Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2540760 пута)

Ван мреже resavac

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
  • I1
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #820 послато: Јун 10, 2015, 07:33:31 поподне »
Bas sam 'retka zverka'
  :P  ;D




Аксић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #821 послато: Јун 11, 2015, 09:49:09 пре подне »
Немамо додатне маркере за Кончаревића јер их на Y searchu, одакле смо их узели, није оставио. Остаје могућност да их је оставио на неком ФТДНА пројекту.

Иначе, блискост између крстића и Кончаревића од само један разлике на 25 маркера је изузетно велика, дакле не бби требало бити сумње да се ради о истом роду. Оно што их дијели је временска и просторна удаљеност Далмације и Македоније. Иначе овај хаплотип Кончаревића па и Крстића, колико се сјећам није био далеко од хаплотипа Куча Мрњавчића.

Видео сам у Крстићев профил да је Коначервић проширио тест само до 25 маркера.

Кончаревић је једини са Балкана који се са Крстићем разликује на један од 25. Остали који су са Балкана а има их 4-5 хаплотипова и са Крстићем се разликују на два од 25, они су већ далеки рођаци може бити да су са Крстићем имали заједничког претка пре 800 година па чак можда и до две хиљада година.

Интересантно је да Крстић има око 20 људи махом западно Европљана са којима се разликује на 1 од 25, то су Ирци, Шкотланђани, Енглези, Немаци итд. Крстић се разликује на 1 од 25 са Чехом Васицеком, а на 37 маркера разликују се на само четири маркера.

Све изгледа да је Крстић пореклом из северозападне Европе, вероватно су његови преци и ови други са Балкана са којима се Крстић разликује на 2 од 25 као веома удаљени сродници  дошли на Балкан са Норманима или су дошли са Сасима рударма. Јер да није тако како онда да објаснимо да се Крстић разликује на 1 од 25 са чак четири Ираца, два Енглеза, два Шкотланђана, неколико Немаца, има још других... а на 2 од 25 маркера Крстић има само Енглеза, Немаца и Британаца више од 40 људи.   


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #822 послато: Јун 11, 2015, 11:14:09 пре подне »
Крстић (Вратница), поклапање на YHRD:




Видимо појачано присуство у БЈРМ и Грчкој Македонији.

Колико сам схватио, Крстић и на FTDNA има рођаке у Грчкој, Бугарској и Румунији. Проблем је што се западни Европљани много више тестирају (због финансијске ситуације) и то преко FTDNA.

Мислим да - 2 на 25 и нису толико далеки рођаци. Ако човек има више даљих рођака на југу Балкана онда то може да значи да је баш ту матица. Већа разноврсност - већа шанса да је ту даље порекло.

Заиста чуди што тестирани има толико блиских рођака међу Ирцима, Енглезима, итд. То могу бити и исељеници са Балкана.

Овде је било речи о пореклу британске E1b (корени на Балкану):

http://volgagermanbrit.us/documents/bird.pdf

Треба нагласити да би старост између Крстића и западних E1b морала бити већа уколико је реч о сеоби за време Рима.


С обзиром да су неолитске хаплогрупе попут E1b веома дуго у Европи, није искључено да се део тог становништва на западу утопио и Келте, на истоку у Словене, итд. Што ће рећи да су неки E, J, или G и тако могли доћи на Балкан.

Ипак, не треба занемарити YHRD, зато што су тамо убачени резултати из разних истраживања. Има далеко више хаплотипова него на FTDNA.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #823 послато: Јун 11, 2015, 12:03:32 поподне »
У YHRD базу нису убачени резултати са острва (зато на мапи нема Енглеза).

За Крстиће могу бити занимљиви следећи радови (с обзиром да и на FTDNA имају поклапање у тим земљама):

- Genetic data for 17 Y-chromosomal STR loci in Macedonians in the Republic of Macedonia (201)
- Genetic population study of 11 Y chromosome STR loci in Greece (182)
- Y-chromosomal STR haplotypes in a population sample from continental Greece, and the islands of Crete and Chios
- Y-chromosomal STR haplotypes in three major population groups in Bulgaria
- Y-chromosomal STR haplotypes in a Romanian population sample (104)
- Assembly of a large Y-STR haplotype database for the Czech population and investigation of its substructure


Погледаћу ова истраживања за Чешку и Македонију. Можда постоје идентични хаплотипови.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #824 послато: Јун 11, 2015, 12:16:55 поподне »
До краја месеца очекујем резултате једног Ћетковића који према предању има исто порекло као и ја, а наш заједнички предак је највероватније живео крајем 14. и у првој половини 15. века. Шта могу да очекујем, колика сличност би у том случају требала да буде на 37 маркера? Капирам да неки брзомутирајући маркери (нпр.  DYS385a и DYS385b) могу да буду различити код мене и код њега, али за остале маркере не знам да ли постоје нпр. неки који никако не би смели да се разликују, и који још маркери спадају у те брзомутирајуће код којих је могућа различитост?

Аксић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #825 послато: Јун 11, 2015, 02:32:09 поподне »
Крстић (Вратница), поклапање на YHRD:




Видимо појачано присуство у БЈРМ и Грчкој Македонији.

Колико сам схватио, Крстић и на FTDNA има рођаке у Грчкој, Бугарској и Румунији. Проблем је што се западни Европљани много више тестирају (због финансијске ситуације) и то преко FTDNA.

Мислим да - 2 на 25 и нису толико далеки рођаци. Ако човек има више даљих рођака на југу Балкана онда то може да значи да је баш ту матица. Већа разноврсност - већа шанса да је ту даље порекло.

Заиста чуди што тестирани има толико блиских рођака међу Ирцима, Енглезима, итд. То могу бити и исељеници са Балкана.

Овде је било речи о пореклу британске E1b (корени на Балкану):

http://volgagermanbrit.us/documents/bird.pdf

Треба нагласити да би старост између Крстића и западних E1b морала бити већа уколико је реч о сеоби за време Рима.


С обзиром да су неолитске хаплогрупе попут E1b веома дуго у Европи, није искључено да се део тог становништва на западу утопио и Келте, на истоку у Словене, итд. Што ће рећи да су неки E, J, или G и тако могли доћи на Балкан.

Ипак, не треба занемарити YHRD, зато што су тамо убачени резултати из разних истраживања. Има далеко више хаплотипова него на FTDNA.

Блиски и вероватно даљи рођаци Крстића. Има их пуно.

Y-DNA - Ancestral Origins:

25 markera
exact match
     
                 
Makedonija       1        - ово је Крстићев рођа Савић


25 markera
Genetic Distance - 1
  Match Total

Hrvatska  1
Danska    1
Engleska  2
Francuska 1
Nemačka   2
Mađarska  1
Irska         4
Italija        2
Holandija   1
Portugalija 1
Rusija         1
Škotska      2
Švajcarska  1
V. Britanija  1

Genetic Distance - 2 

Азербајђан 1
Jermenija    1
Bugarska    1
Kanada       1
Češka         3
Danska       1
El Savador  1
Engleska    26
Francuska   2
Nemačka    11
Grčka          2
Irska           3
Italija         5
Mexiko       1
Crna Gora  1
Poljska      2
Rumunija    2
Rusija         3
Škotska     4
Slovačka    1
Španija      1
Švajcarska  3
Turska        1
Ukrajina     2
V. Britanija  9
Wels           1


Y-DNA - MATCHES   

Овде се на 1 од 25 маркера разликује са чак 34 хаплотипова и то су већином из западне Европе. Са Балкана је само један Србин Кончаревић из Лике.

На 2 од 25 маркера разликује се са чак 159 хаплотипова. Најбројнији су они из западне Европе, али има и солидан број из централне и нешто из источне Европе. Са Балкана скоро да их и нема, има свега неколико.

Што се тиче 37 маркера, Крстић осим што се разликује са свог рођу Савића са кога је имао заједничко претка курђела пре шест колена, међусобом се разликују на 2 од 37 маркера.

Други је неки Paul Mullenix презиме је ирско, енглеско и американско, гуглао сам јуче да видим где се јавља то презиме. Крстић се разликује са Mullenix на 3 од 37 маркера , ово му је веома близак рођа. Нисам питао Крстића за овог, а није ми ништа писао о њему, тако да сигуран сам да не зна ко је овај Mullenix.

Трећи је Frank Leibold из Немачке. Крстић се са њим реазликује на 4 од 37 маркера.

Четврти је Чех Washecheck, написао је да му је најстарији предак за кога зна Simon Vasicek rođ. 1635.

И пети је Louis Ernest Anderson, написао је да му је предак John Anderson, имигрирао 1886. године у Maryland околина Вашингтона-Виржинија. Није написао одкуд му је предак досељен у Марјланду, можда незна.                                                         

Аксић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #826 послато: Јун 11, 2015, 02:40:42 поподне »
Заборавио сам да напишем да се Чех Waschecheck и Американац Louis Ernest Anderson такође разликују са Крстићем на 4 од 37 маркера. 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #827 послато: Јун 11, 2015, 03:15:34 поподне »
Распоред DYS19 DYS389I DYS389II DYS390 DYS391 DYS392 DYS393 DYS385 DYS437 DYS438 DYS439

Крстић: 13, 13, 30, 24, 10, 11, 13, 16-17, 14, 10, 12

Православни Македонци (150 тестираних):

Потпуно поклапање на 12 маркера (2 хаплотипа)

13, 13, 30, 24, 10, 11, 13, 16-17, 14, 10, 10, 12

Разлика -1, на брзомутирајућем 385b (8 хаплотипова)

13, 13, 30, 24, 10, 11, 13, 16-18, 14, 10, 12


Код Чеха сам пронашао само један хаплотип, 12 (-1).


Извор:

- Y-chromosomal STR haplotypes in Macedonian population samples
- Assembly of a large Y-STR haplotype database for the Czech population and investigation of its substructure (1750 хаплотипова)


Изгледа да Крстић има доста рођака у Македонији. С обзиром да се Крстићи на 12 марекра добро уклапају у кластер Куча-Мрњавчића (због специфичне мутације 16-17 на маркеру 385ab), може бити да је тачно оно што је Синиша рекао (веза Мрњавчићи-Македонија).

Све ово треба узети са резервом, зато што није баш најбоље доносити закључке на 12 маркера. Посебно код овако распрострањених хаплогрупа као што су E1b, R1a, R1b, I2a, итд.


Што се FTDNA поклапања тиче, готово је невероватно колико је овај Ирац(?) Mullenix близак Крстићу.

Према TMRCA калкулатору (3 разлике на 37 маркера), испада да су Крстић и Ирац имали заједничког претка пре 300 година. Сада се поставља питање како је могуће да је предак Ирца и Србина из Македоније живео у то време?


 


« Последња измена: Јун 11, 2015, 03:18:42 поподне Небојша »

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #828 послато: Јун 11, 2015, 05:49:40 поподне »
Што се FTDNA поклапања тиче, готово је невероватно колико је овај Ирац(?) Mullenix близак Крстићу.
Према TMRCA калкулатору (3 разлике на 37 маркера), испада да су Крстић и Ирац имали заједничког претка пре 300 година. Сада се поставља питање како је могуће да је предак Ирца и Србина из Македоније живео у то време?

Збиља интерересантно, можда је овај "Ирац" у суштини потомак познате породице Molyneux (француски хугеноти) побеглих у Ирску 1685.

http://wc.rootsweb.ancestry.com/cgi-bin/igm.cgi?op=GET&db=cutlip02&id=I2950

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #829 послато: Јун 11, 2015, 07:07:53 поподне »
До краја месеца очекујем резултате једног Ћетковића који према предању има исто порекло као и ја, а наш заједнички предак је највероватније живео крајем 14. и у првој половини 15. века. Шта могу да очекујем, колика сличност би у том случају требала да буде на 37 маркера? Капирам да неки брзомутирајући маркери (нпр.  DYS385a и DYS385b) могу да буду различити код мене и код њега, али за остале маркере не знам да ли постоје нпр. неки који никако не би смели да се разликују, и који још маркери спадају у те брзомутирајуће код којих је могућа различитост?

Ово ће бити добра прилика да се провѣре прѣдања стара шест стотина и више година. При том не трѣба сметнути са ума ни могућност неочинских догађайев разних врста, чийе се вѣроватноће при оволикой старости не могу занемарити.
Што се тиче ознака, ту йе све могуће. Очекуйем да би и у случайу потврде прѣдања било разлика и на спорих ознаках, не само на брзих.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #830 послато: Јун 11, 2015, 09:14:01 поподне »
Крстић има поклапање 17/17 са Грком из северне Грчке

DYS456, DYS389I, DYS390, DYS389II, DYS458, DYS19, DYS385, DYS393, DYS391, DYS439, DYS635, DYS392, Y GATA H4, DYS437, DYS438, DYS448

17, 13, 24, 30, 15, 13, 16-17, 13, 10, 12, 22, 11, 11, 14, 10, 20




Постоји још неколико хаплотипова 17 (-1).

И на YHRD мапи се види да је овај хаплотип присутан у Грчкој Македонији.


Извор: Population genetics of Y-chromosome STRs in a population of Northern Greeks















Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #831 послато: Јун 11, 2015, 09:45:55 поподне »
А са колико процената вероватноће се може утврдити прорачун заједничког претка када је у питању тест на 37 маркера?
Могућност неочинских догађаја разних врста наравно увек постоји као могућност. Скоро сам прочитао књигу Радуна Трипковића ,,Какви смо - Кроз приче, документа и анегдоте - По ријечима Ровчана и Морачана'', и ту се помињу између осталог и такви случајеви. Најпре помиње случај једног угледног морачанина кога је жена варала са неким племеником из суседног села, и други случај једног такође  признатог припадника познатог морачког братства који је оженио бремениту девојку из братства Меденица која је изгледа имала недозвољене односе са једним такође припадником братсва Меденица, њеним рођаком.  У оба случаја у питању су исти племеници и припадници истог рода, потомство војводе Богића које је по бројности најмногољудније у Доњој Морачи, тако да у ова два случаја није могло доћи до промене хаплогрупе. Тога је очигледно било и у давним временима, наравно у доста ретким случајевима, али свакако да се мора рачунати и на такве могућности којих је сигурно било и где је наравно могло доћи до таквих ,,неочинских случајева''. Лично познајем човека чија је баба (од Булатовића насељених у Доњој Морачи) била у гостима код своје рођене сестре удате у Пиперима (Црнци)., и затруднела са његовим биолошким ђедом кога је овај видео тек после много година јер његов отац није контактирао са својим оцем, иако га је овај признао. Таквих ствари је свакако било и у та давна времена, само што су то били ретки случајеви, и о томе се није много причало чак и кад се дешавало, већ је народ то крио колико је могао. Односно село увек зна и сигурно да се причало, али се то крило у породици и није преносило потомству кроз предање, тако да су се такве ствари временом губиле у памћењу предања тих породица.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #832 послато: Јун 11, 2015, 10:03:00 поподне »
А са колико процената вероватноће се може утврдити прорачун заједничког претка када је у питању тест на 37 маркера?
Могућност неочинских догађаја разних врста наравно увек постоји као могућност. Скоро сам прочитао књигу Радуна Трипковића ,,Какви смо - Кроз приче, документа и анегдоте - По ријечима Ровчана и Морачана'', и ту се помињу између осталог и такви случајеви. Најпре помиње случај једног угледног морачанина кога је жена варала са неким племеником из суседног села, и други случај једног такође  признатог припадника познатог морачког братства који је оженио бремениту девојку из братства Меденица која је изгледа имала недозвољене односе са једним такође припадником братсва Меденица, њеним рођаком.  У оба случаја у питању су исти племеници и припадници истог рода, потомство војводе Богића које је по бројности најмногољудније у Доњој Морачи, тако да у ова два случаја није могло доћи до промене хаплогрупе. Тога је очигледно било и у давним временима, наравно у доста ретким случајевима, али свакако да се мора рачунати и на такве могућности којих је сигурно било и где је наравно могло доћи до таквих ,,неочинских случајева''. Лично познајем човека чија је баба (од Булатовића насељених у Доњој Морачи) била у гостима код своје рођене сестре удате у Пиперима (Црнци)., и затруднела са његовим биолошким ђедом кога је овај видео тек после много година јер његов отац није контактирао са својим оцем, иако га је овај признао. Таквих ствари је свакако било и у та давна времена, само што су то били ретки случајеви, и о томе се није много причало чак и кад се дешавало, већ је народ то крио колико је могао. Односно село увек зна и сигурно да се причало, али се то крило у породици и није преносило потомству кроз предање, тако да су се такве ствари временом губиле у памћењу предања тих породица.

Када се ради прорачун са само двома хапловрстама прорачуни вѣроватноћа су прилично широки односно непоуздани. Дайу врло широке опсеге.

Но, поред женских невѣрстава, постойе и друге врсте неочинских догађайев, койи су можда и чешћи од првих. А то су разне врсте усваяња, и прѣноса прѣзимена не по мушкой лози, него по женской.
Рецимо, муж умре или погине а удовица се прѣуда и одведе синове у нов дом и тамо они узму прѣзиме поочима.
Или нешто што ми дѣлуйе чешће: удовица се врати у род и њени синови узму прѣзиме дѣда по майци. Што би се лако могло догодити ако им дѣд нема синова, па хоће да му "лозу" и прѣзиме продуже унуци од кћери, йер других нема.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Аксић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #833 послато: Јун 12, 2015, 02:25:07 пре подне »
Распоред DYS19 DYS389I DYS389II DYS390 DYS391 DYS392 DYS393 DYS385 DYS437 DYS438 DYS439

Крстић: 13, 13, 30, 24, 10, 11, 13, 16-17, 14, 10, 12

Православни Македонци (150 тестираних):

Потпуно поклапање на 12 маркера (2 хаплотипа)

13, 13, 30, 24, 10, 11, 13, 16-17, 14, 10, 10, 12

Разлика -1, на брзомутирајућем 385b (8 хаплотипова)

13, 13, 30, 24, 10, 11, 13, 16-18, 14, 10, 12


Код Чеха сам пронашао само један хаплотип, 12 (-1).


Извор:

- Y-chromosomal STR haplotypes in Macedonian population samples
- Assembly of a large Y-STR haplotype database for the Czech population and investigation of its substructure (1750 хаплотипова)


Изгледа да Крстић има доста рођака у Македонији. С обзиром да се Крстићи на 12 марекра добро уклапају у кластер Куча-Мрњавчића (због специфичне мутације 16-17 на маркеру 385ab), може бити да је тачно оно што је Синиша рекао (веза Мрњавчићи-Македонија).

Све ово треба узети са резервом, зато што није баш најбоље доносити закључке на 12 маркера. Посебно код овако распрострањених хаплогрупа као што су E1b, R1a, R1b, I2a, итд.


Што се FTDNA поклапања тиче, готово је невероватно колико је овај Ирац(?) Mullenix близак Крстићу.

Према TMRCA калкулатору (3 разлике на 37 маркера), испада да су Крстић и Ирац имали заједничког претка пре 300 година. Сада се поставља питање како је могуће да је предак Ирца и Србина из Македоније живео у то време?

Добро би било да Крстић прошири тест на 67 маркера, а свакако најбоље је на 111. Ја ћу да му предложим да ради надоградњу. Није сад њему потребна детаљна анализа по СНП-овима, потребно му је само већи број маркера, нема сумње очигледно је да има много блиских сродника и да се утврди колика је та блискост између њега и и западно Европљана.

Ја мислим да 3 разлике на 37 маркера не може да буде само 300 године до заједничког претка, можда су они имали заједничког претка пре 400 до 500 година. Ми не знамо на колико генерација долази до те мутације, могуће је и да код појединаца спорије мутирају само вредности на панеле 1, 2 и 3, док на друге панеле од 38 до 111 маркера брже мутирају и зато збуњује ова блискост између Крстића и западно Европљана.

Ако су они заиста староседеоци у Македонији и Северној Грчкој. Моја претпоставка је да су се они појединачно генерацијама као блиски сродници исељавали са југа Балкана у западној Европи можда су били имућни по занимању трговци, можда је то досељавање са југа Балкана трајало 50 до 100 година. Прво су дошли неколико породица можда у Немачкој и одатле су неки отишли у В. Британији тј. на острвима. онда су на позив сродника долазили још њихови рођаци и тако су се раширили по западној Европи. Када су стигли у западној Европи? Могуће негде између 500 до 7/800 година. Видим да се Чех Washecheck са Крстићем разликује на 1 од 25 маркера, а на 37 маркера разликују се на 4 маркера. Ја претпостављам да се сви који се разликују са Крстићем на 1 од 25 маркера, на 37 маркера могу се разликовати најмање од 3, највише до 5 на 37 маркера.

Ако је све ово приближно тачно што сам написао и ако је свима овима матица Македонија и северна Грчка, онда је Кончаревић Србин из Лике једини за сад са Балкана који се са Крстићем разликује на 1 од 25 маркера и Коначервић је без сумње пореклом из Македоније.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #834 послато: Јун 12, 2015, 07:55:18 пре подне »
Ако су они заиста староседеоци у Македонији и Северној Грчкој. Моја претпоставка је да су се они појединачно генерацијама као блиски сродници исељавали са југа Балкана у западној Европи можда су били имућни по занимању трговци, можда је то досељавање са југа Балкана трајало 50 до 100 година. Прво су дошли неколико породица можда у Немачкој и одатле су неки отишли у В. Британији тј. на острвима. онда су на позив сродника долазили још њихови рођаци и тако су се раширили по западној Европи. Када су стигли у западној Европи? Могуће негде између 500 до 7/800 година. Видим да се Чех Washecheck са Крстићем разликује на 1 од 25 маркера, а на 37 маркера разликују се на 4 маркера. Ја претпостављам да се сви који се разликују са Крстићем на 1 од 25 маркера, на 37 маркера могу се разликовати најмање од 3, највише до 5 на 37 маркера.

Ово је сасвим реална опција.

Онај Ирац лако може бити француског порекла, како рече Бањанска.

Прегледао сам и велику Y STR базу "A global analysis of Y-chromosomal haplotype diversity for 23 STR loci" (19 630)

Најсличнији хаплотипови, на 23 маркера, постоје у Грчкој, Швајцарској (Базел), Немачкој и Мађарској. Опет све упућује на Балкан.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #835 послато: Јун 12, 2015, 09:38:39 пре подне »
Блискост на 25 маркера, па и на 37 може бити веома варљива код појединих грана. Рецимо, хаплотип Мацура има поклапања -1 на 25 маркера са многим припадницима подгрупе И1 П109, а знамо да су то гране раздвојене прије неколико хиљада година. Ако бисмо строго посматрали само СТР блискост дошли бисмо самим тим до погрешног закључка. Знам да се иста ситуација појављује и код Р1а и Р1б хаплотипова, гдје се СТР резултати давно раздијељених грана приближавају ,поготово на мањем броју тестираних маркера. Гдје год су хаплотипови ближи модалу, ту имамо такву ситуацију са великим бројем поклапања.

СТР анализа није проста математика, морају се узети у обзир повратне мутације, које су опет плод случајности и не знамо кад су се  и у ком броју десиле.

Послије великог броја анализираних стр резултата могу само рећи да стр анализа у појединим хаплогрупама, нагло разраслим (И, Р1а, Р1б европски) има смисла само кад се дође до задњег могућег откривеног СНП-а у једној грани.


Друга је ствар кад су блиски СТР резултати подупрти јасним предањем о заједничком поријеклу, истим презименом и сл.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #836 послато: Јун 13, 2015, 10:58:12 пре подне »
Крстић (Вратница), поклапање на YHRD:





Крстић, Вратница, Јегуновце - слава: Петковдан, хаплогрупа E1b.
За последњих 220 година, живе у селу Вратница.
Познати су по томе што их називају и ”Костанечевци” (раније Коштанечевци), иначе име махале.
У Вратнице су дошли су из села Каменаглаве око Урошевца, раније су живјели у селу Костањево код Штрпца.

Тестирани Крстић и Савић (Е1b) су исти род.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #837 послато: Јун 15, 2015, 08:47:48 пре подне »
Управо сам добио резултате проширеног теста са 12 на 37 маркера, Радовановић, Мркоње, Горња Јабланица, СРБ.

Панел 2 (13-25)
DYS458 17, DYS459а 8, DYS459б 10,  DYS455 11,  DYS454 11,  DYS447 25,  DYS437 15,  DYS448 20, DYS449 31, DYS464а 12,
DYS464б 14, DYS464ц 15, DYS464д 15

Панел 3 (26-37)
DYS460 10,  Y-GATA-H4 10,  YCAIIа 21, YCAIIб 21,  DYS456 15,  DYS607 12,  DYS576 18, DYS570 19,  CDYа 34, CDYб 35,  DYS442 11,  DYS438 10.
Молио бих ако може кратку анализу и упређење мог и Бубањиног теста.
Поздрав.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #838 послато: Јун 15, 2015, 09:13:30 пре подне »
Управо сам добио резултате проширеног теста са 12 на 37 маркера, Радовановић, Мркоње, Горња Јабланица, СРБ.

Панел 2 (13-25)
DYS458 17, DYS459а 8, DYS459б 10,  DYS455 11,  DYS454 11,  DYS447 25,  DYS437 15,  DYS448 20, DYS449 31, DYS464а 12,
DYS464б 14, DYS464ц 15, DYS464д 15

Панел 3 (26-37)
DYS460 10,  Y-GATA-H4 10,  YCAIIа 21, YCAIIб 21,  DYS456 15,  DYS607 12,  DYS576 18, DYS570 19,  CDYа 34, CDYб 35,  DYS442 11,  DYS438 10.
Молио бих ако може кратку анализу и упређење мог и Бубањиног теста.
Поздрав.

Судећи по овим резултатима припадаш грани Сјевер И2а Динарик хаплогрупе. И најближа поклапања су међу тестиранима који су такође Сјевер. Са друге стране имаш за сјевер не тако типичну вриједност на маркеру 449=31, већина сјеверњака има 32 и више.

Најближа поклапања имаш на нашим просторима са Паројчићем, Србином из Босанског Грахова (од 16 један разлике), Џамићима из Александровца (од 16 један разлике).

Од страних, најближи су ти Нијемац Рајтмајер (од 37 три разлике), Рус/Украјинац Кружилов (од 25 два разлике).

Бубања припада Динарик Југ хаплогрупи, и на маркерима се прилично разликујете, мислим да не можете бити исти род.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #839 послато: Јун 15, 2015, 01:42:19 поподне »
Судећи по овим резултатима припадаш грани Сјевер И2а Динарик хаплогрупе. И најближа поклапања су међу тестиранима који су такође Сјевер. Са друге стране имаш за сјевер не тако типичну вриједност на маркеру 449=31, већина сјеверњака има 32 и више.

Најближа поклапања имаш на нашим просторима са Паројчићем, Србином из Босанског Грахова (од 16 један разлике), Џамићима из Александровца (од 16 један разлике).

Од страних, најближи су ти Нијемац Рајтмајер (од 37 три разлике), Рус/Украјинац Кружилов (од 25 два разлике).

Бубања припада Динарик Југ хаплогрупи, и на маркерима се прилично разликујете, мислим да не можете бити исти род.
Па сад не знам шта да мислим, да ли сам ДС или ДН? До краја месеца би требао да стигне резултат теста за Ћетковића из Доње Мораче, који је по предању истог порекла, па ћемо видети шта кажу његове вредности.
Који је то маркер који би могао са сигурношћу да потврди да ли сам север или југ?