Аутор Тема: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?  (Прочитано 15527 пута)

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #60 послато: Децембар 24, 2017, 11:43:53 пре подне »
Ја  помислио да то  важи само за Босанце. Не кажу они узалуд: "Кад те моја чакија убоде не треба ти ни хљеба ни воде".
 Употреба ножа није карактеристична само за  Босанце, Херцеговце, већ и за неке друге на Балкану: Албанце, Бошњаке... Ваљда последица  владавине Осмајлија. Или ће то ипак бити наш изум.  Ето и за мирне Лале се чује; "Чувај се Лалине брисе". За  Доловце ( из мјеста Долово код Панчева) се каже. "Ко није од ножа болово, нека дође у Долово".
Волио бих да знам због чега се онда у Црној Гори нож сматра кукавичким и примотивним оружјем, имајући на уму да смо окружени овима што боцкају

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #61 послато: Децембар 24, 2017, 01:50:01 поподне »
Pa jedno je ženu tako tretirati, nije te rodila. :D
Ово су упрћене жене. А у Херцеговини се мушки не прте. Ја понио једнум уже и косијер, да наберем бреме зановети за потпалу. Уберем ја ти та дрва, упртим се, кренем кући, кад ме угледа једна стара комшиница, чобаница. Сјевну за мном, закука. распрти ме. Узе оно бреме дрва, па упрти на своја леђа, И понесе га мојој кући, оставила своје овце. Јадикује успут и говори, гдје ћеш се ти мушко пртит, куку, куку....

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #62 послато: Децембар 24, 2017, 02:08:58 поподне »
Ово су упрћене жене. А у Херцеговини се мушки не прте. Ја понио једнум уже и косијер, да наберем бреме зановети за потпалу. Уберем ја ти та дрва, упртим се, кренем кући, кад ме угледа једна стара комшиница, чобаница. Сјевну за мном, закука. распрти ме. Узе оно бреме дрва, па упрти на своја леђа, И понесе га мојој кући, оставила своје овце. Јадикује успут и говори, гдје ћеш се ти мушко пртит, куку, куку....

Па нормално, па сигурно се неће у Херцеговини наћи нека веганска сека-перса која из поштовања према животињама једе за ручак хамбургер од соје са тибетанским бобицама, те опрашта живот отровној гуји која му је искочила из врта (јер јадна змија само брани своје станиште од људског окупатора, што би рекли ови вегански двополци), а онда дође кући и усиса тепихе и опере суђе док му жена гледа Парове и турске серије.  :D

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #63 послато: Децембар 24, 2017, 02:16:24 поподне »
Волио бих да знам због чега се онда у Црној Гори нож сматра кукавичким и примотивним оружјем, имајући на уму да смо окружени овима што боцкају

Вероватно зато што се нож сматра оружјем којим се може "на кварно" убити човек. Онако, потајно, с леђа. А и може да се сакрије.
И код мојих Херцеговаца се исто нож сматран кукавичјим оружјем.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Зашто су Херцеговци омиљени у Београду а омражени у Загребу?
« Одговор #64 послато: Децембар 24, 2017, 06:09:52 поподне »
Да, али је зато јатаган (што му дође дуги закривљени нож или кратка сабља) био омиљено оружје и Црногораца и Брђана и Херцеговаца.
Лак за руковање и ношење, а убојит.
Побројани Срби (а да не заборавим и Малисоре) били су познати баш по борби "прса у прса", јатаганима. У борби, не кукавички из потаје.



"Наша мука ваља за причешћа"