Аутор Тема: Плагијат или не?  (Прочитано 8534 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Плагијат или не?
« послато: Јануар 21, 2015, 05:13:01 поподне »



1. Грб племићке породице Зако од Бајше (1751. г.)
2. Редизајнирани грб мађарског града Киштокаја (Јолан Болшои), опширније: http://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzat-kistokaj_en.shtml

Да ли је овако нешто уопште дозвољено?
Икавац

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Плагијат или не?
« Одговор #1 послато: Јануар 21, 2015, 07:23:48 поподне »
Мајка која храни своје птиће је чест хералдички мотив. Има га и код нас, рецимо на грбу Ирига.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Плагијат или не?
« Одговор #2 послато: Јануар 21, 2015, 08:11:18 поподне »
Да, није ништа украдено, само користе исти мотив. Плагијат би био да је грб ова два носиоца идентичан, па би се у том случају постављало питање ко је пре стекао право на тај грб, на основу чега би се утврђивало и ко уопште има право на грб.



Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Плагијат или не?
« Одговор #3 послато: Јануар 21, 2015, 09:16:57 поподне »
Хвала на објашњењу  :)
Икавац

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Плагијат или не?
« Одговор #4 послато: Јун 19, 2017, 01:36:33 поподне »
Зна ли се нешто више о пореклу овог презимена Зако?

На порталу имамо прилог Александра Маринковића о Бајшанскима, где се заправо говори о њиховим прецима Закима, али не стоји ништа о њиховом даљем пореклу?

Према неким другим примерима, видим да је Зако био надимак за мушко име Захарије, Зарије.

Занимљиво, у млетачким грбовним регистрима забележена је породица Зако (1555), пореклом негде из Албаније.



Наравно, хералдички се ове две породице не подударају, али ипак се питам да не постоји нека веза?



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Плагијат или не?
« Одговор #5 послато: Јун 19, 2017, 01:53:24 поподне »



1. Грб племићке породице Зако од Бајше (1751. г.)
2. Редизајнирани грб мађарског града Киштокаја (Јолан Болшои), опширније: http://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzat-kistokaj_en.shtml

Да ли је овако нешто уопште дозвољено?

На горњем грбу је лабуд или гуска.

На доњем грбу је пеликан, према објашњењу, иако не личи уопште.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Плагијат или не?
« Одговор #6 послато: Јун 19, 2017, 02:19:32 поподне »
На горњем грбу је лабуд или гуска.

На доњем грбу је пеликан, према објашњењу, иако не личи уопште.

Званично, тј. блазонски, то је пеликан. Али у хералдици, колико је важан блазон, толико је дата слобода у емблазону, тј. осликавању описаног. Наравно, није циљ искварити елемент до непрепознатљивости, али често се и до тога долазило.

У конкретном случају, реч је о хришћанском симболу, у коме имамо пеликана који храни младе својом крвљу.



О историји самог симбола, каже се да датира још из предхришћанског времена, а теорије о његовом пореклу су различите. Кога занима, може више о томе прочитати овде: The Symbolism of the Pelican

Нпр. овде је пеликан приказан као пеликан. :)





Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Плагијат или не?
« Одговор #7 послато: Новембар 01, 2017, 09:57:06 пре подне »
Један хрватски "uradak":
бити Србин је светиња

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Плагијат или не?
« Одговор #8 послато: Новембар 01, 2017, 11:52:56 пре подне »
Један хрватски "uradak":

Негде смо ово већ коментарисали, овде су више мање све грбови прецртани из Коренић-Неорићевог грбовника, кога је из Дубровника некад у 19. века покупио и однео у Загреб Људевит Гај. Тај грбовник нешто доцније у целости инкорпорирао у своје Иван пл. Бојничић, када је припремао књигу Племство Краљевина Хрватске и Славоније (Краљевину Далмацију је нешто раније објавио Хајер фон Розенфелд). Бојничић је у своју књигу унео све грбове из Илирског грбовника (тј. реченог Корени-Неорићевог преписа).

Наравно, у грбовнику има и хрватских породица, али у готово занемаривом броју. Доминира племство које веже своје порекло за Тврткову државу, те грбови владара и високе властеле из немањићког комонвелта.

Да не прође неопажено, три (или два) највиша грба на слици, не припадају Илирском грбовнику, већ су реконструисани на основу других извора, мислим пре свега печата. То су овај грб Бабонића-Благајских и грб Франкопана, тј. кнезова Крчких.

Истина, неке од наведених презимена, да не кажем босанских католичких породица, доцније ће се декларисати Хрватима, било по пресељењу у Хрватску, било конверзији у самој Босни, али је ипак претенциозно без неке фусноте рећи да је ово све хрватско племство.



симо

  • Гост
Одг: Плагијат или не?
« Одговор #9 послато: Новембар 01, 2017, 12:04:02 поподне »
Да не прође неопажено, три (или два) највиша грба на слици, не припадају Илирском грбовнику, већ су реконструисани на основу других извора, мислим пре свега печата. То су овај грб Бабонића-Благајских и грб Франкопана, тј. кнезова Крчких.

Грб Бабонић Благајских је у складу са њиховим наводним поријеклом од италијанске породице Bobone-Orsini. Мислим да је слична ситуација и са Франкопанима који су тврдили да су поријеклом од римске породице Frangipani. Сад не могу да се сјетим гдје сам читао, али мислим да је то било ваљда модерно у одређеном периоду средњег вијека да се за претке узимају старе римске породице, па су Бабонићи и Франкопани само били "у тренду".

Грб Орсинија



Грб Франгипанија (Хљеболомаца  :) )


« Последња измена: Новембар 01, 2017, 12:06:32 поподне симо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Плагијат или не?
« Одговор #10 послато: Новембар 01, 2017, 01:07:07 поподне »
Грб Бабонић Благајских је у складу са њиховим наводним поријеклом од италијанске породице Bobone-Orsini. Мислим да је слична ситуација и са Франкопанима који су тврдили да су поријеклом од римске породице Frangipani. Сад не могу да се сјетим гдје сам читао, али мислим да је то било ваљда модерно у одређеном периоду средњег вијека да се за претке узимају старе римске породице, па су Бабонићи и Франкопани само били "у тренду".

Управо тако Симо, било је у тренду повезати се са неком римском породицом, што је у случају Франкопана описао мислим управо Бојничић у неком свом раду. Овај грб што си поставио је настао касније, као речити или алузивни грб на њихово презиме, а раније су користили онај са звездом. Тај други је вероватно баш из тог времена кад је требало на сваки начин истаћи везу са Франгипанима.