Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2481738 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4380 послато: Септембар 05, 2017, 08:54:01 поподне »
Е, сад ћете да ми помогнете, пошто се баш не сналазим много шта бих требао да урадим са резултатом тестирања  ;D
Искотистио сам предвиђач, али не разумем баш добро шта ми резултати говоре.

Колико сам разумео, имам пар вредности маркера да су ван уобичајеног опсега, ваљда зато припадам само општем Р1а... што би требало да је трећа најзаступљенија група код нас.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4381 послато: Септембар 05, 2017, 09:03:18 поподне »
Нема то толико везе са богатством, већ са заинтересованошћу. Проблем је што већину људи из тих крајева генетичка генеалогија, али и стандардна генеалогија, занима колико и друга лига Исланда у лакросу (ако тако нешто уопште постоји  ;D ); зато ће конкретни резултати стићи тек са циљаним тестирањима, да би се колико-толико изједначили у односу на остале српске крајеве.

Моје мишљење је да би требало Влахе, као једну заокружену целину, истестирати, да се види колико су блиски односно удаљени од нас и од Румуна (а као што смо видели недавно, Румуни су генетски врло издељени по областима тј. хетерогени); ипак они данас сачињавају један озбиљан проценат српског народа, не могу се тек тако оставити као "црна рупа". Наравно, све зависи од новца који ће неко ко је заинтересован бити спреман да уложи у то...
Доказ колико је тамо народ незаинтересован, имао сам прилике са Гилетом да видим, кад смо на кратко боравили у Свилајнцу (који је иначе већински српски, али ободна села су влашка, већ се ту , иза Мораве меша становништво),нашао се Гиле са даљим рођаком, а са нама су били и двојица пријатеља тог рођака...Кад смо се дотакли теме, питам ову двојицу за презиме, кад сам питао коју славу славе, не могу да се сете!? Апсолутно их не занима та тематика, нити знају одакле су дошли у Свилајнац, да ли су старинци (иначе, људи од око 50 година су у питању)...Мислим да би за тај влашки крај требало мноого више кампање и труда него за друге области...можда за почетак контактирати неке њихове културне институције (ако их има, типа "Удружење Влаха Србије" и сл...), гостовање у Неготину, Бору, где год...али генерално,народ ми тамо делује изолован, живе у неком свом свету на релацији Париз Свилајнац (или нека друга места)...Чудно јако, други свет
« Последња измена: Септембар 05, 2017, 09:07:38 поподне ДушанВучко »

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4382 послато: Септембар 05, 2017, 10:33:17 поподне »
Николић, Аранђеловдан Ластва, Цетиње

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Озринића. Када сам видео хаплотип и то да Николић нема вредност 18 на маркеру 448, помислио сам да нема апсолутно никакве везе са тестиранима из рода Озринића. Међутим, Николић је јако близак једној породици из Бањана која се по предању у другој половини 18. века доселила са Велестова на Чеву у Бањане и та породица има вредност 18 на маркеру 448. С обзиром на то, могуће је да Николићи и та породица припадају некој четвртој грани племена Озринића. Николићи би по предању требали да су од Озринића Драгојевића.

Од ове породице би требало и да је чувени Пеко Павловић (Николић):

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B5%D0%BA%D0%BE_%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B
« Последња измена: Септембар 06, 2017, 11:47:48 пре подне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4383 послато: Септембар 05, 2017, 10:42:39 поподне »
Накићеновић ("Бока") је за Лазовиће из Леденица записао да су дошли око 1710. године „из Црне Горе“. А за Илиће да су дошли из Старе Србије у 16. веку.

Онда ће бити да је неко од ова два предања тачније од дробњачког, јер су ове две породице несумињво повезане, тако да су сигурно морале доћи из истих крајева. Нису сигурно неповезане како то Накићеновић пише.
« Последња измена: Септембар 05, 2017, 10:44:50 поподне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4384 послато: Септембар 05, 2017, 10:48:30 поподне »
Гојковић, Аранђеловдан, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Озринића. Ради се о још једној породици која по предању није од племена Озринића тј. од Озра, међутим и овде то резултат демантује. Гојковић је близак свима из рода Озринића, једино се издваја вредност 16 на 456 коју сем њега у роду Озринића нико не поседује.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4385 послато: Септембар 05, 2017, 10:58:40 поподне »
Радановић, Ђурђевдан, Мокрине, Херцег Нови

Припада хаплорупи I2-PH908, роду Зубаца 437=14. Радановић се потпуно уклапа у овај сада већ добро профилисан род, а са Крстовићем из тог рода дели и комбинацију 13-16 на 385а/б па је могуће да су ове две породице међусобно најближе у роду.

За Радановиће се каже да су у Херцег Нови дошли управо из Зубаца у Херцеговини, тако да се може рећи да је генетика потврдила ово предање.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4386 послато: Септембар 05, 2017, 11:43:10 поподне »
Радановић, Ђурђевдан, Мокрине, Херцег Нови

Припада хаплорупи I2-PH908, роду Зубаца 437=14. Радановић се потпуно уклапа у овај сада већ добро профилисан род, а са Крстовићем из тог рода дели и комбинацију 13-16 на 385а/б па је могуће да су ове две породице међусобно најближе у роду.

За Радановиће се каже да су у Херцег Нови дошли управо из Зубаца у Херцеговини, тако да се може рећи да је генетика потврдила ово предање.

Е ово је мој кандидат. :)

Драго ми је да је човек упао у дефинисан род.

Хвала Лука на прокоментарисаном хаплотипу. ;)



Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4387 послато: Септембар 05, 2017, 11:47:51 поподне »
Е ово је мој кандидат. :)

Драго ми је да је човек упао у дефинисан род.

Хвала Лука на прокоментарисаном хаплотипу. ;)

Нема на чему Амикусе. :)

Видим сад да је Синиша овде помињао неке Радановиће из Зубаца:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2047.msg52112#msg52112

Па самим тим не знам да ли су ти из Мокрина баш од тих који живе у Турментима тј. да ли би могли бити исти род?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4388 послато: Септембар 05, 2017, 11:52:30 поподне »
Нема на чему Амикусе. :)

Видим сад да је Синиша овде помињао неке Радановиће из Зубаца:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2047.msg52112#msg52112

Па самим тим не знам да ли су ти из Мокрина баш од тих који живе у Турментима тј. да ли би могли бити исти род?

Мој тестирани о својима није знао много, а као референцу дао ми је књигу његовог рођака о Мокринама, која јесте добро обрадила све родове, али не помињујући славе, нисам могао са сигурношћу да закључим јесу ли сви Радановићи истородни.

По слави поклапали би се са тима у Турментима.



Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4389 послато: Септембар 05, 2017, 11:56:20 поподне »
Мој тестирани о својима није знао много, а као референцу дао ми је књигу његовог рођака о Мокринама, која јесте добро обрадила све родове, али не помињујући славе, нисам могао са сигурношћу да закључим јесу ли сви Радановићи истородни.

По слави поклапали би се са тима у Турментима.

Имамо Пантовиће тестиране из те групе породица у Турментима у херцеговачком ДНК подухвату, па ћемо видети.

Мада, није искључено да се ради о различитим родовима чак и ако се покаже да Пантовићи такође припадају роду Зубаца, јер лично име Радан вероватно није било толико ретко у прошлости.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4390 послато: Септембар 06, 2017, 03:38:06 поподне »
Тодоровић, Петковдан, Шабац и околина, раније Херцеговина

Припада хаплогрупи R1a. Има необичан хаплотип, без блиских поклапања у табели Пројекта, па се дубља подграна не може са сигурношћу утврдити. На само 1 од 17 маркера разликује се од два хаплотипа из анонимног истраживања за Србију.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4391 послато: Септембар 06, 2017, 05:53:29 поподне »
Тодоровић, Петковдан, Шабац и околина, раније Херцеговина

Припада хаплогрупи R1a. Има необичан хаплотип, без блиских поклапања у табели Пројекта, па се дубља подграна не може са сигурношћу утврдити. На само 1 од 17 маркера разликује се од два хаплотипа из анонимног истраживања за Србију.

Да ли је ово хаплотип корисника Платин?

Резултат тестирања и предвиђач кажу да овде припадам :)

Нажалост, нисам добио никакву препознатљиву мутацију, подгрупу или било какво усмерење.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4392 послато: Септембар 06, 2017, 05:55:13 поподне »
Да ли је ово хаплотип корисника Платин?
Да, у питању је Платинов хаплотип.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4393 послато: Септембар 06, 2017, 06:03:58 поподне »
Да, у питању је Платинов хаплотип.

Какве су шансе да припада некој западноевропско-скандинавској R1a, Z284 или L664? Можда чак азијској Z93?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4394 послато: Септембар 06, 2017, 06:07:41 поподне »
Какве су шансе да припада некој западноевропско-скандинавској R1a, Z284 или L664? Можда чак азијској Z93?

Па вероватно није немогуће, то може само СНП тестирање да разреши. Видели смо какво је изненађење било када се испоставило да су Морачани Богићевци R1b-U152.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4395 послато: Септембар 06, 2017, 06:10:59 поподне »
Какве су шансе да припада некој западноевропско-скандинавској R1a, Z284 или L664? Можда чак азијској Z93?
Без продубљивања теста (37+ маркера) мислим да се не може говорити са неком сигурношћу да би могао припадати некој од тих грана. Верујем да би Гуја, да је могао на основу ова 23 маркера то одмах препознао, али наравно да постоји шанса за тако нешто.

Па вероватно није немогуће, то може само СНП тестирање да разреши. Видели смо какво је изненађење било када се испоставило да су Морачани Богићевци R1b-U152.
Управо то, R1 су често незахвални за дубљу прогнозу на мањем броју маркера.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4396 послато: Септембар 06, 2017, 06:25:49 поподне »
Тодоровић, Петковдан, Шабац и околина, раније Херцеговина

Припада хаплогрупи R1a. Има необичан хаплотип, без блиских поклапања у табели Пројекта, па се дубља подграна не може са сигурношћу утврдити. На само 1 од 17 маркера разликује се од два хаплотипа из анонимног истраживања за Србију.

На ySearch-у Тодоровић на ex-Yu простору има поклапање на 12/13 маркера (поредих тренутно видљивих 18 маркера) са Водаром, на 9/9 са Харапином, 7/9 са Чикадом, 7/9 са Шомином, 7/9 са Грховчем, сви су пореклом из Хрватске, те на 7/9 са Илићем из Србије, односно Шкарицом на 15/17, и Матићем 7/9, обојица из БиХ.

Мало је маркера, али можда је неки траг. Нека тестирани погледа у дигиталној, где су присутна ова презимена, па нека то стави на карту. Можда се појави нека смислена слика. Поготово због ових необичних презимена из Хрватске.



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4397 послато: Септембар 06, 2017, 08:22:01 поподне »
Хвала свима на труду око мог шашавог Р1а резултата  :)

Ако неко има препоруку шта бих могао да урадим, неко боље испитивање или већ нешто за шта ја не знам (а иначе мало знам... разумем тек да хаплогрупе постоје и да постоје различита тестирања, а код нас се ради тек ''мало основно'' ). Не могу да гарантујем да ћу брзо да будем у прилици да још нешто урадим, али јесам потпуно наклоњен томе.
Предање моје породице није баш детаљно и прецизно.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4398 послато: Септембар 06, 2017, 08:44:40 поподне »
Ако неко има препоруку шта бих могао да урадим, неко боље испитивање или већ нешто за шта ја не знам (а иначе мало знам... разумем тек да хаплогрупе постоје и да постоје различита тестирања, а код нас се ради тек ''мало основно'' ).

Могао би радити R1a панел преко YSEQ лабораторије. Они ће ти недвосмислено утврдити којој тачно грани припадаш.
Линк:
https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=56701


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4399 послато: Септембар 06, 2017, 09:13:02 поподне »
Могао би радити R1a панел преко YSEQ лабораторије. Они ће ти недвосмислено утврдити којој тачно грани припадаш.
Линк:
https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=27&products_id=56701
Мислим да би му, уколико би се одлучио на тестирање снп-а код Yseq-a економичније било да тестира Z284 који је предачки за најчешће гране код нас (М458 и Z280) за 15-ак евра и да уколико испадне позитиван на њега иде на Z284 панел.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор