Аутор Тема: Бастарни и I2a Dinaric  (Прочитано 118295 пута)

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #140 послато: Јануар 04, 2018, 03:28:18 пре подне »
Захваљујем
То значи да је планина Острошка греда сматрана за неку природно утврду. Има смисла.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #141 послато: Јануар 04, 2018, 03:32:42 пре подне »
Да је I2a-Din изворно германска хаплогрупа данас би је налазили у високом проценту код германских народа, а то није случај.
Такође би постојала у солидном проценту Италији и Шпанији где су се населили Готи (Остроготи и Визиготи), а ни то није случај.
У Шпанији и Италији налазимо I1 и још неке хаплогрупе које су заоставштина Гота, али не и Динарик.
3% Динарика у Италији нема никакве везе са Готима, већ је тамо доспео преко наших људи у време Млетачке републике, скоро сав Динарик што постоји у Италији од тих тричавих 3% је у североисточној Италији, значи у делу који је био део Млетачке републике.

90% носилаца I2a-Din су припадници словенских народа, а они 10% су Румуни, Грци, Шиптари и Мађари тј. припадници не-словенских народа коју су ту хаплогрупу добили због словенског уплива јер су Словени учестовали у етно-генезама поменутих народа, поготово Румуна и Мађара.

Дај боже да има 1% носилаца Динарика који су припадници германских народа, а шачица носилаца Динарика која постоји међу германским народима потиче од германизованих Словена, као што је нпр. био Мартин Лутер (пореклом из словенског племена Љутићи из данашње источне Немачке).

I2a-Din је за Словене исто што и I1 за Германе, а оно што је R1a код Словена то је R1b код Германа.

Теорија о готском пореклу I2a-Din је давно сахрањена.
« Последња измена: Јануар 04, 2018, 03:35:17 пре подне Свевлад »

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #142 послато: Јануар 04, 2018, 03:45:04 пре подне »
Одакле онда на Сардинији тако велио присуство И2а? Тамо је била инвазије неких Германа а никада Словена.
Колико знам има је доста у брдима Пиринеја. Ако знамо да су се људи са Пиринеској полустрва кретали према западу, брдима, после инвазије Умајадског калифата у 8. веку на Пиринеској полустрво, може нешто бити.

И2а је нестала у време када у Пољској није било Словена или грешим? Тада су тамо били германи.
Не морају нужно бити Остроготи носиоци већ неки други Германи који су ишли са њима на Балкан.

То што нема већег псистуства И2а у Италији, осим Сардиније, не мора много да значи. Једноставно су побијени, протерани, пошто они дуго нису ни владали и друге групе су их прегазиле у наредним колонизацијама. То није тако чудна појава. Нарочито што се у Италији и нису могли нешто склонити за разлику од Динарског масива.
Зашто у Војводини нема већег пристуства И1, ако сам добро видео, ако се зна да су Немци овде били 200 година насељавани? Где је И1?




Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #143 послато: Јануар 04, 2018, 04:04:51 пре подне »
Још ми једна ствар није јасна: ако је И2а дошла са Србима зашто је нема међу људима у већем броју у данашњој Источној Немачкој, где би, према Де Администрерио Империо, требало да буде земља одакле су Срби дошли на Балкан?
Међу Лужичким Србима је Р1а асполутно доминатна. Сада се измишљају разна оправдања за то. Можда су сви Срби са И2а отишли на Балкан а тамо остали само са Р1а, могуће али тешко вероватно.
А, ово са Германима и И2а се савршено уклапа јер не би нарушило причу о Србима који носе Р1а када долазе на Балкан. А, не би ни били Илири јер И2а, по новим сазнањима није илирска.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #144 послато: Јануар 04, 2018, 04:06:50 пре подне »
@ Sirius

Грана I2a која постоји на Сардинији није Динарик.
Сардинијска I2a je I2a1a а ова наша динарска I2a je I2a1b, оне су се раздвојиле пре више хиљада година.

I2a је врло широк појам и постоје разне гране и погране које су удаљене међусобно хиљадама година а неке и 10 000 - 15 000 година.

Дакле сардинијска I2a1a није Динарик.  Динарик је само I2a1b а носиоци те хаплогрупе су у 90% случајева припадницви словенских народа, а онај остатак отпада на Мађаре, Румуни, Шиптаре, Грке итд. на народе који имају словенски уплив.   
« Последња измена: Јануар 04, 2018, 04:09:17 пре подне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #145 послато: Јануар 04, 2018, 04:16:50 пре подне »
Зашто у Војводини нема већег пристуства И1, ако сам добро видео, ако се зна да су Немци овде били 200 година насељавани? Где је И1?

I1 која постоји код Срба нема никаве везе са подунавским Швабама.

Српска I1 је углавном P109 и Z63 (постоје још 2 гране али оне су заступњена симболично).
Сва и скоро са српска I1-P109 је од племана Дробњаци, а сва или скоро сва српска I1-Z63 је од племена Мацуре.
Дробњачка грана је вероватно дошла на Балкан са Норманима преко јужне Италије, а мацурска са Готима у IV или V веку.

Хаплогрупа I1 је највише заступљена код Срба из динарског појаса, у нарочито високом проценту је има међу Србима из Далмације, Старе Херцеговине и југозапасдне Србије (поготово око Пријепоља).

Срби укупно имају 8-9% I1 што је највиши проценат од свих балканских народа, код Срба из Старе херцеговине је око 12%, а код Срба из Далмације је преко 15%.
« Последња измена: Јануар 04, 2018, 04:19:36 пре подне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #146 послато: Јануар 04, 2018, 04:28:11 пре подне »
Још ми једна ствар није јасна: ако је И2а дошла са Србима зашто је нема међу људима у већем броју у данашњој Источној Немачкој, где би, према Де Администрерио Империо, требало да буде земља одакле су Срби дошли на Балкан?

Српско племе које је дошло на балкан вероватно није из Лужице него из данашње западне Чешке и источне Баварске (око планине Шумава) а то је јужно од Лужице.

У западној Чешкој постоји солидан проценат I2-PH908 (Динарик југ), а до дубоко у средњи век тамо се спомињу Набски Срби које су Чеси звали Ходима. 
Набски Срби односно Ходи су вероватно остатак српског племена тј. они који се нису у VII веку одселили на Балкан.
Набски Срби/Ходи су коначно асимилирани у 15-ом или 16-ом веку од стране Чеха, а управо у том делу Чешке где су они живели постоји висок проценат I2-PH908.

Лужички Срби су вероватно усвојили српско име јер су били у савезу са Србима који су живели јужно од њих на подручју данашње Чешке и дела источне Баварске.  Лужички Срби су се звали Венди пре него што су усвојили српско име. 

Хаплогрупу I2-PH908 (Динарик југ) можемо слободно назвати прото-српском.
« Последња измена: Јануар 04, 2018, 04:30:24 пре подне Свевлад »

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #147 послато: Јануар 04, 2018, 04:54:36 пре подне »
Је л се И2а код нас и Сардинији раздвојио пре више хиљада година или пре 1 500 година?
И даље ми није јасно одакле И2а толико присутан на Сардинији ако није дошао са нпр. Вандалима који су Источни Германи повезани са културом у данашњој Пољској.

Па како нема више И1 немачког порекла у Војводини ако су Немци овде живели 200 година?
То ти је одговор зашто нема више И2а у Италији, осим Сардиније.

Срби су дошли из крајева које се наслањају на Лужичке Србе ако нису сами Лужички Срби. А, тамо баш нема пуно И2а, чак ни археолошки ако гледамо.
Који проценат И2а тамо постоји и који је И2а у питању? Лужички Срби су апсолутно Р1а доминатни.

 I2-PH908 је то постала после 1 500 година мењања али не бих рекао да је то била у 7. веку, већ да су то донели Германи, 100-200 година раније у односу на долазак Срба. Германе које је Византија потерала са обала Јадрана у залеђе.

И још нешто, је л И2а настаје у Пољској за време Германа или Словена?
Колико знам, Словени долазе у Пољску током 5. века наше ере, доста касније од формирања И2а, што је покренуло Германе на југ и запад а део је асимилиран у Словене.
« Последња измена: Јануар 04, 2018, 05:03:04 пре подне Sirius »

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #148 послато: Јануар 04, 2018, 05:22:49 пре подне »
Узгред, шта ћемо са Черњаковом културом из 4. века наше ере, где је елита била Готска, а било је мешавина Дачана, Сармата, Словена, Германа...Да су Готи напустили тај простор после најезде Хуна.



Черњаков кулутра је наранџасто, а она је наставак Велбарске кулутуре(црвено) коју чине Источни Германи попут Гепида, Гота, Руга а блиска култура овој је Пшеворска култуура, која се везује за Вандале.

И сада је И2а изворно словенска. Тешко.
Она је укуључена у Словене али није оригинално словенска и тешко да је то била у 5 или 6 веку наше ере. Данас јесте у Украјини, Белорусији и Пољској тако јер је славизирана. А, Пољаци пројектују своју причу о И2а са данашњих становишта не из 4 или 5 века наше ере. Слично покушавају Вандале да прикажу као Словене, у најбољем случају су мешавина Германа и Словена. Али Пољаци то гурају из својих политичких разлога.
Мени није јасно зашто ми то тек прихватамо уместо да одрадимо озбиљну анализу на свим нивоим од генетике, антропололгије, археологије...

Ево разлога зашто Пољаци гурају причу о Пшеворској култури(Вандалима) као искуљчиво словенској,



Данашња Варшава и већи део средишње Пољске је припадао тој култури. И њима не одговара да се то сматра германском земљом, што ја разумем, али то не значи да је то истина.
« Последња измена: Јануар 04, 2018, 05:25:29 пре подне Sirius »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #149 послато: Јануар 04, 2018, 08:36:54 пре подне »
Је л се И2а код нас и Сардинији раздвојио пре више хиљада година или пре 1 500 година?
И даље ми није јасно одакле И2а толико присутан на Сардинији ако није дошао са нпр. Вандалима који су Источни Германи повезани са културом у данашњој Пољској.

Па како нема више И1 немачког порекла у Војводини ако су Немци овде живели 200 година?
То ти је одговор зашто нема више И2а у Италији, осим Сардиније.

Срби су дошли из крајева које се наслањају на Лужичке Србе ако нису сами Лужички Срби. А, тамо баш нема пуно И2а, чак ни археолошки ако гледамо.
Који проценат И2а тамо постоји и који је И2а у питању? Лужички Срби су апсолутно Р1а доминатни.

 I2-PH908 је то постала после 1 500 година мењања али не бих рекао да је то била у 7. веку, већ да су то донели Германи, 100-200 година раније у односу на долазак Срба. Германе које је Византија потерала са обала Јадрана у залеђе.

И још нешто, је л И2а настаје у Пољској за време Германа или Словена?
Колико знам, Словени долазе у Пољску током 5. века наше ере, доста касније од формирања И2а, што је покренуло Германе на југ и запад а део је асимилиран у Словене.

Већ сам ти рекао да Срби на Балкан нису дошли из Лужице него из западне Чешке, и да су Лужичани (Венди) преузели име од Срба који су живели јужно од њих (у данашњој западној Чешкој) зато што су били у савезу с њима.
Заборави Лужичке Србе јер Срби нису дошли из Лужице, генетску везу Срби имају са западном Чешком а не са Лужичким Србима. Мислим на постојање хаплогрупе I2-PH908 у западној Чешкој, која највећи проценат достиже у Херцеговини и јужној и средњој Далмацији управо тамо где је настала прва српска држава у раном средњем веку. Дакле Срби који су дошли на западни Балкан из данашње западне Чешке у VII веку су углавном били носиоци I2-PH908 (Динарик југ), они су донели и део српске R1a и можда још неке хаплогрупе али је код њих сасвим сиогурно најјача хаплогрупа била I2-PH908.

Ово за немачку I1 ти је тотално глупо. Наравно да Немци нису оставили скоро никакав генетски траг у Војводини поготово не међу Србима, зато што се Срби никад нису мешали са Немцима због политичких, верских и социјално-културолошких разлика. Подунавски Немци су једино оставили значајнијег трага у генетици Мађара, зато што је неколико стотина хиљада Немаца мађаризовано од 1867. године до данашњих дана. Ференц Пушкаш је рођен у помађареној немачкој породици. Све и да су се Срби мешали са подунавских Немцима или да су део њих асимилирали, то не би имало превише утицаја на повишен проценат I1 код Срба или у Војводини зато што су подунавски Немци изразито R1b популација. Мађари су асимилирали пуно Немаца а имају идентичан проценат I1 као и Срби (8-9%). Мађари имају доста висок проценат западних грана R1b, и то је тај уплив подунавских Немаца код Мађара.

Кад су Готи населили Сардинију?  Ја за то никад нисам чуо.
Готи и Лангобарди су населили северну Италију (Ломбардија је добила име по Лангобардима), на Сардинији су Готи успоставили краткотрајну власт али никад нису масовно населили Сардинију. У северној Италије је повишен проценат I1 као и германске R1b-U106, а то је заоставштина пре свега Лангобарда који су се масовније населили тамо, док су Готи били малобројна ратничка елита.
У једној готској некрополи су нашли хаплогрупу R1a, да ли ја на основу тога треба да извучем закључак да су Готи заправо били германизовани Словени, шта мислиш?     

Ти и даље настављаш да мешаш сардинијску и динарску I2a, човече оне су се раздвојили у јако далекој прошлости кад није било ни Словена, ни Германа, ни Римљана...
« Последња измена: Јануар 04, 2018, 08:43:40 пре подне Свевлад »

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #150 послато: Јануар 04, 2018, 09:19:37 пре подне »
И даље ми није јасно одакле И2а толико присутан на Сардинији ако није дошао са нпр. Вандалима који су Источни Германи повезани са културом у данашњој Пољској.
Висок проценат I2a1a на Сардинији нема везе са германским продорима на те просторе, већ са генерално много већом присутношћу староевропске генетике на Сардинији (Y-ДНК, мт-ДНК, аутосомална).

Конкретно за I2a1a је занимљиво да највеће проценте поред Сардињана бележи и код Баска (5%) који поред тога што су по Y-ДНК хромозому доминантно индоевропског порекла у мтДНК и аутосомалној генетици имају јаке преиндоевропске утицаје. Уз то, јасно је да баскијски језик има староевропске корене, док је код Сардињана језички утицај Латина био последица римских освајања и изворни језик острва се задржао у нијансама, али опет јасно уочљивим да би се разликовао од остатка Италије.
« Последња измена: Јануар 04, 2018, 09:22:34 пре подне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #151 послато: Јануар 04, 2018, 10:25:50 пре подне »
Овде мала исправка; поред Сардиније, највећи проценат И2а (требало би да је И2а1а) је у Арагону (15%) који је суседан Баскији. Арагон је специфичан, јер је прво као краљевство био партнер грофовији Барселона а онда је формирао данашњу Шпанију када се у 15. веку ујединио са Кастиљом. Арагонце зову 'мањо' што отприлике значи даса и по старинским причама у Шпанији важе за широкогруде људе (воле да часте, итд.) Ја навијам да им је то од И2а, нормално. Били су стожер чувеним каталонским ратним дружинама, а ратни поклич им је био, Арагон, Арагон, десперта феро...што значи, Арагон, Арагон, гвожђе чека (исправка: гвожђе, буди се). Та дружина је напала била и Хиландар у 14. веку, после сукоба са Турцима у служби Византинаца. Не знам да ли је архиепископ Данило II водио одбрану Хиландара, тако нешто сам био читао у фељтону у Новостима. Главни град Сарагоса, коју је Наполеон сравнио са земљом. Има филм пољског редитеља Анджеја Вајде из 1965, "Пепео", о француском нападу на Сарагосу у ком учествују Пољаци.
« Последња измена: Јануар 04, 2018, 10:30:38 пре подне dko »

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #152 послато: Јануар 04, 2018, 01:58:03 поподне »
Већ сам ти рекао да Срби на Балкан нису дошли из Лужице него из западне Чешке, и да су Лужичани (Венди) преузели име од Срба који су живели јужно од њих (у данашњој западној Чешкој) зато што су били у савезу с њима.
Заборави Лужичке Србе јер Срби нису дошли из Лужице, генетску везу Срби имају са западном Чешком а не са Лужичким Србима. Мислим на постојање хаплогрупе I2-PH908 у западној Чешкој, која највећи проценат достиже у Херцеговини и јужној и средњој Далмацији управо тамо где је настала прва српска држава у раном средњем веку. Дакле Срби који су дошли на западни Балкан из данашње западне Чешке у VII веку су углавном били носиоци I2-PH908 (Динарик југ), они су донели и део српске R1a и можда још неке хаплогрупе али је код њих сасвим сиогурно најјача хаплогрупа била I2-PH908.

Ово за немачку I1 ти је тотално глупо. Наравно да Немци нису оставили скоро никакав генетски траг у Војводини поготово не међу Србима, зато што се Срби никад нису мешали са Немцима због политичких, верских и социјално-културолошких разлика. Подунавски Немци су једино оставили значајнијег трага у генетици Мађара, зато што је неколико стотина хиљада Немаца мађаризовано од 1867. године до данашњих дана. Ференц Пушкаш је рођен у помађареној немачкој породици. Све и да су се Срби мешали са подунавских Немцима или да су део њих асимилирали, то не би имало превише утицаја на повишен проценат I1 код Срба или у Војводини зато што су подунавски Немци изразито R1b популација. Мађари су асимилирали пуно Немаца а имају идентичан проценат I1 као и Срби (8-9%). Мађари имају доста висок проценат западних грана R1b, и то је тај уплив подунавских Немаца код Мађара.

Кад су Готи населили Сардинију?  Ја за то никад нисам чуо.
Готи и Лангобарди су населили северну Италију (Ломбардија је добила име по Лангобардима), на Сардинији су Готи успоставили краткотрајну власт али никад нису масовно населили Сардинију. У северној Италије је повишен проценат I1 као и германске R1b-U106, а то је заоставштина пре свега Лангобарда који су се масовније населили тамо, док су Готи били малобројна ратничка елита.
У једној готској некрополи су нашли хаплогрупу R1a, да ли ја на основу тога треба да извучем закључак да су Готи заправо били германизовани Словени, шта мислиш?     

Ти и даље настављаш да мешаш сардинијску и динарску I2a, човече оне су се раздвојили у јако далекој прошлости кад није било ни Словена, ни Германа, ни Римљана...

Дај ми доказ да је била најјача И2 а не Р1а? Могу ли да се виде та испитивања И2 са тог простора, који је био германски, и Словени су га населили највише 100 година раније пре него што су кренули на Балкан. Одакле оно И2а2 по Британији и сверној Немачкој пре формирања И2а2-Дин? Зна се да је И2 настала у западној Европи а не на истоку, везана је за првобитне европске ловце-скуљаче.

Одакле ти идеја да су се Остроготи масовно мешали у Италији?

Готи су дошли са Вандалима на Сардинију. Штавише, била је Готска побуна против власти Вандала на Сардинији па је морало вандалска појачање да дође из Картагине. То је вероватно разлог зашто је Византија лакше узела Картагину и срушила Вандласко краљевство.

И ту долазимо да неких кључних ствари попут тога да су се Вандали на Сардинији предали Византији и да није било масовног протеривања и убијања, за разлику од осталих крајева.
Даље, Сардинија после вандалске инвазије практично доста дуго остаје ван домашаја разних освајача(за разлику од остатка Италије и Сицилије), било је покушаја Ломбарда, који су изменили Италију, било је покушаја муслимана, Сарацена, из Африке али нису никада завладали целим острвом већ сам понеким обалским градом али ни то се није дуго одржало.


Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #153 послато: Јануар 04, 2018, 02:22:38 поподне »
Овде мала исправка; поред Сардиније, највећи проценат И2а (требало би да је И2а1а) је у Арагону (15%) који је суседан Баскији. Арагон је специфичан, јер је прво као краљевство био партнер грофовији Барселона а онда је формирао данашњу Шпанију када се у 15. веку ујединио са Кастиљом. Арагонце зову 'мањо' што отприлике значи даса и по старинским причама у Шпанији важе за широкогруде људе (воле да часте, итд.) Ја навијам да им је то од И2а, нормално. Били су стожер чувеним каталонским ратним дружинама, а ратни поклич им је био, Арагон, Арагон, десперта феро...што значи, Арагон, Арагон, гвожђе чека (исправка: гвожђе, буди се). Та дружина је напала била и Хиландар у 14. веку, после сукоба са Турцима у служби Византинаца. Не знам да ли је архиепископ Данило II водио одбрану Хиландара, тако нешто сам био читао у фељтону у Новостима. Главни град Сарагоса, коју је Наполеон сравнио са земљом. Има филм пољског редитеља Анджеја Вајде из 1965, "Пепео", о француском нападу на Сарагосу у ком учествују Пољаци.

Ви сте свесни када говорите о Шпанији(кастиља.арагон, галиција...) да су тамо Муслимани направили огромно померање становништва према западу(Пиринејима) након што су покорили управо Визиготске и Вандалске поседе?

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #154 послато: Јануар 04, 2018, 02:30:29 поподне »
Само да додам да И1-И2 долазила са запада док Р1(Р1а и Р1б) долази са истока.

симо

  • Гост
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #155 послато: Јануар 04, 2018, 02:38:00 поподне »
Само да додам да И1-И2 долазила са запада док Р1(Р1а и Р1б) долази са истока.

Вјероватно мислиш на ово:

<a href="https://www.youtube.com/v/WnXAl1ntt_4" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/WnXAl1ntt_4</a>

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #156 послато: Јануар 04, 2018, 03:13:55 поподне »
Ви сте свесни када говорите о Шпанији(кастиља.арагон, галиција...) да су тамо Муслимани направили огромно померање становништва према западу(Пиринејима) након што су покорили управо Визиготске и Вандалске поседе?

Нисам знао за померање становништва, али знам да се шпански отпор генерисао око визиготске краљевине у Астуријасу, на северозападу. Знам да су тамо најстарије шпанске цркве, предроманичке...чини ми се да у њима нема клупа. То је одлика и баскијских цркава, у њима се исто стоји. Астуријасу (главни град Овиједо) је суседна Галиција, где има много келтских трагова. Не знам каква је генетичка ситуација тамо, али не би ме чудило да има више И1 или Р1б типичних за Германе у Астуријасу, то јест келтских Р1б грана у Галицији. Све су ово изразито планински крајеви, исто као и Баскија и планинска краљевина Арагон. Али, изгледа да је случај И2 код Баска и Арагонаца другачији, и да се углавном ради о најстаријем слоју становиштва (иако има различитих временских етапа, јер сад нађоше и прото-динарску грану И2а у Баскији, ако сам добро разумеоа) који су претекли и после доласка Р1б, иберске већине, која је баш у Баскији најдоминантнија.
« Последња измена: Јануар 04, 2018, 03:21:31 поподне dko »

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #157 послато: Јануар 04, 2018, 05:49:46 поподне »
ovo tije kad neko neće da svati prvo u ta vremena biloje teško istrebiti neku haplo grupu  nikome na čelu nije pisalo  koje  koja haplo griupa

Ван мреже Sirius

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 166
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #158 послато: Јануар 04, 2018, 06:20:59 поподне »
Померања је итекако било. Умајадски калифат се пробио јужним делом Пиринеја у јужну Франачку и дошли су до Лиона. Али, колико је мени познато, никада нису узели северни део Пиринеја, Баскија, где је сигурно доста становништа из визиготских и вандалских краљевина побегло пред муслимаnском инвазијом. У том миксу има раличитог генетског наслеђа.

Вандалска краљевина, као и Остроготска(плави на анимацији, држе источну обалу Јадрана) и Визиготи(зелено)

<a href="https://www.youtube.com/v/aP7zbNnrUbo" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/aP7zbNnrUbo</a>

Ту се говори и о Сардинији, иако маргинално, али потврђује оно што сам написао.

« Последња измена: Јануар 04, 2018, 06:23:08 поподне Sirius »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Бастарни и I2a Dinaric
« Одговор #159 послато: Јануар 04, 2018, 06:25:43 поподне »
Sirius legendo,Sardinijska I2a i nasa I_CTS10228_YP196 su udaljeni oko 18 000 godina.