Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 465212 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1200 послато: Јануар 05, 2019, 05:33:41 поподне »
Поштовани ја припадам хаплогрупи I2a CTS10228 Y3120 са 3 мање уобичајене вредности: DYS 385= ⬛-⬛, DYS 390= ⬛, и DYS 456= ⬛. Живим у ⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛ на Косову и Метохији, ⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛. Породична традиција спомиње Вучитрн, а пре њега Плав и Гусиње у ЦГ. Занима ме, будући да сам историчар, какве су моје везе са Карађорђевићима и средњовековном жупом Алтин. Унапред благодарим на одговору.

Драги Срђане,

Ваш резултат је део истраживања које је у току, и резултати још увек нису јавни. Стога није згодно да о томе разговарамо овако јавно на форуму.

Међутим, пошто сте ви нови и то нисте могли знати, мислим да вам не треба замерити и обристи поруку. Ја ћу вам одговорити, али сам морао мало да замаскирам вашу поруку.

Ви имате јако специфичан хаплотип и немате ближих поклапања.

Резлтат Карађорђевића немамо, али имамо резултат њихових блиских сродника по мушкој линији - Кузмића из Мраморца. Са њима немате никакве везе, јер вам се хаплотипови превише разликују (на чак девет од 23 маркера).

Са Алтином, Пилотом и сл. такође нема индиција да имате ближе везе. Постоји један једини резултат (опет, као за инат, нејаван) једног човека из Срема, из села настањеног Климентима у познатој сеоби из 18. века. Он је по предању Климент. Дели неке специфичне вредности са вама, али опет постоје и разлике у вашим хаплотиповима. Разликујете се на три од 17 упоредивих маркера. Овај човек, показало се, нема везе са "правим" Климентима, којих је тестиран велики број, и који припадају Е1б и Р1б хаплогрупама. Вас двојица можда имате заједничког претка, који је можда живео некад у Средњем веку, што је широк појам. Рецимо негде на територији Климената, или у близини, што би обухватало и Плав-Гусиње из вашег предања, и могло би објаснити како се тај човек нашао у Срему приликом насељавања Климената. Међутим, све ово су, за сада, само спекулације. Код ваше (уједно и моје) хаплогрупе, тешко је просуђивати о сродности и на великом броју маркера, а камоли на малом попут 23 или 17.

Моја препорука вама је да се наоружате стрпљењем, док се не појави неко недвосмислено близак вама. А ако сте у прилици, не било лоше да утврдите свој ближи положај на И2 Динарик стаблу. На пример овај СНП-панел кошта 88 долара: https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=27&products_id=11788 а постоје и много скупљи тестови, који су још бољи. О њима се можете распитати сами, или питати нас, ако сте заинтересовани.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1201 послато: Јануар 05, 2019, 06:52:14 поподне »
Поштовани ја припадам хаплогрупи I2a CTS10228 Y3120 са 3 мање уобичајене вредности: DYS 385= ⬛-⬛, DYS 390= ⬛, и DYS 456= ⬛. Живим у ⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛ на Косову и Метохији, ⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛⬛. Породична традиција спомиње Вучитрн, а пре њега Плав и Гусиње у ЦГ. Занима ме, будући да сам историчар, какве су моје везе са Карађорђевићима и средњовековном жупом Алтин. Унапред благодарим на одговору.

С обзиром да сте историчар било би занимљиво чути могућу везу између Вас и Карађорђевића.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1202 послато: Јануар 05, 2019, 06:56:57 поподне »
С обзиром да сте историчар било би занимљиво чути могућу везу између Вас и Карађорђевића.

У сваком случају - генетичка веза по мушкој линији не постоји.

Ви свакако можете наставити дискусију, али у приватној преписци. Даље поруке о резултату господина Младеновића биће брисане.

Ван мреже Срђан Б. Младеновић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1203 послато: Јануар 13, 2019, 07:58:55 поподне »
Благодарим на одговору. Извињавам се на грешци. Размишљам о даљим тестирањима. Свако добро од Господа! Срећна Нова православна!

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1204 послато: Јануар 16, 2019, 01:36:04 поподне »
Још један новотестирани Y52621+

Хамидовић, муслиман, Крће, Сјеница

Хамидовићи су највећи род у Крћама. Сматра се да су досељени у 18. вијеку из Црне Горе. Нема неких детаљнијих података о поријеклу. Имају прилично модалан хаплотип, дакле би могли бити и Никшићи, али о томе нема предања.

Био бих захвалан, ако неко има неку податак више о поријеклу Хамидовића да га напише. Иначе, помињу презиме Бакоња као старије.

Примјетио сам да се код Пећинара помињу неки православни Бакоње у ужичком крају. Нисам сигуран да их има и данас.
« Последња измена: Јануар 16, 2019, 01:37:58 поподне симо »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1205 послато: Јануар 16, 2019, 04:10:50 поподне »
Још један новотестирани Y52621+

Хамидовић, муслиман, Крће, Сјеница

Хамидовићи су највећи род у Крћама. Сматра се да су досељени у 18. вијеку из Црне Горе. Нема неких детаљнијих података о поријеклу. Имају прилично модалан хаплотип, дакле би могли бити и Никшићи, али о томе нема предања.


И поред тога што не постоји предање, најизгледније је да су Хамидовићи поисламљени Никшићи.

Где се тестирао?
« Последња измена: Јануар 16, 2019, 04:20:38 поподне Милош »

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1206 послато: Јануар 16, 2019, 04:42:03 поподне »
И поред тога што не постоји предање, најизгледније је да су Хамидовићи поисламљени Никшићи.

Где се тестирао?

Слажем се да се највјероватније ради о исламизованим Никшићима.

Тестиран је у оквиру Бошњачког/Санџачког ДНК Пројекта. Како ми је речено, имају намјеру да још неколико тестираних тестирају на Y52621.

Добро је што раде циљане SNP тестове код Yseqa за тестиране из њихове базе.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1207 послато: Јануар 16, 2019, 04:59:00 поподне »
Слажем се да се највјероватније ради о исламизованим Никшићима.

Тестиран је у оквиру Бошњачког/Санџачког ДНК Пројекта. Како ми је речено, имају намјеру да још неколико тестираних тестирају на Y52621.

Добро је што раде циљане SNP тестове код Yseqa за тестиране из њихове базе.

Да, било би добро да тестирају Феризовића на Y52621, а Фетаховића на Y56203.
« Последња измена: Јануар 16, 2019, 05:46:44 поподне Милош »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1208 послато: Јануар 22, 2019, 09:49:15 поподне »
Да, било би добро да тестирају Феризовића на Y52621, а Фетаховића на Y56203.

Феризовић, како смо и очекивали, Y52621+.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1209 послато: Јануар 23, 2019, 08:52:30 пре подне »
Феризовић, како смо и очекивали, Y52621+.

Умножава се полако Y52621 група.

Одакле је овај Феризовић?

Има Феризовића који су наводно Клименти (Балоте) и нису повезани са овим никшићким.

Колико сам успио видјети Феризовићи потичу од потурченог Поповића из Загреде у Никшићкој жупи. Имали су кулу у Миољем селу, али су се потом повукли у никшићки град гдје су формирали једну од већих махала. Иако је и међу њима било силеџија спрам хришћана, има и примјера веза и помагања са никшићким братственицима. Послије ослобођења Никшића 1878. године повукли су се у Беране, а спомиње се и Подгорица ( не знам да ли су тамошњи Феризовићи од ових никшићких).

Чини ми се да сам негдје прочитао о Феризовићу, који је хтио са осталим Никшићима да иде у Русију, али су никшићки муслимани од Млетака тражили његово изручење и погубили га. А био је и случај неког Феризовића што је пребјегао краљу Николи.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1210 послато: Јануар 23, 2019, 09:05:23 пре подне »
Умножава се полако Y52621 група.

Одакле је овај Феризовић?


Из Рожаја.

Феризовићи су пореклом из Никшића. Тестирани је потомак расељених из Никшића у Драч/Албанија, одакле су крајем 20. века иселили у Беране и Рожаје. Имају родбину у Сарајеву, Подгорици, Никшићу.

Од Ђурка Никшиног воде порекло Поповићи у Заграду. Тачније од Тодора Поповића, који је као јаничар, прихватио ислам и постао Фериз, воде порекло Феризовићи. Када је одрастао, Фериз се вратио у Жупу, међу Поповићима. Његови потомци – Феризовићи су 1805. прешли у Никшић. Након 1877. године, свих десет домова Феризовића иселило се у Сарајево и Подгорицу, где их и данас има.
« Последња измена: Јануар 23, 2019, 09:38:46 пре подне Милош »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1211 послато: Јануар 23, 2019, 09:10:03 пре подне »

Феризовићи су пореклом из Никшића.
Јел од ових и Феризовић Хасан што осјече главу попу Милу Јововићу?
<a href="https://www.youtube.com/v/s6X3aD3ki3s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/s6X3aD3ki3s</a>
« Последња измена: Јануар 23, 2019, 09:15:36 пре подне Број 1 »

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1212 послато: Јануар 23, 2019, 09:23:17 пре подне »
Јел од ових и Феризовић Хасан што осјече главу попу Милу Јововићу?

Биће да јесте.

"...А Поп Мило све је ближе
до Турака и шанаца,
под собом је заморио
бијеснога свога вранца.
Као што му доликује
бира турске породице
на најљуће иде шанце,
на најљуће градске злице.
па, ако би погинуо
да погине од јунака,
од чувених и признатих
Феризових потомака..."

"...Вранaц стрекну и побјеже
натраг преко воде Зете,
а на Мила са сабљама
низ главицу Турци лете.
Па се грабе ко ће први
махнут сабљом по соколу,
за чије је име чуо
и цар Хамид у Стамболу!
На мртвога попа стиже
Феризовић Хасан први,
звизну сабља, глава паде
у сточену локву крви.
На највећу градску кулу,
на врх хара Мушовића
истакоше Турци главу
Попа Мила Јововића... "

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1213 послато: Јануар 23, 2019, 03:52:51 поподне »
Феризовић, како смо и очекивали, Y52621+.

Као што смо такође потајно очекивали и претпостављали и Кургаш је Y52621+.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1214 послато: Јануар 23, 2019, 05:56:46 поподне »
Као што смо такође потајно очекивали и претпостављали и Кургаш је Y52621+.

Да, за Кургаша је због 561=16>557=17 било очекивано. О њима нема пуно података сем да су били присутни у околини Бијелог Поља, Сипањама, Кукуљама и Дубравама. Могуће да се ради о исламизованим Никшићима или Ровчанима, али није искључено ни другачије поријекло.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1215 послато: Јануар 23, 2019, 07:23:05 поподне »
Да, за Кургаша је због 561=16>557=17 било очекивано. О њима нема пуно података сем да су били присутни у околини Бијелог Поља, Сипањама, Кукуљама и Дубравама. Могуће да се ради о исламизованим Никшићима или Ровчанима, али није искључено ни другачије поријекло.

Није искључено ни да уопште нису позитивни на Y52621 :)
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1216 послато: Јануар 23, 2019, 07:33:11 поподне »
Није искључено ни да уопште нису позитивни на Y52621 :)

Да, у праву си. Изгледа да нису тестирани на овај СНП, већ на основу сличног хаплотипа са Никшићима су тако објавили.

симо

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1217 послато: Јануар 23, 2019, 07:42:17 поподне »
Да, у праву си. Изгледа да нису тестирани на овај СНП, већ на основу сличног хаплотипа са Никшићима су тако објавили.

Јесу ли тестирали Феризовића или је исти случај?

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1218 послато: Јануар 23, 2019, 08:05:28 поподне »
Јесу ли тестирали Феризовића или је исти случај?

Феризовић изгледа јесте тестиран, и мотив му је да пронађе блиске рођаке који су се, након одласка из Никшића, растурили на четири стране.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1219 послато: Јануар 23, 2019, 08:35:36 поподне »
Јесу ли тестирали Феризовића или је исти случај?

Феризовић је тестиран.