Аутор Тема: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196  (Прочитано 32261 пута)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтска племена Волки и Рутени као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #60 послато: Мај 17, 2019, 08:32:19 поподне »
Два древна узорка I-P37.2  (Cave I of Treilles located in the Grands Causses region, at Saint-Jean-et-Saint-Paul, Aveyron) на подручју потоњег келтског племена Рутена, суседа Волка. :)



Ancient DNA reveals male diffusion through the Neolithic Mediterranean route
https://www.pnas.org/content/108/24/9788

https://en.wikipedia.org/wiki/Ruteni
https://en.wikipedia.org/wiki/Rodez
« Последња измена: Мај 17, 2019, 08:36:46 поподне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #61 послато: Мај 17, 2019, 10:07:53 поподне »
Само да буде јасно, испод P37.2 се, осим L621 (тзв. Disles), налазе и L161.1 (тзв. Isles), M26 ("сардинијски") и S21825 ("западноевропски").
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Келтско племе Волки и Скордисци као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #62 послато: Мај 22, 2019, 01:55:09 поподне »

но и продужава овако:

Неопрятность у всех, праздность и косность среди знати. Из-за смешанных браков их облик становится все безобразнее, и они приобретают черты сарматов.


Не знам, што је Тацит имао против изгледа Сармата, јер како описује Аммиан «Почти все аланы – это высокие и красивые люди. Их волосы соломенно-желтого цвета, а глаза блестят пугающей яростью.
Нешто је очигледно имао и то дебело. Колико ја то могу да разумем, Сармати су за њега били нешто веома лоше, као нека контра Германима које је уважавао због њихове ратничке оријентације. Овде се појам "Сармати" дефинитивно односи на Балтословене који у тим временима нису много марили за ратовања и пљачкања. Они су живели довоњно просто и хедонистички, без претеране тежње за цивилизацијским достигнућима.

А што се тиче Алана, ту је ситуација доста комплексинја и нејаснија. Нисам сигуран, али мислим да се поменути цитат односио на Роксолане или Светле Алане у преводу. Постоје аутори који њих доводе у везу са Словенима преко Варјага, оснивача Русије, али се они на историјској сцени јављају доста касније. Мени је доста занимљивија варијанта њихове везе са племеном Сербои јер су насељавали сличан ареал. Не треба улетати у логичку замку и поменуту светлу боју косе по аутоматизму везивати за Словене. Сличан је парадокс присутан и код нас где се носиоци хаплогрупе Е често везују за тамнију боју коже и косе а у ствари, они су често статистички квалитативно светлији од носилаца хаплогрупа које везујемо за Словене.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Келтско племе Волки и Скордисци као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #63 послато: Мај 23, 2019, 03:54:56 пре подне »
Сармати су за њега били нешто веома лоше, као нека контра Германима које је уважавао због њихове ратничке оријентације.

Можеш ли поменути нека његова писања, која указују на то?

Овде се појам "Сармати" дефинитивно односи на Балтословене који у тим временима нису много марили за ратовања и пљачкања.

Зар дефинитивно?

А што се тиче Алана, ту је ситуација доста комплексинја и нејаснија. Нисам сигуран, али мислим да се поменути цитат односио на Роксолане или Светле Алане у преводу. Постоје аутори који њих доводе у везу са Словенима преко Варјага, оснивача Русије, али се они на историјској сцени јављају доста касније. Мени је доста занимљивија варијанта њихове везе са племеном Сербои јер су насељавали сличан ареал.

 Контекст је био тај, да мном поменути наводи Тацита указују на то, да су се Бастарни дружили и орођивали са Сарматима.
Да се речју Сармати не мисли на Словене, а на истините Сармате указује навод о том, да саме Беле Алане "који обитавају међу Доном и Днепром" сматра бити најсевернијим бастарнским племеном. Док на ту узвест могу гледати са сумњом, не могу занемарити, да ови извори имајући реалну основу указују на то, да су Бастарни вели скупне војне походе (Аппиан - ратови Митрадита) и орођивали се с њима. За орођивање Бастарна са Словенима нема историјских извора.
Но замислимо ли, чисто ради експеримента, да су се Бастарни пословенили, онда би резултат тога и одраз у данашњем живљу биле германско-иранске хаплогрупе и удели на аутосомалним показатељима. И ту треба искати указатеље и поклапања. Премда ја сам на аутосомалном тесту код LivingDNA имам неких 3% севернога кавказа, а MyHeritage до 8% персоирана,
ипак су такви резултати прередки и у Срба и у осталих
Словена, да би се закључило о неком значајном упливу иранске генетике на Словене.

Што се тиче теби занимљиве мисаоне везе Рухшалан и Русь, те још занимљивије ти везе у антици поменутога предела Серби на Кавказу, то је само случај "тресла се гора - родио се миш". Неким русским патриотима не свиђа се помисао, да су њихови владари били германи, иако не само да русски летописи указују на то, но и сва имена тих владара су сасвим нордијска, тако да у то нема сумње у званичној науци.

Код поменутих Serboi треба бити реалан. Ради се о пределу данас званом Ширван, а у прошлости Шарбан < шахрбан. Будући да смо од Османа научили понешто, знамо што значи шехер, а од давнина имамо и реч бан, која значи чувар. (чо-бан - говедо-чувар). Неки некритични људи налазили су на Кавказу и Сербе и Коровате и Албанце. Серби су заправо Ширван, Коровати су Карабахт, а Албани су старо кавказско племе, које нема везе с неким ко се заисто зове Шћиптар или Арбанас.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Келтско племе Волки и Скордисци као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #64 послато: Мај 27, 2019, 10:17:21 поподне »
Можеш ли поменути нека његова писања, која указују на то?
ако се не варам, то је описивано у "Германији".
Цитат
Зар дефинитивно?
по некаквој мојој логици, дефинитивно. Што опет не мора да значи да је било тако ))
Цитат
Контекст је био тај, да мном поменути наводи Тацита указују на то, да су се Бастарни дружили и орођивали са Сарматима.
Да се речју Сармати не мисли на Словене, а на истините Сармате указује навод о том, да саме Беле Алане "који обитавају међу Доном и Днепром" сматра бити најсевернијим бастарнским племеном. Док на ту узвест могу гледати са сумњом, не могу занемарити, да ови извори имајући реалну основу указују на то, да су Бастарни вели скупне војне походе (Аппиан - ратови Митрадита) и орођивали се с њима. За орођивање Бастарна са Словенима нема историјских извора.
Но замислимо ли, чисто ради експеримента, да су се Бастарни пословенили, онда би резултат тога и одраз у данашњем живљу биле германско-иранске хаплогрупе и удели на аутосомалним показатељима. И ту треба искати указатеље и поклапања. Премда ја сам на аутосомалном тесту код LivingDNA имам неких 3% севернога кавказа, а MyHeritage до 8% персоирана,
ипак су такви резултати прередки и у Срба и у осталих
Словена, да би се закључило о неком значајном упливу иранске генетике на Словене.
То је пре свега био балтословенски ареал у који су се убацили Бастарни и поједини иранојезични елементи, најчешће у облику ратничких (истинитије би било "пљачкашких") елита, пошто је то у то време било цењено занимање. То нису биле бројчано велике скупине зато нису ни могле оставити неки дубљи генетички траг. Слична ситуација је са Бугарима или Мађарима. Ипак је основа свих каснијих словенских народа била оно што ја називам "неизиференцираном словенском масом", која је у према североистоку имала већински М458, према истоку Z92 а према југоистоку CTS10228.


Цитат
Што се тиче теби занимљиве мисаоне везе Рухшалан и Русь, те још занимљивије ти везе у антици поменутога предела Серби на Кавказу, то је само случај "тресла се гора - родио се миш". Неким русским патриотима не свиђа се помисао, да су њихови владари били германи, иако не само да русски летописи указују на то, но и сва имена тих владара су сасвим нордијска, тако да у то нема сумње у званичној науци.
ја сам то исто писао пре више месеци на некој од тема.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #65 послато: Мај 29, 2019, 10:58:41 поподне »
Постоје подељења мишљења, да ли се Херкинијска шума/Hercynia silva/Hercynian forest, / као станиште Волка из Цезарова  "De Bello Gallico" на гору - Harz односи, ако да, у том случају je резултат I-Y3120* тестираног потомка Јакоба Лутера (брат Мартин рођен у Ајслебену) веома битан.



https://en.wikipedia.org/wiki/Eisleben
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #66 послато: Мај 30, 2019, 05:26:55 пре подне »
Постоје подељења мишљења, да ли се Херкинијска шума/Hercynia silva/Hercynian forest, / као станиште Волка из Цезарова  "De Bello Gallico" на гору - Harz односи, ако да, у том случају je резултат I-Y3120* тестираног потомка Јакоба Лутера (брат Мартин рођен у Ајслебену) веома битан.



https://en.wikipedia.org/wiki/Eisleben

Luther ili originalnije Lüder je plemićka porodica porěklom iz Lüneburga okrug Uuelzen. Lüneburg je uněmčen odraz slověnskoga naziva města Glino u kojem su živěli poslědnji slověnski govornici Polablja. Uuelzen je odraz slověnskih Velci (lat. Veleti). Plemićka porodica Luther je iz toga kraja i vezana još za Lübeck (Ljubek). Običaj je bio da se slověnske plemićke porodice tih krajeva tek podrede Ottonu i zadrže svoju vlast. Zato ne valja isključivati da su Lutheri polabskoga proistečenja, na što ukazuje i fakt da su Lutheri domorodci samo u sěvero-istočnoj Němačkoj. Ukoliko je to istina, onda bi se Y3120* nalazila za sada u dva pripadnika Lešskoga plemena ili Lędjana. Napominjem da taj naziv potiče od reči ledina, koja je sinonimna reči polje, stoga su ledjani i poljani prosto istoznačni.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #67 послато: Мај 30, 2019, 10:29:25 пре подне »
ДНК резултати очигледно подржавају 100 година стару претпоставку о колевци племена Volcae на подручју садашње јужне Немачке т.ј  Баден-Вирттемберга aka Celtic Heartland.



Oskar Bandle et al,2002; The Nordic Languages

Disles A' I-BY37319: P37+ M423+ CTS5375+ L621+ BY37319+ (A17060+) Енглеска и Немачка (Баден)
Disles B' I-CTS10936*: P37+ M423+ BY37319+ L621+ CTS10936+ S19848- Немачка (Баден)
Disles B' I-S19848*: P37+ M423+ L621+ CTS10936+ S19848+ CTS4002- Немачка (Баден), Шведска
Disles B' I-Y44771 P37+ M423+ L621+ CTS10936+ S19848+ CTS4002+ Y44771+ Немачка (Баден), ЈИ Пољска
Disles B' I-BY31905: P37+ M423+ L621+ CTS10936+ S19848+ CTS4002+ FGC20479+ BY31905+ Ирска, Шкотска, Енглеска
Disles B' I-FGC20473: P37+ M423+ L621+ CTS10936+ S19848+ CTS4002+ CTS11768+ FGC20479+ FGC20473+ Немачка, Шкотска, Енглеска
« Последња измена: Мај 30, 2019, 10:33:23 пре подне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #68 послато: Мај 30, 2019, 11:32:28 пре подне »
ДНК резултати очигледно подржавају 100 година стару претпоставку о колевци племена Volcae на подручју садашње јужне Немачке т.ј  Баден-Вирттемберга aka Celtic Heartland.



Oskar Bandle et al,2002; The Nordic Languages

Disles A' I-BY37319: P37+ M423+ CTS5375+ L621+ BY37319+ (A17060+) Енглеска и Немачка (Баден)
Disles B' I-CTS10936*: P37+ M423+ BY37319+ L621+ CTS10936+ S19848- Немачка (Баден)
Disles B' I-S19848*: P37+ M423+ L621+ CTS10936+ S19848+ CTS4002- Немачка (Баден), Шведска
Disles B' I-Y44771 P37+ M423+ L621+ CTS10936+ S19848+ CTS4002+ Y44771+ Немачка (Баден), ЈИ Пољска
Disles B' I-BY31905: P37+ M423+ L621+ CTS10936+ S19848+ CTS4002+ FGC20479+ BY31905+ Ирска, Шкотска, Енглеска
Disles B' I-FGC20473: P37+ M423+ L621+ CTS10936+ S19848+ CTS4002+ CTS11768+ FGC20479+ FGC20473+ Немачка, Шкотска, Енглеска
Kada napises "ДНК резултати очигледно подржавају", a poslije taj samouvjeren zakljucak ne potvrdis nijednom cinjenicom ili ozbiljnijim argumentom, onda napisi da je to samo tvoje skromno misljenje. Jer vidi, svi mi imamo pravo na svoje misljenje ali nemamo pravo na svoje cinjenice.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #69 послато: Мај 30, 2019, 11:58:58 пре подне »
Сол, једно мало питање. Мислиш ли ти, да постоји нека веза међу Volcae - власи?
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #70 послато: Мај 30, 2019, 12:01:55 поподне »
Сол, једно мало питање. Мислиш ли ти, да постоји нека веза међу Volcae - власи?

Да.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #71 послато: Мај 30, 2019, 12:09:36 поподне »
Да.
Не буди тајанствен. Изложи ту везу.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #72 послато: Мај 30, 2019, 12:35:59 поподне »
Не буди тајанствен. Изложи ту везу.

следи ускоро!
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #73 послато: Мај 30, 2019, 02:44:31 поподне »
Luther ili originalnije Lüder je plemićka porodica porěklom iz Lüneburga okrug Uuelzen. Lüneburg je uněmčen odraz slověnskoga naziva města Glino u kojem su živěli poslědnji slověnski govornici Polablja. Uuelzen je odraz slověnskih Velci (lat. Veleti). Plemićka porodica Luther je iz toga kraja i vezana još za Lübeck (Ljubek). Običaj je bio da se slověnske plemićke porodice tih krajeva tek podrede Ottonu i zadrže svoju vlast. Zato ne valja isključivati da su Lutheri polabskoga proistečenja, na što ukazuje i fakt da su Lutheri domorodci samo u sěvero-istočnoj Němačkoj. Ukoliko je to istina, onda bi se Y3120* nalazila za sada u dva pripadnika Lešskoga plemena ili Lędjana. Napominjem da taj naziv potiče od reči ledina, koja je sinonimna reči polje, stoga su ledjani i poljani prosto istoznačni.
Skoro pre koji mesec je Simo ja mislim naveo nekog Amerikanca koji je dokumentovano poreklom iz Lüneburg-a a koji je PH908.Dakle u Lüneburg-u imamo i PH908

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #74 послато: Мај 31, 2019, 07:09:21 пре подне »
Skoro pre koji mesec je Simo ja mislim naveo nekog Amerikanca koji je dokumentovano poreklom iz Lüneburg-a a koji je PH908.Dakle u Lüneburg-u imamo i PH908
Da, kao što rekoh, ako je negdě u istočnoj Němačkoj bilo utočište Slověna onda je to osim Budišina i Hotěbusa kraj koji se zove Drěvno u kojem su města Glino (Lüneberg), Dannenberg i Lüchow. Němci to zovu Drawehn i Wendland.
Živući u Němačkoj, u Marburgu sam sreo jednu baku i sasvim slučajno se ponudih da joj pomognem sa nošenjem vrećica iz kupovine. Kada me je upitala odakle sam rodom, misleći da ona verojatno neće znati ništa o malim narodima, rečem joj da sam Wend. Ona me pogleda i kaže "Ja sam isto Wend". I ispriča mi da je iz Oldenburga i da tamo imaju svoja wendska sela u kojima su ranije živěli kao seoski radnici za bogate Němce.
Ipak rekla je da zna samo němački i da su Wendi jedno siromašno podrazděljenje Němaca. To je deo njene realnosti.

Ovo su tzv. Wendische Dörfer - slověnska sela koja imaju kružni oblik.


Nije baš tako da su ti polabski Slověni izumrli. Imaju oni neku vrstu samosvěsti, samo im je izumro jezik uslěd svih zabrana. Još je Martin Luther, sam věrojatno potěklom Wend iz Lüneburga, za svoga vremena žalio se, da okolni narod u crkvama govori wendisch. Slično kao u Osmanskom sultanstvu kaur nije mogao biti zanatlijom, i u ovim krajevima jednu "Wend"-u  nije bilo dozvoljeno baviti se zanatom niti biti učenim čověkom.

Ko razumě němački, bit će mu zanimljivo.
https://www.elbe505.de/maerchen-sprache/wendische-kultur-und-dravaenopolabische-sprache



« Последња измена: Мај 31, 2019, 07:10:57 пре подне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #75 послато: Мај 31, 2019, 08:38:52 пре подне »
Skoro pre koji mesec je Simo ja mislim naveo nekog Amerikanca koji je dokumentovano poreklom iz Lüneburg-a a koji je PH908.Dakle u Lüneburg-u imamo i PH908

Прије неколико дана објављени су BigY резултати за Американца Culp-a. Ради се заправо о потомку њеамчких исељеника у Америку у 18. вијеку. Најстарији познати предак, Нијемац са презименом Кolb рођен је у Lüneburg-у у Доњој Саксонији 1754. године.

Кулп припада хаплогрупи I2-PH908>Z16983>Y110105, којој још припадају Чех Блаховец и Финац руског поријекла Каутинен. При томе, Блаховец и Каутинен, испод нивоа Y110105 чине још млађу грану Y97246. С обзиром на резултат 391=12 код Кулпа, очекивано је што је А493-

Видимо приличну разноврсност гране I2-PH908>Z16983 на територији чешко-њемачких земаља, с гранама чије је раздјељивање почело у периоду Сеобе народа.

Кулп је негативан на Y97246, док је позитиван на Y110105, па је то старија грана. Иначе изгледа да су Каутинен и Блаховец прилично блиски. TMRCA им је 700 година.
« Последња измена: Мај 31, 2019, 09:17:21 пре подне Милош »

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #76 послато: Мај 31, 2019, 10:18:30 пре подне »
Баш сам читао недавно о вендској круни (Wendische Krone) и тим округлим вендским насељима. Нека су данас рестаурирана и служе као туристичка атракција... Наводно само у околини Бранденбурга их има 150.

Ова прича о немцима словенског порекла са истока и севера Немачке ме подсећа на "немачког" научника Ото фон Герикеа, коме на статуи у Магдебургу име стоји записано

тј. спеловано исто као и код нас. Наравно не тврдим сродство са нашим Гверићима јер немамо никакве везе са севером Европе већ ми је само занимљиво то подударање. Знам да "в" понекад замењује "у" на латинском а наводно је породица старог пруског порекла. А прочитао сам и да немачка презимена са наставком -ке означавају словенско порекло. Дакле ради се сасвим сигурно о старој словенској или вендској породици која је више него успешно германизована.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #77 послато: Мај 31, 2019, 07:44:26 поподне »


Летописац Нестор у "Повесть временных лет", за лето 6406 (898) наводи, како Мађари и Половци - горје (Карпати-после Угорско горје) освојише, потом протераше Мађари Волхе и заузеше им земљу и населивши се заједно са Словенима који се предадоше. 

из изнетог, по мом скромном виђењу су горе поменути Волхи потомци Цезарових херкунских Volcae Y3120, који се стицајем околности северније од Угра делом Y4882 и  делимично Y4460 , а јужнo и југоисточно од Угра у I-PH908 развише. А две најстарије гране, - I-Y18331 у Грчој и Y4460 у Тракији и Грчкој, па и за најмлађу I-Z17855 - мада пародокс - Мађаре и Половце невидоше, већмо су тамо још од волшко - келтских дана (279 BC).



« Последња измена: Мај 31, 2019, 07:47:57 поподне Сол »
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #78 послато: Мај 31, 2019, 10:04:54 поподне »
Давно сам читао песме Васка Попе који је иначе румунског порекла и кроз маглу се сећам објашњења о томе како је вук древна тотемска животиња код Срба. У питању је надреалистичка метафизика коју као такву не треба одбацивати већ дубље анализирати, колико је то могуће. Управо је метафизика место из којега потиче каснија науџна мисао. Ево нешто што сам на брзака пронашао на нету али то није све на ову тему.
Језик Васка Попе је сажет и лапидаран. Он пише кратке стихове без риме и интерпункције, који су блиски метрици српске народне поезије.
ПОТОМЦИ ВУКА
У српској митологији вук се сматра митским претком Срба и зооморфним обликом врховног српског бога Дажбога или Дабога, према једним изворима – бога сунца и кише, а према другим – бога подземног света. Дабог је Сварогов син, односно један од Сварожића, који је у каснијој народној традицији постао Хроми Вук или Хроми Даба.
Мит о Дабоговом и Моранином сину Вану – кога је мајка проклела да постане вук, а сестра га од тога проклетства спасила – представља Вана као митског вучјег претка Срба. Према неким записима суседи Словена били су убеђени да се сви Словени понекад претварају у вукове.
Под утицајем Хришћанства Дабог је од бога сунца и кише и врховног бога Срба, окарактерисан као персонификација зла, а његово име није се смело помињати. Помињање његовог имена до данас је опстало у клетвама „Дабог да…“, иако се ове речи често погрешно схватају као „Да Бог да“.
Када су Срби примили хришћанство, Дабогов култ је замењен култом светог Саве. Свети Сава је преузео готово све Дабогове карактеристике, посебно оне вучје, због чега се и називао заштитником вукова и „вучјим пастиром“. Као што је то некада чинио Дабог, Свети Сава као мудрац обилази људе и решава њихове проблеме.

http://www.rasen.rs/2016/12/vasko-popa-poklonjenje-hromome-vuku-potomci-vuka/
иначе, Попина поезија је врло моћна, по мом скромном мишљењу. 

Врати се у своју јазбинуХроми вучеИ тамо спавај
Док ти се длака не промени
И док ти не никну нови гвоздени зуби
Спавај док се кости мојих предака
Не расцветају и разгранају
И пробију земљину кору
Спавај док ти се јазбина не затресе
 И на тебе сруши
Спавај док те твоје племе
С оне стране неба завијањем
Не пробуди
Врати се у своју јазбину
Походићу те и дворити у сну
Хроми вуче
« Последња измена: Мај 31, 2019, 10:12:30 поподне Kor »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Келтско племе Волки као носиоци CTS10228/YP196
« Одговор #79 послато: Мај 31, 2019, 10:16:45 поподне »
Да ли је он и ковач, пошто је хром?
Догодине у Холштајну!