Аутор Тема: Родослов Дунђерских  (Прочитано 9480 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Родослов Дунђерских
« послато: Март 18, 2017, 04:04:08 поподне »
Нема нека тема, али да не поставим на погрешну, отваран посебну. :)



На овој теми се може разговарати и о пореклу Дунђерских.



Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #1 послато: Март 18, 2017, 04:06:34 поподне »
Не знам од којих би могао бити бивши Вошин фудбалер, Љубиша Дунђерски?
Пише да је рођен у Добоју, настањен је у НС.

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #2 послато: Март 18, 2017, 05:23:25 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/PuVgSlGG-fI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/PuVgSlGG-fI</a>

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #3 послато: Март 18, 2017, 08:48:45 поподне »
Сада гледам на Википедији, пише за порекло Богдана Дунђерског следеће:
Крајем 17. века, из херцеговачког села Вишњица крај Гацка, бежећи од Турака преци Дунђерских стигли су у Аусроугарску.
Не постоји село под тим именом код Гацка, него се зове Вишњево.
Било би добро да се тестира неко од Дунђерских, можда се поклопи са неким са херцеговачкког днк подухвата :D

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #4 послато: Март 18, 2017, 09:02:26 поподне »
Не знам од којих би могао бити бивши Вошин фудбалер, Љубиша Дунђерски?
Пише да је рођен у Добоју, настањен је у НС.

Многи су рођени у Добоју. ;D

Сада гледам на Википедији, пише за порекло Богдана Дунђерског следеће:
Крајем 17. века, из херцеговачког села Вишњица крај Гацка, бежећи од Турака преци Дунђерских стигли су у Аусроугарску.
Не постоји село под тим именом код Гацка, него се зове Вишњево.
Било би добро да се тестира неко од Дунђерских, можда се поклопи са неким са херцеговачкког днк подухвата :D

Да, познато је да су пореклом од Гацка, ето зна се и место. Било би занимљиво утврдити са којим се родовима у Херцеговини гађају генетски? Нисам упућен, али није искључено да је остало и неко предање сачувано, од ког рода би могли бити, с обзиром да је презиме настало по занимању?



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #5 послато: Март 18, 2017, 09:06:15 поподне »
Не знам која им је Слава?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #6 послато: Март 18, 2017, 09:10:31 поподне »
Не знам која им је Слава?

Требао би бити Ђурђевдан.

в. macva.awardspace.com



Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #7 послато: Март 18, 2017, 09:26:53 поподне »
Сад сам нашао и ово:
http://www.politika.rs/scc/clanak/182716/Velika-banatska-gospoda
Породица из које потиче Богдан Дунђерски доселила се у Војводину крајем 17. века из Херцеговине. Оснивач лозе је био Аврам Вишњевац звани „дунђер”, из села Вишњице код Гацка, пише Вања Чобанов.
У чланку на Википедији о Вишњеву код Гацка се наводи као знаменита личност Велимир Вељко Т. Вишњевац (Вишњево 20. август 1900 — Павлић код Гацког, 9. јуни 1941), српски трговац и народни посланик.
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%92%D0%B8%D1%88%D1%9A%D0%B5%D0%B2%D0%BE_(%D0%93%D0%B0%D1%86%D0%BA%D0%BE)
Нисам наишао на информацију да ли је међу тестираним Херцеговцима неки Вишњевац.
Такође не знам која им је Слава.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #8 послато: Март 18, 2017, 09:42:37 поподне »
Сад сам нашао и ово:
http://www.politika.rs/scc/clanak/182716/Velika-banatska-gospoda
Породица из које потиче Богдан Дунђерски доселила се у Војводину крајем 17. века из Херцеговине. Оснивач лозе је био Аврам Вишњевац звани „дунђер”, из села Вишњице код Гацка, пише Вања Чобанов.
У чланку на Википедији о Вишњеву код Гацка се наводи као знаменита личност Велимир Вељко Т. Вишњевац (Вишњево 20. август 1900 — Павлић код Гацког, 9. јуни 1941), српски трговац и народни посланик.
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%92%D0%B8%D1%88%D1%9A%D0%B5%D0%B2%D0%BE_(%D0%93%D0%B0%D1%86%D0%BA%D0%BE)
Нисам наишао на информацију да ли је међу тестираним Херцеговцима неки Вишњевац.
Такође не знам која им је Слава.

Међу тестираним у тефтеру који ја имам, Вишњеваца нема, али није искључено да неки до краја тестирања залута. ;D Шалим се мало. Елем, иако помислих да ни то Вишњевац неће значити много, држећи да су то презиме добили тек у Угарској, увидех да Вишњеваца ипак има и у Херцеговини, и то у самом Вишњеву код Гацака. ???

Помињу се неки Вишњевци и у Бојишту код Невесиња.

Не знам да ли је Милићевић шта забележио о Вишњевцима у својој књизи на латиници?



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #9 послато: Март 18, 2017, 09:47:24 поподне »
Међу тестираним у тефтеру који ја имам, Вишњеваца нема, али није искључено да неки до краја тестирања залута. ;D Шалим се мало. Елем, иако помислих да ни то Вишњевац неће значити много, држећи да су то презиме добили тек у Угарској, увидех да Вишњеваца ипак има и у Херцеговини, и то у самом Вишњеву код Гацака. ???

Помињу се неки Вишњевци и у Бојишту код Невесиња.

Не знам да ли је Милићевић шта забележио о Вишњевцима у својој књизи на латиници?

Дедијер је описао село Вишњево и у њему Вишњевце. По опису бих рекао да се ради о колаборантима.  ;)


Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #10 послато: Март 18, 2017, 09:49:42 поподне »
Хвала Синиши што ме је предухитрио, баш сам кренуо да прекуцам оно што је Милићевић написао.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #11 послато: Март 18, 2017, 09:52:40 поподне »
Дедијер је описао село Вишњево и у њему Вишњевце. По опису бих рекао да се ради о колаборантима.  ;)

Ау... шта сад ископа Синиша! ;D

Па нема нешто познатих имена тих колаборациониста из Боја на Косову?

Ово је прилично изненађујућа инфорамција. :)



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #12 послато: Март 18, 2017, 09:53:38 поподне »
Ако пратимо овај Дедијеров траг према билећком селу Граница, најстарија породица у Граници која тамо живи од памтивијека су Ивковићи. Они су већ тестирани као R1a-YP4278 и блиски су Шаренцима. Славе Никољдан као и Вишњевци.

Дакле би Дунђерски могли бити од Ивковића са Границе.

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 524
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #13 послато: Март 18, 2017, 09:58:23 поподне »
Управо због оваквих примера треба организовати тестирање Срба Пречана.Верујем да би се нашла поклапања са многим породицама из Херцеговине и Црне Горе. Не би ме чудило да се нађу и заједнички мушки преци већ око 400-500 година уназад.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #14 послато: Март 18, 2017, 10:02:33 поподне »
Управо због оваквих примера треба организовати тестирање Срба Пречана.Верујем да би се нашла поклапања са многим породицама из Херцеговине и Црне Горе. Не би ме чудило да се нађу и заједнички мушки преци већ око 400-500 година уназад.
Биће занимљиво једног дана поредити резултате Срба Пречана (када се крену масовније тестирати) и резултате Срба из Рашке, Косова, Црне Горе...верујем да би било доста изненађења. Неки тестирани Пречани би на то можда гледали и са емотивне стране, нешто попут сазнања о месту одакле су им преци кренули на пут преко Саве и Дунава  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #15 послато: Март 18, 2017, 10:03:09 поподне »
Симптоматично је да су славе различите, Ђурђевдан-Никољдан, односно да су исте међу Херцеговцима Вишњевцима и Ивковићима.



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #16 послато: Март 18, 2017, 10:08:32 поподне »
Кад се већ помињу Дунђерски, оно што је мени занимљиво јесте да се трговачки дух нарочито појављивао управо код Срба из Херцеговине. Не знам шта је разлог томе, али је чињеница да су  једино Херцеговци у трговини парирали Цинцарима и Јеврејима. Довољно ће бити да споменем само: Ћеловиће, Одавиће, Главиниће, Магазиновиће, све оне силне тршћанске Србе, махом херцеговачког поријекла, сарајевске Деспиће, Јефтановиће, Бесаровиће, ливањске Кујунџиће (поријеклом херцеговачки Барзути).

Ово је посебно уочљиво код етнографских студија у Крајини. У градовима постоје трговци Херцеговци, док крајишко српско становништво веома слабо учествује у трговини и градском животу. Слично Цинцарима и Херцеговци имају своју властиту мрежу подружница и филијала широм Европе, од Трста, Смирне, Беча, Одесе, Цариграда.

Мислим да је и Дедијер примјетио ту склоност трговини код Херцеговаца.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #17 послато: Март 18, 2017, 10:18:31 поподне »
Кад се већ помињу Дунђерски, оно што је мени занимљиво јесте да се трговачки дух нарочито појављивао управо код Срба из Херцеговине. Не знам шта је разлог томе, али је чињеница да су  једино Херцеговци у трговини парирали Цинцарима и Јеврејима. Довољно ће бити да споменем само: Ћеловиће, Одавиће, Главиниће, Магазиновиће, све оне силне тршћанске Србе, махом херцеговачког поријекла, сарајевске Деспиће, Јефтановиће, Бесаровиће, ливањске Кујунџиће (поријеклом херцеговачки Барзути).

Ово је посебно уочљиво код етнографских студија у Крајини. У градовима постоје трговци Херцеговци, док крајишко српско становништво веома слабо учествује у трговини и градском животу. Слично Цинцарима и Херцеговци имају своју властиту мрежу подружница и филијала широм Европе, од Трста, Смирне, Беча, Одесе, Цариграда.

Мислим да је и Дедијер примјетио ту склоност трговини код Херцеговаца.

На ову тему би могао још коју дописати и Wolf Sagash. :)

Могуће да то вуче корене из средњег века, када су Херцеговци били веза Дубровника са унутрашњошћу, нешто од кириџијског је сигурно претекло, и касније се изразло у нарочитим вештинама трговања код људи пореклом из Херцеговине?



Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #18 послато: Март 19, 2017, 12:39:39 пре подне »
Ако пратимо овај Дедијеров траг према билећком селу Граница, најстарија породица у Граници која тамо живи од памтивијека су Ивковићи. Они су већ тестирани као R1a-YP4278 и блиски су Шаренцима. Славе Никољдан као и Вишњевци.

Дакле би Дунђерски могли бити од Ивковића са Границе.
Могуће, с'тим што су Дунђерски славили Ђурђевдан.

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Родослов Дунђерских
« Одговор #19 послато: Март 19, 2017, 09:46:20 пре подне »
У Херцеговини  данас имамо презиме Дунђер. Мени је то некако најјаснији траг, али ко зна.  Што се тиче трговине то је стварно специфичност Херцеговаца. Примјетио сам извјесна карактеристична кретања херцеговачких породица за трговином. Истина највише сам изучавао Љубињце. У глобалу се може рећи да су села око Љубиња формирала трговачку чаршију у Мостару. Требињци иду ка Дубровнику и даље према Трсту. Док тај крај око Гацка иде ка Фочи и Сарајеву. Први мостарски трговци које сам идентификовао као Љубињце су Бовани, Баљи, Мрави, Бјелобрци и Ристићи. После њих долазе такође из Љубиња и околине, Пешке, Круљи, Ћоровићи, Иванишевићи, Косјерине. Што се тиче осталих мјеста у Босни, имамо Митриновиће у Приједору, Ђуриће у Градишци, Милошевиће у Бањалуци, Ћоровиће  и Пешуте у Сарајеву. Затим ту је познати београдски трговац Лазар Трифковић, братић Карађорђевог добављача џебане Саве Дангубића.