Аутор Тема: Поријекло презимена Кушлаковић  (Прочитано 2315 пута)

Ван мреже Марко Кушлаковић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Поријекло презимена Кушлаковић
« послато: Август 16, 2017, 11:12:03 поподне »
Поздрав, занима ме поријекло презимена Кушлаковић, слава је Ђурђевдан, настањени су у Горњем Жабару, данашње Пелагићево?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поријекло презимена Кушлаковић
« Одговор #1 послато: Август 16, 2017, 11:53:38 поподне »
Поздрав, занима ме поријекло презимена Кушлаковић, слава је Ђурђевдан, настањени су у Горњем Жабару, данашње Пелагићево?

Добродошао Марко на Форум Порекла! :)

Занимљиво презиме, настало је вероватно у вашој тренутној постојбини, јер га даље не налазим.

Судећи према основи презимена, Кушлак-, рекло би се да је реч о називу за особу пореклом из неког места, које има овакву или сличну основу. Тражећи за таквим топонимом, наиђох на траг, који би могао водити одговору. Наиме, у Просветном гласнику из 1891. године, постоји чланак о путовању једне научне екипе у долину реке Дрињаче (лева притока Дрине, сетих се Ацо никад пронађеног Drinopolisa), а где се између осталог помиње и место Кушлак.

Поред осталог, у чланку пише: Кушлак је једно од најлепших места што смо на овом путу у опште видели. Пређе је водио пут горе висом поред села Кушлака. Аустријанци су га спустили поред Дрињаче и Јадра. Он је усечен у стену у којој стоји урезано: Gebaut 1888. Кушлак је остао горе наврх стене. На самој ивици ове стене, која се управо изнад друма уздиже за 3-400 метара, подигнута је џамија. Она се надвила над друм тако, да се с друма види пола минатера а пола џамије. С друма изгледа минаре као да је 3-4 метра велико. Страх је човека погледати оздо на више, а како ли је мујезину кад се испење на минаре, да позове правоверне на молитву? (стр. 250-251)

Цео чланак може се погледати овде:



Интересантно, у чланку је дата и гравура Кушлака, са све џамијом на врху. :)



Наравно, ово је само претпоставка, али мислим да има основа, поготово јер је та путна деоница уз Дрину, била и једна од главних којима је насељавана Семберија, Посавина, па и други крајеви према реци Босни.

Е сад, одакле сте могли доћи у Кушлак, то би вероватно само генетичка анализа могла да одговори, а кандидати су, наравно, околна племена, и стари херцеговачки родови. ;)
« Последња измена: Август 16, 2017, 11:57:19 поподне Amicus »



На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8511
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Поријекло презимена Кушлаковић
« Одговор #2 послато: Август 17, 2017, 12:06:20 пре подне »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поријекло презимена Кушлаковић
« Одговор #3 послато: Август 17, 2017, 12:16:14 пре подне »
У питању је средњовековно утврђење Кушлат или Кучлат:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%87%D0%BB%D0%B0%D1%82
https://bs.wikipedia.org/wiki/Ku%C5%A1lat
http://zvornikturizam.org/v2/bs/rooms/srednjevjekovni-grad-kuslat/


Браво, Никола!

Кучлат се први пут помиње 1345. године, а у повељи краља Стефана Остоје из 1417. године, као свједок наводи се Никола Кучлатовић лат. Cuclatovich. По Николиној породици град се звао Кучлат.

Истина, рекао бих да је овде ипак грешка, и да се не зове град по породици, већ породица по граду.

Како било, ово је доказ да је Кушлаковића, било и изван Посавине, али са мало другачијим презименом. ;)

Не бих да прејудицирам, али ко зна, можда су Кушлаковићи пореклом од Николе Кучлатовића? :)



На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8511
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Поријекло презимена Кушлаковић
« Одговор #4 послато: Август 17, 2017, 12:21:33 пре подне »
Браво, Никола!

Сетих се одмах пошто сам о њему и још неким подрињским градовима читао када сам припремао један семинарски рад. ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Поријекло презимена Кушлаковић
« Одговор #5 послато: Август 17, 2017, 12:51:59 пре подне »
Сетих се одмах пошто сам о њему и још неким подрињским градовима читао када сам припремао један семинарски рад. ;)

Добро, настављамо даље, вероватно исти ти имењак, помиње се и 1452. године:





Извор: Starine, бр. 10, 1878, стр. 42



Ван мреже Марко Кушлаковић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Поријекло презимена Кушлаковић
« Одговор #6 послато: Август 17, 2017, 01:58:32 пре подне »
Података готово да немамо о настанку презимена, а самим тиме и доласку на овај простор, гдје се отприлике налазимо неких 200 до 250 година. Мало нас и има, свега 12 породица и нигдје друго не постоји ово презиме, имају нека која су слична али опет су друга у односу на наше.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Поријекло презимена Кушлаковић
« Одговор #7 послато: Август 17, 2017, 01:59:23 пре подне »

Otac mi je jednom pričao kako ga je bilo strah penjati se na munaru jer ga je općenito strah visine.  Kako bi ga tek bilo strah na ovoj munari.

Ван мреже Марко Кушлаковић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Поријекло презимена Кушлаковић
« Одговор #8 послато: Август 20, 2017, 11:10:07 поподне »
Хвала вам на информацијама, можда има нешто у свему томе, требало би мало отићи тамо и видјети да ли има кавих трагова.