Порекло становништва > Дијаспора

Срби у јужној Штајерској

(1/2) > >>

Atlantische:
Мишљења сам да сјајан текст Жељка Малешевића о српским насељима на простору јужне Штајерске заслужује засебну тему.

--- Цитат ---Док данас можемо да говоримо о српским староседеоцима у Белој Kрајини или Жумберку (мада се Жумберачни тако не осећају), о томе у Штајерској не може да буде говора јер су Срби као народ на овом простору изузетно брзо нестали. Ипак, остаје нам једна историјска епизода која говори о бурној судбини српског народа током 16. века, а о српском боравку на простору Јужне Штајерске сведоче и подсећају многи топоними и презимена од којих смо нека већ поменули.

--- Крај цитата ---

Malesevic:
Текст је писан прошле године и објављен је у часопису "Идентитет", број 6, Београд.

Напоменуо би да би уз сазнања која сада имам (а тада нисам имао) мало другачије формулисао овај део око Жумберка али ето то је једна мала епизода из бурне историје наших сеоба.

drajver:

--- Цитат: Malesevic  Септембар 09, 2020, 12:55:10 поподне ---Текст је писан прошле године и објављен је у часопису "Идентитет", број 6, Београд.

Напоменуо би да би уз сазнања која сада имам (а тада нисам имао) мало другачије формулисао овај део око Жумберка али ето то је једна мала епизода из бурне историје наших сеоба.

--- Крај цитата ---

Одличан и информативан текст.

Ojler:

--- Цитат: Malesevic  Септембар 09, 2020, 12:55:10 поподне ---Текст је писан прошле године и објављен је у часопису "Идентитет", број 6, Београд.

Напоменуо би да би уз сазнања која сада имам (а тада нисам имао) мало другачије формулисао овај део око Жумберка али ето то је једна мала епизода из бурне историје наших сеоба.

--- Крај цитата ---

Сјајно Малешевићу! Веома квалитетан прилог.

Malesevic:
Да не отварам посебну тему, а писао сам једном негде на другој теми о томе. Пре две-три године сам од стране словеначког етнолога др. Марка Терсеглава информисан да је из ЦГ контактиран да помогне у писању некакве књиге о Црногорцима у Белој Крајини, које Срби присвајају. Тада ми је рекао да је он тај предлог одбио. Пре пар дана Д. Вукшић ме информисао да је та књига, изледа са предговором др. Терсеглава, изашла и то у некаквој организацији удружења Црногораца из Марибора и то је већ она устаљена матра о засебној црногорској нацији која нема везе са Србима, итд. Тако да су се обистиниле неке моје слутње да ће одређене (псеудо)научне снаге из Црне Горе покушати да присвоје и ускоке у Белој Крајини. Књигу нисам имао прилике још да погледам, али надам се да ћу је добити током лета, па видећемо шта тамо тачно пише. А након тога ћу свакако да контактирам и др. Терсеглава.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију