Аутор Тема: Презиме Ивин (Патријари); Српска Црња, Војводина  (Прочитано 801 пута)

Ван мреже Alex_Ivin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Презиме Ивин (Патријари); Српска Црња, Војводина
« послато: Октобар 12, 2021, 09:42:15 поподне »
Поштовање свима,

О свом презимену знам само да нам је породични надимак Патријари. Једини траг који имам јесте извод из књиге Јована Ердељановића - Срби у Банату, као и чланак на порталу порекло.рс

Презиме је Ивин
Породична слава је Михољдан
породични надимак Патријари

Био бих захвалан ако би ме неко упутио или помогао у потрази за родословом или мало више детаља о мом презимену.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Презиме Ивин (Патријари); Српска Црња, Војводина
« Одговор #1 послато: Октобар 13, 2021, 04:45:51 поподне »
Поздрав земљак и поштовање.

Оно што сам нашао у попису Аустрије 1828.године за Банат и Српску/Рацку Црњу јесу Васа и Ненад Ивин, док се у Дињашу исте године наводи Јоца Ивин.

Код Ердељановића се наводи како су Ивини нестали из села односно претопили се у Маркове и Савине, а иначе се мже рећи да су то прве породицекоје су населиле Српску Црњу и то из Жомбоља који су населили са Чарнојевићем.

У књизи Вукоте Миљанића Српска презимена у Цној Гори наводи се да су у Жомбољ дошли као Миљанићи.из Црне Горе око 1690.године, да би се потом иселили у Српску Црњу.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Alex_Ivin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Презиме Ивин (Патријари); Српска Црња, Војводина
« Одговор #2 послато: Октобар 13, 2021, 06:16:30 поподне »
Хм.

Више мање сам и ја нешто слично нашао. Не, ово из пописа, већ за Миљаниће из Црне Горе.
Ту ми се сударају информације. Јер се на једном месту каже да смо дошли у Црњу из Црне Горе, а на другом да смо дошли сеобом Чарнојевића.
Очева информација је да смо стигли сеобом.

На жалост, сви су ми покојни, те немам кога да испитам иоле детаљније.

Код Ердељановића, ако добро тумачим, наводи две различите фамилије Ивин. Једни који су прво насељени (претопили се у Маркове и Савине) и друге, одвојене којима је надимак Патријари. Ако схватам добро, ови први би били ти који су стигли из Црне Горе. У питању је било бежање од крвне освете.
А ови потоњи, по очевој причи и по информацијама од Ердељановића, би смо били ми. Славимо Михољдан као славу и надимак нам је Патријари.

Што се нестајања тиче, не знам. Али знам да ми је и прадеда био у Црњи.

Не помаже чињеница да су породице мењале презиме и претапале се из једне у другу на тај начин.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Презиме Ивин (Патријари); Српска Црња, Војводина
« Одговор #3 послато: Октобар 13, 2021, 06:58:34 поподне »
Довро си схватио. Испало би да су то други Ивини и да су сродни Јоцинима (Михољдан-славили Св.Пантелију), Мијинима-Ајдуковим (св.Игњатије) и Арсинима-Штудентинима (Петковача) који су опет сродни са Перинима (Перин-Виљушков Ђурђиц)и Стојшинима и Филипов-Контринима (Петковача). Моја препорука, уради ДНК -имаш прилику да се пријавиш и одрадиш тестирање дпк траје попуст поводом српског дана  , и тако ћеш мпжда сазнати нешто више и конретније.

Велики поздрав,

Саша Панчевачки,
Панчево
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Alex_Ivin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Презиме Ивин (Патријари); Српска Црња, Војводина
« Одговор #4 послато: Октобар 14, 2021, 07:38:53 пре подне »
Драге воље бих урадио ДНК анализу. Проблем настаје у томе што живим у Црној Гори.
Углавном, велико хвала на досадашњим информацијама. Потврдио си ми оно што већ донекле знам, што је доста од тебе. И дао још пар вредних информација.
Остаје ми да се надам да ће неко овде имати још неку вредну информацију. И да првом приликом одем до Црње да потражим можда у црквеним списима ако се шта може наћи.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Презиме Ивин (Патријари); Српска Црња, Војводина
« Одговор #5 послато: Октобар 14, 2021, 08:18:34 пре подне »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Презиме Ивин (Патријари); Српска Црња, Војводина
« Одговор #6 послато: Октобар 14, 2021, 10:11:08 пре подне »
Драге воље бих урадио ДНК анализу. Проблем настаје у томе што живим у Црној Гори.
Углавном, велико хвала на досадашњим информацијама. Потврдио си ми оно што већ донекле знам, што је доста од тебе. И дао још пар вредних информација.
Остаје ми да се надам да ће неко овде имати још неку вредну информацију. И да првом приликом одем до Црње да потражим можда у црквеним списима ако се шта може наћи.

Није проблем ако живите у Црној Гори, пошто се све шаље поштанским путем. Ако сте заинтересовани, пријавите се преко контакт форме на порталу, али имајте на уму да акција траје до краја сутрашњег дана. Контакт форми можете приступити преко следећег линка:

https://www.poreklo.rs/2021/09/10/srpski-dnk-mesec-2021-veliki-popust-na-dnk-testiranje-prijavite-se/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Alex_Ivin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Презиме Ивин (Патријари); Српска Црња, Војводина
« Одговор #7 послато: Октобар 14, 2021, 01:46:09 поподне »
Овде се помињу Ивини:

https://www.poreklo.rs/2012/10/07/poreklo-prezimena-srpska-crnja-gornji-banat/

Велико хвала Војиславе, на Вашем тексту. Ваш текст је у ствари једна од две тачке које сам уопште и нашао трагајући по интернету за пореклом презимена. У ствари, захваљујући Вашем тексту сам и доспео на овај форум.