Аутор Тема: Poreklo familije Rajevac  (Прочитано 7646 пута)

Pribislav

  • Гост
Poreklo familije Rajevac
« послато: Јул 27, 2013, 08:38:33 поподне »
Rajevci su poznata i rasirena porodica na Zlatiboru (Cajetina, Branesci), u Uzicu i Valjevu a ima ih rasutih i po drugim gradovima Srbije, bivse Jugoslavije, takodje i u SAD i Australiji. Po oskudnim podacima, koje sam nasao u knjigama Zlatibor od Ljubomira Micica i Uzicka Crna Gora od Ljube Pavlovica, pise da su se Rajevci doselili u drugoj polovini 18. veka iz Drobnjaka-Hercegovine u Branesce na obroncima Zlatibora. Tu se misli na oblast Drobnjaka a ne na pleme, jer prezimena Rajevac nema medju drobnjackim prezimenima. Drobnjak im je verovatno bila samo usputna stanica na putu iz Dalmacije, jer postoji jako usmeno predanje da su Rajevci poreklom sa ostrva Korcule. Tome u prilog ide i prisustvo velikog broja Rajevaca u Dubrovniku, koji su danas katolici. Od tih braneskih Rajevaca jedan se deo odselio u selo Otanj kod Pozege, a odatle su se pocetkom 20. veka odselili u Valjevo, i od njih poticu svi danasnji valjevski Rajevci. Od Rajevaca su takodje i Stojanovici u Mackatu (kompanija Zlatiborac), jer se po predanju prvi Rajevac, Simo, doselio sa svojim sinovcem Stojanom, od koga su Stojanovici. Svi Rajevci slave Svetog Nikolu, a preslavljaju Svete Trojice. Neki od poznatijih Rajevaca su Milovan Rajevac, poznati fudbalski trener, Dragutin Rajevac, predsednik udruzenja apotekara Srbije, Aleksandar Rajevac, direktor Valjevske pivare itd.

Poznato mi je da dosta prezimena koja se zavrsavaju na -ac ukazuju na neko prethodno mesto porekla, ja sam naisao na dva mesta sa imenom Rajevci, jedno malo severno od Nevesinja http://mapcarta.com/18877120, a drugo u blizini Splita http://www.maplandia.com/croatia/split-dalmatija/rajevci/ , ali nikakvih detaljnijih podataka nisam uspeo da nadjem. Zanima me i poreklo prezimena i poreklo porodice, pa ako neko ima bilo kakvih podataka o Rajevcima bio bih do neba zahvalan. I za kraj jedno pitanje, da li neko zna postoji li neka knjiga o poreklu stanovnistva Korcule, u stilu Srpskog etnografskog zbornika?
« Последња измена: Јул 28, 2013, 12:25:56 пре подне Pribislav »