Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224027 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #720 послато: Јануар 30, 2020, 01:17:48 пре подне »
<a href="https://www.youtube.com/v/LruX1Fn8GYM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/LruX1Fn8GYM</a>

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #721 послато: Јануар 30, 2020, 11:18:36 поподне »
"Маните се тих назива Босанац, Далматинац, Србијанац, Црногорац, јер ће неко наћи оправдање да од тих покрајинских назива направи посебне народе…" (Сава Текелија)

http://srbskenovine.com/pocetak-politicke-upotrebe-izraza-precanin/

Мудро предвидео Текелија пре 200 година...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #722 послато: Јануар 30, 2020, 11:28:02 поподне »
Зна ли се извор за тај Текелијин цитат? У тексту није наведен

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #723 послато: Јануар 31, 2020, 12:14:08 пре подне »
Зна ли се извор за тај Текелијин цитат? У тексту није наведен

Не знам. Ваљало би ишчитати Текелијина писанија.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #724 послато: Јануар 31, 2020, 02:35:08 пре подне »
Питам јер ме искуство учи да се тако те луцидне и занимљиве изјаве често испоставе као накнадне конструкције. Нпр. Мишићево пророчанство о Хрватима, Немањино завештање, Савине речи о Истоку и Западу, они епитафи с босанских стећака.... А Текелија је свакако мало познат, барем мени

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #725 послато: Јануар 31, 2020, 03:51:37 пре подне »
Питам јер ме искуство учи да се тако те луцидне и занимљиве изјаве често испоставе као накнадне конструкције. Нпр. Мишићево пророчанство о Хрватима, Немањино завештање, Савине речи о Истоку и Западу, они епитафи с босанских стећака.... А Текелија је свакако мало познат, барем мени
Мислим да та изјава није луцидна, па све и да је некаква конструкција...Луцидна је само у смислу ако неко разуме да српску националну свест требају да имају само "Србијанци"...Сам појам "Србијанац" датира тек из прве половине 19. века, и нису га Шумадинци смислили за себе, него они који нису живели у оквиру ослобођених крајева. Тако да тај нов појам у односу на Црногорце, Далматинце и Босанце се односи на становнике новоослобођених крајева од Турака, који су своју ослобођену територију могли само и једино да назову - Србија. То ће рећи да је тај појам примарно везан за државотворност (становнике тадашње Србије су звали "Србијанцима").  И онда долазимо заиста до луциности и парадокса: Хрватска у то време није имала државност, била је једна област у оквиру Угарске, али није проблем да католички Далматинци и Босанци данас буду Хрвати (а у време Текелије католички Босанци се и нису тако осећали), а проблем је "луцидност" став Текелије (па и да је конструкција, тако су се људи и осећали тада) да је неко православне Црногорце, Далматинце и Босанце сматрао Србима, само зато што је постојао појам "Србијанци" и што смо имали ослобођену територију која није обухватала све крајеве где живе Срби
« Последња измена: Јануар 31, 2020, 03:58:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #726 послато: Јануар 31, 2020, 07:35:52 пре подне »
Ta podela na Srbe i Srbijanke je već "ušla" u terminologiju i izmedju ostalog označava i narav ...Smatra se da Srbijanac nema sličnosti sa mentalitetom Srbina "iz preka" koji je po svojim kako god "specifikum" osobinama blizak ljudima u čijoj sredini je odrastao ( Hrvatima, Slovencima, Madjarima) .
Zato i mnoge porodice u Srbiji imaju prezime Švabić da bi se još i naglasilo da su eto došli iz " Švapske"..
Podelama nikad kraja : Šumadinac, Era.. Kosovar, Arnaut...
Sami smo krivi, sami nadevamo nadimke, rugamo se sebi i naravno godine učine da smo se podelili...

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #727 послато: Јануар 31, 2020, 11:06:28 пре подне »
Мислим да та изјава није луцидна, па све и да је некаква конструкција...Луцидна је само у смислу ако неко разуме да српску националну свест требају да имају само "Србијанци"...Сам појам "Србијанац" датира тек из прве половине 19. века, и нису га Шумадинци смислили за себе, него они који нису живели у оквиру ослобођених крајева. Тако да тај нов појам у односу на Црногорце, Далматинце и Босанце се односи на становнике новоослобођених крајева од Турака, који су своју ослобођену територију могли само и једино да назову - Србија. То ће рећи да је тај појам примарно везан за државотворност (становнике тадашње Србије су звали "Србијанцима").  И онда долазимо заиста до луциности и парадокса: Хрватска у то време није имала државност, била је једна област у оквиру Угарске, али није проблем да католички Далматинци и Босанци данас буду Хрвати (а у време Текелије католички Босанци се и нису тако осећали), а проблем је "луцидност" став Текелије (па и да је конструкција, тако су се људи и осећали тада) да је неко православне Црногорце, Далматинце и Босанце сматрао Србима, само зато што је постојао појам "Србијанци" и што смо имали ослобођену територију која није обухватала све крајеве где живе Срби
Нисам, сигуран да смо се баш најбоље разумели

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #728 послато: Јануар 31, 2020, 12:11:39 поподне »
Манути се назвања Босанац,  Далматинац,  Херцеговац,  Брђанин итд.  било би исто што и не хајат за тим:
је ли вино рујно или бијело, но само рећи вино;
је ли коњ шарац, вранац, зеленац,  бјелун или риђун;
је ли вила нагоркиња,  облачарка или водена.
Сви ми имамо своје особитости и нека оне зраче у слободи,  да их свак покаже и да се осјећа поштованим Србином.
Оканити се ваља клицања,  да је само бијело вино право вино или само вранац прави коњ или само облачарка права вила, да је само хиљада србска ријеч итд. 
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #729 послато: Јануар 31, 2020, 01:20:04 поподне »
Нисам, сигуран да смо се баш најбоље разумели
Ја сам тебе добро разумео...
Небов пост:
"Маните се тих назива Босанац, Далматинац, Србијанац, Црногорац, јер ће неко наћи оправдање да од тих покрајинских назива направи посебне народе…" (Сава Текелија)

твоји постови:
"Зна ли се извор за тај Текелијин цитат? У тексту није наведен

Питам јер ме искуство учи да се тако те луцидне и занимљиве изјаве често испоставе као накнадне конструкције. "

Па сам реаговао у смислу да у тој Текелијиној изјави (па и да је каснија конструкција) ,нема ничег луцидног
« Последња измена: Јануар 31, 2020, 01:22:18 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #730 послато: Јануар 31, 2020, 03:26:04 поподне »
Ta podela na Srbe i Srbijanke je već "ušla" u terminologiju i izmedju ostalog označava i narav ...Smatra se da Srbijanac nema sličnosti sa mentalitetom Srbina "iz preka" koji je po svojim kako god "specifikum" osobinama blizak ljudima u čijoj sredini je odrastao ( Hrvatima, Slovencima, Madjarima) .
Zato i mnoge porodice u Srbiji imaju prezime Švabić da bi se još i naglasilo da su eto došli iz " Švapske"..
Podelama nikad kraja : Šumadinac, Era.. Kosovar, Arnaut...
Sami smo krivi, sami nadevamo nadimke, rugamo se sebi i naravno godine učine da smo se podelili...
Једино "Србијанци" сами себе не зову тако...остали себе називају својим регионалним именима, али "Србијанце" само други тако зову. Напр., ја сам Србин Шумадинац, то знам од малена. Први пут ме је неко ословио као "Србијанца" тек на студијама (од колега из Војводине сам то чуо) када сам први пут и чуо за тај појам...то ми је звучало увредљиво (као нека карикатура, па га упитам, зашто си сад ти Србин из Војводине, а ја "само Србијанац"?) Тад сам имао 17 година и нисам то разумео (као да је то неки нижи појам у односу на појам Србин) али и даље не волим тај назив ...а верујем и  већина из Србије, иначе би сами себе тако звали
« Последња измена: Јануар 31, 2020, 03:32:05 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #731 послато: Јануар 31, 2020, 03:43:55 поподне »
Не знам како није луцидна, ако је човек био тако човек био тако оштроуман и проницљив, да је почетком 19. века наслутио у шта може произаћи (зло)употреба наведених назива.

Манути се назвања Босанац,  Далматинац,  Херцеговац,  Брђанин итд.  било би исто што и не хајат за тим:
је ли вино рујно или бијело, но само рећи вино;
је ли коњ шарац, вранац, зеленац,  бјелун или риђун;
је ли вила нагоркиња,  облачарка или водена.
Сви ми имамо своје особитости и нека оне зраче у слободи,  да их свак покаже и да се осјећа поштованим Србином.
Оканити се ваља клицања,  да је само бијело вино право вино или само вранац прави коњ или само облачарка права вила, да је само хиљада србска ријеч итд. 
Слажем се у потпуности.
Не треба мешати појмоје који припадају различитим катеоријама и сматрати их међусобно искључивим.  Шта бисмо помислили кад би нам неко на питање: ,,Да ли си ти Београђанин?" одговорио са: ,,Нисам ја Београђанин, ја сам Србин!"? Вероватно да је мало побркао лончиће.
Зато је мени драго што се Срби у Црној Гори не одричу назива Црногорац и тако не препуштају ексклузивно право на тај назив овим новим, етничким Црногорцима.
С друге стране, многи моји Срби у Босни се данас одричу термина Босанац, Босна, босанско... дајући их тако у руке Бошњацима. После нам је ђаво крив кад изврћу историјске изворе и сматрају помене Босне, Бошњана, Босанске цркве и сл. доказима постојања њиховог идентитета од средњег века. Тек се онда сетимо сетимо да бранимо те називе и доказујемо да нису етничка, већ регионална категорија.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #732 послато: Јануар 31, 2020, 06:11:33 поподне »
Нормално је да се нико не одриче те регионалне одреднице, Херцеговац, Црногорац и слично, али кад је управо због историјских чињеница, регионална одредница замјењена националном, онда је природно да то изазива отпор у народу, посебно оном ко је остао досљедан.

Данас у БиХ муслимани (Бошњаци) и Хрвати, желећи да јасно одвоје Србе из Републике Српске, од Срба из Србије, форсирају одредницу босански Срби и Србијанци. Чак за ове прве говоре да су Босанци и Херцеговци. Не треба заборавити да је прије 26 година био рат у коме је створена Република Српска, па је природно да су њени становници Срби, а не Босанци, Херцеговци, Семберци, Романијци и сл.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #733 послато: Јануар 31, 2020, 06:44:31 поподне »
Од свих ових регионалних идентитета најбенигнији је крајишки тј. он никад није био споран у смислу етничке припадности и никад није имао негативно значење (са српске стране гледано). Нема рецимо Хрвата са крајишким регионалним идентитетом. Једино у задње вријеме примјећујем да некакав крајишки регионални идентитет постоји код муслимана у Цазинској крајини, али не толико јак да би потиснуо у други план босанство или бошњаштво.

Зачеци државности кроз краткотрајно постојање Републике Српске Крајине проширили су 90-тих крајишки регионални идентитет све до Посавине на исток, а и Славонци су се чак почели називати Крајишницима (у смислу припадности РСК).

Е сад да ли би у некој паралелној стварности крајишки идентитет могао мутирати у нешто што негира српство, као што је црногорство мутирало у монтенегринство? Иако дјелује невјероватно, све је могуће у нас Срба. Проклетство малих разлика.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #734 послато: Јануар 31, 2020, 07:03:29 поподне »
Не може Симо, не брини. Рекао сам ти већ, прије. Мора нешто у фазону ЦГ да постоји - државност независна од Србије (што није случај са РС), династија - која је базирана на личности, породици... црногорску племенску свест и надувано спартанство (од стране лала-интелектуалаца из 19. века) да не потценимо... Иначе, мени најсимпатичније проширење термина 'крајишник', то јест 'крајишка' је у музици... на гару, Гоци Бенд, Зоку Кулину :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #735 послато: Јануар 31, 2020, 07:05:00 поподне »
Не знам како није луцидна, ако је човек био тако човек био тако оштроуман и проницљив, да је почетком 19. века наслутио у шта може произаћи (зло)употреба наведених назива.

У контексту стања од пре 200 година то јесте било луцидно размишљање у том тренутку, јер се није доводило у питање припадност народу. А данас већ се и Босанац и Црногорац поистовећује са нацијом  ...а да ли је постојала пре 200 година оправдана бојазан да се то може десити у будућности, не знам, али јесте бојазан у тој изјави била оправдана , чим се то десило касније
« Последња измена: Јануар 31, 2020, 07:09:49 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #736 послато: Јануар 31, 2020, 07:14:26 поподне »
Не могу да нађем сличне примере те танке линије између регионалног у оквиру нације и национализације регионалног...Чак и на Тајвану и у Хонг Конгу мислим да се изјашњавају као Кинези , и причају кинески...можда треба тражити у оним државама где се прича исти језик (Фламанци и Холанђани...Аустријанци, Швајцарци и Немци)...само што су ти процеси диференцијације тамо били раније, а овде се дешавају ти процеси национализације регионалног у скоријој прошлости)
« Последња измена: Јануар 31, 2020, 07:22:18 поподне ДушанВучко »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #737 послато: Јануар 31, 2020, 07:33:51 поподне »
Не могу да нађем сличне примере те танке линије између регионалног у оквиру нације и национализације регионалног...Чак и на Тајвану и у Хонг Конгу мислим да се изјашњавају као Кинези , и причају кинески...можда треба тражити у оним државама где се прича исти језик (Фламанци и Холанђани, Аустријанци, Швајцарци и Немци)...само што су ти процеси диференцијације тамо били раније, а овде се дешавају ти процеси национализације регионалног у скоријој прошлости)

Прилично конфузна слика у погледу регионалних, националних, етничких и вјерских идентитета је код словенских популација у подручју Карпата: Русина, Украјинаца, Пољака.

 Тамо нпр. имате западне гркокатоличке Лемко Русине, русофилског опредјељења, које у њиховој лемковској посебности подржавају католички Пољаци, како би их удаљили од гркокатоличких Украјинаца с којима су исти ти Пољаци у савезу против православних Руса.

У Другом свјетском рату, Нијемци су (додуше безуспјешно) покушавали да убиједе пољске Горале да нису ни Словени ни Пољаци, већ Германи.

Русини су подијељени и по линији односа према украјинству, и односа према Русима, и по линији односа према својој русинској посебности. Уз то су подијељени и вјерски на православне и гркокатолике.

У Другом свјетском рату гркокатолички Украјинци и католички Пољаци су се жестоко уништавали, при чему је и једнима и другима главни непријатељ била православна Русија.

Ако у цијелу ову причу додамо још и мађарску мањину у Закарпатју или румунску у Буковину са својим захтјевима, и Словаке са својом идејом о рјешавању русинског питања, видјећемо да и у том дијелу свијета није баш досадно.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #738 послато: Јануар 31, 2020, 07:36:06 поподне »
Људи, немојте да нам уредници опет закључају тему...

Мислим, због Жарета и Гоција  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #739 послато: Јануар 31, 2020, 07:39:36 поподне »
Људи, немојте да нам уредници опет закључају тему...

Мислим, због Жарета и Гоција  :D
Таман посла, само напред!  ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор