Аутор Тема: Светоназор код разних народа  (Прочитано 976 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Светоназор код разних народа
« послато: Јул 20, 2019, 01:00:11 пре подне »
Пошто смо већ говорили о Русима, може на овој теми да се настави...Светоназор код Руса напр...Као империја, може се рећи да су ту били другачији механизми од западних империја, који су били пре свега прагматичне природе (ресурси, израбљивање нових области). Наравно, свака империја тежи ресурсима, али код Руса ми то изгледа више симболично него практично. У време Петра Великог, можда може да се каже да је руска империја била робовласничка, али према сопственом народу. Који год народ, који је бар неко време био под Русима, и не воли Русе, мање је патио од самих Руса. У том смислу , руска империја је у пракси била више налик на неке старе империје (градња Кеопсове пирамиде је можда била хуманија од градње Санкт Петерсбурга, можда је мање жртви поднела) ...Тај државни систем, који је подразумевао огромну већину неслободних сељака окренутих себи и вери, створило је интимног руског човека који има своје постулате и системе вредности, Црква, Држава, породица...Тај систем поштовања државе код обичног Руса, можда је створило генетско наслеђе из прошлости (страх од власти), али некако је опстао у патриотском смислу...Остало је у виду: моја држава може самном да располаже, али други не...бићу роб само своје државе...у менталном смислу, мислим да је обичан руски човек, можда једини у Европи, који има оно средњовековно поимање односа према држави, тј. Руси су тај модел до данас задржали (модерни себри напр.)...ово није критика Руса, него моје виђење њих (а то је да је држава код њих на завидном високом месту, без обзира шта имају од те државе. Та оданост нема услова код Руса)
« Последња измена: Јул 20, 2019, 01:07:48 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светоназор код разних народа
« Одговор #1 послато: Јул 20, 2019, 08:13:56 пре подне »
Као империја, може се рећи да су ту били другачији механизми од западних империја, који су били пре свега прагматичне природе (ресурси, израбљивање нових области). Наравно, свака империја тежи ресурсима, али код Руса ми то изгледа више симболично него практично. У време Петра Великог, можда може да се каже да је руска империја била робовласничка, али према сопственом народу. Који год народ, који је бар неко време био под Русима, и не воли Русе, мање је патио од самих Руса.

Мислим да се са овом констатацијом не би сложили ти други народи.  :) Да наведем само неке примере - Литванци (с обзиром да им је за време царске Русије od 1864. do 1904. било забрањено да користе сопствени језик, тј. да пишу на латиничном алфабету већ да користе ћирилични, са даљим циљем њихове русификације), Черкези (90% становништва је 1864. године истерано у Турску, никад се нису вратили у своју домовину), Чечени, разни мањи сибирски народи итд. Ако као империју посматрамо и Совјетски Савез, што је он свакако био (исто као што је то од почетка 20. века САД), онда се листа непочинстава према другим народима продужава са насилним пресељењима која је спроводио Стаљин (балтички народи, Чечени, итд.) а можемо ту убројати и Холодомор који је додуше био последица комунистичког експериментисања и играња са људским животима. Ми Русију као империју гледамо углавном у позитивном светлу, због историјског наслеђа из 19. и 20. века, али народи који су били под њеном влашћу имају дијаметрално супротно виђење у шта сам се уверио више пута у разговорима са појединцима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Светоназор код разних народа
« Одговор #2 послато: Јул 20, 2019, 09:22:42 пре подне »
...Остало је у виду: моја држава може самном да располаже, али други не...бићу роб само своје државе...у менталном смислу, мислим да је обичан руски човек, можда једини у Европи, који има оно средњовековно поимање односа према држави, тј. Руси су тај модел до данас задржали (модерни себри напр.)...ово није критика Руса, него моје виђење њих (а то је да је држава код њих на завидном високом месту, без обзира шта имају од те државе. Та оданост нема услова код Руса)

Одлична теза, за мене отвара нову перспективу на руског човека и државу, да не кажем да дефинитивно заокружује моје сагледавање Руса. Што се критике тиче, уз ову НиколеВука бих додао и то да се не могу западне империје тек тако квалификовати као 'пре свега прагматичне'.

Ван мреже Sneki

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Светоназор код разних народа
« Одговор #3 послато: Јул 20, 2019, 01:48:32 поподне »
Тај државни систем, који је подразумевао огромну већину неслободних сељака окренутих себи и вери, створило је интимног руског човека који има своје постулате и системе вредности, Црква, Држава, породица...Тај систем поштовања државе код обичног Руса, можда је створило генетско наслеђе из прошлости (страх од власти), али некако је опстао у патриотском смислу...Остало је у виду: моја држава може самном да располаже, али други не...бићу роб само своје државе...у менталном смислу, мислим да је обичан руски човек, можда једини у Европи, који има оно средњовековно поимање односа према држави, тј. Руси су тај модел до данас задржали (модерни себри напр.)...ово није критика Руса, него моје виђење њих (а то је да је држава код њих на завидном високом месту, без обзира шта имају од те државе. Та оданост нема услова код Руса)

Мислим да је ово теза за коју би единороси јако волели да је тачна.
Револуција и грађански рат су јасно показали колико су Руси волели и поштовали такву своју државу и цркву.
Други случај је био деведесетих, где им се није свиђао начин живота, спутавање слободе и релативно сиромаштво у односу на западне државе. Између својих интереса, односно вере и наде у боље сутра и своје државе изабрали су своје интересе.
Ако единороси стварно буду поверовали у идеологију коју сада покушавају да наметну довешће Русију до пропасти.

Феудализам се у Русији учврстио јако касно, тек после Ивана Грозног, у време Годунова и првих Романових. Дотле је већина становништва била слободна, у смислу да су могли да се слободно крећу и да бирају земљопоседника.
Постојао је и слој холопа који су суштински били робови, али они су били мањина.

Огромна пространства и сурова клима су код Руса развили осећај зависности од блиског окружења. Ако негде у Владимирској области  опљачкају твоје село и побију ти комшије шансе да дочекаш следеће пролеће се значајно смањују. Свеједно је што си ти лично преживео ту битку.

Зашто су дуго трпели такав сурови феудализам?
Један од фактора је што су то огромни  ретко насељени простори и слаба повезаност, и самим тим сваки отпор је био осуђен на пропаст. Са друге стране противник је био јако добро ушемљен, наоружан, солидаран и координисан.
До развоја модерног ватреног оружја феудализам на тим просторима није ни могао да доминира.

Чим је дошло до развоја железнице и модерних комуникација мужики су, знате шта је било.

Имамо и пример Великог Новгорода, где нису могли да поднесу да им неки суграђанин буде власт и онда:
 дајте нам кнеза; ех Владимир/Јарослав/Александар не ваља; дајте нам неког другог; ех ваља ни овај; а да пробамо са неким домаћим; а најбоље да нам вратите натраг Владимира/Јарослава/Александра..