Аутор Тема: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Лијеве Ријеке  (Прочитано 1663 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5301
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
...
За озбиљнији закључак потребно је тестирати бар 50% +1 припадника одређеног рода.
Да не буде забуне, нијесам рекао да ДНК није добро истраживање већ начин како се тумаче ти резултати.

А ја бих рекао да је за озбиљно закључивање о вредности начина тумачења неког истраживања, потребно познавати коришћени научни метод.
Када би се сва истраживања радила са узорком 50% +1, слабо би се шта могло икад истражити. Зато и постоји статистика као наука која омогућава да се на малом али репрезенативном узорку могу изнети процене које су тачне са великом вероватноћом. Шта мислите како се на узорку резултата гласања 1% бирача процени исход избора са грешком испод 0.5%?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже mb_predrag

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 24
Хвала вам пуно на одговору и предлогу како можда треба даље наставити истраживање.

Као и сви други, и ја сам започео “спреда”, од информација које сам сазнао од најближих, али сам мало закаснио, јер оних који су нешто знали нису више међу нама. Тако да преостадоше архиви и други извори које пронађем.

Очигледно је да нема једног начина, али исто и да сваки случај има своју причу и решење, које можда свако и не пронађе. Бар тројица ваших колега ме је упутила прво на ДНК анализу, па тек онда да се оријентишемо и детаљишемо.

Мени је то помогло да разбијем приповедања да смо родом из Васојевића, што је тест порекао. Успут, појавила се листа људи који су ми по тесту блиски и отворила нове претпоставке и контакте.
У супротном би преостала само архиве са упитним стањем и постојањем изворних докумената.
 
Једно је сигурно, а то је да се без критичког размишљања долази брзо до слепе улице или општих одговора, укључујући и методе статистике.