10636 Weklice Poland (41.5 calBCE 1864.75 212 calCE) Y-DNA I1-A11380

Предак балканских A11380 вероватно није био далеко од овог свог рођака пре 1900 година. Ако овај Y-ДНК није гепидски или готски онда не знам који јесте.  :)

Ово налазиште повезују са Wielbark културом (Готима и Гепидима). Ако се узму у обзир и претходни археогентички налази из Паноније, као и овај нови средњовјековни Сремац, A11380 би заиста могла бити повезана са Гепидима.

Иначе, баш сад видим да су на YFull стаблу узорак SZM-24 из Паноније сврстали блиско са нашима, тј. издвојили су мутацију FT163125 као одређујући SNP за нову грану која обухавата и српске A11380  https://www.yfull.com/live/tree/I-FT163125/

Иначе се FT163125 прије налазио на истом нивоу са BY169301.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #128 послато: Мај 20, 2022, 12:04:37 пре подне »
R10636 Weklice Poland (41.5 calBCE 1864.75 212 calCE) Y-DNA I1-A11380

Предак балканских A11380 вероватно није био далеко од овог свог рођака пре 1900 година. Ако овај Y-ДНК није гепидски или готски онда не знам који јесте.  :)

Дјелимично сам прегледао овај узорак.

На нивоу A11380 има позитивна читања на А11383 C>T и FT162453 C>A, остали SNP-ови на овом нивоу му нису покривени.

Што се тиче грана FT163125 и BY169301, ниједан од ова два SNP-a му није покривен, а на нивоу BY169301 негативан је на BY169592 C>C, BY170202 T>T, BY170213 A>A, BY171296 A>A, FT162601 A>A,BY169494 C>C, а нису му покривени Y155258, BY170530, FT162239, FT163809,BY170917,Y226253,FT164465, FT162108,FT162114,FT83970,BY214517, MF49168.
Грану Y93578 сам прегледао, али му на том нивоу ниједан SNP није покривен.

Нисам прегледао грану Y41772.

И на овом нивоу сазнања, може се закључити да веза српских припадника A11380 и овог пољског узорка није млађа од 2000 година,а сасвим је вјероватно и старија.


« Последња измена: Мај 20, 2022, 08:27:47 пре подне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #129 послато: Мај 20, 2022, 10:03:35 пре подне »
Дјелимично сам прегледао овај узорак.

На нивоу A11380 има позитивна читања на А11383 C>T и FT162453 C>A, остали SNP-ови на овом нивоу му нису покривени.

Што се тиче грана FT163125 и BY169301, ниједан од ова два SNP-a му није покривен, а на нивоу BY169301 негативан је на BY169592 C>C, BY170202 T>T, BY170213 A>A, BY171296 A>A, FT162601 A>A,BY169494 C>C, а нису му покривени Y155258, BY170530, FT162239, FT163809,BY170917,Y226253,FT164465, FT162108,FT162114,FT83970,BY214517, MF49168.
Грану Y93578 сам прегледао, али му на том нивоу ниједан SNP није покривен.

Нисам прегледао грану Y41772.

И на овом нивоу сазнања, може се закључити да веза српских припадника A11380 и овог пољског узорка није млађа од 2000 година,а сасвим је вјероватно и старија.

Прегледао сам и ниво Y41772. Нема позитивних читања, има неколико негативних, док добар дио SNP-ова није покривен. Негативн асу читања: Y40037 C>C, Y41809 G>G, Y43075 A>A, Y43188 G>G, Y43734 G>G.

Мислим да је то то, што се у односу на постојеће тестиране може рећи о узорку R10636 Weklice Poland (41.5 calBCE 1864.75 212 calCE).

Иако сам A11380 није потврђен, јесу два SNP-a на том нивоу.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-M227
« Одговор #130 послато: Мај 20, 2022, 10:19:56 пре подне »
Пошто је Велбарк култура у питању, дефинитивно се може говорити о Готима, или чак о "Прото-Готима". Питање је само да ли су I1-A11380 и њима паралелне гране "покупљене" на простору данашњег севера Пољске или су дошле директно из Скандинавије (односно острва Готланд) са (прото)Готима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #131 послато: Мај 20, 2022, 10:36:09 пре подне »
Пошто је Велбарк култура у питању, дефинитивно се може говорити о Готима, или чак о "Прото-Готима". Питање је само да ли су I1-A11380 и њима паралелне гране "покупљене" на простору данашњег севера Пољске или су дошле директно из Скандинавије (односно острва Готланд) са (прото)Готима.

Да, али и у самом раду наводе да ово налазиште може бити повезано или са Готима или са Гепидима. Мада и сами Гепиди се сматрају неким огранком Гота са којима су и заједно мигрирали. Због узорака у Панонији и солидне концентрације А11380 међу српском популацијом, мени се чини да су Гепиди изгледнији за носиоце ове мутације.

Иако у суштини, мутација А11380 претходи подјели Готи/Гепиди, могло би се говорити евентуално о некој германској популацији проистеклој из нордијског гвозденог доба.
« Последња измена: Мај 20, 2022, 10:38:28 пре подне drajver »

Ван мреже mladend

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
  • I1-BY169301*
Одг: I1-M227
« Одговор #132 послато: Мај 20, 2022, 01:58:30 поподне »
Иначе, баш сад видим да су на YFull стаблу узорак SZM-24 из Паноније сврстали блиско са нашима, тј. издвојили су мутацију FT163125 као одређујући SNP за нову грану која обухавата и српске A11380  https://www.yfull.com/live/tree/I-FT163125/

Иначе се FT163125 прије налазио на истом нивоу са BY169301.

Сада стоји да је SZM-24 позитиван на још седам SNP-ова осим на споменути FT163125, односно позитиван је на сљедеће: BY170202, FT162239, FT162114, FT163125, FT163809, FT162429, FT164465, FT162108. И даље стоји да је анализа у току.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #133 послато: Мај 20, 2022, 02:17:37 поподне »
Сада стоји да је SZM-24 позитиван на још седам SNP-ова осим на споменути FT163125, односно позитиван је на сљедеће: BY170202, FT162239, FT162114, FT163125, FT163809, FT162429, FT164465, FT162108. И даље стоји да је анализа у току.

Да, треба сачекати крај анализе. Можда буде још дијељених.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: I1-M227
« Одговор #134 послато: Мај 20, 2022, 06:36:35 поподне »
R3906, средњовековни узорак из Сирмијума, датиран 1479-1634., припада хаплогрупи I1-M227>A11380>FT163125>BY169301


ниво A11380: A11381+  T>C (1C); A11382+  C>T (1T)

ниво FT163125: BY170202+  T>G (2G)

ниво BY169301: BY169301+  T>C (2C)

ниво BY169301>Y263675: *нема очитавања*

ниво BY169301>BY170823: *нема очитавања*

ниво BY169301>BY170823>FT256626: FT256742-  C>G (1C); FT256779-  A>G (1A); FT257238-  C>G (1C)


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #135 послато: Мај 21, 2022, 08:54:05 пре подне »
Претпостављајући везу I1-A11380 са Гепидима, тражио сам на мрежи да ли има неке озбиљније литературе која се бавила Гепидима, и не нађох, бар не на мени разумљивим језицима. Постоје студије на њемачком
Walter Pohl: Die Gepiden und die Gentes an der mittleren Donau nach dem Zerfall des Attilareiches
Constantin C. Diculescu: Forschungen zur Geschichte der Gepiden in Dazien

Главни извори за историју Гепида су:
De Bellis Прокопије Кесаријски
Getica Jordanes
Historia Langobardorum Павла Ђакона

Гепиди се у историјским изворима јављају још у 3. вијеку, али су ти помени крајње шкрти. Помиње се и неко насељавање заробљених Гепида на Балкану у другој половини 3. вијека за вријеме императора Проба. Затим о њима извори шуте кроз читав 4. вијек. Генерално, о Гепидима кључне податке сазнајемо из пера њима ненаклољених "непријатељских" писаца, попут Јорданеса и Павла Ђакона.

Играли су једну од кључних улога у сламању хунске моћи у Панонији. Затим су дужи период господарили источном Панонијом (од Дунава до Карпата). За историју Србије су значајни јер су у том периоду владали читавом територијом данашње Војводине, доњег Поморавља, Шумадије.



Некако су трагично завршили своју историјску причу. Сукоб са Лангобардима је био прилично жесток, а владарске породице Лангобарда и Гепида, као да су биле захваћене неким лудилом међусобне мржње са елементима крвне освете. Лангобардски вођа Албоин након побједе над Гепидима, тјера гепидску принцезу Розамунду (коју узима за жену) да пије из пехара направљеног од лобање њеног оца Кунимунда. На крају ће Розамунда доћи главе Албоину. Овај драмски моменат био је инспиративан за умјетнике у прошлости (сликари Рубенс, Дела Векија). 1960-тих година у италијанско-америчкој копродукцији снимљен је и играни филм Rosmunda e Alboino или Sword of the Conqueror са Џеком Палансом у улози Албоина. По обичају, Ромеји су приказани као главни сплеткароши.
<a href="https://www.youtube.com/v/Vvlo3jkpRJo" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Vvlo3jkpRJo</a>

Занимљиво је да у изворима нису забиљежени сукоби Гепида са Словенима, али се помиње њихова сарадња. Наиме, Гепиди су пуштали Словене преко своје територије када су исти кретали у пљачкашке походе против Ромеја. Нису то радили бесплатно, већ су прелаз преко Дунава наплаћивали по глави.


Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: I1-M227
« Одговор #136 послато: Мај 21, 2022, 11:22:08 пре подне »
Пошто смо у прилично кратком периоду добили чак четири древна узорка који су A11830, реших да им сравним SNP-ове на једном месту:



R3906 је очекивано најближи нашим BY169301, с обзиром да је из периода касног средњег века, и са подручја наше земље (Сирмијум). Чини се да би аварски узорак SZM-24 могао представљати једно од најранијих гранања унутар гране BY169301, јер има један (највероватније) позитиван, један упитан (највероватније негативан), и чак десет сигурно негативних SNP-ова. Начин на који је YFull "поцепао" ту грану може да завара, а ствар је у томе да YFull и FTDNA користе различите методологије када цепају гране на основу древних узорака. Пошто велика већина древних узорака по правилу нема покривене све SNP-ове на одређеном нивоу, YFull све те непокривене SNP-ове смешта у "старији" део поцепане гране (подразумева их позитивним), док их FTDNA смешта у "млађи" део (подразумева их негативним). Тако да од осам SNP-ова који се тренутно налазе на новоформираном нивоу FT163125, само је истоимени SNP заиста позитиван, FT162114 је упитан, док осталих 6 нису уопште покривени.

SSD-151, други мађарски узорак из аварског периода, припада јако реткој грани Y93578, паралелној са FT163125/BY169301, у којој се и на YFull и на FTDNA стаблу налази само један (исти) Американац. И остаје на крају R10636, узорак Велбарске културе, који је негативан на све очитане SNP-ове на нивоу FT163125/BY169301, као и на паралелном нивоу Y41772, док у трећој паралелној грани Y93578 нема очитавања. Узевши ове резултате у обзир, мислим да су највероватнија опција за долазак гране A11380>BY169301 на наше просторе управо доста помињани Гепиди, или евентуално њима сродни Готи.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #137 послато: Мај 21, 2022, 01:32:56 поподне »
SSD-151, други мађарски узорак из аварског периода, припада јако реткој грани Y93578, паралелној са FT163125/BY169301, у којој се и на YFull и на FTDNA стаблу налази само један (исти) Американац.

За овог Американца се негдје на мрежи помиње и поријекло из Аустрије. Не знам додуше о коме се ради.

Био је на YFullu још један узорак у овој грани којег више нема. Претпостављам да је грана и изолована захваљујући управо том резултату у комбинацији са Американцем. Шифра тог узорка је била YF90993. Могуће да је Небула у питању, али нисам сигуран.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: I1-M227
« Одговор #138 послато: Мај 28, 2022, 06:08:36 пре подне »
ERS9945255 са https://www.yfull.com/live/tree/I-FT163125/ има рођака на Балкану и са мајчине стране.
https://www.yfull.com/mtree/H1c37/
http://www.ianlogan.co.uk/sequences_by_group/h1c_genbank_sequences.htm H1c37 C16188T

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #139 послато: Септембар 09, 2022, 02:54:11 поподне »
Добар дан, добри људи!  :)

Може ли неко од вас да прокоментарише овај нови резултат, да ли баца икакво ново светло?

Цитат
Тешановић, Ђурђевдан, Кореташи, Лопаре, хаплогрупа I1-M227>A11380>BY169301>BY170823>FT256626>Y220153

Чини ми се да смо Тешановић и ја образовали нову грану, зар не? А још испада да смо скоро па земљаци :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #140 послато: Јануар 14, 2023, 12:42:06 поподне »
Рикановић, Јовањдан, Кореташи/Лопаре

Урадио је Dante WGS. Припада хаплогрупи I1-M227>A11380>FT163125>BY169301>BY170823>FT256626>Y220153>Y360383. Терминалну грану Y360383 са још четири SNP-a на то нивоу дијели са Тешановићем из истог села, који додуше слави Ђурђевдан. Не знам какава је родословна веза Тешановића и Рикановића, али је генетичка веома блиска, њихов заједнички предак је живио најдаље прије 100 до 200 година. Тешановић и Рикановић дијеле мутацију Y220153 са Панићем из Врањка/Модрича, који слави Јовањдан. Старост ове везе је око 400-500 година. Може се претпоставити да је заједнички предак Рикановића, Тешановића и Панића живио у некој од српских кнежина које су се у 15-16 вијеку пружале као појас од Дрине до Озрена. И вјероватно је тај првобитни род славио Јовањдан. Што се тиче даљих веза,  филогенетички гледано, најближе су муслиманске породице из Добоја. И генерално је BY169301 доста разноврсна на подручју сјевероисточне Босне. Та разноврсност као да допире до средњег вијека, па не бих искључио ни могућност да је род старосједилачки на том подручју.

Линк на обновљено стабло хаплогрупе I1-M227>A11380
https://www.poreklo.rs/wp-content/uploads/2022/01/i1-M227-14-01-2023-600x1791.png

Ван мреже mladend

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 22
  • I1-BY169301*
Одг: I1-M227
« Одговор #141 послато: Март 04, 2024, 02:12:08 поподне »
Појавио се нови тестирани, родом из Лике, на YFull стаблу са ознаком YF127199. Изгледа да смо формирали нову подграну Y331655 испод BY169301. Да ли постоје неке процјене о њеној старости?