Траг - корисне књиге, сајтови > Историја

Српски јунаци средњег века - документарна серија РТС-а

(1/12) > >>

Amicus:
Српски јунаци средњег века

Цар Душан, први део

https://www.youtube.com/v/wktdYIFWjOs

Цар Душан, биографска прича о најславнијем владару ових простора.



Нема је још на мрежи, али кренула је на РТС 2, у четвртак била прва епизода, а мислим у петак да је била реприза.

Да ли сте гледали и како вам се чини? :)

Ја ухватих у оба наврата, али само пред крај, па нисам успео погледати целу епизоду.

Међутим, оно што сам успео да видим, допада ми се како је урађено. 8)

Селаковић:

--- Цитат: Amicus  Децембар 04, 2017, 05:25:01 поподне ---
Да ли сте гледали и како вам се чини? :)

Ја ухватих у оба наврата, али само пред крај, па нисам успео погледати целу епизоду.

Међутим, оно што сам успео да видим, допада ми се како је урађено. 8)

--- Крај цитата ---

Гледао. Иако је, мислим, пре свега за млађе гледаоце - школарце, серија ми се јако допала. Динамична је, обрађује и историју, али и народно сећање и епове, има неки склад. Помињу се теме које се "не уче у школи", попут утицаја Цариграда на младог Душана итд.

Банија:

--- Цитат: Amicus  Децембар 04, 2017, 05:25:01 поподне ---Да ли сте гледали и како вам се чини? :)

--- Крај цитата ---

Одгледао сам, рано је још судити, али на први поглед ми се чини да је рађено по западњачком шаблону (наратор који иде по архивима, музејима, локалитетима + разговор са историчарима и свештенством + нешто играних сцена), што добро пролази код млађих генерација.
Добра ствар је укључивање историчара из осталих балканских земаља. Надам се да неће изостати и критички поглед на личности које ће серијал обрађивати, да ће бити представљене и њихове "мрачне стране" и да неће бити превише идеализовања.

У сваком случају и даље сматрам да је наш најкомплетнији документарни серијал онај из 1989. године, рађен поводом 600 година Косовског боја у коме су у три епизоде представљени догађаји који су претходили самом боју, сам бој и стварање легенде о боју.

Nebo:
Одлична епизода вечерас, о Марку Мрњавчевићу - Краљевићу Марку (први део).

Одрађено врхунски, у маниру BBC-јевог History channel.


Марко на фресци из Прилепа

Демића страна:
Све објављене епизоде постављене су овдје: https://www.youtube.com/user/ObrazovnoNaucniRTS/videos

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију