Аутор Тема: Бастарни и I2a Dinaric  (Прочитано 120669 пута)

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #160 послато: Јануар 04, 2018, 06:47:32 поподне »
ova rasprava nevodi nikuda niko ne odustave od svoih stavova

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #161 послато: Јануар 04, 2018, 07:45:57 поподне »
Sirius legendo,Sardinijska I2a i nasa I_CTS10228_YP196 su udaljeni oko 18 000 godina.

Оде ти у време када је живео предак који је првобитно носио само I.
Смањи то мало, да буде реалистично.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #162 послато: Јануар 04, 2018, 08:00:38 поподне »
Оде ти у време када је живео предак који је првобитно носио само I.
Смањи то мало, да буде реалистично.

Друже, ти си нешто баш побркао. Не да не треба да се смањи, већ треба да се повећа. Заједничка предачка грана за Динарик I-CTS10228 и сардинијски I-L158 је тек I-P37 која је настала пре више од 21000 година. Заједнички предак за сардинијску и Динарик И2а грану је живео ввероватно пре 18000 година.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #163 послато: Јануар 04, 2018, 09:54:59 поподне »
Сиријусе, да ли ти заиста спорије схваташ неке ствари или намерно тролујеш/спамујеш тему? Ако је ово друго у питању, бићеш санкционисан. Дакле још једном, P37.2 је последњи заједнички SNP који имају M423 (чија је подграна и Динарик (YP196) раширен у словенском свету) и CTS595 који је предачки од M26, тзв. "сардинијско-иберијског" I2a; као што су напоменули Велибор и Филипи, P37.2 је вероватно настао пре око 21 100 година, док је заједнички предак свих P37.2 живео пре око 18 500 година. Иначе се по ISOGG номенклатури CTS595 означава као I2a1a, док се M423 означава као I2a1b. То су дакле врло рано одвојене гране, док је још увек трајао глацијал (ледено доба) у Европи.

https://www.yfull.com/tree/I-P37/
https://www.yfull.com/tree/I-L158/ - М26, "сардинијско-иберијски"
https://www.yfull.com/tree/I-M423/ - Динарик и Ислес се налазе у оквиру ове гране, Динарик додуше доста низводно
https://www.yfull.com/tree/I-Y3120/ - ово је оно што називамо Динариком

Надам се да су сада јасније ствари. Понављам, ако и поред свих објашњења о гранама ти и даље наставиш да верглаш исту причу, као да су M26 и YP196 (Динарик) настали од два брата малтене, бићеш санкционисан због троловања/спамовања теме.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #164 послато: Јануар 04, 2018, 10:26:45 поподне »
НиколаВук, De  ima statistika prosinosti haplo grupa po državana dase nađu

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #165 послато: Јануар 04, 2018, 10:30:26 поподне »
НиколаВук, De  ima statistika prosinosti haplo grupa po državana dase nađu

Овде имаш, додуше нисам сигуран да је та статистика најтачнија:

https://eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml

Замолио бих да се сада вратимо на тему, а то је - Бастарни и I2 Dinaric.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #166 послато: Јануар 04, 2018, 10:35:18 поподне »
Овде имаш, додуше нисам сигуран да је та статистика најтачнија:

https://eupedia.com/europe/european_y-dna_haplogroups.shtml

Замолио бих да се сада вратимо на тему, а то је - Бастарни и I2 Dinaric.
  izbriši sve poruke nebitne i kraj

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #167 послато: Јануар 18, 2018, 12:45:58 пре подне »
Званично, Бастарни важе за Келто-Германско племе.

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #168 послато: Јануар 18, 2018, 08:24:20 пре подне »
Да ли то може негде да се види?

За племена у том крају и том времену су Тацит и неки други римски историчари писали као језичким германима са јаким утицајем Сармата.

симо

  • Гост
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #169 послато: Јануар 18, 2018, 09:01:38 пре подне »
Званично, Бастарни важе за Келто-Германско племе.

Како рече Шчукин, Бастарни су Бастарни.

"До нас дошло пять бастарнских слов, из них
два объяснимы из германского, в частности,
Клондик-Хлодвиг, но остальные не сопостави-
мы ни с одним из существующих языков (Браун
1899: 112). Не исключено, что бастарны были
одним из тех народов, которые обитали в Ев-
ропе «между германцами и кельтами»
(Hachmann, Kossack, Kuhn 1962), затем исчез-
ли, как и их языки. В этом случае спор об этно-
се бастарнов не имеет особого смысла. Бас-
тарны были бастарнами."

"До нас је дошло пет бастарнских ријечи, од којих се двије могу објаснити германским, посебно, Клондик-Хлодвиг, али остале немају везе ни са једним од постојећих језика. Није искључено да су Бастарни били један од оних народа , који су живјели у Европи "између Германа и Келта", а затим нестали, као и њихови језици. У том случају, спор о етносу Бастарна нема посебног смисла. Бастарни су били Бастарни."

Тацит за Бастарне наводи да су  «обезображены браками с сарматками» . По њему дакле унакажени, изобличени тиме што су се женили Сарматкама.

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #170 послато: Јануар 18, 2018, 09:15:33 пре подне »
[quote author=симо link=topic=166.msg78457#msg78457 date=1516262498
Тацит за Бастарне наводи да су  «обезображены браками с сарматками» . По њему дакле унакажени, изобличени тиме што су се женили Сарматкама.
[/quote]

Зaтo cу вepoвaтнo и "Бacтapни"...

симо

  • Гост
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #171 послато: Јануар 18, 2018, 09:24:27 пре подне »
Зaтo cу вepoвaтнo и "Бacтapни"...

То објашњење је једно од оних која су оптицају везаних за њихово име. Насупрот њима би били Скири који нису били измјешани са Сарматима, њихово име се изводи из германског као "чистокрвни".

Али не знам колико су ове етимологије заиста потврђене.

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #172 послато: Јануар 19, 2018, 11:39:55 пре подне »
То објашњење је једно од оних која су оптицају везаних за њихово име. Насупрот њима би били Скири који нису били измјешани са Сарматима, њихово име се изводи из германског као "чистокрвни".

Али не знам колико су ове етимологије заиста потврђене.

Odakle je sve I2 kod Srba? Koliki procenat dolazi upravo od Bastarna, a koliko od drugih?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #173 послато: Јануар 19, 2018, 11:55:15 пре подне »
Odakle je sve I2 kod Srba? Koliki procenat dolazi upravo od Bastarna, a koliko od drugih?

I2a1b је словенска хаплогрупа, која је заједно са R1a-M458 и R1a-Z280, учестовала у етно-генези прото-Словена.

I2a1b највероватније дошла на западни Балкан са српским племеном из модерне западне Чешке (не из Лужице која је северно од западне Чешке).

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #174 послато: Јануар 19, 2018, 06:49:52 поподне »
I2a1b је словенска хаплогрупа, која је заједно са R1a-M458 и R1a-Z280, учестовала у етно-генези прото-Словена.

I2a1b највероватније дошла на западни Балкан са српским племеном из модерне западне Чешке (не из Лужице која је северно од западне Чешке).

По новим истраживањима хаплогрупа И2а (мезолитски сурвајвори) нису обитавали у Припјату како се то мислило прије, већ се каже да су дошли са запада. Одакле тачно? Да ли је то та западна Чешка о којој говориш?

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #175 послато: Јануар 19, 2018, 07:28:56 поподне »
I2a није прото-словенска али јесте касније учествовала у етно-генези Словена.
Оно што се не слажемо овде је како I2a улази међу Словене.
Ја мислим да је дошла са запада као германизована група неки други чланови ће ово оспорити. Ја се позивам на место настанка I2a1b и креатња Германа на том простору и времену што је записано код римских и грчких историчара.

Тај долазак на Балкан из данашње Источне Немачке и Чешке је касније прича када је I2a1b већ дуже присутна међу Словенима.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #176 послато: Јануар 19, 2018, 07:32:06 поподне »
I2a није прото-словенска али јесте касније учествовала у етно-генези Словена.
Оно што се не слажемо овде је како I2a улази међу Словене.
Ја мислим да је дошла са запада као германизована група неки други чланови ће ово оспорити. Ја се позивам на место настанка I2a1b и креатња Германа на том простору и времену што је записано код римских и грчких историчара.

Тај долазак на Балкан из данашње Источне Немачке и Чешке је касније прича када је I2a1b већ дуже присутна међу Словенима.

Археогенетске доказе за ову тврдњу молим?  :)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #177 послато: Јануар 19, 2018, 08:33:42 поподне »
По новим истраживањима хаплогрупа И2а (мезолитски сурвајвори) нису обитавали у Припјату како се то мислило прије, већ се каже да су дошли са запада. Одакле тачно? Да ли је то та западна Чешка о којој говориш?

Неко је мислим већ постовао овде на форуму али да не би тражили ево једног I2a стабла које би требало да да добар увид у данашњи распоред појединих I2a грана: LINK.

Као што можеш да видиш иако доста бројнија од свих других Y3120 представља мали део филогенетског стабла што указује на младост ове словенске хаплогрупе. Остале гране се углавном могу наћи на западу Европе па се због тога аргументовано претпоставља да је један од предака I-Y3120 живео на западу или северозападу Европе пре неколико хиљада година.
Други веома јак аргумент су налази тзв. древне ДНК.

Иначе овде има људи који познају I2a доста боље од мене па ће ме исправити ако сам негде био непрецизан. Ја сам највише хтео да те упутим на стабло.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #178 послато: Јануар 20, 2018, 12:03:56 пре подне »
I2a није прото-словенска али јесте касније учествовала у етно-генези Словена.
Оно што се не слажемо овде је како I2a улази међу Словене.
Ја мислим да је дошла са запада као германизована група неки други чланови ће ово оспорити. Ја се позивам на место настанка I2a1b и креатња Германа на том простору и времену што је записано код римских и грчких историчара.

Тај долазак на Балкан из данашње Источне Немачке и Чешке је касније прича када је I2a1b већ дуже присутна међу Словенима.
И мене ово занима.Да ли је И2-ПХ908 везана за племе Срби које се јавља у данашњој Баварској чини ми се, или је ова група дошла из Чешке, или нешто треће?

Ван мреже Locked

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 195
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #179 послато: Јануар 20, 2018, 12:11:16 пре подне »
Археогенетске доказе за ову тврдњу молим?  :)

Не верујем да има археолошке доказе. Али да се не лажемо, врло је могуће да је ова теорија и тачна!
С обзиром да се хисторијски гледано Словени у источној Немачкој појављују одједном у маси. Чак ни највећи Слависти нису успели објаснити, одакле наједном толико Словена у источној Немачкој. Заиста се десио један демографски бум на том подручју Словена. Што би вјероватно требало ипак значити да је велики дио Славенизиран. Наравно, ни ја немам доказе за своје тврдње, али не верујем да имају нити они који тврде да је ова хаплогрупа прото-Словенска.