Аутор Тема: Припадници различитих хаплогрупа у сликама  (Прочитано 274873 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #780 послато: Октобар 21, 2017, 10:35:47 поподне »
Зap ниcу у питaњу Цуцe и Cтapo-Kучи?
Булатовић јесте из Куча али старина им је у Ровцима одакле су крајем 18. века преселили. Да ли су заиста "прави" Никшићи или још један од стариначких родова који се прибио уз њих јако давно знало би се тек након днк теста. За сада имамо неколико таквих случајева баш код Булатовића.
Овом првом не желим ни име да споменем, али колико се сећам било је приче да је пореклом из Цуца.

симо

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #781 послато: Октобар 21, 2017, 10:58:42 поподне »
Овом првом не желим ни име да споменем, али колико се сећам било је приче да је пореклом из Цуца.

Колико се сјећам Ђукановић је из неког стариначког цуцког братства, тј. не би требао бити ни од Вељецуца J2a-M92>S8320 ни од Малоцуца E-V13>Z19851.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #782 послато: Октобар 21, 2017, 11:01:32 поподне »
Зap ниcу у питaњу Цуцe и Cтapo-Kучи?

Не, Мило је са Чева поријеклом, прави Озринић, то је сам рекао био у једном интервјуу што сам давно читао. Момир је поријеклом из Роваца, гдје има прибраћивања, али су ипак Никшићи већина.

симо

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #783 послато: Октобар 21, 2017, 11:05:52 поподне »
Не, Мило је са Чева поријеклом, прави Озринић, то је сам рекао био у једном интервјуу што сам давно читао. Момир је поријеклом из Роваца, гдје има прибраћивања, али су ипак Никшићи већина.

Ево шта пише на Википедији:

"Отац Мила, Радован Ђукановић, био је истакнути комунистички црногорски функционер, који је своме сину и отворио врата у Савезу комуниста Црне Горе. Ђукановићи су се доселили у старохерцеговачки Никшић годинама раније из Старе Црне Горе, цетињскога краја. Они су огранак старинског братства Ивановић, из некадашњега црногорског племена Цуца. Ивановићи су били старосједелачко братство из краја Кућишта, чији је први познати члан народни јунак вељецуцки кнез Шћепан Ивановић из друге половине XVII вијека."

Не вјерујем да би измишљали читаву причу.

симо

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #784 послато: Октобар 21, 2017, 11:08:35 поподне »
Додуше, заиста постоје Ђукановићи, огранак Ивановића Озринића Драгојевића, али постоје и Ђукановићи огранак Ивановића из Кућишта у Цуцама.
« Последња измена: Октобар 21, 2017, 11:12:54 поподне симо »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #785 послато: Октобар 21, 2017, 11:13:26 поподне »
Ево шта пише на Википедији:

"Отац Мила, Радован Ђукановић, био је истакнути комунистички црногорски функционер, који је своме сину и отворио врата у Савезу комуниста Црне Горе. Ђукановићи су се доселили у старохерцеговачки Никшић годинама раније из Старе Црне Горе, цетињскога краја. Они су огранак старинског братства Ивановић, из некадашњега црногорског племена Цуца. Ивановићи су били старосједелачко братство из краја Кућишта, чији је први познати члан народни јунак вељецуцки кнез Шћепан Ивановић из друге половине XVII вијека."

Не вјерујем да би измишљали читаву причу.

А у овом интервјуу је рекао да је његов предак са Чева дошао у Никшић. И не само то, често га због његове дугогодишње владавине називају "чевским везиром". Кад год сам слушао дискусује о његовом поријеклу, помињало се је Чево.

симо

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #786 послато: Октобар 21, 2017, 11:21:01 поподне »
А у овом интервјуу је рекао да је његов предак са Чева дошао у Никшић. И не само то, често га због његове дугогодишње владавине називају "чевским везиром". Кад год сам слушао дискусује о његовом поријеклу, помињало се је Чево.

Могуће, и у овом тексту гдје се обрађује поријекло цг политичара је поменуто да су Ђукановићи са Чева

https://www.cdm.me/drustvo/od-cevljana-staropodgoricana-saznajte-od-kojih-su-lideri-crnogorskih-stranaka/

Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #787 послато: Октобар 22, 2017, 01:09:55 пре подне »
Негде се помиње да је Блажо Ђукановић, који је наводно близак род Милов, рођен у Лукову код Никшића, а баш из Лукова код Никшића је и тестирани Ђукановић који је род Озринића:

Ђукановић, Аранђеловдан, Луково, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Озринића. Углавном је близак свима из рода Озринића, 2 до 3 маркера разлике.

Ђукановићи би требало да су по предању од Озринића Драгојевића. Генетика је потврдила ово предање.

Мада се у поменутом тексту о пореклу црногорских политичара каже како Блажо Ђукановић није род Милов.
« Последња измена: Октобар 22, 2017, 01:22:54 пре подне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #788 послато: Октобар 22, 2017, 01:19:01 пре подне »
Булатовић јесте из Куча али старина им је у Ровцима одакле су крајем 18. века преселили. Да ли су заиста "прави" Никшићи или још један од стариначких родова који се прибио уз њих јако давно знало би се тек након днк теста. За сада имамо неколико таквих случајева баш код Булатовића.
Овом првом не желим ни име да споменем, али колико се сећам било је приче да је пореклом из Цуца.

Ови Булатовићи су из села Раћеси у Кучима. Мислим да код Стевана Поповића у књизи о племену Ровца постоји податак да су ови Булатовићи исељени из Мртвог Дубоког у Ровцима још у 16. веку због неке крвне освете наводно.

Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #789 послато: Октобар 22, 2017, 04:15:56 пре подне »
http://www.in4s.net/danilovic-na-slavu-kod-djukanovica-samo-oko-ponoci-i-sa-kacigom/

"Невјероватно. Мило Ђукановић је данас хтио да се физички разрачуна са послаником Абазовићем!? У Скупштини!? Премијер!? Умјесто да сједи кући и прославља Светог Арханђела Михаила, породичну славу, он би да укрсти рукавице. Какав домаћин!? Њему гости долазе с поноћи и у кацигама."

На крају овог текста се као што се види, наводи да Мило слави Аранђеловдан, тако да је по свему судећи он дефинитивно I2-PH908 род Озринића.
« Последња измена: Октобар 22, 2017, 04:22:38 пре подне Лука »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #790 послато: Октобар 22, 2017, 05:21:59 пре подне »
http://www.in4s.net/danilovic-na-slavu-kod-djukanovica-samo-oko-ponoci-i-sa-kacigom/

"Невјероватно. Мило Ђукановић је данас хтио да се физички разрачуна са послаником Абазовићем!? У Скупштини!? Премијер!? Умјесто да сједи кући и прославља Светог Арханђела Михаила, породичну славу, он би да укрсти рукавице. Какав домаћин!? Њему гости долазе с поноћи и у кацигама."

На крају овог текста се као што се види, наводи да Мило слави Аранђеловдан, тако да је по свему судећи он дефинитивно I2-PH908 род Озринића.
Њему у "монтенегринству" се придружио и један Ровчанин (Срезојевић) , Душко Марковић (стриц мог познаника Марковића, Св. Лука), премијер Црне Горе...


Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #791 послато: Октобар 22, 2017, 09:01:19 пре подне »
Ови Булатовићи су из села Раћеси у Кучима. Мислим да код Стевана Поповића у књизи о племену Ровца постоји податак да су ови Булатовићи исељени из Мртвог Дубоког у Ровцима још у 16. веку због неке крвне освете наводно.
Тачно, они су из села Раћеси и зову их још и Боланџићи. Из досадашњег искуства са Булатовићима (Стајовићи,  Ћесаци, Вељовићи) као и због необичности надимка, могло би врло лако бити да се ради о још једном од стариначких родова, поготово што и они везују своје порекло за село Мртво Дубоко у Ровцима где већ имамо неколико тестираних Булатовића од којих ниједан још није "прави" тј. није Никшић. Имамо двојицу који припадају различитим гранама R1a (из Мртвог Дубоког и из Горње Горице код Подгорице), затим двојицу сродних I1-P109 (Стајовић и Еровић), четворицу сродних (два Вељовића, Обрадовић и Булатовић) и једног (Савић) који припадају I2a-CTS10228 али различитим гранама. Изгледа да су у Мртвом Дубоком некада били већински ти стариначки родови, а да су "прави" Булатовићи тј. Никшићи -Гојаковићи били већински у Церовици. Ти стариначки родови су се изгледа временом доста исељавали па због свега наведеног имам неки предосећај да би и они могли бити стариначки ровачки род.
А што се тиче времена исељавања навео сам 18. век због тога што знам да су се након разуре Куча и њиховог седмогодишњег боравка у Ровцима неки Булатовићи населили у Кучима тј. Кучи су им у знак захвалности понудили да пређу у Куче и дали им на поклон земљу. Можда се овде ради о неким другим Булатовићима којих сада више нема у Кучима, али ја имам утисак да се управо ради о Боланџићима из Раћеха.

симо

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #792 послато: Октобар 22, 2017, 09:34:03 пре подне »
http://www.in4s.net/danilovic-na-slavu-kod-djukanovica-samo-oko-ponoci-i-sa-kacigom/

"Невјероватно. Мило Ђукановић је данас хтио да се физички разрачуна са послаником Абазовићем!? У Скупштини!? Премијер!? Умјесто да сједи кући и прославља Светог Арханђела Михаила, породичну славу, он би да укрсти рукавице. Какав домаћин!? Њему гости долазе с поноћи и у кацигама."

На крају овог текста се као што се види, наводи да Мило слави Аранђеловдан, тако да је по свему судећи он дефинитивно I2-PH908 род Озринића.

С обзиром на податак да су били насељени у Кочанима код Никшића (гдје су се и населили Ђукановићи с Чева), а и уз ово што си навео, нема сумње да је Озринић.

Сад баш гледам та силна озринићка села око Никшића, уз сва она која насељава племе Никшићи, чини ми се да је Никшић, поред можда Мостара, град са највећим процентом I2-PH908 у бившој Југославији.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #793 послато: Октобар 22, 2017, 10:41:52 пре подне »
С обзиром на податак да су били насељени у Кочанима код Никшића (гдје су се и населили Ђукановићи с Чева), а и уз ово што си навео, нема сумње да је Озринић.

Сад баш гледам та силна озринићка села око Никшића, уз сва она која насељава племе Никшићи, чини ми се да је Никшић, поред можда Мостара, град са највећим процентом I2-PH908 у бившој Југославији.
Мило је у ствари Звицер.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #794 послато: Октобар 22, 2017, 11:30:01 пре подне »
Симо, са већим процентом од Ужица?

Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #795 послато: Октобар 22, 2017, 01:47:59 поподне »
Мило је у ствари Звицер.

Са славом Аранђеловдан Звицер није сигурно, нити у Цуцама има родова који славе Аранђеловдан.

Такође, биће да је Блажо Ђукановић из Лукова Звицер, а не Мило.
« Последња измена: Октобар 22, 2017, 02:15:17 поподне Лука »

Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #796 послато: Октобар 22, 2017, 04:55:37 поподне »
Тачно, они су из села Раћеси и зову их још и Боланџићи. Из досадашњег искуства са Булатовићима (Стајовићи,  Ћесаци, Вељовићи) као и због необичности надимка, могло би врло лако бити да се ради о још једном од стариначких родова, поготово што и они везују своје порекло за село Мртво Дубоко у Ровцима где већ имамо неколико тестираних Булатовића од којих ниједан још није "прави" тј. није Никшић. Имамо двојицу који припадају различитим гранама R1a (из Мртвог Дубоког и из Горње Горице код Подгорице), затим двојицу сродних I1-P109 (Стајовић и Еровић), четворицу сродних (два Вељовића, Обрадовић и Булатовић) и једног (Савић) који припадају I2a-CTS10228 али различитим гранама. Изгледа да су у Мртвом Дубоком некада били већински ти стариначки родови, а да су "прави" Булатовићи тј. Никшићи -Гојаковићи били већински у Церовици. Ти стариначки родови су се изгледа временом доста исељавали па због свега наведеног имам неки предосећај да би и они могли бити стариначки ровачки род.
А што се тиче времена исељавања навео сам 18. век због тога што знам да су се након разуре Куча и њиховог седмогодишњег боравка у Ровцима неки Булатовићи населили у Кучима тј. Кучи су им у знак захвалности понудили да пређу у Куче и дали им на поклон земљу. Можда се овде ради о неким другим Булатовићима којих сада више нема у Кучима, али ја имам утисак да се управо ради о Боланџићима из Раћеха.

Булатовићи из Куча имају неки родослов који их води до Батрића Вуксановог, тако да постоји могућност да су прави Булатовићи, поготово ако узмемо у обзир то да би се такав податак хронолошли поклопио са предањем да су исељени у 16. веку из Роваца. Такође мислим да у то време Гојаковићи нису били толико доминантни и утицајни као касније да би им се неко прибраћивао и узимао њихово презиме. Мада, није искључено да су Булатовићи из места Раћеси заиста потомци неког стариначког рода из Роваца, ништа док се не тестирају.
« Последња измена: Октобар 22, 2017, 09:34:25 поподне Лука »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #797 послато: Октобар 22, 2017, 06:25:59 поподне »
С обзиром на податак да су били насељени у Кочанима код Никшића (гдје су се и населили Ђукановићи с Чева), а и уз ово што си навео, нема сумње да је Озринић.

Сад баш гледам та силна озринићка села око Никшића, уз сва она која насељава племе Никшићи, чини ми се да је Никшић, поред можда Мостара, град са највећим процентом I2-PH908 у бившој Југославији.
Мило и јесте из Кочана. Летос сам био тамо и видео капелу коју је направио на гробљу. Раније сам мислио да је пореклом са Лукова јер и тамо има Ђукановића.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Jelic

  • Гост
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #798 послато: Октобар 22, 2017, 06:28:07 поподне »
Мило и јесте из Кочана. Летос сам био тамо и видео капелу коју је направио на гробљу. Раније сам мислио да је пореклом са Лукова јер и тамо има Ђукановића.

У самом Лукову очито постоје два различита рода Ђукановића, једни су Озринићи (дакле као и ови из Кочана од којих је Мило), а други, од којих је Блажо Ђукановић, су од Звицера из Цуца.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Припадници различитих хаплогрупа у сликама
« Одговор #799 послато: Октобар 23, 2017, 02:41:24 поподне »
Булатовићи из Куча имају неки родослов који их води до Батрића Вуксановог, тако да постоји могућност да су прави Булатовићи, поготово ако узмемо у обзир то да би се такав податак хронолошли поклопио са предањем да су исељени у 16. веку из Роваца. Такође мислим да у то време Гојаковићи нису били толико доминантни и утицајни као касније да би им се неко прибраћивао и узимао њихово презиме. Мада, није искључено да су Булатовићи из места Раћеси заиста потомци неког стариначког рода из Роваца, ништа док се не тестирају.
Гојаковићи су већ од друге, треће генерације након Гојака преузели примат у племену Ровца. У односу на старинце Никшићи су имали јаку племенску организацију засновану на крвном сродству и наслеђену у области из које су доселили у Ровца, док су старинци били углавном територијално организовани и подељени на мноштво ситнијих родова различитог порекла.