Аутор Тема: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?  (Прочитано 14350 пута)

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« послато: Јануар 12, 2020, 07:25:12 пре подне »
Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?

Кратак одговор је – не. Од оца наслеђујемо половину гена, а половину од мајке, што значи да од бабе и деде наслеђујемо четвртину гена, прадеде или прабабе осмину и тако редом.



То значи да већ после 7 генерација удео гена твог претка у твојој генетици је <1%. То је и разлог зашто аутозомални тестови (тестови опште генетике) могу да открију сродство ако имаш заједничког претка са неким у последњих 7 генерација (а не због тога што је 7 магичан број).

Ако узмемо да родитељи добијају дете у просеку у 25-ој или 30-ој години, седма генерација једва добацује до краја XVIII века.

      Генерација            Генерацијски праг -25 год            Генерацијски праг -30 год            наши гени      
      1            1970            1970            100.0%      
      2            1945            1940            50.0%      
      3            1920            1910            25.0%      
      4            1895            1880            12.5%      
      5            1870            1850            6.3%      
      6            1845            1820            3.1%      
      7            1820            1790            1.6%      
      8            1795            1760            0.8%      
      9            1770            1730            0.4%      
      10            1745            1700            0.2%      
            

Што значи да господин Мудрић никако не може да буде исти Смрда Мудић.



Чекајте, али мушкарци имају Y-хромозом, а он се скоро непромењен преноси са оца на сина.
Јесте, али сваки човек има 46 хромозома, а поред тога Y-хромозом, који је само 1 од 46 хромозома, и он је значајно мањи од осталих 45 хромозома, па чињеница да се Y-хромозом преноси са оца на сина (по правој мушкој линији) не утиче на математику приказану у овом тексту, а још важније не може да промени закључке које нам доноси логичко размишљање.


https://en.wikipedia.org/wiki/Chromosome#/media/File:Genes_and_base_pairs_on_chromosomes.svg

Дакле, чак и да су хипотетички сви хромозоми исте величине, а нису као што се види на слици изнад, чак и тада би  Y-хромозом  био 1/46 је што је око 2.2%.

Да закључимо, Y-хаплогрупа не може да утиче на физички изглед.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #1 послато: Јануар 12, 2020, 02:27:44 поподне »
Разлог због којег Y хаплогрупа никако не може утицати на физички изглед је баш та чињеница да је она одређена Y хромозомом.
Код неупућеног света постоји заблуда да мушке физичке особине карактеришу гени садржани у  Y хромозомому. То је сасвим нетачно. Y хромозомом садржи веома мало корисних гена. Од око 200 потенцијалних генских јединица, функционално је око 60, од којих добар део има своје хомологне парове у X хромозому (нису хемизиготни, што ће рећи да функција којој служе може доћи и од оног другог, који долази од мајке). Све укупно, то је можда 0.2% наших гена. То значи да Y хромозом носи изузетно малу количину информација уопштено, а самим тим и када је у питању наш физички изглед.

Где се онда налазе гени који карактеришу мушкарце? Па у свим осталим хромозомима. Сви од нас, било да смо мушког или женског пола, носимо у себи 99,8% генетског материјалa од кога смо могли постати мушкарци или жене. Могли би смо рећи да смо у ембрионалној фази сви "женског" пола, а онда између шесте и осме недеље они ембриони код којих се ствара тзв. SRY протеин почињу да се развијају у мушкарце. Овај протеин је својеврсни "читач" оних гена који носе мушке карактеристике и који се налазе на разним позицијама у свих 46 човекових хромозома. SRY протеин тиме омогућава развој ткива и органа који одређују мушкараца. У чему је онда улога Y хромозома? Па Y хромозом у себи садржи ген који активира стварање SRY протеина. Он је дакле својеврстан окидач којим се покреће механизам стварања мушкарца, а сва остала потребна "рецептура" се садржи у осталим генима, које наслеђујемо по разним наследним линијама.
Ово је наравно лаичко и упрошћено објашњење за нас, широке народне масе, али у основи тако стоје ствари.

Због свега овога довођење физичког изгледа у везу са Y хромозомом нема никаквог смисла.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #2 послато: Август 29, 2020, 08:21:24 поподне »
Поздрав! Има ли хаплогрупа одређен утицај на телесне и особене црте човека? Например, као што је за И2а карактеристичан динарски тип?

Још једно питање; да ли се одређене хаплогрупе могу довести у везу са расама? Например, Е (црначка), Н (жута)...

И да ли су људи који носе хаплогрупу Е у Европи пореклом ближи Африканцима него Европљанима?

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #3 послато: Август 29, 2020, 08:35:20 поподне »
Хаплогрупу одређује један предак од хиљада других, тако да не.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #4 послато: Август 29, 2020, 09:00:09 поподне »
Поздрав! Има ли хаплогрупа одређен утицај на телесне и особене црте човека? Например, као што је за И2а карактеристичан динарски тип?

Још једно питање; да ли се одређене хаплогрупе могу довести у везу са расама? Например, Е (црначка), Н (жута)...

И да ли су људи који носе хаплогрупу Е у Европи пореклом ближи Африканцима него Европљанима?
Види ево живим у Немачкој . Укупна генетика да . Погледај само Швеђане , Норвежане и Источне Немце (I1,I2,R1a) , а онда са друге стране западни Немци и Холанђани (R1b , али има и солидно ev-13 i j2 ) , грађа је нешто друго , али црте у лицу свакако . Западни Немци и Холанђани имају доста змијоликије и дивљије фаце од осталих Германа , на пример Скандинавци и Источни Немци су много блажег изгледа . Данци су ту неки гранични прелаз . Типа као да поредиш изглед Босанаца и Санџаклија .
« Последња измена: Август 29, 2020, 09:02:10 поподне Grg »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #5 послато: Август 29, 2020, 09:07:14 поподне »
Види ево живим у Немачкој . Укупна генетика да . Погледај само Швеђане , Норвежане и Источне Немце (I1,I2,R1a) , а онда са друге стране западни Немци и Холанђани (R1b , али има и солидно ev-13 i j2 ) , грађа је нешто друго , али црте у лицу свакако . Западни Немци и Холанђани имају доста змијоликије и дивљије фаце од осталих Германа , на пример Скандинавци и Источни Немци су много блажег изгледа . Данци су ту неки гранични прелаз . Типа као да поредиш изглед Босанаца и Санџаклија .

Припадници R1b, E-V13 и J2 ово евентуално могу схватити као увреду.  ;D

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #6 послато: Август 29, 2020, 09:11:55 поподне »
Припадници R1b, E-V13 и J2 ово евентуално могу схватити као увреду.  ;D
Буразеру , ја сам R1bu106 из Љуботиња . Црн сам , али нико не изваљује да сам странац , кад сам био једном у Јужној Африци , мислили су да сам Африканер , а у фамилији ми има пуно овог r1bu106 .  Гледај многи Скандинавци и источни Немци ми заличе на људе преко Дрине или западну Црну Гору , док многи Западни Немци и Холанђани могу да приђу ладно као Санџаклије и Брђани , ово ти говорим , јер живим у Немачкој и познајем доста људи .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #7 послато: Август 29, 2020, 09:14:19 поподне »
Буразеру , ја сам R1bu106 из Љуботиња . Црн сам , али нико не изваљује да сам странац , кад сам био једном у Јужној Африци , мислили су да сам Африканер , а у фамилији ми има пуно овог r1bu106 .  Гледај многи Скандинавци и источни Немци ми заличе на људе преко Дрине или западну Црну Гору , док многи Западни Немци и Холанђани могу да приђу ладно као Санџаклије и Брђани , ово ти говорим , јер живим у Немачкој и познајем доста људи .

Па бураз та U106 ти је вероватно германског порекла. :) Поента целе приче је да то нема никакве везе. Посебно појединачно гледано.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #8 послато: Август 29, 2020, 09:17:43 поподне »
Па бураз та U106 ти је вероватно германског порекла. :) Поента целе приче је да то нема никакве везе. Посебно појединачно гледано.
Види ја те разумем , али ја живим овде и приметио сам неке сличности и разлике , просто не мора то ништа да значи . Погледај на пример Халанда и Де Лиxта , е то је мени најбољи показатељ разлика у цртама лица . Мени Халанда има ултра босанску фацу , а доста санџаклија знам са Де Лиxт фацом . Опет кажем , можда грешим , али ово говорим из личног искуства .

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #9 послато: Август 29, 2020, 09:23:26 поподне »
Види ја те разумем , али ја живим овде и приметио сам неке сличности и разлике , просто не мора то ништа да значи . Погледај на пример Халанда и Де Лиxта , е то је мени најбољи показатељ разлика у цртама лица . Мени Халанда има ултра босанску фацу , а доста санџаклија знам са Де Лиxт фацом . Опет кажем , можда грешим , али ово говорим из личног искуства .

Наравно да постоје разлике, само оне немају никакве везе са Y-DNA хаплогрупама.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #10 послато: Август 29, 2020, 09:44:16 поподне »
Наравно да постоје разлике, само оне немају никакве везе са Y-DNA хаплогрупама.
Како год , ја сам R1b u106 , отац изгледа пљунут Клинсман , а старија сестра личи на Клаудију Шифер . Знам да звучи глупо , али ипак укупан распоред хаплогрупа утиче на црте у лицу . Види тамо где су I1,R1a i I2a диминантне људи имају доста блаже погледе , и некако мирољубивије . Ја сам доста пута приметио то , с друге стране тамо где су r1b , ev-13 , j2 , једноставно доминирају змијоликије црте у лицу , и неки специфични погледи . То нема везе са пигментацијом , нити грађом , већ искључиво  са цртама лица . Ја живим у Франкфурту тако да имам искуства са овим што причам .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #11 послато: Август 29, 2020, 09:56:23 поподне »
Како год , ја сам R1b u106 , отац изгледа пљунут Клинсман , а старија сестра личи на Клаудију Шифер . Знам да звучи глупо , али ипак укупан распоред хаплогрупа утиче на црте у лицу . Види тамо где су I1,R1a i I2a диминантне људи имају доста блаже погледе , и некако мирољубивије . Ја сам доста пута приметио то , с друге стране тамо где су r1b , ev-13 , j2 , једноставно доминирају змијоликије црте у лицу , и неки специфични погледи . То нема везе са пигментацијом , нити грађом , већ искључиво  са цртама лица . Ја живим у Франкфурту тако да имам искуства са овим што причам .

Не знам да ли више вређаш змије, или припаднике R1b, E-V13 и J2. ;) Све је у оку посматрача



Мени нпр. много змијоликије фаце имају северњаци с тим плавим и прозирним очима. :D


Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #12 послато: Август 29, 2020, 10:00:31 поподне »

Чини ми се да мешамо бабе и жабе. Можемо причати о вези подручја и најчешћег изгледа људи. Исто тако можемо причати о вези подручја и најчешћих хаплогрупа. Али не можемо повезати хаплогрупе и изглед :)
Као кад бисмо рекли да људи одређене хаплогрупе чешће возе одређену марку аутомобила, што може бити тачно статистички, због географског подручја, али није узрочно-последично везано :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #13 послато: Август 29, 2020, 10:04:10 поподне »
Не знам да ли више вређаш змије, или припаднике R1b, E-V13 и J2. ;) Све је у оку посматрача



Мени нпр. много змијоликије фаце имају северњаци с тим плавим и прозирним очима. :D


Сам сам R1b пореклом из Богута код Цетиња . Слажем се да је све у оку посматрача , ја иначе нисам експерт за хаплогрупе , али живим у Немачкој , и неке ствари јасно примећујем . Можда глупо звучи , али Угљанин и Бишевац из Пазара имају врло специфичне црте лица , поприлично присутне у долини Рајне , док са друге стране на пример Марко Марин би ладно прошао као Швеђанин , опет наглашавам о цртама лица говорим , а наравно да има прелазних облика . Углавном не вређам никог , само констатујем неке специфичности које сам успео приметити и повезати са појединим хаплогрупама .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #14 послато: Август 29, 2020, 10:14:00 поподне »
али Угљанин и Бишевац из Пазара имају врло специфичне црте лица

Али, Угљанин и Бишевац нису само своја Y-DNK. Њихов изглед зависи од хиљаде линија које су се мешале вековима. Та сама једна, предачка линија, која ни "по закону физике" не може да утиче на изглед. У затворенијим заједницама (Албанци нпр.) могу избијати неке карактеристике. Тамо је и мања разноврнсост хаплогрупа углавном. Али, како делити "по хаплогрупама" генетски измешане нације, попут Срба и осталих. Неозбиљно је, у сваком случају.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #15 послато: Август 29, 2020, 10:17:38 поподне »
Али, Угљанин и Бишевац нису само своја Y-DNK. Њихов изглед зависи од хиљаде линија које су се мешале вековима. Та сама једна, предачка линија, која ни "по закону физике" не може да утиче на изглед. У затворенијим заједницама (Албанци нпр.) могу избијати неке карактеристике. Тамо је и мања разноврнсост хаплогрупа углавном. Али, како делити "по хаплогрупама" генетски измешане нације, попут Срба и осталих. Неозбиљно је, у сваком случају.
Слажем се , има ту пуно и других утуцаја , ја сам то више онако из виђења рекао , што наравно не значи да сам у праву . Али ето чисто запажање , нисам ни у лудилу мислио некога вређати .

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #16 послато: Август 29, 2020, 10:29:11 поподне »
Сам сам R1b пореклом из Богута код Цетиња . Слажем се да је све у оку посматрача , ја иначе нисам експерт за хаплогрупе , али живим у Немачкој , и неке ствари јасно примећујем . Можда глупо звучи , али Угљанин и Бишевац из Пазара имају врло специфичне црте лица , поприлично присутне у долини Рајне , док са друге стране на пример Марко Марин би ладно прошао као Швеђанин , опет наглашавам о цртама лица говорим , а наравно да има прелазних облика . Углавном не вређам никог , само констатујем неке специфичности које сам успео приметити и повезати са појединим хаплогрупама .

Овде имаш и објашњење зашто Y-хаплогрипа не може да утиче на физички изглед, дакле није узрочно-последично повезано:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4990.0

Предлажем да се ове две теме споје у једну, пошто су се баве истом темом
« Последња измена: Август 29, 2020, 10:30:54 поподне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #17 послато: Август 29, 2020, 11:18:22 поподне »
Овде имаш и објашњење зашто Y-хаплогрипа не може да утиче на физички изглед, дакле није узрочно-последично повезано:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4990.0

Предлажем да се ове две теме споје у једну, пошто су се баве истом темом

Усвојен предлог. ;)



Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #18 послато: Август 30, 2020, 12:51:55 пре подне »
Поставих на неку другу тему давно неђе питање па ми нико не одговори.
На физички изглед утиче гени са свих страна. Ок њих одређујемо преко аутосомалних тестова ( укупне генетике).
Мене занима докле могу да иду далеко уназад ти аутосомални тестови.
Неки људи кажи да иду до седам генерација уназад што значи да твоја халпогрупа ( директна по мушкој линији) учествује око 1 % гентике у укупној генетици.
Међутим наилазио сам да неким људима испада на аутосомални тест 99.1 % одређене генетике, што значи да иду можда и преко седам генерација.

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Да ли Y-хаплогрупа утиче на физички изглед?
« Одговор #19 послато: Август 30, 2020, 03:09:45 пре подне »
Колико Y-хаплогрупа утиче на физички изглед се може лијепо видјети на примјеру дотичног господина из Њу Јорка који припада I-CTS10228, Dinaric North