Аутор Тема: Ристићи  (Прочитано 47149 пута)

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #160 послато: Октобар 23, 2017, 07:15:12 поподне »
Ристићи, Врњци.

Потребна ми је помоћ у одређивању славе/преславе ових Ристића.

Врњци су спојени са Врњачком Бањом и Новим Селом и може се десити да су Ристићи у сва три насеља из истог братства.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #161 послато: Октобар 23, 2017, 07:50:51 поподне »
...Озринићи - Ристићи, по књизи "БРАТСТВО РИСТИЋ ИЗ МИЉКОВЦА" Обрена К. Ристића и Мирослава Ристића, издавач Антуриум, Београд , 2003....
Размотримо сада друге наводе аутора из књиге "Братство Ристић из Миљковца":
1. "Братство Ристића настало је од братства Батаковића. Немамо тачних података о томе када се то десило."( стр.7).
2. "У тефтеру војводе Жарка Љешевића из 1866. године..., записано да је фамилија Ристић (не Батаковић) досељена из Црне Горе (не из Никшићке жупе) и да је насељена у село Дуга, које је, иначе, удаљено десетак километара од Миљковца." (стр.16) Ову информацију аутори покушавају да објасне једновековном организованом завером против турске власти у циљу прикривања идентитета породице. Може бити да је тако, али само "може бити", а не и "било је".

Тестирањем припадника овог братства Ристића решила би се недоумица:
1. Уколико имају маркере који су као код осталих Озринића и при томе на 448 имају вредност 18, онда је тачно породично предање да су од Обрена званог "Батак",  Чевљанина.
2. Уколико имају маркере који су као код осталих Озринића и при томе на 448 имају вредност 19, онда је тачна информација у тефтеру војводе Жарка; онда је отворено питање њиховог порекла, односно, постоји вероватноћа да су пореклом од старих Озринића -Ристића, а да су својим новијим предањем покушали да реконструишу своје порекло јер су га заборавили.
3. Постоји варијанта да су пореклом од староседелачког становништва са Чева,
4. Постоји и четврта варијанта: да им хаплогрупа није у складу са предањем.

5. У контакту са Милинком Ристићем, исти је изјавио да су они, "у ствари, Никшићани" јер су из "Никшићке Жупе".

У току две недеље и више телефонских разговора са Ристићима пореклом из Миљковца, мислио сам да ће бар један пристати на тестирање. Последњи је одбио уз реченицу "Сви смо ми Срби једна породица", у смислу да је небитно тестирање. :-X

Ценим ја свачији труд и рад, у смислу да је сваки тренутак потребан посветити породици, да се прехрани итд., али, молим вас, колико нашег времена односи истраживање, писање, контакти и на крају када искешираш свој новац за тестирање других, "за општу ствар". Има ли ко то да цени?
« Последња измена: Октобар 23, 2017, 07:56:01 поподне Sharelock »
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Ристићи
« Одговор #162 послато: Октобар 23, 2017, 08:44:42 поподне »
5. У контакту са Милинком Ристићем, исти је изјавио да су они, "у ствари, Никшићани" јер су из "Никшићке Жупе".

У току две недеље и више телефонских разговора са Ристићима пореклом из Миљковца, мислио сам да ће бар један пристати на тестирање. Последњи је одбио уз реченицу "Сви смо ми Срби једна породица", у смислу да је небитно тестирање. :-X

Ценим ја свачији труд и рад, у смислу да је сваки тренутак потребан посветити породици, да се прехрани итд., али, молим вас, колико нашег времена односи истраживање, писање, контакти и на крају када искешираш свој новац за тестирање других, "за општу ствар". Има ли ко то да цени?
Већина нас који смо се бавили и бавимо се тим послом који ја доживљавам и као хоби, сусретало се са таквим и сличним ситуацијама. Чак сам у неколико наврата био баш разочаран, али после краћег времена враћао бих се истом раду и можда са још више ентузијазма. Мој колега воли риболов и даје много већи новац, и то готово сваки викенд. Мени ово представља задовољство тако да и када сам имао трошкове (а имао сам их) добијао сам много више.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #163 послато: Октобар 30, 2017, 09:01:29 поподне »
Sharelock је данас добио још три резултата тестирања у оквиру његовог истраживања Ристића и припреме књиге.

Два резултата тестираних Ристића емпиријски потврђују теоријске поставке, при томе је један од њих близак Sharelock-u, а други је око 420 година удаљен (Озрихне - Ристићи су стари 600 година, за сада +/- 20 година). :-X

У овом кругу суфинансирао сам тестирање једног мог друга, те уз његову сагласност, објавићу ускоро његов хаплотип, као што рекох, на радост форумске јавности.  :)

Поздрав! 8)
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #164 послато: Октобар 30, 2017, 09:55:38 поподне »
Пре објављивања резултата напомињен да је тестирани пореклом из околине Бора.

Sharelock је живео у Пожаревцу од 2002. до 2008. године и искористио је прилику за неке етнографске белешке: испитивао је мештане о селима Источне Србије у којима се доминантно говори српски језик, у којима се доминантно говори "влашки" и у којима су подједнако заступљени. Те белешке никада нису биле сређене, па нису ни за објављивање.

Овом приликом указујем на један обичај који примењују сви, невезано за доминантан језик у дотичној сеоској средини: Слава се наслеђује по имању на коме мушкарац долази, често је то призећивање, али се често примењује и у случају куповине земље/куће. Дакле, могу мушки долазити и пролазити, али остаје Слава куће/окућнице/имања.

У тим крајевима презиме је отежавајућа, а не олакшавајућа околност за одгонетање даљег порекла. Често се дешава да се у једном селу изјашњавају као Срби, а у суседном селу, са истим презименом, изјашњавају као Срби Власи. При томе, има презимена која су специфична само за те крајеве.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #165 послато: Октобар 30, 2017, 10:28:09 поподне »
Радуловић, Св. Јован, с. Брестовац, о. Бор.

Хаплогрупа је E1b1b, а хаплотип је следећи:

DYS 393=13
DYS 390= 24
DYS 19=13
DYS 391=10
DYS 385a=17
DYS 385b=17
DYS 439=13
DYS 389i=13
DYS 392=11
DYS 389ii=30
DYS 458=19
DYS 437=14
DYS 448=20
YGATAH4=12 (без смањивања)
DYS 456=17
DYS 576=18
DYS 570=20
DYS 438=10

Радуловићи су пореклом из с. Кривељ код Бора, доселио се чукундеда тестираног у Брестовац. Деда тестираног преузео је Славу Св. Јован због имања које је наследио, док су његова два брата задржали славу Св. Арх. Михаило. Тестирани напомиње изјаве његовог оца да они памте да су "староседеоци", претпостављао је да су у питању стотине година, а на крају се показало да су у питању хиљаде година. Толико од Sharelock-a.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ристићи
« Одговор #166 послато: Новембар 01, 2017, 11:16:26 поподне »
Шерлоче, имам информације о још једним Ристићима. Славе Св. Јована, из Рашке су, један припадник се крајем 19. века одатле преселио у Босански Шамац и задржао презиме Ристић, док су други променили презиме у Самаиловић.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #167 послато: Новембар 01, 2017, 11:38:14 поподне »
Шерлоче, имам информације о још једним Ристићима. Славе Св. Јована, из Рашке су, један припадник се крајем 19. века одатле преселио у Босански Шамац и задржао презиме Ристић, док су други променили презиме у Самаиловић.
Хвала, НиколаВуче, за информацију о овим Ристићима. Када сам, пре једно десетак година, вршио реконструкције сеоба мојих Озрихна-Ристића, било ми је очигледно да су се неки огранци у сеобама задржавали у Црној Гори у крајевима где се славио Св. Јован и да су преузимали ту славу. О томе сам тада писао да су Озрихне-Ристићи они са славом Св. Арх.Михаило и Св. Стеван, а да су највероватније  и они који славе Св. Јована. Као што се сада да видети у ДНК пројекту, са славом Св.Арх.Михаило има и оних од E1b1, а са славом Св. Стеван има E1b1 i G2a. Озрихне-Ристиће са славом Св. Јован сам нашао двојицу и после тестирања се показало да су од "мојих".

Што се тиче тих Ристића које помињеш, ваљала би ми информација о тачном пореклу (можда је неко село око Рашке у питању) и да ли има неко од њих да је заинтересован за тестирање.
Хвала, друг!
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #168 послато: Новембар 02, 2017, 12:06:34 пре подне »
...било ми је очигледно да су се неки огранци у сеобама задржавали у Црној Гори у крајевима где се славио Св. Јован и да су преузимали ту славу...
Не знам да ли постоји урађена електронска карта Црне Горе и Херцеговине где су приказана места где се налазе цркве посвећене одређеним светитељима (на пример, Св. Јован приказан жутом бојом заставице, Св. Никола браон итд.) и територије у боји по братствима које славе одређену славу (територија оних које славе Св. Јована била би жута итд.). Таква карта би могла послужити реконструкцији сеоба одређених родова и указивала на места где су се задржавали и преузимали славу доминантног братства/племена.
Ако таква карта не постоји, ево дао сам идеју, да они, вешти у томе, одраде то за општу ствар!
Поздрав!
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ристићи
« Одговор #169 послато: Новембар 02, 2017, 12:09:13 пре подне »
Хвала, НиколаВуче, за информацију о овим Ристићима. Када сам, пре једно десетак година, вршио реконструкције сеоба мојих Озрихна-Ристића, било ми је очигледно да су се неки огранци у сеобама задржавали у Црној Гори у крајевима где се славио Св. Јован и да су преузимали ту славу. О томе сам тада писао да су Озрихне-Ристићи они са славом Св. Арх.Михаило и Св. Стеван, а да су највероватније  и они који славе Св. Јована. Као што се сада да видети у ДНК пројекту, са славом Св.Арх.Михаило има и оних од E1b1, а са славом Св. Стеван има E1b1 i G2a. Озрихне-Ристиће са славом Св. Јован сам нашао двојицу и после тестирања се показало да су од "мојих".

Што се тиче тих Ристића које помињеш, ваљала би ми информација о тачном пореклу (можда је неко село око Рашке у питању) и да ли има неко од њих да је заинтересован за тестирање.
Хвала, друг!

Нажалост, мој извор информација зна само да су из Рашке (варошице) пореклом. Они који су остали тамо се сада презивају Самаиловићи, па пошто је то не баш често презиме, можда би тражећи њих могао да пронађеш прецизније место порекла. За тестирање ћу питати.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #170 послато: Новембар 11, 2017, 12:24:47 пре подне »
Не знам да ли постоји урађена електронска карта Црне Горе и Херцеговине где су приказана места где се налазе цркве посвећене одређеним светитељима (на пример, Св. Јован приказан жутом бојом заставице, Св. Никола браон итд.) и територије у боји по братствима које славе одређену славу (територија оних које славе Св. Јована била би жута итд.). Таква карта би могла послужити реконструкцији сеоба одређених родова и указивала на места где су се задржавали и преузимали славу доминантног братства/племена.
Ако таква карта не постоји, ево дао сам идеју, да они, вешти у томе, одраде то за општу ствар!
Да ли има помака у вези горе поменутог?
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Ристићи
« Одговор #171 послато: Новембар 11, 2017, 10:32:29 пре подне »
Да ли има помака у вези горе поменутог?
Није то баш тако једноставно представити. Већина братстава држи сувише мале територије да би биле представљене на карти. У питању су сеоска имања или имања на планини. Наравно, има изузетака, где на пример једно братство чини једино становништво једног или више села али то је јако ретко. Једино би било логично представити територију племена и сва племена која славе исту славу обојити истом бојом. Мада мислим да ово не би било практично јер унутар племена не славе сва братства исту славу, тј. нису истог порекла. Нека племена су мање а нека више хетерогена. Можда би ти од користи била нека од карата које је правио Иван Вукићевић а објављене су летос уз серијал текстова о генетици родова из Црне Горе. Иван је направио врло лепе карте племена и родова у Црној Гори. Није обележавао славе али можеш потражити у литератури ако желиш да се помучиш.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #172 послато: Новембар 11, 2017, 05:31:49 поподне »
.... Можда би ти од користи била нека од карата које је правио Иван Вукићевић а објављене су летос уз серијал текстова о генетици родова из Црне Горе. Иван је направио врло лепе карте племена и родова у Црној Гори. Није обележавао славе али можеш потражити у литератури ако желиш да се помучиш.
ОК. Пошто би ме такав подухват удаљио од мог пројекта, да поједноставим ствари:
Ако би се нека породица иселила из Озринића и населила на територију братства/племена које слави Св. Јована, те исту славу чланови те породице преузму за своју, то би било:
1. Пива,
2.?
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Ристићи
« Одговор #173 послато: Новембар 11, 2017, 06:40:58 поподне »
ОК. Пошто би ме такав подухват удаљио од мог пројекта, да поједноставим ствари:
Ако би се нека породица иселила из Озринића и населила на територију братства/племена које слави Св. Јована, те исту славу чланови те породице преузму за своју, то би било:
1. Пива,
2.?
Св. Јован је прилично честа слава и славе је многа братства и у Херцеговини и у Црној Гори. Наводиш овде Пиву али не славе сви Пивљани ову славу. Св. Јована славе Пивљани Браниловићи. Јовањдан је и племенска слава Бањана. Славе га и потомци Орловића, Мириловића али и поједина новљанска братства у Дробњаку. 
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #174 послато: Новембар 11, 2017, 07:06:50 поподне »
Св. Јован је прилично честа слава и славе је многа братства и у Херцеговини и у Црној Гори. Наводиш овде Пиву али не славе сви Пивљани ову славу. Св. Јована славе Пивљани Браниловићи. Јовањдан је и племенска слава Бањана. Славе га и потомци Орловића, Мириловића али и поједина новљанска братства у Дробњаку.
Претпостављам да је највероватнија путања сеобе из Озринића, а да је у питању територија на којој се слави Св. Јован, Бањани и Пива.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #175 послато: Новембар 14, 2017, 08:56:16 поподне »
Миленковић, Трница (Горња-Доња), Трговиште

Прадеда информатора доселио се из места Трница код Трговишта у село (?) 10 км југоисточно (?) од Бујановца, призетио се и преузео презиме своје супруге (?) које је било Ристић, тако да се та фамилија презива Ристић, славе Св. Арханђела Михаила. Претпостављам да је и слава преузета исто када је преузето и презиме. Огранак ових Ристића од пре 30-так година живи у Старој Пазови.

Контакт са информатором успостављен путем email-а.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #176 послато: Новембар 15, 2017, 06:44:49 поподне »
...
Петоро браће, са вишечланим породицама, оснују спомен-место у ...северним крајевима Србије, крајем XV  века: ти крајеви означавају територију општина Топола, Аранђеловац, Младеновац и Сопот. То спомен-место у турске дефтере се упише као село које већ на самом  почетку XVI века има доста душа. У тим крајевима живљаше моји Озринићи-Ристићи око 220 година, док се мој предак, горе поменути Стојан Ристић не исели у Пећ (1712.)...

ЈАВНИ ПОЗИВ
за бесплатно тестирање:

Ристићи-Степићи, Велика Иванча, Младеновац, Св. Јован,
Ристићи-Васићи, Дрлупа, Сопот, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи-Јевићи, Дрлупа, Сопот, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи, Кораћица, Младеновац, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи, Границе, Младеновац, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи, Венчане, Аранђеловац.

Тестирање је за потребе реализације истраживања и писања књиге о Озринићима-Ристићима.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #177 послато: Новембар 18, 2017, 12:10:26 пре подне »
ЈАВНИ ПОЗИВ
за бесплатно тестирање:

Ристићи-Степићи, Велика Иванча, Младеновац, Св. Јован,
Ристићи-Васићи, Дрлупа, Сопот, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи-Јевићи, Дрлупа, Сопот, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи, Кораћица, Младеновац, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи, Границе, Младеновац, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи, Венчане, Аранђеловац.

Тестирање је за потребе реализације истраживања и писања књиге о Озринићима-Ристићима.
Заинтересовани и они који познају заинтересоване, могу се јавити СМС-ом на 063-817-3330.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #178 послато: Новембар 19, 2017, 12:07:45 пре подне »
ЈАВНИ ПОЗИВ
за бесплатно тестирање:

Ристићи-Степићи, Велика Иванча, Младеновац, Св. Јован,
Ристићи-Васићи, Дрлупа, Сопот, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи-Јевићи, Дрлупа, Сопот, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи, Кораћица, Младеновац, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи, Границе, Младеновац, Св. Арханђео Михаило,
Ристићи, Венчане, Аранђеловац.

Тестирање је за потребе реализације истраживања и писања књиге о Озринићима-Ристићима.
Заинтересовани и они који познају заинтересоване, могу се јавити СМС-ом на 063-817-3330.
Нико се не јавља!
Размишљам да их редом зовем телефоном по телефонском именику, ал` откачиће ме к`о оне што нуде бесплатну вечеру уз промоцију производа!
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Ристићи
« Одговор #179 послато: Новембар 19, 2017, 01:31:20 пре подне »
Нико се не јавља!
Размишљам да их редом зовем телефоном по телефонском именику, ал` откачиће ме к`о оне што нуде бесплатну вечеру уз промоцију производа!


:) Најбоље би било да уз бесплатно тестирање понудиш и награду у виду: соковника, пегле, секца, јастука од меморијске пене ... има начина, не треба губити наду :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.