ДНК порекло > Српски ДНК пројекат

Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)

<< < (818/903) > >>

RadovicJ:
Pozdrav Vitomire, ja sam od Radovića s Kruševica, i slavimo Začeće Sv. Jovana. Mogu i da potvrdim da se dosta ovih činjenica poklapa i šta ja znam o porodičnom poreklu.


--- Цитат: Витомир Радовић  Јануар 19, 2022, 12:00:35 пре подне ---У мојој другој књизи Радовићи, порекло људи и догађаји, писао сам много о овим Радовићима иимам њихове старе матичне књиге и родословне таблице односно читуље. Ево само мали детаљ из моје књиге:
Радовићи су најбројније братство у Крушевицама по броју домаћинстава и по броју припадника братства. Према једном предању, дошли су у Крушевице из Луштице гдје су се доселили из Мораче. Крушевице су много сличније по начину живота Морачи, одакле су они досељени, па су због тога преселили у Крушевице. Настанили су се у Крушевицама, према предању, код породице Прњат, која им је помагала да започну у новом боравишту и у новим условима. У Крушевице су дошла двојица браће који су били фамилијарни. Браћа су се завадила. У породичној свађи Вуко Радовић је убио брата Рада. Иза Рада је остало једно мушко дијете. Вукови потомци су добили надимак Мушкети. Мушкет значи пушка, а мушкетати значи убити пушком. Вуково потомство је стагнирало до Другог свјетског рата. У Крушевицама је била само једна кућа потомака Мушкета. Сви остали припадници братства Радовића потичу од мушког дјетета које је остало иза убијеног Рада.

У млетачком катастру из 1690. год. пописане су двије куће Радовића и то: Вуко са 6 душа и Саво са 8 душа.

--- Крај цитата ---

Витомир Радовић:

--- Цитат: RadovicJ  Јануар 21, 2022, 05:38:26 пре подне ---Pozdrav Vitomire, ja sam od Radovića s Kruševica, i slavimo Začeće Sv. Jovana. Mogu i da potvrdim da se dosta ovih činjenica poklapa i šta ja znam o porodičnom poreklu.

--- Крај цитата ---

Ја сам изнио један мали детаљ о вашим Радовићима, а о вама сам писао скоро, могло би се рећи, једну књигу, са доста архивске грађе, црквених докумената итд...
У свих 6 књига сам писао о вама.

Небојша:
Лујић, Јовањдан, Горњи Мујџићи, Шипово, I2-PH908>Z16983

Тестирани каже да у породици постоји предање о пореклу из Ливна. На основу подгране и славе, може се претпоставити да постоји генетичка веза са бројим крајишким родовима I2-Z16983 (Шкрбићи, Меселџије, Тркуље, итд.)

Небојша:
Босанчић, Свети Јован Златоусти, Бардача, Србац, I2-S17250

Доста битан резултат, будући да су ови Босанчићи, по свему судећи, пореклом са Змијања. Ово је и први тестирани са ретком славом Свети Јован Златоуст на простору Крајине. О слављеницима ове славе Јањатовић каже следеће:

"СВ. ЈОВАН ЗЛАТОУСТ је слава која се јавља једино у Крајини, а забележена је 31 пут. То је слава рода Босанчића у парохијама Ведовица, Градишка и Ламиначка, Грмуша, Дубовик, Ратково, Ребровац, Рујница и Стапари. У осталим случајевима мањи огранци већих родова прослављају овог свеца (Илић, Катић, Остојић, Смиљанић, Марковић...) а вероватно је посреди промена славе."


Босанчићи из Раткова се сматрају најстаријом породицом у селу, па у њиховом случају лако може бити реч о оном најстаријем слоју српског становништва Змијања:

"Крајем 70-их година 20. века у Горњем Раткову је живело 11 домаћинстава (Нишкановић, М., 1978). За фамилију Босанчића (једна кућа), постоји предање да су најстарији у селу. На основу усменог предања, они су ту живели још за време кнеза Ратка. Данас се у овом засеоку налази три куће празне, које су биолошким путем угашене."

https://www.poreklo.rs/2012/05/28/poreklo-prezimena-selo-gornje-ratkovo-zmijanje-rs/

Небојша:
Паламаревић, Михољдан, Хреша, Источно Сарајево, I2-S17250

Паламаревиће нисам пронашао у шематизму, али се презиме Паламар спомиње код Миленка С. Филиповића (Вогошћа и Биоча у Босни): "Миловановић (1 кућа, Миољдан) су старином из Херцеговине и заједничког поријекла са Паламарима и Тривуновићима у Сарајевском Пољу"
Може се рећи да је овим резултатом оборено "предање" о вези са муслиманском породицом Паламаревић из рашке области (хаплогрупа R1a-M458).

Варцаковић, Јовањдан, Брчко, I2-S17250

Новаковић, Аранђеловдан, Лика, I2-S17250 (још једна потврда за Новаковиће-Родиће).


Анђелић, Часне Вериге, Церовица, Добој, E-V13

Потврда једног резултата са маркерима

Мијић, Ђурђевдан, Кључ, Босанска Крајина, E-V13


Милош, непознато, I1-P109

Специфично презиме, присутно код Срба из Далмације (слава Василијевдан), али и у неким другим областима.


Бошковић, Никољдан, Крупањ, J2b-M241>L283

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију