Аутор Тема: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине  (Прочитано 134912 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #400 послато: Јун 12, 2018, 09:54:19 поподне »




Свака част! Да ли се може за читав српски етнички простор очекивти нешто слично?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #401 послато: Јун 12, 2018, 10:20:00 поподне »
Подела по регионима



Ја имам само малу примедбу на име једне од области - Тропоље. Ако је већ реч о "три поља", зашто су онда у ту област урачунати само Ливањско и Дувањско поље?  Зар не би требало да треће поље буде - Гламочко поље? :) Разумем да је Срба било незнатно у ливањском и дувњанском крају, па је због тога издвојена посебна област, али Гламочко поље реално има више везе, са географске, популационе и историјске стране, са ова два поља него са врбаском зоном, од које је одваја ланац високих планинских врхова; сам назив који је одабран (Тропоље) говори томе у прилог.  ;)

Иначе, ако бисмо реално гледали, Тропоље је уствари природни продужетак Далмације, о чему сведочи и главни град старог илирског племена Делмата - Делминиум, који се налазио на подручју данашњег Дувна (средњовековно Длмно).
« Последња измена: Јун 12, 2018, 10:23:45 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #402 послато: Јун 12, 2018, 10:24:53 поподне »


Супер је испало, можда би ваљало једино да су бројке крупније, с обзиром на величину укупне слике. И наравно, као и за Небојшну прву карту, уцртали сте Дистрикт Брчко као део ФБиХ, а он је посебна административно-територијална јединица.

Не знам колико би бошњачки Y-ДНК пресек пратио зоне на које се наслања?

Да разјаснимо само око Брчког, ја га лично нигде нисам издвојио, већ сам искључиво бојио зоне које су означене на карти, међу њима је и Брчко, које смо припојили Посавини.;)

Мислио сам и за муслимане да одрадим пресек, на основу резултата из анонимних студија и јавних база. Онда би видели њихово стање у појединим областима, а могли би и да упоредимо са нашим пресеком.


Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #403 послато: Јун 12, 2018, 10:26:09 поподне »
Карте су одличне, али за Брчко су пале многе жртве.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #404 послато: Јун 12, 2018, 10:27:01 поподне »
Свака част! Да ли се може за читав српски етнички простор очекивти нешто слично?

С обзиром да водим евиденцију за "западне" Србе, следећа је Крајина, а онда могу на исти начин и друге области обрадити. Само ће то бити огроман посао, због бројности резултата. А и ту ће се створити потреба за квалитетном поделом на регионе.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #405 послато: Јун 12, 2018, 10:29:02 поподне »
Ја имам само малу примедбу на име једне од области - Тропоље. Ако је већ реч о "три поља", зашто су онда у ту област урачунати само Ливањско и Дувањско поље?  Зар не би требало да треће поље буде - Гламочко поље? :) Разумем да је Срба било незнатно у ливањском и дувњанском крају, па је због тога издвојена посебна област, али Гламочко поље реално има више везе, са географске, популационе и историјске стране, са ова два поља него са врбаском зоном, од које је одваја ланац високих планинских врхова; сам назив који је одабран (Тропоље) говори томе у прилог.  ;)

Објасних у некој од порука. Испрва јесте било тако, сва три заједно. Али се намеће потреба да се Гламоч на неки начин издвоји, због везе са остатком Крајине и великог броја Срба који живи (или је живео) у том крају. Назив Тропоље је остао Дувну и Ливну, могло се ту променити у "Ливно-Дувно", али је и овако надам се јасно.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #406 послато: Јун 12, 2018, 10:31:31 поподне »
Да разјаснимо само око Брчког, ја га лично нигде нисам издвојио, већ сам искључиво бојио зоне које су означене на карти, међу њима је и Брчко, које смо припојили Посавини.;)

Мислио сам и за муслимане да одрадим пресек, на основу резултата из анонимних студија и јавних база. Онда би видели њихово стање у појединим областима, а могли би и да упоредимо са нашим пресеком.

Тако сам ја и претпоставио, да нисте то погрешно нацртали ти и Гмитар, већ да је основна карта нетачна.

Наравно, било би занимљиво видети такав један пресек и за муслимане у Средњој Босни.



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #407 послато: Јун 12, 2018, 10:34:50 поподне »
Објасних у некој од порука. Испрва јесте било тако, сва три заједно. Али се намеће потреба да се Гламоч на неки начин издвоји, због везе са остатком Крајине и великог броја Срба који живи (или је живео) у том крају. Назив Тропоље је остао Дувну и Ливну, могло се ту променити у "Ливно-Дувно", али је и овако надам се јасно.

Једино што ту "квари срећу" је што гламочки Срби имају много више веза са Ливањским пољем и Србима који тамо живе (или су живели) него са нпр. Шиповом и Мркоњић Градом, што је и логично када се погледа рељеф. Срби из целог Тропоља су више у вези са Србима из северне Далмације, нарочито из врличког краја, што се види и по пореклу тамошњег становништва које се кретало управо на том правцу, некад са истока на запад а некад са запада на исток.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #408 послато: Јун 12, 2018, 10:40:49 поподне »
Једино што ту "квари срећу" је што гламочки Срби имају много више веза са Ливањским пољем и Србима који тамо живе (или су живели) него са нпр. Шиповом и Мркоњић Градом, што је и логично када се погледа рељеф. Срби из целог Тропоља су више у вези са Србима из северне Далмације, нарочито из врличког краја, што се види и по пореклу тамошњег становништва које се кретало управо на том правцу, некад са истока на запад а некад са запада на исток.

У сваком случају та зона би се пре могла спојити са врбаском, зато што су сеобе одатле ишле и ка Бања Луци, па и даље на север. А и Окука је као југоисточну границу западнобосанског поддијалекта означио северни део ливањског поља.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #409 послато: Јун 12, 2018, 10:46:31 поподне »
С обзиром да водим евиденцију за "западне" Србе, следећа је Крајина, а онда могу на исти начин и друге области обрадити. Само ће то бити огроман посао, због бројности резултата. А и ту ће се створити потреба за квалитетном поделом на регионе.

Ту смо да помогнемо...

Jelic

  • Гост
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #410 послато: Јун 12, 2018, 10:46:47 поподне »
Једино што ту "квари срећу" је што гламочки Срби имају много више веза са Ливањским пољем и Србима који тамо живе (или су живели) него са нпр. Шиповом и Мркоњић Градом, што је и логично када се погледа рељеф. Срби из целог Тропоља су више у вези са Србима из северне Далмације, нарочито из врличког краја, што се види и по пореклу тамошњег становништва које се кретало управо на том правцу, некад са истока на запад а некад са запада на исток.

У суштини си у праву, мада у околини Гламоча је било и миграција из околине Мркоњића и Шипова тј. део српског становништва Гламоча јесте пореклом и из тих крајева. Рекло би се да је Гламоч можда нека прелазна област.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #411 послато: Јун 12, 2018, 10:50:00 поподне »
Једино што ту "квари срећу" је што гламочки Срби имају много више веза са Ливањским пољем и Србима који тамо живе (или су живели) него са нпр. Шиповом и Мркоњић Градом, што је и логично када се погледа рељеф. Срби из целог Тропоља су више у вези са Србима из северне Далмације, нарочито из врличког краја, што се види и по пореклу тамошњег становништва које се кретало управо на том правцу, некад са истока на запад а некад са запада на исток.

Јесте.
Из Гламочког и Ливањског поља су ишле сеобе Срба у Врличку и Цетинску Крајину у 16-ом и 17-ом веку, да би се у 18-ом и 19-ом веку дешавале повратне сеобе кад су се Срби из Цетинске и Врличке Крајине исељавали у Ливањско и Гламочко поље.

За многе српске родове из Ливањског и Гламочког Поља се зна да су дошли из цетинско-врличког краја у Далмацији од 18-ог века па до краја 19-ог века.
Билићи, Арнаути, Бикићи, Бодрожићи, Росићи, Баришићи, Боговци, Јолићи, Иветићи, Загорци, Маријани, Денићи, Петровићи, Нерловићи, Ђапићи, Толимири и многи други су дошли у околину Ливна и Гламоча из цетинско-врличког краја.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #412 послато: Јун 13, 2018, 09:05:01 пре подне »
Слажем се, момци. Али није било шансе другачије регулисати Гламоч. Могао је остати у Тропољу, али онда би пропало 20-ак резултата Срба из тог краја, пошто их укупно из "Тропоља" нема ни 30.

Западној Босни није прикључен зато што је ван граница према оној подели, тако да је остало ово решење.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #413 послато: Јун 13, 2018, 11:16:22 пре подне »
Гламочко, Дувањско, Ливањско поље и Јањ код Шипова су по становништву уско повезани са Цетинском/Врличком крајином, Дрнишком крајином и делимично Далматинским Косовом....дакле источним делом северне Далмације.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #414 послато: Јун 13, 2018, 11:22:01 пре подне »
Ово што Зрно каже, Јањ код Шипова...то су те реалне микро-границе, где понекад реална граница иде кроз једну општину. Ако сам добро разумео, један део Шипова гравитира на једну страну, други на другу...и како онда повући границу :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #415 послато: Новембар 15, 2018, 12:49:36 поподне »
Резултати Срба из БиХ/РС (без маркера)

Извор: 23andMe, FTDNA, Geno 2.0, YSEQ (укупно 180)

I2-M438
Цвијетић
I2-M423
Таминџија, Херцеговина
Голић, Крајина
Давидовић
Вркеш, Крајина
Бајић
Мићић, Семберија
Лучић, Сарајево
Живковић
Недељковић, Посавина
Црногорац, Крајина
Петровић, Озрен
Нинковић
Јовановић
Брстина, Херцеговина
Настић, Херцеговина
Врањеш, Кључ
Чикић, Крајина
Родић, Крајина
Новаковић, Сарајево
Љубичић
Козић, Крајина
Маслеша, Требиње
Прица, Крајина
Реповић, Херцеговина
Јолић, Крајина
Миловановић
Тодорчевић, Крајина
Чолаковић
Самарџија
Кртолица, Херцеговина
Петковић, Крајина
Митровић
Голуб, Сарајево
Бувач, Крајина
Зекић
Ђурић
Велеушић, Крајина
Регоја
Влачић, Херцеговина
Маглић
Гверић
Ћусо, Крајина
Стојановић
I2-S17250
Прошић, Крајина
Тадић
Ламбета, Херцеговина
Вукановић, Херцеговина
Хрњез, Херцеговина
Бачкоња, Крајина
Убовић, Крајина
Калајџић
Глушац
Милаковић
Томанић
Бабић, Крајина
Шупљеглав, Херцеговина
Мијовић
Дедијер, Херцеговина
Кривак, Херцеговина
Шкаво, Средња Босна
Ковачић, Средња Босна
Вучинић, Херцеговина
I2-PH908>Z16983
Драпић, Херцеговина
Важић, Херцеговина
Меселџија, Крајина

R1a-M417
Малиновић, Крајина
Малићевић, Крајина
Панић
Јевић, Крајина
Крсмановић, Романија
Иваковић, Херцеговина
Бардак, Посавина
Субашић, Крајина
Билановић, Херцеговина
Радовановић
Балатуновић, Озрен
Симић
Глигић, Крајина
Драшковић
Копања, Крајина
Балта, Крајина
Теодоровић, Посавина
Јањанин, Крајина
Обреновић, Подриње
Дувњак, Средња Босна
Шаренац, Херцеговина
Радованчевић, Крајина
R1a-Z280>CTS1211
Голубовић, Херцеговина
R1a-M458>YP417
Риђановић
Говедарица, Херцеговина
Арамбашић, Средња Босна

E-V13
Нишић, Средња Босна
Стојановић, Семберија
Марковић, Сарајево
Тешановић
Вукоје, Херцеговина
Савовић, Херцеговина
Малићевић, Крајина
Јовичић
Слијепчевић
Блажановић, Средња Босна
Стевановић
Пјанић, Херцеговина
Шикман, Крајина
Тешовић, Подриње
Братић, Херцеговина
Рисовић, Крајина
Ђургуз, Крајина
Корица, Крајина
Паспаљ, Крајина
Кондић, Крајина
Савановић
Коњевић, Крајина
Вујовић
Мајданчевић, Посавина
E-V13>L241
Јотановић, Посавина
Малић, Посавина

R1b-M269
Шолак, Крајина
R1b-L23
Рајковић, Херцеговина
Поповић
Срдић, Крајина
R1b-U152
Лечић, Херцеговина
Добројевић, Крајина
Ђерић, Херцеговина
Белешевић, Посавина
Зотовић, Херцеговина
R1b-L21
Мрђа
R1b-L48
Бабић

I1-M253
Јокановић
Вукојевић, Херцеговина
I1-P109
Лукић
Карановић, Крајина
Маловић, Романија
Благојевић
Софреновић
I1-M227
Вукајловић
I1-Z63>Z13946
Јањић

J2b-M205
Печеница, Романија
Радић
Супић, Херцеговина
Вујновић, Крајина
Црнобрња, Крајина
Обрадовић
Радуљ, Крајина
Вукосављевић
Вишекруна, Крајина
Кецман, Крајина
Гавриловић, Семберија
Трикић, Крајина
Кирјаковић

J2-M172
Кратовић, Херцеговина
J2a-M92
Нинковић, Мајевица

N-P189.2
Зубић, Крајина
Драгољевић, Крајина
Удовчић, Крајина
Вуковић
Глигоревић, Херцеговина
Милаковић
Тадић, Крајина
Павловић
Бајић, Крајина
Лалић
Ескић
Граонић, Крајина
Мрдић, Сарајево
Перишић
Латиновић, Крајина
Бањац, Крајина
Узелац, Крајина

G2a-L497
Комар, Херцеговина
Стојановић

J1-M267
Бабић, Крајина
Додиг, Крајина
J1-CTS5368
Стајић
J1-Z1828
Мисаљевић, Средња Босна

I2-M223
Пралица, Крајина

I2-M26
Личина, Крајина

Q1b
Василић, Посавина

T-L466
Гарача, Крајина

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #416 послато: Новембар 15, 2018, 10:58:06 поподне »
Резултати Срба из БиХ/РС (без маркера)

Извор: 23andMe, FTDNA, Geno 2.0, YSEQ (укупно 180)


I2-M423

Бувач, Крајина


Одакле је овај резултат? То јест, који извор?
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #417 послато: Новембар 16, 2018, 09:02:41 пре подне »
Одакле је овај резултат? То јест, који извор?

Спреми се за шок. То си ти, сунце! :) Такође упадаш у категорију "без маркера". Тренутно једини са LivingDNA.















Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #418 послато: Новембар 16, 2018, 05:39:35 поподне »
Спреми се за шок. То си ти, сунце! :) Такође упадаш у категорију "без маркера". Тренутно једини са LivingDNA.
И слутих тако, али како не бијаше навео LivingDNA него само оне друге,  хотијах се увјерити. Осим тога ја сам S17250 и из Омарске, па помислих, није ли се ваљда њеки сродник удостојио. Баш ме занима зашто су сви остали Бувачи G2a, a ја друго. Узгред, успио сам учитати raw data с Living DNA на My Heritage. Једино могу рећи да оно што LivingDNA назива baltic MyHeritage назива East Europe, а оно што ми је LDNA расчланила на NorthEastEurope, Pannonian, WestBalkan, EastBalkan, North-Italy, South-Italy стрпано је у MyHeritage у Balkan; што ми је у LDNA расчлањено у Скандинавију, тачније Orkney Islands, Французску и Ирску у MyHeritage је сажето у Irish-Scottish-Welsh.  Било би веома добро када бисмо имили некога тко је успио учитати raw data у LivingDNA ради поредбе.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #419 послато: Новембар 16, 2018, 06:59:47 поподне »
И слутих тако, али како не бијаше навео LivingDNA него само оне друге,  хотијах се увјерити. Осим тога ја сам S17250 и из Омарске, па помислих, није ли се ваљда њеки сродник удостојио. Баш ме занима зашто су сви остали Бувачи G2a, a ја друго. Узгред, успио сам учитати raw data с Living DNA на My Heritage. Једино могу рећи да оно што LivingDNA назива baltic MyHeritage назива East Europe, а оно што ми је LDNA расчланила на NorthEastEurope, Pannonian, WestBalkan, EastBalkan, North-Italy, South-Italy стрпано је у MyHeritage у Balkan; што ми је у LDNA расчлањено у Скандинавију, тачније Orkney Islands, Французску и Ирску у MyHeritage је сажето у Irish-Scottish-Welsh.  Било би веома добро када бисмо имили некога тко је успио учитати raw data у LivingDNA ради поредбе.

Презиме Буач/Бувач делује као да је надимачког карактера, па у том смислу не треба да чуди што их има више сродних. Они што славе Никољдан су G2a-L497, мада су и ваши раније славили ту славу, ако се не варам?