Аутор Тема: Astrt (Artzt)  (Прочитано 913 пута)

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Astrt (Artzt)
« послато: Август 12, 2019, 06:05:46 поподне »
Veoma neobicno prezime, koje sam, prilikom izrade svog porodicnog stabla pronasao kod najdaljeg pretka za kojeg trenutno znam. Taj predak se zvao Milutin Astrt, trebalo bi da je rodjen u periodu izmedju 1775. i 1795. i meni je askurdjel, odnosno 7 generacija iza mene. Istrazivao sam to prezime i na sajtu FamilySearch pronasao jos dve osobe (majku i cerku iz 19. veka) sa istovetnim prezimenom. Kada sam otvorio njihovo ogromno porodicno stablo, prezime im vise nije bilo Astrt, nego Artzt (izgovara se Arct, sto na nemackom znaci lekar. Zbog toga mislim da je i mom pretku, kao i njima dvema, to bilo pravo prezime, a da je, mozda, negde prilikom nekog upisa ili popisa lose zapisano, pa ostalo Astrt. Uglavnom, sto se njihovog porodicnog stabla tice, svi iza njih se prezivaju Artzt. Cak se mogu videti i mesta gde su njihovi preci rodjeni, umrli, vencani i jos toga. Od najstarijeg pretka iz 16. veka, pa do 1725, ziveli su na istoku danasnje Nemacke, u okolini Drezdena, Lajpciga i Cvikaua. 1725. je kasniji predak dosao na jugo-zapad Nemacke (okolina Stutgarta) i do tad su svi bili tu, pre nego sto se jos kasniji predak preselio u SAD. Mog pretka nisam uspeo da dovedem u vezu sa njima, ali mislim da je morao biti u nekom srodstvu sa njima. Dalje se otvara pitanje "odakle jedan Nemac, ili barem polu-Nemac na severu Sumadije?" Inace, on mi je predak sa oceve strane, a oboje njegovih roditelja su poreklom odavde, odnosno Medjuluzja kod Mladenovca. Tacnije, Milutin Astrt je direktni predak po njegovoj majci, koja se prezivala Pavlovic, sto znaci da su ovdasnji Pavlovici poreklom od tog Milutina. Po njegovom imenu, moguce je da mu je samo otac bio Nemac, a mozda i oboje roditelja, jer su domaci Nemci cesto davali srpska imena svojoj deci. Istrazivao sam prisustvo Nemaca u Srbiji, i po do sada pronadjenom, ili je dosao preko planskog austro-ugarskog naseljavanja Vojvodine Nemacima u 18. veku ili kao vojnik nekadasnje monarhije. Uglavnom, smatram da je morao doci preko Vojvodine. Citao sam malo o tom planskom naseljavanju, kada su u AU hteli da, tada, mocvarnu i slabo naseljenu oblasti Vojvodine hteli da oplemene i ucine boljom za zivot, a naravno i da je ojacaju u slucaju osmanskog napada. Pise da su najvise dolazili ljudi sa jugo-zapada danasnje Nemacke, sto se poklapa sa onim Arctovima koji su od 1725. godine tu ziveli, pa je moguce da je neki njihov rodjak dosao u Vojvodinu, a moj predak potekao od njih, pa dosao ovde, kako pise u rodoslovu "izmedju Prvog i Drugog srpskog ustanka". Takodje, mada mozda i nebitno u vezi ovoga, video sam da postoji i prezime Majnarct (mein artzt - moj lekar), koje mozda ima veze sa Arct. A sudeci prema sajtu Forebears, ljudi sa prezimenom Artzt danas ima u SAD, Nemackoj, Francuskoj, Austriji i Madjarskoj. Ukoliko neko zna nesto vise o ovom prezimenu, eventualno o mom pretku, neka mi se javi.