Аутор Тема: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)  (Прочитано 73956 пута)

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #240 послато: Децембар 23, 2017, 08:41:30 поподне »
Сређено, Гиле  ;)


На млађима свет остаје :)

Хвала!
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #241 послато: Децембар 23, 2017, 08:44:41 поподне »

Сол-е :)

Погледај у Косовско-метохијском зборнику радова бр. 3, на страни 136. Истраживање је радио Милан Ивановић "Црквени споменици Ибарског Колашина". Видећеш у Дечанском поменику који се водио од 1595. године до половине 19. века, помиње се  име једног мештанина Варага (нисам у стању да то ископирам, тј да пресликам оригинал натписа, нити да прочитам, транскрибујем)...

Велико хвала, gillle!  :)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #242 послато: Децембар 23, 2017, 09:04:20 поподне »
На млађима свет остаје :)

Што би рек'о млађи референт Пантић: "Од кога сам ја овде млађи!?"

<a href="https://www.youtube.com/v/MztF3WKD3RA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/MztF3WKD3RA</a>

 :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #243 послато: Децембар 23, 2017, 10:09:49 поподне »
А зашто се не би неко од Миловића, Јокића, Милутиновића (Грабовчана), или Аксентијевића, Вукашиновића, Савића, Милуновића, Милојевића (из села у околини Лепосавића), тестирао? Бар један узорак да имамо од исељених Катића.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #244 послато: Децембар 23, 2017, 10:10:45 поподне »
Што би рек'о млађи референт Пантић: "Од кога сам ја овде млађи!?"

<a href="https://www.youtube.com/v/MztF3WKD3RA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/MztF3WKD3RA</a>

 :D

:)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #245 послато: Децембар 23, 2017, 10:13:18 поподне »
А зашто се не би неко од Миловића, Јокића, Милутиновића (Грабовчана), или Аксентијевића, Вукашиновића, Савића, Милуновића, Милојевића (из села у околини Лепосавића), тестирао? Бар један узорак да имамо од исељених Катића.


Ако су Костићи из Рудина малобројни, горе наведених има ихахај ...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #246 послато: Децембар 25, 2017, 08:23:01 пре подне »
Узeт узopaк Дeлићу, Липљaн...

Jeднa мaлa нaпoмeнa. Дeлић cлaви Apaнђeлoвдaн, a paниje Никoљдaн. Пpeдeдa му je из Пpиштинe дoceлиo нa уjaкoвo имaњe и пpeузeo cлaву уjaкa. Нeмajу вeзe ca Дeлићимa из Cкулaнeвa. Oчeкуjeм инфopмaциje o дaљeм пopeклу.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #247 послато: Децембар 25, 2017, 11:34:38 пре подне »
Jeднa мaлa нaпoмeнa. Дeлић cлaви Apaнђeлoвдaн, a paниje Никoљдaн. Пpeдeдa му je из Пpиштинe дoceлиo нa уjaкoвo имaњe и пpeузeo cлaву уjaкa. Нeмajу вeзe ca Дeлићимa из Cкулaнeвa. Oчeкуjeм инфopмaциje o дaљeм пopeклу.

Тестираном Делићу предак је вероватно био из Призрена, а не из Приштине и по свему судећи немају никакве везе са Делићима из Скуланева код Липљана, нити им је презиме Делић од њих.

Варош Липљан:
Делић, четири куће. Информаторов отац Агапије доведен је из Призрена и посињен у породици Дебељковић 1916. године. До 1938. године презивали су се Јовановић. По доласку у Липљан добили су породични надимак Џигерџије, а осим тога и Широкани, по Стојану Дебељковићу који је усвојио њиховог оца. Његови су славили Светог Николу. Сада две куће славе Светог Николу, а две су прихватиле славу Дебељковића и славе Аранђеловдан. Информатор Владимир Делић, (1919).

Тестирани Делић из Липљан је од две куће које су прихватили славу Дебељковића, тј. Аранђеловдан, а две куће које су задржали своју стару славу Никољдан су такође потомци Агапија.

Наводи се да су се презивали до 1938. године Јовановић, вероватно по Агапијевом оцу или деди Јовану. Агапије када је дошао у Липљан, осим патронимичко презиме Јовановић по Јовану имао вероватно и родовско презиме Делић. Потицао од неке градске призренске породице који су носили презиме Делић и касније су његови потомци презиме Јовановић заменили за Делић. До Другог светског рата на КиМ је било мање или више уобичајено многи су користили по два, три презимена. По оцу или деди, и родовско презиме.

За сваки случај испитај порекло овог тестираног Делића, да ли је старинац? Ипак не знам да ли има смисла, човек очигледно не зна своје порекло, осим ако је грешком уписано да су из Призрена, а заправо су из Приштине, али мање је вероватно, зато што је информатор био Агапијев син Владимир р. 1919. године. Ја сам мишљења да су старинци и да су тестираном Делићу преци живели у граду Призрену.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #248 послато: Децембар 25, 2017, 11:39:22 пре подне »
Тестираном Делићу предак је вероватно био из Призрена, а не из Приштине и по свему судећи немају никакве везе са Делићима из Скуланева код Липљана, нити им је презиме Делић од њих.

Варош Липљан:
Делић, четири куће. Информаторов отац Агапије доведен је из Призрена и посињен у породици Дебељковић 1916. године. До 1938. године презивали су се Јовановић. По доласку у Липљан добили су породични надимак Џигерџије, а осим тога и Широкани, по Стојану Дебељковићу који је усвојио њиховог оца. Његови су славили Светог Николу. Сада две куће славе Светог Николу, а две су прихватиле славу Дебељковића и славе Аранђеловдан. Информатор Владимир Делић, (1919).

Тестирани Делић из Липљан је од две куће које су прихватили славу Дебељковића, тј. Аранђеловдан, а две куће које су задржали своју стару славу Никољдан су такође потомци Агапија.

Наводи се да су се презивали до 1938. године Јовановић, вероватно по Агапијевом оцу или деди Јовану. Агапије када је дошао у Липљан, осим патронимичко презиме Јовановић по Јовану имао вероватно и родовско презиме Делић. Потицао од неке градске призренске породице који су носили презиме Делић и касније су његови потомци презиме Јовановић заменили за Делић. До Другог светског рата на КиМ је било мање или више уобичајено многи су користили по два, три презимена. По оцу или деди, и родовско презиме.

За сваки случај испитај порекло овог тестираног Делића, да ли је старинац? Ипак не знам да ли има смисла, човек очигледно не зна своје порекло, осим ако је грешком уписано да су из Призрена, а заправо су из Приштине, али мање је вероватно, зато што је информатор био Агапијев син Владимир р. 1919. године. Ја сам мишљења да су старинци и да су тестираном Делићу преци живели у граду Призрену.

To je тo, jep je cпoмeнуo дa му ce пpaдeдa звao Aгaпиje...

Eвo штa je тecтиpaни нaвeo:
"znam to da je moj pradeda Agapije Delic dosao iz Pristine u Lipljan kad su mu ubili ujaka i dedu sa majcine strane (stojan debeljkovic) i ostao tu na ujakovom imanju, a ne znam odakle je dosao u pristinu"
« Последња измена: Децембар 25, 2017, 11:42:12 пре подне Милош »

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #249 послато: Децембар 25, 2017, 12:18:02 поподне »
To je тo, jep je cпoмeнуo дa му ce пpaдeдa звao Aгaпиje...

Eвo штa je тecтиpaни нaвeo:
"znam to da je moj pradeda Agapije Delic dosao iz Pristine u Lipljan kad su mu ubili ujaka i dedu sa majcine strane (stojan debeljkovic) i ostao tu na ujakovom imanju, a ne znam odakle je dosao u pristinu"

Ок добро. Изгледа му је прадеда Агапије живео веома кратко у Приштини, па се и због тога Приштина не помиње, а у Приштини дошао из Призрена где је и рођен његов прадед Агапије. Битно је да смо разјаснили мислим да нема сумње, старинци су.

Питај Делића да ли може да нађе неког Дебељковића из Липљана.. Пиши му да се траже Дебељковићи, можда може да нађе некога...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #250 послато: Децембар 25, 2017, 03:24:01 поподне »
А зашто се не би неко од Миловића, Јокића, Милутиновића (Грабовчана), или Аксентијевића, Вукашиновића, Савића, Милуновића, Милојевића (из села у околини Лепосавића), тестирао? Бар један узорак да имамо од исељених Катића.

Ма шта ми наприча, видиш да не може...
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #251 послато: Децембар 25, 2017, 05:19:48 поподне »
Ма шта ми наприча, видиш да не може...

Имaм jeднoг Joкићa, мaдa cмaтpaм дa нeпoтpeбнo гoмилaмo poдoвe. И cвaкo вучe нa cвojу вoдeницу и тo je oceтнo кoд cвиx зaинтepecoвaниx зa oву aкциjу. Нapaвнo, тo je нopмaлнo, aли мopaмo имaти мepу. Aкo cу нпp. Joкићи Kaтићи, кao штo jecу, миcлим дa je у oвoj aкциjи дoвoљaн jeдaн. Кaдa људи кacниje видe oвe peзултaтe, cвaкaкo ћe и уpaдити нeштo caмoинициjaтивнo, oднocнo тecтиpaти ce пo кoмepциjaлнoj цeни. Нe мoжeмo бaш cвe бecплaтнo тecтиpaти...

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #252 послато: Децембар 25, 2017, 09:54:19 поподне »
To je тo, jep je cпoмeнуo дa му ce пpaдeдa звao Aгaпиje...

Eвo штa je тecтиpaни нaвeo:
"znam to da je moj pradeda Agapije Delic dosao iz Pristine u Lipljan kad su mu ubili ujaka i dedu sa majcine strane (stojan debeljkovic) i ostao tu na ujakovom imanju, a ne znam odakle je dosao u pristinu"

Ovaj Stojan Debeljković je 1912. glava domaćinstva s 3 člana u Lipljanu.  Očev inicijal je bio T.  U Lipljanu je te godine još živjelo domaćinstvo Stanoja S. Debeljkovića s 8 članova.   

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #253 послато: Децембар 26, 2017, 10:05:04 пре подне »
Имaм jeднoг Joкићa, мaдa cмaтpaм дa нeпoтpeбнo гoмилaмo poдoвe. И cвaкo вучe нa cвojу вoдeницу и тo je oceтнo кoд cвиx зaинтepecoвaниx зa oву aкциjу. Нapaвнo, тo je нopмaлнo, aли мopaмo имaти мepу. Aкo cу нпp. Joкићи Kaтићи, кao штo jecу, миcлим дa je у oвoj aкциjи дoвoљaн jeдaн. Кaдa људи кacниje видe oвe peзултaтe, cвaкaкo ћe и уpaдити нeштo caмoинициjaтивнo, oднocнo тecтиpaти ce пo кoмepциjaлнoj цeни. Нe мoжeмo бaш cвe бecплaтнo тecтиpaти...


Мој предлог је врло јасан, и није скуп (само три брисића):

- први да се тестира неко од КАТИЋА (неко ко носи и званично презиме Катић), то је моја ујчевина у Војмислићу, засеок Сигавац (некада припадао Лучкој Ријеци, а данас Војмислићу - отуда и збрка у "стручној" литератури),

- други да се тестира неко од исељених Катића (по мојој евиденцији на десетине презимена у области и шире),

- трећи да се тестира неко од ЂУРОВИЋА (сада секундарно презиме Радивојевића, Стевановића, Стефановића, Јовановића, Пантовића) из Војмислића ( указивао сам више пута на њих али си их због "стручне" литературе и не улазећи дубље у анализу подводио под Катиће, па одатле моја шала "охохо сад имамо и Ђуровиће"), 

Ето, само три бисића :) за толики број породица. Не замерам, већ хвалим напор који чиниш да пројекат успе и у томе имаш моју безрезервну подршку. Заборави воденице на Козаревској и Бањштанској ријеци :)

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #254 послато: Децембар 26, 2017, 10:14:24 пре подне »

Мој предлог је врло јасан, и није скуп (само три брисића):

- први да се тестира неко од КАТИЋА (неко ко носи и званично презиме Катић), то је моја ујчевина у Војмислићу, засеок Сигавац (некада припадао Лучкој Ријеци, а данас Војмислићу - отуда и збрка у "стручној" литератури),

- други да се тестира неко од исељених Катића (по мојој евиденцији на десетине презимена у области и шире),

- трећи да се тестира неко од ЂУРОВИЋА (сада секундарно презиме Радивојевића, Стевановића, Стефановића, Јовановића, Пантовића) из Војмислића ( указивао сам више пута на њих али си их због "стручне" литературе и не улазећи дубље у анализу подводио под Катиће, па одатле моја шала "охохо сад имамо и Ђуровиће"), 

Ето, само три бисића :) за толики број породица. Не замерам, већ хвалим напор који чиниш да пројекат успе и у томе имаш моју безрезервну подршку. Заборави воденице на Козаревској и Бањштанској ријеци :)

Миcлиo caм нa вoдeницу нa Ибpу :D Ja ce cлaжeм дa ce тecтиpa нeкo oд тиx "Ђуpoвићa", aли зaштo ce Joкићи нпp. нe би тecтиpaли уз пoпуcт. :) Пуни cу "ки бpoд"... Или дa иx cтaвимo у peзepвни cacтaв.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #255 послато: Децембар 26, 2017, 10:23:01 пре подне »
Миcлиo caм нa вoдeницу нa Ибpу :D Ja ce cлaжeм дa ce тecтиpa нeкo oд тиx "Ђуpoвићa", aли зaштo ce Joкићи нпp. нe би тecтиpaли уз пoпуcт. :) Пуни cу "ки бpoд"... Или дa иx cтaвимo у peзepвни cacтaв.

Честитам за опаску "воденице на Ибру" :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #256 послато: Децембар 26, 2017, 12:20:11 поподне »
Ево, пошто ниси за Јокиће из Грабовца, предлажем човека који је прилично упућен у причу о Катићима, ВУКАШИНОВИЋА (од Рачетовића) из Тврђена. Дао је свој пристанак, и било би добро да му неко у близини помогне око узимања бриса. Има ли овде некога из Лепосавића да жели да помогне?
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #257 послато: Децембар 26, 2017, 12:34:17 поподне »
Ево, пошто ниси за Јокиће из Грабовца, предлажем човека који је прилично упућен у причу о Катићима, ВУКАШИНОВИЋА (од Рачетовића) из Тврђена. Дао је свој пристанак, и било би добро да му неко у близини помогне око узимања бриса. Има ли овде некога из Лепосавића да жели да помогне?

Jaвићу Mилoвaну дa jaви Гojку. A мoжe и rajo, пoштo ћe бити уcкopo пo тoм кpajу. Инaчe Вукaшинoвићи би тpeбaлo дa cу дeo гpaбoвaчкиx Kaтићa, дaклe oдвojeни у Гpaбoвцу, a нe пpe...

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #258 послато: Децембар 26, 2017, 01:07:33 поподне »
Да, Вукашинов гроб би требало да је у Грабовцу. Његови потомци сматрају да је он иселио своју породицу из Грабовца у Тврђен, а онда се вратио у Граговац где је и умро.

:) Јави Миловану да јави Гојку или Рају да преко некога, како знају и умију, дођу до гуслара Ратомира. :)

Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бесплатно ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије (новембар-децембар 2017)
« Одговор #259 послато: Децембар 26, 2017, 01:35:14 поподне »
Да, Вукашинов гроб би требало да је у Грабовцу. Његови потомци сматрају да је он иселио своју породицу из Грабовца у Тврђен, а онда се вратио у Граговац где је и умро.

:) Јави Миловану да јави Гојку или Рају да преко некога, како знају и умију, дођу до гуслара Ратомира. :)

Вукaшинoв гpoб je у Pудapу. Дo 1948. Гpaбoвчaни cу ce caxpaњивaли нa pудapaчкoм гpoбљу...