Аутор Тема: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције  (Прочитано 197928 пута)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #200 послато: Јануар 14, 2016, 08:51:50 пре подне »
Baš zanimljivi rezultati. Sinoć sam čitao knjigu Borivoja Milojevića i u biti ono što sam našao poklapa sa sa onim što si ti ranije napisao. Ovo jesu novi podaci, pogotovo ovaj Jelić (bilo bi odlično kad bi postojala makar još neka informacija o njemu) i Crnogorac (zemljak :)). Kunci su, čini mi se iz okoline Sinja, što isto nije daleko od tog prostora.
Verovatno je najtačnija lokacije prvobitna ideja, da potiču sa kraja oko Blagaja i Gerzova. Pogledaću nešto kad dođem sa posla. Ako neko ima ideju ili zna nešto više o pomenutim porodicama ili analizi rezultata više je nego dobrodošao.

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #201 послато: Јануар 14, 2016, 10:50:19 пре подне »
Izvinjavam se na dezinformacini, prilikom kopiranja tabele ja sam napravio lapsus. Prvi u tabeli ne bi trebao biti Jelic, vec Drakulic Suzana. Sa njom dijeli 18.7cM na hromozomu 19 i 5.7cM na hromozomu 3. Za mjesto porijekla piše (postaje sve interesantnije) Sreflije kod Dubice :)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #202 послато: Јануар 14, 2016, 06:04:54 поподне »
Izvinjavam se na dezinformacini, prilikom kopiranja tabele ja sam napravio lapsus. Prvi u tabeli ne bi trebao biti Jelic, vec Drakulic Suzana. Sa njom dijeli 18.7cM na hromozomu 19 i 5.7cM na hromozomu 3. Za mjesto porijekla piše (postaje sve interesantnije) Sreflije kod Dubice :)

To stvarno jeste interesantno. Dubica stalno iskrsava kao neka lokacija, mada bih se ja pre kladio na kraj oko Blagaja. Ipak je niz sa Kovačićem duži. No dobro je da smo uspeli smanjiti moguće mesto porekla gospodina Marcha/Jakovica. Mislio sam da ću pronaći nešto više o Kovačićima i drugim prezimenima koja se spominju u porukama gospođe Elsinger ali nisam uspeo
Gledao sam malo lokaciju Gerzova u odnosu na lokaciju prema Mrkonjić Gradu i Stričićima, kao i prema Blagaju. To sve nisu velike distance i verovatno je bilo dosta kretanja tamo i nazad. U Gerzovu žive Jakice, koje je neki američki ćata lako mogao da prekrsti u Jakoviće

http://www.gerzovo.ba/

Gledao sam i prve papire koje je bila poslala gospođa Elsinger. Ne znam da li bi i Galitzia koja nam je zadala muke moglo biti pogrešno protumačeno Gerzovo.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=408.msg6545#msg6545

Srius je svojevremeno, na istu temu o Radonićima poslao mapu Dubičke gore, kraj mesta Dubica, i to je negde na pola puta između Mrkonjić Grada i Stričića

http://mapcarta.com/18869042

Možda sve ovo ima neke veze, a možda i nema, no mislim da je mesto porekla negde na pravcu Tromeđa-Kozara, najverovatnije na delu Zmijanje-Kozara. Što se tiče daljeg istraživanja, nemam pojma što dalje. Možda naiđemo na koju novu informaciju, a možda se pojave i novi testirani sa tog područja.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #203 послато: Фебруар 29, 2016, 02:11:52 поподне »
Као што то обично бива, после појаве новог хаплотипа разговор се активира на теми о новотестираним на пројекту. Сматрам да би тему ипак требало вратити овде да се ствари држе на једном месту ради лакше анализе.

Да ли неко има свежији податак о томе колики је коефицијент брзине мутације за овај DYS439? Михићи по овоме долазе као млађа грана рода А у табели пројекта.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #204 послато: Фебруар 29, 2016, 02:43:42 поподне »
DYS439 је један од бржих маркера. Не знам да ли се на основу њега може извести такав закључак.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #205 послато: Фебруар 29, 2016, 04:25:41 поподне »
Као што то обично бива, после појаве новог хаплотипа разговор се активира на теми о новотестираним на пројекту. Сматрам да би тему ипак требало вратити овде да се ствари држе на једном месту ради лакше анализе.

Да ли неко има свежији податак о томе колики је коефицијент брзине мутације за овај DYS439? Михићи по овоме долазе као млађа грана рода А у табели пројекта.

Ne znam kolika je brzina mutacije DYS 439, ali na YHRD sam video da identičan rezultat postoji u Zapadnoj Hrvatskoj i sličan u Sloveniji. Na žalost, još se nisu pojavili njihovi nosioci sa imenom i prezimenom ali ne sumnjam da postoje.
Izgleda da je do grananja ovog roda došlo ranije nego što sam očekivao, što je pomerilo zajedničkog pretka  mnogo ranije. Trenutna procena je između  1400 god (po Nevskom) i1900 god (po Viktaru). No kako god, obe procene smeštaju pretka u vreme Rimskog carstva, a ne stvaranja vlaškog entiteta, tako da mi je sad upitan i dolazak sa područja Grčke.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #206 послато: Фебруар 29, 2016, 07:51:04 поподне »
Ne znam kolika je brzina mutacije DYS 439

Брзина мутације DYS 439 према различитим ауторима:
 Marko Heinila  = 0,004709,  John Chandler = 0,00477, Charles Kerchner = 0,0042
 Дакле брз, али не најбржи. Примјера ради CDYb = 0,018449







Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #207 послато: Фебруар 29, 2016, 08:57:34 поподне »
Брзина мутације DYS 439 према различитим ауторима:
 Marko Heinila  = 0,004709,  John Chandler = 0,00477, Charles Kerchner = 0,0042
 Дакле брз, али не најбржи. Примјера ради CDYb = 0,018449

Hvala Aco :)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #208 послато: Март 01, 2016, 09:59:09 поподне »
Ne znam kolika je brzina mutacije DYS 439, ali na YHRD sam video da identičan rezultat postoji u Zapadnoj Hrvatskoj i sličan u Sloveniji. Na žalost, još se nisu pojavili njihovi nosioci sa imenom i prezimenom ali ne sumnjam da postoje.

Хоћеш рећи, исти хаплотип као код Михића?

За овај маркер 439 сам питао пошто су изгледа Михићи млађа подграна гране Шепа-Радонић-Ружић.


Цитат
Izgleda da je do grananja ovog roda došlo ranije nego što sam očekivao, što je pomerilo zajedničkog pretka  mnogo ranije. Trenutna procena je između  1400 god (po Nevskom) i1900 god (po Viktaru). No kako god, obe procene smeštaju pretka u vreme Rimskog carstva, a ne stvaranja vlaškog entiteta, tako da mi je sad upitan i dolazak sa područja Grčke.

Ето, пропадоше твоји снови о Грчкој ))) О каквој хаплогрупи конкретно говориш?

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #209 послато: Март 02, 2016, 07:35:37 пре подне »
Хоћеш рећи, исти хаплотип као код Михића?

За овај маркер 439 сам питао пошто су изгледа Михићи млађа подграна гране Шепа-Радонић-Ружић.
Da, isti kao kod Mihića.
Sad mlađa, starija, ali u svakom slučaju ranije odvojena nego što jeizgledalo u prvi mah
Цитат
Ето, пропадоше твоји снови о Грчкој ))) О каквој хаплогрупи конкретно говориш?

Ne pitaj. Taman sam se nadao nekom rođaku sa apartmanima na obali mora, a kad tamo... :)
Ovaj deo o haplogrupi nisam baš razumeo. Oni imaju gotovo isti haplotip kao i mi, samo sa razlikom na jednom markeru, 385b (18 umesto uobičajenih 19), no samo na osnovu toga teško je odrediti starost. Opet se sve svodi na igru čekanja da se pojavi neko sa tim haplotipom.


Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #210 послато: Март 05, 2016, 12:35:05 поподне »
Da, isti kao kod Mihića.

Занимљива ситуација, пошто онда испада да су Ружићи и Михићи провели много времена заједно.

Било је својевремено речи и о томе да је пронађен неки сродан хаплотип са подручја око Мостара али се не зна ко је његов носилац. Да ли би неко могао да направи списак свих тих "безимених" хаплотипова и постави га овде?

Цитат
Sad mlađa, starija, ali u svakom slučaju ranije odvojena nego što jeizgledalo u prvi mah

Много је већа вероватноћа да је мања STR вредност млађа грана него да је обрнут случај.

Цитат
Ne pitaj. Taman sam se nadao nekom rođaku sa apartmanima na obali mora, a kad tamo... :)

и ја сам се надао да смо некакви рођаци са Рокфелерима и Ротшилдима па да нам дају неку руководећу функцију у Новом светском поретку, кад оно тамо, трц Милојка.

Цитат
Ovaj deo o haplogrupi nisam baš razumeo. Oni imaju gotovo isti haplotip kao i mi, samo sa razlikom na jednom markeru, 385b (18 umesto uobičajenih 19), no samo na osnovu toga teško je odrediti starost. Opet se sve svodi na igru čekanja da se pojavi neko sa tim haplotipom.

видиш, ни ја нисам тебе разумео, па сам те зато приупитао. Испало је да смо тотално закомпликовали ствар :)

Ја сам те питао на шта си мислио када си ово написао
Цитат
Izgleda da je do grananja ovog roda došlo ranije nego što sam očekivao, što je pomerilo zajedničkog pretka  mnogo ranije.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #211 послато: Март 05, 2016, 07:40:16 поподне »
Da krenem od kraja.

Ako se sećaš, na početku je procena starosti do zajedničkog pretka bila oko 300-500 godina, kasnije je to poraslo pa se računalo da bi to moglo biti 1200-1300 godine, što bi taman i padalo u neko vreme najranijih migracija sa juga Balkanskog poluotoka. Kasnije, kad je Ljiljan testirao 111 markera, procena vremena života najranijeg pretka je prešla 1000 godina (ne sećam se tačno koliko) i spustila se u vreme seobe naroda što mi je bilo teško da prihvatim i na neki način još uvek mi ne ide u glavu.
Sad, sa Mihićevim rezultatom, taj rezultat je potvrđen i još više spušten, 1800-1900 od sadašnjeg trenutka, negde oko 100-200 godine naše ere. Ako se tad zaista desilo da se podele Mihićeva i Ljiljanova linija, neverovatno mi je da su ostale u tako bliskom prostornom kontaktu, s obzirom na kretanja stanovništva od tog trenutka do danas. Zato bih voleo da vidim detaljan haplotip grčkog rođaka, i procenu trenutka kad je živeo zajednički rođak sa ostatkom naše grupe, pre svega da li je stariji ili mlađi u odnosu na Mihića. Ako je mlađi od zajedničkog pretka sa Mihićem, onda je logično pretpostaviti da je verovatno sa ovog područja otišao na jug u jednom trenutku. Ako je stariji, onda bi se moglo pretpostaviti da je na Balkan došao čak nezavisno od ostatka našeg roda.

Što se tiče familije, prosto me strah ko bi mogao biti rođak na domaćem terenu ;). Kad bi postojao interes domaćih političara da se testiraju, rado bih donirao neki dinar (ionako nas džepare).  :(

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #212 послато: Март 06, 2016, 10:35:58 пре подне »
сада сам те разумео :)

И мене је фасцинирао то што су Михићи и Ружићи остали заједно, без обзира на то што је разлика у 1 мутацији на 12 маркера. И то је много и за мене неочекивано.   

понављам се, има ли шансе да неко постави хаплотипове који немају име а пронађени су у другим (анонимним) тестирањима? Говорило се да их има из Италије, Хрватске, Словеније, Бих, ЦГ, Грчке, Бугарске...

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #213 послато: Март 07, 2016, 11:46:33 пре подне »
сада сам те разумео :)

И мене је фасцинирао то што су Михићи и Ружићи остали заједно, без обзира на то што је разлика у 1 мутацији на 12 маркера. И то је много и за мене неочекивано.   

понављам се, има ли шансе да неко постави хаплотипове који немају име а пронађени су у другим (анонимним) тестирањима? Говорило се да их има из Италије, Хрватске, Словеније, Бих, ЦГ, Грчке, Бугарске...

Ovako iz glave:

Bosna i Hercegovina
Sa tog prostora ima nas najviše,osam čini mi se s tim što petorica imaju sve podatke, od STR markera do mesta porekla i prezimena. Mihić i Ružić (Poplat, Hercegovina), Šepa i Radonić (Velika Gradina i Jutrogošta; zapadni deo Knešpolja), Kočić (Stričići; Zmijanje). Za Marcha/Jakovića imamo STR, ali nemamo mesto porekla. U istraživanju 100 muškaraca iz BiH postoji haplotip identičan Marchovom, pa pretpostavljam da je poreklom iz Bosne, a nakon testiranja autosomalne DNK ispalo je da joj je najbliži srodnik izvesni Kovačević sa Zmijanja (zaboravio sam tačno mesto) pa je verovatno sa tog prostora. Tu je i Babić, isto iz Knešpolja, za kog se govorilo da je J1, ali bi bilo možda dobro sačekati sa njegovim rezultatima dok ne dobijemo STR.

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=J1

Hrvatska
Iz Hrvatske su tri haplotipa, s tim što postoje dva potencijalna.
Jedini haplotip za koji imamo sve podatke je Janjetovićev iz Vlaškog Sela kraj Otočca. Postoje dva halotipa čije sam rezultate video na YHRD-u. Jedan, sa mutacijom na DYS 385b- 20 (umesto uobičajenih 19) je iz Južne Hrvatske, a drugi, sa mutacijom na DYS 439-11 (umesto standardnih 12) je u Zapadnoj Hrvatskoj. Zanimljivo je da je Janjetović, sa DYS 385b-20 bliži uzorku u južnoj Hrvatskoj. Moglo bi se uzeti kao pretpostavka da su njegovi preci do Otočca stigli preko Dalmacije (I inače mi se čini da je Dalmacija mesto koje je igralo važnu ulogu u kretanjima naše grupe)
Dva potencijalna su Dodig koji je J1c, prema rezultatima sa 23&me. Po tome pretpostavljam da je naš. Dodiga ima najviše u kraju oko Vrgorca, gde takođe ima i Radonića, a blizu su i Grude gde ima Ružića pa bi moglo biti da smo u rodu. Taj i još jedan rezultat za jedno istraživanje cele Hrvatske preneo je naš Nebojša

Slovenija
Kad sam dobio rezultat u DNK centru kao jedan od bliskih haplotipova naglašen je jedan sa DYS 439-11 i DYS 385b-20. Tokom vremena palo mi je na pamet da bi se moglo raditi o doseljenicima na Žumberak

Crna Gora
Anoniman rezultat u istraživanjima 404 muškarca, standardne vrednosti.

Srbija
Jedan rezultat u istraživanjima iz Vojvodine. Sećam se da je po vrednostima bio najudaljeniji od nas. Na žalost, ovako u brzini nisam uspeo da ga nađem

Grčka
Dva rezultata iz Severne Grčke. DYS 385b-18

Po meni to je to. Haplotipovi u Bugarskoj pripadaju podgrupi PF7263, ali nisu bliski. Među nama je par hiljada godina razlike. Za Italijane se ne sećam rezultata. U Albaniji je bio jedan haplotip sa 12 markera i DYS 385b-17 koji bi mogao biti naš, ali zbog nedostatka drugih markera ne bih se usudio to pretpostaviti

Ako neko odluči da pravi kartu, najbolje bi bilo da haplotipove koji su sigurni, imaju ime i prezime i mesto porekla označi jednom, a one kojima nedostaje neki od tih elemenata drugom bojom

Pozdrav

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #214 послато: Март 07, 2016, 12:46:48 поподне »
Srbija
Jedan rezultat u istraživanjima iz Vojvodine. Sećam se da je po vrednostima bio najudaljeniji od nas. Na žalost, ovako u brzini nisam uspeo da ga nađem

Za Italijane se ne sećam rezultata. U Albaniji je bio jedan haplotip sa 12 markera i DYS 385b-17 koji bi mogao biti naš, ali zbog nedostatka drugih markera ne bih se usudio to pretpostaviti

Овде смо помињали тог Италијана са севера Италије, а ту је и хаплотип из Војводине:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=833.60

Сада не могу да нађем маркере за Италијана, али надам се да ћу до сутра успети (како би могли да проценимо да ли припада вашој грани).

На повећано присуство Ј1c у БиХ сам се осврнуо у једном од постова на овој теми. На једном истраживању за БиХ постоји још један хаплотип који подсећа на ваше, али је нажалост у питању мали бр. маркера.

13 24 13 10 13-20 ? ? ? ? 12 11 29

Srbija
Jedan rezultat u istraživanjima iz Vojvodine. Sećam se da je po vrednostima bio najudaljeniji od nas. Na žalost, ovako u brzini nisam uspeo da ga nađem

Za Italijane se ne sećam rezultata. U Albaniji je bio jedan haplotip sa 12 markera i DYS 385b-17 koji bi mogao biti naš, ali zbog nedostatka drugih markera ne bih se usudio to pretpostaviti

Овде смо помињали тог Италијана са севера Италије, а ту је и хаплотип из Војводине:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=833.60

Сада не могу да нађем маркере за Италијана, али надам се да ћу до сутра успети (како би могли да проценимо да ли припада вашој грани).

На повећано присуство Ј1c у БиХ сам се осврнуо у једном од постова на овој теми. На једном истраживању за БиХ постоји још један хаплотип који подсећа на ваше, али је нажалост у питању мали бр. маркера.

13 24 13 10 13-20 ? ? ? ? 12 11 29

(Evaluation of Y-STR variation in Bosnian and Herzegovinian population)

Чак се и у оној статистици за БиХ Србе од пре неки дан J1 котира високо (иако је релативно мали узорак).


Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #215 послато: Март 07, 2016, 03:36:30 поподне »
Hvala Nebojša :)
Izgleda da postoji jedan PF 7263 u Italiji, ali nisam siguran koliko je blizak. Kod njega je DYS 393-12 dok je kod nas 13

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=833.msg10882#msg10882

Ima premalo drugih markera da bih prognozirao kojoj grani u okviru naše podgrupe pripada. No, u svakom slučaju ima dosta PF 7263 oko Balkana.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #216 послато: Март 07, 2016, 03:39:36 поподне »
На повећано присуство Ј1c у БиХ сам се осврнуо у једном од постова на овој теми. На једном истраживању за БиХ постоји још један хаплотип који подсећа на ваше, али је нажалост у питању мали бр. маркера.

13 24 13 10 13-20 ? ? ? ? 12 11 29

(Evaluation of Y-STR variation in Bosnian and Herzegovinian population)

Чак се и у оној статистици за БиХ Србе од пре неки дан J1 котира високо (иако је релативно мали узорак).

He he, zaboravio sam da dodam :)
Ovaj je sigurno naš. Izgleda da identičan haplotip postoji i u Bosni i u Južnoj Hrvatskoj.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #217 послато: Март 07, 2016, 05:42:14 поподне »
Нема на чему, Радоне. Видећу сутра баш тог Италијана.

У сваком случају, чини се да сте и ви некако одсечени, изоловани на некадашњем илирском подручју.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #218 послато: Март 08, 2016, 09:51:23 пре подне »
Нађох некако онај хаплотип из Итлије (Friuli). Није доступан маркер 385аб, па је тешко донети неки закључак.

Распоред: DYS19 DYS389-I DYS389-II DYS390 DYS391 DYS392 DYS393 DYS437 DYS438 DYS439 DYS456 DYS458 DYS448 DYS635 YGATAH4

13   12   29   24   10   12   13   14   10   12   15   17   20   21   18

У односу на хаплотип Шепа-Радонић, на упоредивих 14 маркера, 2 разлике. Вредност на GATA H4 је превисока, па га нисам узимао у обзир (код свих хаплотипова из рада је тако).

Разлике су "болдоване", маркери 392 (12) и 635 (21). Остали маркери се у потпуности поклапају.

НЕВГЕН предвђач даје 83.8% шансе за J1a2a2-PF7264.


Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #219 послато: Март 08, 2016, 03:01:14 поподне »
Нађох некако онај хаплотип из Итлије (Friuli). Није доступан маркер 385аб, па је тешко донети неки закључак.

Распоред: DYS19 DYS389-I DYS389-II DYS390 DYS391 DYS392 DYS393 DYS437 DYS438 DYS439 DYS456 DYS458 DYS448 DYS635 YGATAH4

13   12   29   24   10   12   13   14   10   12   15   17   20   21   18

У односу на хаплотип Шепа-Радонић, на упоредивих 14 маркера, 2 разлике. Вредност на GATA H4 је превисока, па га нисам узимао у обзир (код свих хаплотипова из рада је тако).

Разлике су "болдоване", маркери 392 (12) и 635 (21). Остали маркери се у потпуности поклапају.

НЕВГЕН предвђач даје 83.8% шансе за J1a2a2-PF7264.

Hvala Nebojša još jednom.
Da budem iskren, nemam pojma. Mutacija na DYS 392 malo bode oči, u celoj našoj podgrupi on je 11, a opet, moguće je da se mutacija desila baš na njemu.
Nekako bih sačekao sa zaključcima. Potrebno nam je još testiranih. Genetika je igra koja zahteva upornost i strpljivost. ;)