Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 909415 пута)

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #300 послато: Јул 16, 2014, 11:55:18 поподне »
Као што је Синиша већ рекао, Делићи спадају у Усорце.
У Бјелопољу је према попису СР Хрватске из 1948. године било 20 кућа Делића са 87 душа (1915. године у Лици је било 145 кућа Делића, од тога 33 куће у Бјелопољу).
Крсна слава бјелопољских Делића је Јовањдан.

Доста информација о презимену Делић постоји и овдје: https://sites.google.com/site/menicanin/deli%C4%87

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #301 послато: Јул 21, 2014, 09:37:30 пре подне »
У бази Пројекта Ј2 хаплогрупе ФТДНА појавио се још један Годијељ и то са тестираних 67 маркера. Нажалост није оставио никакве податке о поријеклу и презимену. Како год, добро је дошао да могу да убацим три 67-маркерна хаплотипа у Нортведов калкулатор и коначно добијем старост ове групе на 67 маркера. Калкулатор је показао да је за хаплотипе Чирке, Стојановића и овог непознатог заједнички предак живио прије 36 генерација или 1080 година, што је веома блиско калкулацији коју је раније износио Невски. Ова цифра и мени дјелује прилично реална. Њеној увјерљивости доприноси и то што је рађена на 67 маркера са урачунатим степенима мутације за поједине маркере.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #302 послато: Јул 21, 2014, 01:49:20 поподне »
У бази Пројекта Ј2 хаплогрупе ФТДНА појавио се још један Годијељ и то са тестираних 67 маркера. Нажалост није оставио никакве податке о поријеклу и презимену. Како год, добро је дошао да могу да убацим три 67-маркерна хаплотипа у Нортведов калкулатор и коначно добијем старост ове групе на 67 маркера. Калкулатор је показао да је за хаплотипе Чирке, Стојановића и овог непознатог заједнички предак живио прије 36 генерација или 1080 година, што је веома блиско калкулацији коју је раније износио Невски. Ова цифра и мени дјелује прилично реална. Њеној увјерљивости доприноси и то што је рађена на 67 маркера са урачунатим степенима мутације за поједине маркере.
Колико сам успио видјети, он се на првих 12 маркера само на једном разликује од нашег Лакића, што би значило да његов мејл имамо међу Лакићевим поклапањима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #303 послато: Јул 21, 2014, 05:27:27 поподне »
Треба поменути да је из Годијеља био и чувени хајдук и устанички вођа Мијо Годијељ.

Мијо је учествовао и у убиству Смаил-аге Ченгића 1840. године, на Мљетичку у Дробњаку:

" Ченгић се прибојавао Дробњака, па је сам с Ахметом Бауком, кнезом Хамзом и војводом Шујом, којима је много вјеровао, одређивао људе за стражу. С Турцима око самога Ченгићевог шатора били су одређени Мијо Годијељ с Годијеља, Димитрије Ковијанић с Пошћења и Милић Томић с Превиша, три најбоље нишанџије у племену, с наређењем, да они, чим нападну ускоци и Морачани и почне се бој, убију Ченгића. "

Турци су редовно вршили погром на Дробњаке, којима су се сурово светили због њихове непослушности и непокорености. Тако су, непосредно пре хватања Мија Годијеља, Турци заробили попа Церовића, којега су одвели у Мостар, паши на поклон, који је, без имало милости, наредио да га посеку. Али, није прошло много врмена док је Мијо Годијељи, са својом четом, осветио попа Церовића. Зато је погубљење Мија Годијељи дошло као лек на рану, злогласним зулумћарима, који су жарили и палили по Дробњаку. Приликом хватања Мија Годијељи, Турцима је пошло за руком да заробе и његову малољетну сестру Крстиња. Ову лепу робињицу Турци су поклонили никшићком забиту, капетану Мушовићу.

Постоји занимљива легенда о погибији Мија Годијеља. Наиме, када су Турци коначно успели да заробе Мија, који им је задавао много мука са својим хајдуцима, одлучише да га на лицу места обесе. У тренутку кад су му стављали омчу о врат, Мијо Годијељ је, последњим трзајем, тако снажно ударио ногом џелата у сљепоочницу, да је овај остао на месту мртав. Од тада је остало да се прича међу Турцима како се Црногорци и са вјешала свете.

« Последња измена: Јул 21, 2014, 05:37:20 поподне Небојша »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #304 послато: Јул 21, 2014, 06:12:42 поподне »
Јавио се господин Лакић.

Нови "Годијељ" је извјесни Dave Weaver, чији су резултати стигли 26.6.2014. године.
Тестиран је на 67 маркера, при том се разликује од господина Лакића само на једном од првих 12 тестираних маркера.

Успио сам пронаћи једног момка са тим презименом у фејсбук групи хаплогрупе J2.
Контактирао сам га и чекам одговор. По свој прилици ријеч је о Шкотима.

Добио сам и мејл тестираног од господина Лакића, па ћу и ту покушати.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #305 послато: Јул 21, 2014, 11:06:57 поподне »
Румун J2b M205, Емил Козма, рођен је 1955. године у месту Gyergyószárhegy (сада Lazarea).

http://en.wikipedia.org/wiki/L%C4%83zarea

Ова област носи назив Harghita County:

http://en.wikipedia.org/wiki/Harghita_County

О презимену Козма:

Szárhegy was a fortified castle during the middle ages, and quite a few people from various areas seem to have passed through and settled there. We have one south-slavic surname from there (Daradics) The name was there already in 1602, as was Kozma.

Szárhegy:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Gyergy%C3%B3sz%C3%A1rhegy

Видимо да се презиме Козма јавља веома рано у том крају, још почетком 17. века.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #306 послато: Јул 21, 2014, 11:37:26 поподне »
Козма је ипак Мађар.

На 17 маркера има 100% поклапање са Мрђеновићем и Стојковићем.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #307 послато: Јул 22, 2014, 08:21:46 пре подне »
Румун J2b M205, Емил Козма, рођен је 1955. године у месту Gyergyószárhegy (сада Lazarea).

http://en.wikipedia.org/wiki/L%C4%83zarea

Ова област носи назив Harghita County:

http://en.wikipedia.org/wiki/Harghita_County

О презимену Козма:

Szárhegy was a fortified castle during the middle ages, and quite a few people from various areas seem to have passed through and settled there. We have one south-slavic surname from there (Daradics) The name was there already in 1602, as was Kozma.

Szárhegy:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Gyergy%C3%B3sz%C3%A1rhegy

Видимо да се презиме Козма јавља веома рано у том крају, још почетком 17. века.

Као што се горе каже, постоје и јужнословенска презимена у том крају. Становништво је ту доста мјешовито. Има мађарских Секеља (који су главна етничка група), али и саских рудара, Румуна и Словена.

Срби су такође насељавали раније то подручје. Из књиге "Срби у Румунији" Љубивоја Церовића:

"U periodu od XV do XVIII veka Srbi su naseljavali i Erdelj, i to područje između Alba Julije, Teviša i Sibinja. Ovamo su došli u nekoliko talasa, koji su usledili posle pada Despotovine, zatim pada Banata i Krišane i propasti Banatskog ustanka. U nemačkom i rumunskom okruženju, bez neposredne veze sa svojim etničkim stablom, Srbi u Erdelju su nestali krajem XVIII veka."

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #308 послато: Јул 22, 2014, 09:40:27 пре подне »

Нови "Годијељ" је извјесни Dave Weaver, чији су резултати стигли 26.6.2014. године.
Тестиран је на 67 маркера, при том се разликује од господина Лакића само на једном од првих 12 тестираних маркера.


Weaver спада у групу презимена добијених по занимању, па би српски облик презимена био Ткач. Презиме је истовјетно њемачком Weber. Забиљежено је више породица Webera из Швајцарске и њемачког Виртемберга који су одласком у Америку англизирали своје презиме (слично као Straub> Stroup). Ради се углавном о протестантима који су бјежали и у Хопландију, британска острва и Америку. Не знам да ли је овај Weaver од тих, али је могуће.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #309 послато: Јул 22, 2014, 11:08:54 пре подне »

Успио сам пронаћи једног момка са тим презименом у фејсбук групи хаплогрупе J2.
Контактирао сам га и чекам одговор. По свој прилици ријеч је о Шкотима.


Перо, обавезно питај Вивера којем клану припада. Ја сам на брзину успио пронаћи двојицу из клана Мек Ферлејн, али припадају I-M253 (даљим пореклом из Немачке) и R-M269 (R1b, непознато даље порекло). Његовог презимена би могло бити у сваком клану :)

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t1.0-9/10516737_10152621352511178_4098084541114175668_n.png
Икавац

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #310 послато: Јул 22, 2014, 12:35:07 поподне »
Перо, обавезно питај Вивера којем клану припада. Ја сам на брзину успио пронаћи двојицу из клана Мек Ферлејн, али припадају I-M253 (даљим пореклом из Немачке) и R-M269 (R1b, непознато даље порекло). Његовог презимена би могло бити у сваком клану :)

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t1.0-9/10516737_10152621352511178_4098084541114175668_n.png
Овај Вивер кога сам нашао преко фејсбук групе J2 пројекта члан је група више кланова: клан МекДоналд (MacDonald), клан Доналд (Donald), клан Ган (Gunn). :)


Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #311 послато: Јул 22, 2014, 03:10:56 поподне »
Овај Вивер кога сам нашао преко фејсбук групе J2 пројекта члан је група више кланова: клан МекДоналд (MacDonald), клан Доналд (Donald), клан Ган (Gunn). :)



Судећи према приложеној карти шкотских кланова, Мек Доналд и Доналд се налазе на југозападу Шкотске, у региону Аргајл ако се не варам. Верујем да су Мек Доналди настали од Доналда.
Икавац

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #312 послато: Јул 22, 2014, 08:15:00 поподне »
Пошто је Козма једини Секељ са овом хаплогрупом, а уједно су му најближи Стојковић, Аризанов и Мрђеновић, прије ће бити да је он дошао горе однекуд са југа него из Средње Азије.
Осим тога, најближи (осим балканских) су му западноевропски хаплотипови. Да има везе са источним народима, прије би му била ближа јерменско-анадолска грана него европска.

Ван мреже Miloš Stojković

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 83
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #313 послато: Јул 23, 2014, 10:46:23 пре подне »
Što se tiče nadimka Čerkezi, negde sam pročitao da su Turci ovim imenom obično označavali plavokose ljude što je većina u mojoj familiji, isključujući mene :) (Kod mene je izgleda preovladao taj mediteranski upliv ;D). Moguće je da je ovo bio slučaj i sa mojom porodicom, budući da su živeli na tim prostorima gde se vrlo često usvajala terminologija Turaka ili turkofonih doseljenika. Zanimljivo je to da sam kod Zlatanovića u njegovoj knjizi o Gornjoj Pčinji našao podatak da je na ovom području bilo doseljavanja ne Čerkeza već Juruka sa područja Male Azije. Kada je pak reč o nadimku Latini, često se na Jugu taj izraz koristio u dvojakom smislu. Ili kao izraz za Vlahe, odnosno romanizovano stanovništvo ili pak pripadnike drugih hrišćanskih frakcija, nezavisno da li su katolici, monofiziti (poput Jermena), ili pak neki treći (možda Bogumili  ;D). Videli ste da često pominjem to pitanje Bogumila i to sa razlogom. Naime, prema kazivanju moje bake (pokoj joj duši) u želji da se malo našali na račun Stojkovića (ona je isto bila poreklom iz Gornje Pčinje, ali su njeni bili doseljeni iz okoline Leskovca u vreme turskih pogroma) budući da je njena familija bila malo pitomija, često je prepričavala njihove (stojkovićevske) običaje na Badnje veče. Naime, moj pradeda je u toku neke od svojih tradicionalnih badnevečerksih molitvi zazivao izvesno natprirodno biće - Germana. Tačan tekst te molitve ne bih mogao da rekonstruišem ali bi neki parafrazirani oblik bio: "Germane, Germane, dođi mi sad na večeru, pa nikad više!". German je inače bio staroslovenski demon ili divinizovano biće vezano za vremenske nepogode. Znači, iz ovoga se može videti da su čuvali neku tradiciju preuzetu iz paganske vere i inkorporiranu u hrišćanstvo i to u vrlo eskplicitnom obliku (tačno pominjanje paganskog božanstva). S druge strane, svima je iz familije bio vrlo svojstven otpor Crkvi kao instituciji. S time se isto tako vrlo često baka šalila, jer je njen pradeda bio pop, te su njeni bili vrlo religiozni. To međutim ne znači da Stojkovići nisu bili kršteni, ali su se u smislu praktikovanja Pravoslavlja razlikovali po svemu sudeći od neke većine. I dan danas kada se njima pomene Crkva kao institucija ili popovi kao njeni službenici, odmah se na to nadovezuje vrlo ostrašćena priča o korupciji i iskvarenosti. Neko će reći da je danas to tako vidljivo i da nije neko čudo naići na takve komentare, ali ne zaboravite da takvi otvoreni komentari u nekoj patrijahalnog i tradicionalnoj sredini tog vremena i nisu bili tako česti. Nemojte pomisliti da ja sada plediram da su moji Stojković baštinici neke bogumilske kulture Stare Srbije srednjeg veka, jer bi to zaista bilo pretenciozno. Moja je pretpostavka da su oni došli sa prostora gde crkva nije bila narodna, gde je kler bio stran i gde su se oni borili da sačuvaju svoju tradiciju. Iz tog razloga su oni pokazivali možda i neku prenaglašenu različitost te su samim tim i ovakve etikete i nadimci bili prirodni. Znači, na kraju genetski početak ove grupe bi po mom sudu bio centar Balkana. Po meni odatle su J2b M205 pripadnici išli dalje na zapad, nikako obrnuto. Ili ko što reče Nebojša: "Onaj Stojković je veza između bugarskih i srpskih J2b M205". ;D
« Последња измена: Јул 24, 2014, 09:25:19 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #314 послато: Јул 23, 2014, 04:55:40 поподне »
Moja je pretpostavka da su oni došli sa prostora gde crkva nije bila narodna, gde je kler bio stran i gde su se oni borili da sačuvaju svoju tradiciju. Iz tog razloga su oni pokazivali možda i neku prenaglašenu različitost te su samim tim i ovakve etikete i nadimci bili prirodni. Znači, na kraju genetski početak ove grupe bi po mom sudu bio centar Balkana. Po meni odatle su J2b M205 pripadnici išli dalje na zapad, nikako obrnuto. Ili ko što reče Nebojša: "Onaj Stojković je veza između bugarskih i srpskih J2b M205". ;D

Мислим да је ово кључно, када је њихов став о цркви у питању. Познато је да становништво Шоплука у релативно новије време усвоја бугарску, македонску и српску националну свест (с обзиром на етничку блискост са поменутим народима и с обзиром на државне оквире у којима су се нашли делови шопске популације).

Тотално другу слику имамо у крајевима где је јаче развијена национална свест. Узмимо пример Демића J2b M205 са Баније, који су били свештеничка породица, што се може пратити кроз црквене књиге све до почетка 18. века.

Треба тек утврдити где је тај "генетски почетак". За сада имамо три битна подцентра J2b M205: Простор бивше СФРЈ, Бугарска + Румунија и запад Европе. Ако и узмемо да су наши на западу пореклом из југоисточних области, опет морамо пронаћи везу са западном Европом.

С обзиром да је предак према последњим прорачунима живео у 10. веку, немамо пуно опција. Келти долазе много пре тога, а и ширење Рима (чиме неки објашњавају Ј2b на западу) се догодило такође много раније.

У бугарском днк постоје четири припадника хаплогрупе J2b M205. Замолио сам њиховог администратора да ми напише нешто више о самом пореклу ових породица, али нажалост ни тамо немају прецизнијих података о овој хг:

Regarding the Bulgarian M205, there is not any geographical clustering. There are members from Western, Middle and Eastern Bulgaria. I personally think there were some West-East population movement not only during the Middle Ages, but mainly in Ottoman times and those Bulgarians have more Western origin.





« Последња измена: Јул 23, 2014, 05:36:43 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #315 послато: Јул 24, 2014, 11:56:19 поподне »
Четврти Бугарин J2b M205 је извесни Тодоров. Немамо информације о месту порекла.

Ово ми је послао админ бугарског днк пројекта у вези Тодорова, а помињу се и нека најновија истраживања за Бугарску, која се тичу и "Годијеља":

Unfortunately Todorov has not filled his ancestry information.

However, I have another clue for you. If you know our latest study "Y-chromosome diversity in modern Bulgarians", there is statistics by regions. They did not test for M205, but I know by the haplotypes those shown as J2b-M12* are in fact J2b1.

You can see they are found only in North Western Bulgaria, where live the so called Shops. As I mentioned before, this may be connected to them, but some have migrated to other parts of Bulgaria.

http://journals.plos.org/plosone/article/figures?id=info:doi/10.1371/journal.pone.0056779

The Bulgarian M205 haplotypes are too close to the Serbian and probably have a common origin.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #316 послато: Јул 25, 2014, 12:12:20 пре подне »
Koliko vidim J2b M205 јe i dalje zagonetka, i cesto se povezuje sa podrucjem oko Skadarsog jezera. Skrenuo bih paznju na zagonetnu Komani-Kroja kulturu istocno od Skadarskog jezera. Djordje Jankovic je povezuje sa avarskom i starohrvatskom kulturom, odnosno sa istocnom Evropom i sjevernim Kavkazom. Da li bi ova haplogrupa mogla biti trag koji su ostavili nosioci te kulture i veza sa madjarskim i rumunskim nosiocima J2b M205 ?
« Последња измена: Јул 25, 2014, 12:18:28 пре подне Vidak »

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #317 послато: Јул 25, 2014, 12:30:16 пре подне »
Koliko vidim J2b M205 јe i dalje zagonetka, i cesto se povezuje sa podrucjem oko Skadarsog jezera. Skrenuo bih paznju na zagonetnu Komani-Kroja kulturu istocno od Skadarskog jezera. Djordje Jankovic je povezuje sa avarskom i starohrvatskom kulturom, odnosno sa istocnom Evropom i sjevernim Kavkazom. Da li bi ova haplogrupa mogla biti trag koji su ostavili nosioci te kulture i veza sa madjarskim i rumunskim nosiocima J2b M205 ?

Хаплогрупе J2b практично нема на Кавказу, погледајте рад

O. Balanovsky et al., Parallel Evolution of Genes and Languages in the Caucasus Region, Mol. Biol. Evol. 28(10) (2011) 2905–2920.
http://mbe.oxfordjournals.org/content/28/10/2905.full#sec-15

Табелa са резултатима за Y-DNA може се погледати и на
http://mbe.oxfordjournals.org/content/28/10/2905/T2.expansion.html
а занимљиве су и мапе
http://mbe.oxfordjournals.org/content/28/10/2905/F2.large.jpg

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #318 послато: Јул 25, 2014, 12:57:32 пре подне »
Сјајни подаци за нас.

У VI вијеку ти крајеви припадали су Дачкој дијецези Ромејског царства.
Раније је тај простор припадао Горњој Мезији.
Ту су у VI вијеку биле двије провинције, Приобална и Средоземна Дакија, са важним градовима - Рацијаријом, Наисусом, Ремезијаном и Сердиком.
Треба знати да су ове двије провинције добрим дијелом насељене романизованим становништвом са простора данашњег Баната, Трансилваније и Олтеније (римска провинција Дакија), након што су Ромеји напустили те области (271/275. године).


Римска Дакија прије повлачења јужно од Дунава (III вијек)


Римски лимес са Приобалном и Средоземном Дакијом (VI вијек)



Сјетимо се Синишине приче о Бел Бекерима и могућем доласку носиоца хаплогрупе J2b1 заједно са носиоцима хаплогрупе R1b са Запада. Ови крајеви Бугарске улазили су у састав државе Трибала, а затим добрим дијелом и у састав државе Скордиска, племенске групе са доминантном келтском компонентом.




Остаје да се види да ли смо дошљаци са Запада (у старијем или новијем периоду) или смо класична влашка група.
« Последња измена: Јул 25, 2014, 01:07:59 пре подне Петар Демић »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #319 послато: Јул 25, 2014, 02:18:45 пре подне »
На y search-u постоје још два 12 маркерна хаплотипа идентична Умићевом: Кетелс из Белгије и Вебер/Веавер из Фалз Палатината Њемачка.
Колико се сјећам Умићев хаплотип је негдје на пола пута између оних грчко-француских и годијељских хаплотипа.
Данас сам листао тему и случајно сам обратио пажњу на ову поруку.

Ми имамо Умића који је на 12 маркера идентичан Веберу/Виверу из Палатината.
12 24 15 10 15-17 11 15 13 12 11 28

Прије неког времена нашли смо и Вивера који је тестиран на 67 маркера.
12 23 16 10 15-18 11 15 12 12 12 28

Имамо двије породице са презименом Вебер/Вивер, једну тестирану као J2b1 M205 и једну блиску Умићу који је тестиран као J2b1 M205.