Науке и научне дисциплине > Физичка антропологија

Расни типови на Балкану

<< < (10/12) > >>

LLL:
Битно је напоменути да се пигментација се увек ставља на друго место... јер нпр и источни балтид и нордид су по правилу "светлокоси и светлоки" , махом пепељасто плави са сивоплавим очима, али црте лица су потпуно другачије.

Исто дако динарац и алпид имају сличну пигментацију па су ко небо и земља изгледом.

Иако у оба наведена случаја има доста мешаних варијанти :) Нордобалтида у Скандинавији, Финској, Балтичким земљама итд
А динаро-алпида, још званим "карпатидима" код нас, у Румунији, Словенији, Чешкој, Пољској, Аустрији, Немачкој итд..

Петровић Мађер:

--- Цитат: LLL  Новембар 16, 2018, 08:26:32 поподне ---Битно је напоменути да се пигментација се увек ставља на друго место... јер нпр и источни балтид и нордид су по правилу "светлокоси и светлоки" , махом пепељасто плави са сивоплавим очима, али црте лица су потпуно другачије.

Исто дако динарац и алпид имају сличну пигментацију па су ко небо и земља изгледом.

Иако у оба наведена случаја има доста мешаних варијанти :) Нордобалтида у Скандинавији, Финској, Балтичким земљама итд
А динаро-алпида, још званим "карпатидима" код нас, у Румунији, Словенији, Чешкој, Пољској, Аустрији, Немачкој итд..

--- Крај цитата ---

Таквих типова "нордиди", "балтиди", "динариди", "нориди", "алпиди" има и по Северној Африци, Блиском истоку све до Индије, а да никада нису видели Скандинавију или Јевропу. При најмање именовање или назив је овој науци мало фаличан.

LLL:
То су европски типови, у Азији и Африци и све до Индије, се евентуално ретко и спорадично налазе.
А тамо доминирају други типови, Туранид, Памирид итд..

А што се тог неког "порекла" тиче то је већ друга прича.. Нордид је ништа до депигментисани Медитеранац.
А разне врсте Медитеранаца, као и кромањонских типова заиста постоје и ван Европе, ал сумњам да носе иста имена.

Нордид је већ код нас причично редак, посебно у чистој форми, а не на северу Африке или Блиском истоку.
Чак и Медитеранци су код нас углавном Понтиди, ређе варианте карактеристичене за западну Европу, тако да је смешно причати о некој претераној сличности неких источних Медитеранаца из Лебанона са Медитеранцима у Француској или са Понтидима у нпр Словачкој.

Петровић Мађер:

--- Цитат: LLL  Новембар 16, 2018, 08:52:51 поподне ---То су европски типови, у Азији и Африци и све до Индије, се евентуално ретко и спорадично налазе.
А тамо доминирају други типови, Туранид, Памирид итд..

--- Крај цитата ---

Нисам ни рекао да тамо не доминирају други типови. Једино да их тамо има, а ипак се називи везује за Нордик или Балтик, чиме се сугерише да су ту настали. Истина, толико изблеђених као на северу тешко их је тамо наћи, али при најмање што се тиче облика лобање, колико сам пратио, има их готово идентичних као у Европи. Штавише и у Судану и Етиопији, с разликом боје коже и очију.

Полић:

--- Цитат: LLL  Новембар 16, 2018, 08:06:27 поподне --- Не, у сваком случају није псеудо наука, проблем је само у томе што се није развијала, тако да је доста конфузна и  исте ствари се доста разликују од аутора до аурора.
Баш из разлога што много ствари нису дефинисане. Наравно почетком 20тог века сви ти аутори и нису имали приступ великом броју људи, за разлику од нас данас кад имамо интернет, тв итд.. и кад људи много више, лакше и брже путују. Данас је ова наука заборављена, јер ем због другог светског рата и негативне употребе исте, те ем због модерног схватања мултикултуралности физичка антропологија једноствано нема места у модерном свету, и верујем да би било какав опиширнији рад на ову тему био означен као "расистички"

Е сад, на твоје питање да одговорим, и нема.. постоје генерално тенденције и континуми.. тако како из северне Европе идеш према југу "нордијске" примесе опадају, а медидеранске јачају, у обрнуто. Е сад то како ми "аматери" тумачимо типове је доста субјетивно, а и генерално чисти типови готово и да не постоје, већина је микс више типова, где 1,2 или 3 доминирају.

Два припадника истог типа и не морају да личе, али оно што их чини истим типом су сличне пропорције и одређене каратеристике за тај тип. Нпр орловски нос, високо постављено чело свашта нешто.. високе постављен јагодице, склоност ка ћелављењу, риђавости итд.. Нпр кад неко помену Скандинавце, употребићу њих као пример.
Ево овај Швеђанин је одличан пример нордида, светла, коса, очи си од секундарне важености, црте лица су битније, а код њега видимо издужено, "троугласто" лице, прав танак нос, крупне очи итд итд Е сад након година "занимације" са овим натренира се око свашта да примећује  ;)


Поређења ради, још један Швеђанин, који исте или сличне карактеристике има, но наравно да нису ко "близанци"  иако истом типу припадају.



или женски пример (из Финске иначе)


надам се да је сад бар мало јасније у чему је фора :)

--- Крај цитата ---
Јасно ми је још и одраније у чему је фора, само никако да се искобељам и да то све потпуно разумем. Није ми циљ да противуречим и да упадамо у бесконачне дискусије, већ само да представим своје недоумице око целе те ствари. Очигледно је да постоји континуум конкретно у Европи, идући од севера ка југу, али постоји и континуум климатских појасева, сунчаних сати, падавина итд итд итд, идући од севера ја југу, грубо речено. Али ево баш просто питање. Ако нема чистих типова, а сва је прилика да никада није ни било, јер су се људи увек мешали, како онда можемо рећи да је неки појединац мешавина овог или оног вида, кад не постоји да кажем, референти тип за који ћемо се закачити. Како можемо рећи сигурно, ово су медитеранске карактеристике, када чист медитеранац вероватно ни не постоји, и када се те, медитеранске карактеристике срећу у деловима света који немају никаквих веза са медитераном. Ја не желим да негирам да су људи са различитих страна континента својим изгледом различити, већ ми је цела та прича скроз произвољна, и некако као са оном реченицом, да је лепота у оку посматрача, тако је и припадност неког човека овом или овом типу, или мешавини типова, такође на неки начин у оку посматрача. Има још један детаљ, који се занемарује а то је полна селекција у људским друштвима. Нека карактеристика фенотипа се у неким друштвима сматра за пожељну, и постаје део стандарда лепоте у том друштву. На пример, испупчена задњица, или округле крупне очи, небитно је. У неком удаљеном друштву, на другом крају континента, игром случаја, неке од ових особина такође су на цени. Кроз десетине и стотине поколења, ове особине се селекцијом испољавају све више, и ми се онда питамо, како је могуће да се сличан расни тип среће у те потпуно неповезане популације. Ово је сада веома поједностављен пример, али тако некако ја размишљам. Ми смо сви толико већ измешани на Балкану, да све те неке разлике, по мом мишљењу, не могу бити одјек неких чистих антрополошких типова, уколико су они и постојали икада.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију