Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154316 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #60 послато: Децембар 05, 2016, 04:24:05 поподне »

Тек када сам поставио примјетих грјешку...исправих и додах пар шаржи.
Но, јасно ми је да си се концентрисао на горе постављено рјешење...ипак стављам у прилог и следеће...:  8)



Да, ово је одлично, јер се врхови алатки савршено уклапају у "брегове" у доњем пољу.  :)



По мени, овде је мали проблем то што се месечеви налазе један поред другог, док је код Мириловића јасно: два у горњем реду, један у средњем, и два у доњем реду. Јесу месечеви симбол Мириловића, али је битно и како стоје.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #61 послато: Децембар 05, 2016, 05:26:22 поподне »
По мени, овде је мали проблем то што се месечеви налазе један поред другог, док је код Мириловића јасно: два у горњем реду, један у средњем, и два у доњем реду. Јесу месечеви симбол Мириловића, али је битно и како стоје.  :)

Слажем се да је у приказу грба Мириловића битна комплетна композиција. Но овде је ипак идеја да се направи само асоцијација на везу са Мириловићима, није обавезно да се копира комплетан блазон. Као што би стављањем крила у челенку или полумесеца на плашт указали на везу са Мириловићима, тако и ових пет полумесеца има исту симболику. У противном, били би спорни и крило у челенци и полумесец на плашту, јер се такви симболи јављају на многим грбовима, не само код Мириловића.
Зато бих у складу са Срђановом препоруком уклонио и плаво заглавље, јер сматрам да је и пет положених златних полумесеца довољна симболика за асоцирање на везу са Мириловићима, па нема разлога да се оптерећује грб и крше хералдичка правила.

Уз дужно поштовање према свим изнетим предлозима. мој фаворит за сада изгледа овако:



Мада, можда бих могао наћи неку "четвртастију" кулу која више подсећа на ову херцеговачку са Волфове слике :).
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #62 послато: Децембар 05, 2016, 06:39:22 поподне »
Народе, пребацих вам куле на Археологију.

Тема је посебна, а како је и занимљива, нема разлога да овде остане затрпана. ;)

Овде настављамо о грбовима. ;)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #63 послато: Децембар 05, 2016, 08:32:59 поподне »
На кућном заседању изгласана је замена кружне куле четвртастом. Таман и јгање да има где да стане :).
Ово је 16. предлог од јуче од када је кренула тема, што публикован на форуму, што интерни, и на њему бих се за сада зауставио:



Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #64 послато: Децембар 05, 2016, 08:58:01 поподне »
На кућном заседању изгласана је замена кружне куле четвртастом. Таман и јгање да има где да стане :)


Уколико кула мора бити одређеног облика, требало би то прецизирати у будућем блазону.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #65 послато: Децембар 05, 2016, 09:07:54 поподне »
Уколико кула мора бити одређеног облика, требало би то прецизирати у будућем блазону.

Хвала Срђане. Да, то ми је јасно. Колико сам разумео, сваки детаљ на грбу за који је битно да буде представљен на тачно одређен начин, мора да буде описан у блазону. Али мислим да је за регистрацију грба још рано, треба мало ова идеја да одлежи, да се ипак не залећем превише. Па и да је прво представим фамилији. Ваљда нам нико неће у међувремену регистровати грб на своје име :).
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #66 послато: Децембар 05, 2016, 09:08:45 поподне »
Уколико кула мора бити одређеног облика, требало би то прецизирати у будућем блазону.
Шпица изгледа као метак за ловачки карабин :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #67 послато: Децембар 05, 2016, 09:38:48 поподне »
Шпица изгледа као метак за ловачки карабин :)

Баш... :)  Можда и у томе има неког скривеног значења...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #68 послато: Децембар 05, 2016, 09:40:45 поподне »
Али мислим да је за регистрацију грба још рано, треба мало ова идеја да одлежи, да се ипак не залећем превише.

Tako je.  :)

Ваљда нам нико неће у међувремену регистровати грб на своје име :).

Међу нама нема лопова.  ;) Ако неко са стране украде, ми ћемо сведочити у твоју корист.   :P

Шпица изгледа као метак за ловачки карабин :)

 ;D




Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #69 послато: Децембар 05, 2016, 09:51:48 поподне »


Свака част Млађо, првокласан нацрт! Штета што ниiе у боiи! :'( (шеврон са Iагњетом iе пун погодак!)
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #70 послато: Децембар 05, 2016, 10:00:51 поподне »
Свака част Млађо, првокласан нацрт! Штета што ниiе у боiи! :'( (шеврон са Iагњетом iе пун погодак!)


Хвала Сол,
горе постављено је требало само мало да подстакне дискусију...нисам има друге намјере, међутим ”преломљена” греда је требала алудирати на почетно слово М презимена Михић...мислим да не дужим причу, било би ту још доста посла, због тога урадих онај штит/нацрт на брзака без тинктура...  :)
« Последња измена: Децембар 05, 2016, 10:17:46 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #71 послато: Децембар 05, 2016, 10:29:50 поподне »
Свака част Млађо, првокласан нацрт! Штета што ниiе у боiи! :'( (шеврон са Iагњетом iе пун погодак!)

Кад се Млађо већ потрудио, штета да не обојимо и његову верзију. Овако некако би то изгледало за почетак:



Визуелно изузетно лепо али ме код овог решења мучи неколико ствари:
- Превелик део простора на штиту је посвећен грбу Мириловића. Тако је било и у мом првом решењу али сам касније заузео становиште да фокус грба треба да буде на Михићима те да се веза са Мириловићима само назначи.
- Верзија са јагњем у доњем пољу ми је била прихватљивија, јер овде опет постоји проблем превише малог јагњета када је у шеврону. Можда би било боље сместити алатке у косине шеврона а вратити јагње у доње поље.
- Немам идеју које боје искористити за шеврон (тј. изломљену греду) и доње поље. Осим црвене и евентуално плаве, остале боје мени лично ништа не значе, а не видим како да се црвена и плава ту употребе на смислен начин. Такође, опет имамо ситуацију да сребрна и златна као метали не долазе у обзир за бојење шеврона и доњег поља.
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #72 послато: Децембар 05, 2016, 10:48:20 поподне »
Кад се Млађо већ потрудио, штета да не обојимо и његову верзију. Овако некако би то изгледало за почетак:



Визуелно изузетно лепо али ме код овог решења мучи неколико ствари:
- Превелик део простора на штиту је посвећен грбу Мириловића. Тако је било и у мом првом решењу али сам касније заузео становиште да фокус грба треба да буде на Михићима те да се веза са Мириловићима само назначи.
- Верзија са јагњем у доњем пољу ми је била прихватљивија, јер овде опет постоји проблем превише малог јагњета када је у шеврону. Можда би било боље сместити алатке у косине шеврона а вратити јагње у доње поље.
- Немам идеју које боје искористити за шеврон (тј. изломљену греду) и доње поље. Осим црвене и евентуално плаве, остале боје мени лично ништа не значе, а не видим како да се црвена и плава ту употребе на смислен начин. Такође, опет имамо ситуацију да сребрна и златна као метали не долазе у обзир за бојење шеврона и доњег поља.


Идемо даље:  ;)

« Последња измена: Децембар 05, 2016, 10:57:52 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #73 послато: Децембар 05, 2016, 11:05:23 поподне »

Идемо даље:  ;)



Е ово ми се много више свиђа! Могу ли на сребро ићи златне шарже ако имају црну бордуру? Мислим, зар у том случају боја не раздваја метале? На пример:

Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #74 послато: Децембар 05, 2016, 11:09:03 поподне »
Е ово ми се много више свиђа! Могу ли на сребро ићи златне шарже ако имају црну бордуру? Мислим, зар у том случају боја не раздваја метале? На пример:




Све зависи, можда ако би полумјесеци били ”фимбрирани”...у неку од тинктура.
Такође, расцијепљено црвено и плаво је за неке проблематично... :)
« Последња измена: Децембар 05, 2016, 11:11:32 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #75 послато: Децембар 05, 2016, 11:17:40 поподне »

Све зависи, можда ако би полумјесеци били ”фимбрирани”...у неку од тинктура.
Такође, расцијепљено црвено и плаво је за неке проблематично... :)

Сад сам показао рођи који нема појма са хералдиком да ми да своје тумачење овог грба на основу познавања историје и предања Михића. Каже човек "Ово за јагњетину у реду... И овај метак за снајпер и војнички ашовчић и то ми је јасно... Али шта су ти ови муслимани и овај шах горе"? :D :D :D :D

Ето ти симболике...
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #76 послато: Децембар 05, 2016, 11:21:57 поподне »
Сад сам показао рођи који нема појма са хералдиком да ми да своје тумачење овог грба на основу познавања историје и предања Михића. Каже човек "Ово за јагњетину у реду... И овај метак за снајпер и војнички ашовчић и то ми је јасно... Али шта су ти ови муслимани и овај шах горе"? :D :D :D :D

Ето ти симболике...

”Ово за јагњетину у реду...метак за снајпер и војнички ашовчић”...умирем од смијеха!  ;D
« Последња измена: Децембар 05, 2016, 11:26:08 поподне млађо »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #77 послато: Децембар 05, 2016, 11:25:40 поподне »
У суштини, грб не мора бити подељен на плаву и црвену половину.

"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #78 послато: Децембар 05, 2016, 11:27:15 поподне »
У суштини, грб не мора бити подељен на плаву и црвену половину.




Слажем се, међутим у овом случају проблематично јесте што греда у плаво пада преко штита у црвено...у овом случају потребно је фимбрирати греду...у злато или сребро.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #79 послато: Децембар 05, 2016, 11:34:22 поподне »

Слажем се, међутим у овом случају проблематично јесте што греда у плаво пада преко штита у црвено...у овом случају потребно је фимбрирати греду...у злато или сребро.

Могло би, али мислим да нема потребе. Као што рече Серђо, чак и ЦЗПМ не прати ово правило, и на њиховом сајту могу се наћи многи боја-на-боју примери.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"