Аутор Тема: Тражи се родбина четника Шпире Павлића!  (Прочитано 1740 пута)

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Тражи се родбина четника Шпире Павлића!
« послато: Децембар 08, 2017, 07:21:09 поподне »
У селу Жабици,Срез Љубиње, 17. децембра 1945. убијени су четници Трифко и Живко Пецељ,Милан Баљ и Шпиро Павлић. Док су прва тројица били мјештани села Жабице, Шпиро Павлић је по неким наводима био Личанин,  што може да значи да је био и из Далмације. Приликом ексхумације костију неколико деценија касније, нећак погинулих браће Пецеља, Максим Пецељ и Шпирине кости је пренио у своју породичну гробницу. Сада је Максим старац и јако му је стало да сазна има ли жив неко од родбине погинулог Павлића, да ето сазнају судбину свога сродника. Шпиро Павлић је током боравка у околини села Жабица и трагичног скончања свога живота једном мјештанину оставио и своју фотографију.

Ако знате нешто о породици Павлић помозите да се испуни жеља Максима Пецеља који је направио Богу угодно дјело, не оставивши покојног Шпиру неопојана и без гробног знака.




Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Тражи се родбина четника Шпире Павлића!
« Одговор #1 послато: Децембар 09, 2017, 12:29:12 пре подне »
Тај Павлић би могао да буде из Миочића код Дрниша. Они су једини Павлићи Срби у Далмацији, а мислим да и нема других Срба Павлића на простору Хрватске. Према лексикону презимена из Хрватске, има их у баш много села, тако да нисам детаљно анализирао, али мислим да су редом Хрвати. У самој Лици их и нема, а у Горском Котару и околини Слуња су Хрвати. У Огулину их има исто и требало би да су Хрвати.

Миочић је био четничко село у рату. Долазили су херцеговачки четници масовно у Далмацији, али нисам чуо за супротне правце.

Ово сам нашао на интернету:

7. липња Шпиро Павлић бив. југосл. частник, а сада заповиједник четничког батаљона у селу Ђедићима, котар Требиње, путујући са влаком од Ускопља за Хум у разговору са оружником Дасовићем рекао је: „САДА ЈЕ СТАЊЕ БОЉЕ ОД КАКО НЕМА ПАРТИЗАНА, АЛИ ЋЕ БИТИ И БОЉЕ, КАДА СЕ 9 КОТАРЕВА ХЕРЦЕГОВИНЕ ПРИПОЈЕ ЦРНОЈ ГОРИ".