Порекло становништва > Србија

Шумадинци

(1/9) > >>

Nebo:
Налетех на занимљив сајт са доста података о пореклу становништва неких места Шумадије, па ко воли да истражује, нек' навали!

http://www.kotraza.rs/okolnasela.html

Сол:
Стварно добро урађен сајт! Хвала Небо! :)

Nebo:

--- Цитат: Сол  Септембар 22, 2015, 09:55:03 пре подне ---Стварно добро урађен сајт! Хвала Небо! :)

--- Крај цитата ---

Служим народу!  ;)

Gallavant:
Страница није лоша, али је не бих назвао "стварно добром", и то зато што не подстиче на унапређивање квалитета родословних истраживања. Шта заправо хоћу да кажем? Нигде није наведен извор података (осим уопштено да "Подаци су преписани из едиције Насеља и порекло становништва"). Дакле ко је ове податке записао? Којом методологијом? Када су подаци записани (понекад је ово написано, уз уопштено "углавном са стањем из 1922. године.")? Друго, понекде су наведене "напомене аутора" са јако детаљним подацима... одакле ово? Претпостављам да аутор странице није живео средином 19. века. Дакле, ја као савестан истраживач, могу само да ударам главом о зид ако нађем на нешто корисно и не знам одакле је тај податак.

Зашто је ово заправо битно? Овај наш хоби, односно читава наука, је препуна контрадикторних (илити противречних) информација и треба пажљиво узимати у обзир изворе података, начин и време на који су настали, не би ли се касније могло тврдити да је нешто "највероватније" истина. Странице као ове наводе на погрешан пут.

ПС Већина књига из едиције "Насеља и порекло становништва" је доступно на Дигиталној библиотеци Порекла, тако да тамо ипак можете проверити оно што прочитате на овом сајту.

Nebo:

--- Цитат: Gallavant  Септембар 22, 2015, 12:39:04 поподне ---Страница није лоша, али је не бих назвао "стварно добром", и то зато што не подстиче на унапређивање квалитета родословних истраживања. Шта заправо хоћу да кажем? Нигде није наведен извор података (осим уопштено да "Подаци су преписани из едиције Насеља и порекло становништва"). Дакле ко је ове податке записао? Којом методологијом? Када су подаци записани (понекад је ово написано, уз уопштено "углавном са стањем из 1922. године.")? Друго, понекде су наведене "напомене аутора" са јако детаљним подацима... одакле ово? Претпостављам да аутор странице није живео средином 19. века. Дакле, ја као савестан истраживач, могу само да ударам главом о зид ако нађем на нешто корисно и не знам одакле је тај податак.

Зашто је ово заправо битно? Овај наш хоби, односно читава наука, је препуна контрадикторних (илити противречних) информација и треба пажљиво узимати у обзир изворе података, начин и време на који су настали, не би ли се касније могло тврдити да је нешто "највероватније" истина. Странице као ове наводе на погрешан пут.

ПС Већина књига из едиције "Насеља и порекло становништва" је доступно на Дигиталној библиотеци Порекла, тако да тамо ипак можете проверити оно што прочитате на овом сајту.

--- Крај цитата ---

Друже, нико није ни рекао да је ово одличан научни рад, ово је покушај неког ентузијасте из Котраже да сакупи што више информација о свом селу, о Шумадији и пореклу становништва тамо побројаних насеља (и сумњам да је аутор уопште имао намеру да пише научно дело). И може, ако ништа друго, да укаже на неки почетак истраживања.

А што се тиче релевантности разних научних извора и њихове истинитости, навешћу ти један пример који нема баш много везе са насловом ове теме, али, ето, мене нешто увек вуче завичај:
Андрија Лубурић је тамо почетком прошлог века запуцао у Дробњак, окупио сеоске паметаре и записао повест о пореклу племена Дробњачког, плус у то додао неке своје фантазије о старом српском племену Новљана, нешто званичне историје и тако је настао његов (методолошки исправан) научни рад. Већина истраживача порекла Дробњака после њега су његов рад узимали као један основан научни извор.

Ево, прекјучерашњи подаци из которских и дубровачких архива, јуче преведени дефтери, а генетика данас побијају Лубурићева писанија у великој мери (бар што се тиче времена насељавања Дробњака и порекла главнице племена). Толико што се тиче научности и ненаучности појединих извора.

Оваквих примера има поприлично међу признатим научним радовима на које су се многи позивали.

Овај сајт није урађен по научној методологији, али је за ниво "хобија", један солидан, понављам - почетни, ниво информација. Рецимо ја не знам много о пореклу становништва Шумадије (знам у грубо, али не знам за појединачна села и фамилије), па ми је сајт због тога привукао пажњу.

Да скратим, ко воли, нек' изволи!

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију