Аутор Тема: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције  (Прочитано 197888 пута)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #140 послато: Новембар 07, 2015, 06:43:54 поподне »
Невски, јесу ли ово постоци од твог предвиђача?
овај први сигурно јесте.

Йесу, Коре. Ускоро ћу обявити ново издање прѣдвиђача, у койем се узимайу у обзир и .2 на 458 за Й1 лозу. У недостатку бољих података, убацићу свим хапловрстам лозе Й1 .2 на ову ознаку.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #141 послато: Новембар 07, 2015, 08:02:06 поподне »
mike brannigan, thank you LOL


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #142 послато: Новембар 10, 2015, 11:45:06 пре подне »
Напоменуо бих само да у оним силним ситраживањима за Грчку, Турску и Блиски Исток, нисам наилазио на хаплотип Радонића.

Можда се крију под E1b (пошто су им хаплотипови слични), али дефинитивно нема пуно таквих хаплотипова на истоку.

Ово вероватно значи да је у питању давно изолована, европска грана J1, или је једноставно у питању ређи хаплотип?

Radonić II

  • Гост
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #143 послато: Новембар 10, 2015, 12:03:14 поподне »
Напоменуо бих само да у оним силним ситраживањима за Грчку, Турску и Блиски Исток, нисам наилазио на хаплотип Радонића.

Можда се крију под E1b (пошто су им хаплотипови слични), али дефинитивно нема пуно таквих хаплотипова на истоку.

Ово вероватно значи да је у питању давно изолована, европска грана J1, или је једноставно у питању ређи хаплотип?

Вероватно и једно и друго, с тим што бих уместо европска написао балканска, а можда чак и пиндско-динарска варијанта групе. Моја је претпоставка да је стара бар 2000 година па је имала времена по мутацијама удаљити се од осталих хаплотипова у кластеру.
У калстеру имамо само четии резултата од којих су два (Шепа и Марцх) са ових простора. Цела Ј1- PF7263 је ретка на истоку. Једини које сам нашао, а да нису у Европи су три резултата у Турској. Од њих један је вероватно исламизовани Јевреј. 
У сваком случају, хвала што мислиш на нас :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #144 послато: Новембар 10, 2015, 12:21:10 поподне »
Вероватно и једно и друго, с тим што бих уместо европска написао балканска, а можда чак и пиндско-динарска варијанта групе. Моја је претпоставка да је стара бар 2000 година па је имала времена по мутацијама удаљити се од осталих хаплотипова у кластеру.
У калстеру имамо само четии резултата од којих су два (Шепа и Марцх) са ових простора. Цела Ј1- PF7263 је ретка на истоку. Једини које сам нашао, а да нису у Европи су три резултата у Турској. Од њих један је вероватно исламизовани Јевреј. 
У сваком случају, хвала што мислиш на нас :)

С обзиром да на Балкану има више несродних "гранчица" J1, може лако бити да је и овде староседелачка.

Нема на чему. Готово увек, поред годијељских, тражим и N1a, I1-P109, J1c (и остале) хаплотипове из днк пројекта.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #145 послато: Новембар 11, 2015, 12:52:39 пре подне »
Поздрав свима,

Има као што знате два BIG Y резултата што су PF7263, а СНП није видљив на Yfull/YTree.
http://www.yfull.com/tree/J1/
Нисам могао пронаћи са Search- функцијом.
Ваљало би кад би американци наручили Yfull- анализу.

- 238170 (Goss, Goos) - Њемачко име?
- 298669 (Moray, Morey, Morin) - Француско име?

Обично није проблем доплатити још $50 ономе ко је већ купио BIG Y тест.
Довољно је да администратор (или неко други) пошаље поруку са информацијом, и објасни које су предности те анализе (Yfull).
(имам ја добар текст ако треба, онај што су мени послали :), ако ви имате маил адресе?)

Прочитао сам неђе за 18 разлика на СТР маркерима кад се упореде ови американци.
Који су маркери упоређивани? Немогу пронаћи њихове СТР резултате на Ј1 пројекат (familytreedna.com).

Читао сам за њемца што је најближи нашим PF7263- србима?
Има ли њега на овој листи?
https://www.familytreedna.com/public/J-M267/default.aspx?section=yresults
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #146 послато: Новембар 11, 2015, 07:36:28 пре подне »
Pozdrav Željko,
E-Mail adresa Darrela Goosa je [email protected]
E-Mail adresu Steve Moray-a nemam ali možeš ga kontaktirati preko njegovog sajta: http://stevemoray.com koji se bavi upravo genealogijom.

Njih dvojica su sada iz PF7263 premještena niže u tabeli pod ZS4376. Možeš ih naći po brojevima (kit.no.).

Nijemac koji je nama najbliži je Ruddenklau 250174, i zahvaljujući entuzijazmu kćerke pomenutog ja čekam svoje rezultate na 111 markera.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #147 послато: Новембар 11, 2015, 07:41:05 пре подне »
Kad smo već kod toga, sjetim se da pogledam moj FTDNA nalog, kad ono pristigli mi rezultati za 111 markera. Trenutno nemam vremena da ih pregledam ali ako Siniša može da ih ubaci u projekat pa da ih kasnije, popodne, proanaliziramo. Već su vidljivi i na J1 projektu. (356424).


Radonić II

  • Гост
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #148 послато: Новембар 11, 2015, 09:21:26 пре подне »
Поздрав свима,

Има као што знате два BIG Y резултата што су PF7263, а СНП није видљив на Yfull/YTree.
http://www.yfull.com/tree/J1/
Нисам могао пронаћи са Search- функцијом.
Ваљало би кад би американци наручили Yfull- анализу.

- 238170 (Goss, Goos) - Њемачко име?
- 298669 (Moray, Morey, Morin) - Француско име?

Обично није проблем доплатити још $50 ономе ко је већ купио BIG Y тест.
Довољно је да администратор (или неко други) пошаље поруку са информацијом, и објасни које су предности те анализе (Yfull).
(имам ја добар текст ако треба, онај што су мени послали :), ако ви имате маил адресе?)

Прочитао сам неђе за 18 разлика на СТР маркерима кад се упореде ови американци.
Који су маркери упоређивани? Немогу пронаћи њихове СТР резултате на Ј1 пројекат (familytreedna.com).

Читао сам за њемца што је најближи нашим PF7263- србима?
Има ли њега на овој листи?
https://www.familytreedna.com/public/J-M267/default.aspx?section=yresults

Pozdrav Željko

Mislim da je analizu Big Y rezultata za Moorya i Goosa radio Viktar sa svojim programom, zato ih nema na spisku Yfull-a.
Oni su pod rednim brojem 176 na tabeli projekta (str 11) grupa ZS4376:

https://www.familytreedna.com/public/J-M267/default.aspx?section=yresults

Ovde je i filogenetsko stablo grupe:

http://genogenea.com/J-M267/tree

(radi lakše navigacije evo uputstva: M267>YSC65>Z2217>L620>P4832>L136>PF7264>PF7263>DYS589=12

Ovde je i link prema J1 grupi na fejsu:

https://www.facebook.com/groups/JM267/

Tu uvek ima što-šta zanimljivo da se pročita.



Radonić II

  • Гост
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #149 послато: Новембар 11, 2015, 09:25:06 пре подне »
Kad smo već kod toga, sjetim se da pogledam moj FTDNA nalog, kad ono pristigli mi rezultati za 111 markera. Trenutno nemam vremena da ih pregledam ali ako Siniša može da ih ubaci u projekat pa da ih kasnije, popodne, proanaliziramo. Već su vidljivi i na J1 projektu. (356424).

Odlično, ovo me baš obradovalo

Ima nekih razlika, ali koliko vidim, minimalnih. Koliko sam primetio, između tebe i Marcha na dodatnih 30 markera ima samo još jedan razlike. Kako je bilo krenulo, mislio sam da će biti i više.
Svaka čast i tebi a i gospođi Ridell

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #150 послато: Новембар 11, 2015, 11:08:34 пре подне »
сада сам мало анализирао ове податке са ФТДНА пројекта и могао бих са довољно великом сигурношћу рећи да PF7263 није историјски везана са Јеврејима. Грана Б донекле јесте али другим делом није.Пошто је у питању Ашкенази грана, могуће је да су јеврејство примили накнадно.
« Последња измена: Новембар 11, 2015, 11:10:17 пре подне Kor »

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #151 послато: Новембар 11, 2015, 12:16:25 поподне »
Ah, pomislio sam da bi moglo biti i tako nešto, ali to mi nije bila prva pretpostavka. 
Vidim sad, kad uporedim neke stvari, da taj J1 projekat izgleda dosta organizovan i jak.
Imaju pet administratora što zajedno govore preko 10 jezika, a Victar vodi grupu koja se bavi istraživanjem.
Ovo je više od onoga što sam video u drugim FTDNA- projektima, i vjerovatno sami znaju da analiziraju BAM fajlove.
Tako da možda i nije tako čudno da koriste neki svoj softver za analizu BIG Y.
Kako sam shvatio administratori se obično bave sa time kao hobi na svoje slobodno vrijeme, a moguće i da ova grupa ima više sredstva?
Pa što nijeste rekli ljudi  :D

Blago vama, imaćete odličnu pomoć.
Језик је од меса и свашта меље.

Radonić II

  • Гост
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #152 послато: Новембар 11, 2015, 03:08:59 поподне »
Ah, pomislio sam da bi moglo biti i tako nešto, ali to mi nije bila prva pretpostavka. 
Vidim sad, kad uporedim neke stvari, da taj J1 projekat izgleda dosta organizovan i jak.
Imaju pet administratora što zajedno govore preko 10 jezika, a Victar vodi grupu koja se bavi istraživanjem.
Ovo je više od onoga što sam video u drugim FTDNA- projektima, i vjerovatno sami znaju da analiziraju BAM fajlove.
Tako da možda i nije tako čudno da koriste neki svoj softver za analizu BIG Y.
Kako sam shvatio administratori se obično bave sa time kao hobi na svoje slobodno vrijeme, a moguće i da ova grupa ima više sredstva?
Pa što nijeste rekli ljudi  :D

Blago vama, imaćete odličnu pomoć.

Šta da kažem, skromnost nam je najveća mana. ;) Istina, atmosfera u grupi je dobra. S obzirom da su u njoj Jevreji, Arapi i Evropljani svih boja i vrsta čovek bi očekivao mnogo goru i opterećeniju atmosferu, ali vlada dosta visok stepen tolerancije i ljudi su raspoloženi za saradnju. Bilo je još zanimljivih ljudi u grupi ali su na žalost otišli. Nama bi posebno bio zanimljiv Jim Honeychuk koji je pripadao jednoj od uslovno rečeno balkanskih grupa (ispod Z1828) ali je na žalost otišao iz grupe. Pravio je zanimljive karte koje bi mogle biti zanimljive za istraživanje seobe Srba u Gornje ugarske zemlje, s obzirom da R1a i I2a1b nisu baš zgodne za to. Pokušaću da ih nađem kasnije.

Što se tiče grupe, da, imamo sreće. Uz R1a i R1b, J1 i J2 projekti, po meni imaju najbolju uslugu za korisnike. zato i ne hvalimo administratore, da nam ih ne ukradu.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #153 послато: Новембар 20, 2015, 12:27:21 поподне »
Gđa Elsinger, kćerka testiranog March - Jakovića je spremna da plati testiranje za nekoga od Jakovića iz Donjih Dubrava kod Ogulina. Mene je zamolila da nađem nekoga ko je zainteresovan. I krenem po fb da tražim i nađem ih nekoliko ili baš iz D.Dubrava ili porijeklom iz tog sela. Pošaljem poruku 4-5 njih i sačekam nekoliko dana i nema odgovora. POslije vidim da ljudi izuzetno rijetko koriste fejs. Pošaljem poslije toga još 3 poruke. I opet ništa. Dok slučajno jedan mlađi čovjek iz D.Dubrava nije odgovorio i pristao.

Objasnio sam mu šta je u pitanju, i činilo mi se bar da je shvatio, povežem ga sa LuAnn (Elsigner) kad danas dobijem od njega poruku da neće da radi test jer se plaši trenutne situacije u svijetu i ne bi da šalje uzorke "tamo negdje". Ovo je svakako razumljivo, samo mi je žao što sam izbugio na njega 20ak dana. Pokušao sam ga ubijediti da pošalje uzorak u Beograd, ako se već plaši slanja uzoraka u Ameriku, ali bez uspjeha.

Sad sam ponovo u ćorsokaku, pa molim za savjet! Da li ste nailazili na sličnu situaciju i kako je riješiti. Nevjerovatno da ne mogu da nađem nikoga. Vidim da većina onih kojima sam poslao poruku na fejsu (prije dvadesetak dana) nisu još ni vidjeli da imaju poruku - toliko slab koriste fejsbuk.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #154 послато: Новембар 20, 2015, 12:49:02 поподне »
Gđa Elsinger, kćerka testiranog March - Jakovića je spremna da plati testiranje za nekoga od Jakovića iz Donjih Dubrava kod Ogulina. Mene je zamolila da nađem nekoga ko je zainteresovan. I krenem po fb da tražim i nađem ih nekoliko ili baš iz D.Dubrava ili porijeklom iz tog sela. Pošaljem poruku 4-5 njih i sačekam nekoliko dana i nema odgovora. POslije vidim da ljudi izuzetno rijetko koriste fejs. Pošaljem poslije toga još 3 poruke. I opet ništa. Dok slučajno jedan mlađi čovjek iz D.Dubrava nije odgovorio i pristao.

Objasnio sam mu šta je u pitanju, i činilo mi se bar da je shvatio, povežem ga sa LuAnn (Elsigner) kad danas dobijem od njega poruku da neće da radi test jer se plaši trenutne situacije u svijetu i ne bi da šalje uzorke "tamo negdje". Ovo je svakako razumljivo, samo mi je žao što sam izbugio na njega 20ak dana. Pokušao sam ga ubijediti da pošalje uzorak u Beograd, ako se već plaši slanja uzoraka u Ameriku, ali bez uspjeha.

Sad sam ponovo u ćorsokaku, pa molim za savjet! Da li ste nailazili na sličnu situaciju i kako je riješiti. Nevjerovatno da ne mogu da nađem nikoga. Vidim da većina onih kojima sam poslao poruku na fejsu (prije dvadesetak dana) nisu još ni vidjeli da imaju poruku - toliko slab koriste fejsbuk.
Сви који су покушавали да пронађу заинтересоване за тестирање имали су много таквих или сличних искустава. Говорим то и из личног искуства и по причама које сам слушао од других људи. Суштина је да мораш бити упоран.

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #155 послато: Новембар 20, 2015, 11:23:51 поподне »
Odlična vijest: za Ruddenkkau je naručen BigY!
Sad samo da ubijedimo March-a :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #156 послато: Новембар 21, 2015, 08:14:49 поподне »
J1c (PF7263), "балкански" кластер



Убачени су сви мени познати J1c блиски нашима из рода Шепа-Радонић. На мапи су и двојица из Бугарске (Монтана и Софија), за које верујем да припадају истом кластеру J1.

Радонићи ће ме исправити ако грешим. :)

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #157 послато: Новембар 21, 2015, 11:11:33 поподне »
Može li se vidjeti haplotip ovih Bugara? Iz kog su oni istraživanja?

Radonić II

  • Гост
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #158 послато: Новембар 22, 2015, 07:43:52 пре подне »
Odlična vijest: za Ruddenkkau je naručen BigY!
Sad samo da ubijedimo March-a :)

Odlična vest. Ovo bi moglo uvesti malo reda u odnos našeg prema ostalim klasterima. Mada, kakvi su nedavni rezultati, pre svega vremenski odnosi unutar grupe, ne znam da li da se radujem ili da ih se plašim.

Bilo bi sjajno kad bi se pojavio "rođak"Grk, da makar tu povežemo istoriju i genetiku

Mislim da je ovo istraživanje na koje se pzvao Nebojša kad je pravio kartu:
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0056779



Radonić II

  • Гост
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #159 послато: Новембар 22, 2015, 07:59:39 пре подне »
J1c (PF7263), "балкански" кластер



Убачени су сви мени познати J1c блиски нашима из рода Шепа-Радонић. На мапи су и двојица из Бугарске (Монтана и Софија), за које верујем да припадају истом кластеру J1.

Радонићи ће ме исправити ако грешим. :)

Nebojša, hvala kao i uvek :)

Što se tiče mogućih korekcija samo neke sitne korekcije

Bugarski haplotipovi pripadaju istoj grani, PF7263, ali ih ne bi stavljao u Šepa-Radonić grupu s obzirom da mi imamo neke specifične vrednosti, pre svega na DYS393-13 umesto 12. Ovako, sa njima imamo zajedničkog pretka pre par hiljada godina (s obzirom da se trenutno tu svašta menja, ne usuđujem se prognozirati koliko). Uzimajući u obzir neka skorija tumačenja i otkrića, više se ne usuđujem prognozirati ni vreme dolaska na Balkan

Stavio bih još jedan balončić u Grčku, pošto su tamo bila otkrivena dva ispitana sa kombinacijom 13-24-13-10 i jedinom razlikom na markeru 385b. Stavio bih i po jednu oznaku u Zapadnu i Južnu Hrvatsku pošto su se pojavili u onom istraživanju 1100 ispitanih iz Hrvatske. Svojevremeno se pričalo i o Babiću (zaboravio sam mesto) iz Knešpolja, da je testiran kao pozitivan na PF7263 ali nismo imali nikakvu potvrdu, pa ne znam da li bi ga trebalo stavljati, ali samo da ga spomenemo. Čini mi se da si ti svojevremeno postavio jedno istraživanje gde se pojavljuje blizak haplotip u Centralnoj Hrvatskoj, ali ga ne mogu naći.

Nadam se da ćemo ovoj listi do kraja 2016 pridružiti još članova ;)