Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Да ли постоје ДОМОВНИ ПРОТОКОЛИ за Зрењанин?

(1/3) > >>

posetilac:
    Зна ли неко да ли уопште постоје  ДОМОВНИ ПРОТОКОЛИ за Зрењанин? Питао сам у архиву ЗР неке људе који се баве истраживањима и углавном нико не зна... Постоје само матичне књиге рођених,умрлих...

Amicus:

--- Цитат: posetilac  Јун 13, 2021, 04:04:10 поподне ---    Зна ли неко да ли уопште постоје  ДОМОВНИ ПРОТОКОЛИ за Зрењанин? Питао сам у архиву ЗР неке људе који се баве истраживањима и углавном нико не зна... Постоје само матичне књиге рођених,умрлих...

--- Крај цитата ---

Морали би да постоје. Ако нису у архиву, треба проверити у зрењанинским парохијама.

Делија:
У књизи Душана Поповића Срби у Банату у 18.веку има преписа Домовних Протокола Зрењанина још од 1746.године тако са за тај период сигурно има, јер је у питању препис из Зрењанинског архива. За протоколе старије од ових треба отићи у обе српске православне цркве (Успење и Ваведање Пресвете Богородице) и питази свештенике да ли знају нештп више о тим књигама, а ако не знају ондаих треба питати за дозволу за одлазак на таван цркве или црквену канцеларију..јер само на та два места могу постојати Протоколи.

posetilac:
   Да ли су домовни протоколи вођени пре 1746 за Зрењанин?  Матичне кнјиге су вођене од 1745....
 
    Од када до када су вођени домовни протоколи не само за Зрењанин већ за сва друга места у Банату,Војводини?

Делија:

--- Цитат: posetilac  Јун 13, 2021, 09:52:00 поподне ---   Да ли су домовни протоколи вођени пре 1746 за Зрењанин?  Матичне кнјиге су вођене од 1745....
 
    Од када до када су вођени домовни протоколи не само за Зрењанин већ за сва друга места у Банату,Војводини?

--- Крај цитата ---

Пре 1745.године врло тешко. Нажалост нису постојали шаблони за вођење Домовника, па у неким местима постоје од краја 18.века, за нека од средине 19. па и 20.века. Ја могу рећи за банатска села Долово, Идвор, Црепају као и Панчево. Углавном за Црепају је стари из 18.века изгубљен, најстарији сачуван је од 1835.године, за Идвор од 1845. године, Панчево са краја 19.века, а за Долово не постоје. У Срему (Источни Срем-Стари Сланкамен, Сурдук, Белегиш и Војку), нису очувани.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију