Аутор Тема: Етничке карте света  (Прочитано 17875 пута)

robert w.

  • Гост
Етничке карте света
« послато: Септембар 28, 2014, 09:29:57 пре подне »
Etnička karta Levanta (Libanon, Izrael, Sirija, Jordan, delovi Iraka, Egipta, Saudijske Arabije i JI Turske). Ostavio sam je u ovom obliku jer ako je postavim kao sliku postaje ogromna i nepregledna

http://cdn3.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/1398836/Levant_Ethnicity_summary_lg.0.png

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Етничке карте света
« Одговор #1 послато: Јануар 26, 2018, 05:26:23 поподне »
Етничка карта Кипра пре агресије Турске 1974. године.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Етничке карте света
« Одговор #2 послато: Јануар 31, 2018, 09:35:55 пре подне »
Етничка карта Кипра пре агресије Турске 1974. године.



Ово је врло занимљиво, јер се уопште не поклапа са данашњом поделом.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #3 послато: Фебруар 21, 2018, 07:41:45 пре подне »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Етничке карте света
« Одговор #4 послато: Фебруар 21, 2018, 09:13:43 пре подне »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Етничке карте света
« Одговор #5 послато: Фебруар 21, 2018, 03:40:00 поподне »
И даље живи стара теза о "остацима мезолићана у Припјату" (I2a1b YP196), поред свих доказа који ту тезу чине мало вероватном...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #6 послато: Фебруар 24, 2018, 03:27:43 пре подне »
Što su se svi okupili oko I2 ko pilići oko kvočke :)

Свака ти част. Једва сам престао да се смејем кад сам прочитао ову поруку, врло духовито!  ;D

Ваљда их је неки "магнет" вукао према I2.  :)


« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 03:30:45 пре подне Свевлад »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #7 послато: Фебруар 24, 2018, 03:44:04 пре подне »
Свака ти част. Једва сам престао да се смејем кад сам прочитао ову поруку, врло духовито!  ;D

Ваљда их је неки "магнет" вукао према I2.  :)
Испаде центар, језгро  :D И ја сам се смејао  ;D Притисле ове стрелице , ваљало се сабирати и на страшном месту постојати  :D
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 03:50:20 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #8 послато: Фебруар 24, 2018, 03:58:02 пре подне »
Испаде центар, језгро  :D И ја сам се смејао  ;D Притисле ове стрелице , ваљало се сабирати и на страшном месту постојати  :D
Шала  :D Аутопародија, све је процес спонтани, па и ова карта не осликава можда реалне процесе на тако поједностављен начин како то изгледа...
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 03:59:33 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #9 послато: Фебруар 24, 2018, 03:59:47 пре подне »
Испаде центар, језгро  :D И ја сам се смејао  ;D

Ја сам Белорусе увек замишљао као стереотипне Русе, отприлике светли Балтиди и источни Нордиди.  Међутим пре неки сам преко нета налетео на неки белоруски канал и мало дуже сам задржао на њему. Видео сам да их има доста високих, тамно-смеђих, са грубљим цртама лица него како замишљамо Русе, и са кромањонским и динарским упливом. Дошао је мој брат и гледао мало са мном, а ја сам га питам шта мисли који је ово народ, а он каже да су Украјинци пошто су виши, робуснији и тамнији од Руса а причају као Руси. Кад сам му рекао да су Белоруси он се изненадио, па каже да то мора да је последица оних 18% I2a1b колико има у Белорусији.  :)
Још једну ствар сам приметио код Белоруса, а то да им се презимена често завршавају на ич, много чешће него код Руса.
То да су у Белорусији презимена која се завршавају на ич врло честа сам знао одавно, али кад сам пре 2-3 године почео да се интересујем за генетику и кад сам видео да Белоруси имају висок проценат I2a1b прво што ми је пало на памет је било веза између I2a1b и презимена на ич у Белорусији.
 
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 04:06:23 пре подне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #10 послато: Фебруар 24, 2018, 04:12:39 пре подне »
Ја бих то ипак препустио стручњацима за презимена , тј. где се презимена завршавају на "ић" а где на "ов", где на "ски"...У Пољској имамо завршетке на "иц" и на "ски", то је више до језика...али тачно је да је у Белорусији добар део презимена на "ич", али не бих то повезивао са хаплогрупама...Сви ти наставци су словенског корена, тј. деминутив од патронима...Али дефинитивно изгледају мало другачије од Руса, и Белоруси и Украјинци, тамнији су...

Наравно да не мислим да је то повезано, али ми је то била прва асоцијација кад сам видео да је I2a1b друга хаплогрупа по заступљености у Белорусији. То ми је једноставно само дошло у главу.
Украјинци имају више I2a1b од Белоруса, а код њих су презимена на ич много ређа него код Белоруса.

Што се тиче изгледа, знао сам одувек да су Украјинци у просеку виши и тамнији Руса. Али за Белорусе сам мислио да су или светлији или сличне пигментације као Руси, чак сам мислио да имају више балтидских типова од Руса, због географског положаја. Велико је изненађење за мене било кад сам видео да има Белоруса који изгледају малтене као Херцеговци.  :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #11 послато: Фебруар 24, 2018, 04:16:11 пре подне »
Наравно да не мислим да је то повезано, али ми је то била прва асоцијација кад сам видео да је I2a1b друга хаплогрупа по заступљености у Белорусији. То ми је једноставно само дошло у главу.
Украјинци имају више I2a1b од Белоруса, а код њих су презимена на ич много ређа него код Белоруса.

Што се тиче изгледа, знао сам одувек да су Украјинци у просеку виши и тамнији Руса. Али за Белорусе сам мислио да су или светлији или сличне пигментације као Руси, чак сам мислио да имају више балтидских типова од Руса, због географског положаја. Велико је изненађење за мене било кад сам видео да има Белоруса који изгледају малтене као Херцеговци.  :)
Да, зато бих ја избацио одредницу "динарик" :) Узели су процентуалну заступљеност као одредницу , тамо где је највећа, а не извориште
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 04:17:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #12 послато: Фебруар 24, 2018, 04:18:23 пре подне »
Да, зато бих ја избацио одредницу "динарик" :)

Који ти се назив чиним адекватнијим "Карпатик" или "Припјатик"?  ;D 

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #13 послато: Фебруар 24, 2018, 04:22:58 пре подне »
Који ти се назив чиним адекватнијим "Карпатик" или "Припјатик"?  ;D
"Карпатик" ми је опет регионално одређен...Пре бих "славик"  :) А "Припјатик" ми је боља одредница него "Карпатик" јер се везује за културу а не за регију...Мада "Славик" ми је нешто још општије него ова два појма

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Етничке карте света
« Одговор #14 послато: Фебруар 24, 2018, 04:26:59 пре подне »
"Карпатик" ми је опет регионално одређен...Пре бих "славик"  :) А "Припјатик" ми је боља одредница него "Карпатик" јер се везује за културу а не за регију...Мада "Славик" ми је нешто још општије него ова два појма

То је ОК, али ми се чини да се "Динарик" полако али сигурно претвара у "Бастарник" (а не у "Славик").  :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #15 послато: Фебруар 24, 2018, 04:37:34 пре подне »
То је ОК, али ми се чини да се "Динарик" полако али сигурно претвара у "Бастарник" (а не у "Славик").  :)
E ту се већ задире дубље , и онда се иде пре Словена шта је било...:) Али је типично за ту грану да је присутна искључиво код Словена, па у том смислу је "славик" можда прецизније...А пре тога сигурно није било "славик" :)
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 04:43:41 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #16 послато: Фебруар 24, 2018, 04:52:24 пре подне »
E ту се већ задире дубље , и онда се иде пре Словена шта је било...:) Али је типично за ту грану да је присутна искључиво код Словена, па у том смислу је "славик" можда прецизније...А пре тога сигурно није било "славик" :)
Написао сам једном да би Словена било и без И2 , језик би био скоро неизмењен, али не би били као што су сада...Али све је то процес, и Германи би постојали без R1a, и Словени би постојали без I2a...Много суптилније ствари се дешавају на "терену" годинама, вековима, и утицаји средине у којој се живи тешко могу да се реконструишу у смислу шта је на кога више утицало...Највише утиче средина у којој се живи, културолошки утицај има превагу над генетским у смилу одређивања, тако ми се чини. Додуше, опет се враћамо на то да су хаплогупе старије од народа, тако да бих задржао одреднице које су везане за присутност , као што постоји R1a germanic branch, макар да се уведе I2a slavic branch...Чисто да не би Фра Шарић дивљао позивајући се на актуелан назив "динарик" :)
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 05:02:47 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #17 послато: Фебруар 24, 2018, 05:15:03 пре подне »
Написао сам једном да би Словена било и без И2 , језик би био скоро неизмењен, али не би били као што су сада...Али све је то процес, и Германи би постојали без R1a, и Словени би постојали без I2a...Много суптилније ствари се дешавају на "терену" годинама, вековима, и утицаји средине у којој се живи тешко могу да се реконструишу у смислу шта је на кога више утицало...Највише утиче средина у којој се живи, културолошки утицај има превагу над генетским у смилу одређивања, тако ми се чини. Додуше, опет се враћамо на то да су хаплогупе старије од народа, тако да бих задржао одреднице које су везане за присутност , као што постоји R1a germanic branch, макар да се уведе I2a slavic branch...Чисто да не би Фра Шарић дивљао позивајући се на актуелан назив "динарик" :)
Ала се излупах :)
« Последња измена: Фебруар 24, 2018, 05:17:10 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Етничке карте света
« Одговор #18 послато: Фебруар 24, 2018, 05:30:18 пре подне »
Ала се излупах :)
Да се вратим на тему :)
Етничка карта Русије



Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Етничке карте света
« Одговор #19 послато: Фебруар 25, 2018, 02:04:56 пре подне »
Što su se svi okupili oko I2 ko pilići oko kvočke :)
Давно сам видео негде на нету, у преводу отприлике:
Опкољени смо? Одлично! Можемо да пуцамо у свим правцима!

 ;D

Али заиста... Мада не припадам И2а, радозналост ми не да мира јер не могу да будем сигуран шта та група јесте.
Данас су у неким словенским земљама значајан чинилац, а нису "општесловенска" Р1а.
« Последња измена: Фебруар 25, 2018, 02:07:19 пре подне Platin »