Аутор Тема: Генетичка слика Старе Херцеговине  (Прочитано 72840 пута)

На мрежи Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 11142
Одг: Генетичка слика Старе Херцеговине
« Одговор #300 послато: Септембар 22, 2021, 05:07:02 поподне »

Резултати врло мало одударају од резултата са маркерима, којих има неупоредиво више (узорак 565). Проблем код резултата са маркерима што је неретко тестирано више породица из истог рода (исто место, слава, локација).

То може да,се реши нормализацијом података, што је иницијално велики посао

Теоретски и није толико велики посао, али када би се то изнивелисало, мислим да би разлике биле још мање. Зашто потенцирам ове пресеке са 23andme, па зато што се и на тим пресецима од 50-100 тестираних слика верло мало разликује од оне где је узорак знатно већи. То вероватно није увек тако, али доста значи (окачих јуче и неке пресеке на тему о Хрватима).

Ван мреже Мића

• Члан Друштва
  • Писар
  • Поруке: 368
  • R1b-PF7562
« Одговор #301 послато: Септембар 22, 2021, 05:34:29 поподне »
Теоретски и није толико велики посао, али када би се то изнивелисало, мислим да би разлике биле још мање. Зашто потенцирам ове пресеке са 23andme, па зато што се и на тим пресецима од 50-100 тестираних слика верло мало разликује од оне где је узорак знатно већи. То вероватно није увек тако, али доста значи (окачих јуче и неке пресеке на тему о Хрватима).

Да,  слажем се са тим. Пресек од 50-100 неповезаних појединаца даје основне контуре генетике неке области.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

На мрежи Небојша

• Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • Поруке: 11142
« Одговор #302 послато: Септембар 22, 2021, 06:47:37 поподне »
Генетичка слика Срба из Црногорске (Старе) Херцеговине са 23andMe (узорак 65)

Упоредо сам одрадио и пресек из табеле са маркерима (узорак 284). Као и код Источне Херцеговине и овај узорак би требало регулисати пошто постоји одређени број плански тестираних племена/родова (Озринићи, Пјешивци, итд). Нисам то радио, пошто ни овако слика не одудара превише.

L* постоји и један L-M349 из Старе Херцеговине (околина Никшића) међу резултатима са 23andMe, али сам га касно уочио.

На прву би се могло рећи да пресек доста одудара од пресека Срба из Источне Херцеговине, иако логично постоје нека преклапања. Занимљива је и веза ове области са Крајином. Исте подгране су присутне и то такође у високом проценту. Ипак, та веза није потпуна због високе заступљености и разноврности R1a у западним крајевима. И код крајишке I2 има оне која је "западнијег порекла."

Међутим, оно што је сасвим сигурно, то је да се генетичка слика Старе Херцеговине у доброј мери пресликала на Стари Влах. То је негде и логично, с обзиром на природу миграција. Не само да су присутне исте хаплогрупе/подгране, него је чак и распоред истих јако сличан.