Аутор Тема: Илири  (Прочитано 72328 пута)

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5162
Одг: Илири
« Одговор #340 послато: данас у 02:12:17 поподне »
Видећемо како ће га класификовати аутозомално. За сада ми се чини да је ово типичан представник Јамне културе. Ево шта сам пронашао о њему у додатку:

Ово је иначе била зона мешања степе и Балкана још у енеолиту али су доласком носилаца Јамне културе ствари промењене. Локалитет са кога је овај узорак изгледа даје само узорке имиграната из јужне Русије, без локалне примесе.

Подсећања ради, ово би био најстарији узорак хаплогрупе J2b-L283. Следећи по старости су узорци из Мокрина, који су такође пронађени заједно са другим типичним Јамна узорцима. Затим готово подједнако стар узорак KDC001 који би највероватније поцепао ниво и налази се недалеко од налазишта са северних падина Кавказа где су пронађени њему савремени узорци хаплогрупе R1b>Z2103. Било би по мом мишљењу велико изненађење да је ова хаплогрупа старобалканска и да се јавља у исто време и на истом месту са типичном степском хаплогрупом R1b>Z2103 на три различита локалитета, на самом југу Русије, у Србији и у Молдавији.

Не знам какве везе има старост узорка и какве везе има кавкаски узорак KDC001 који аутосомално уопште није степски (о чему је било приче на форуму бар једно три пута). У стотине досад познатих степских узорака древне днк уопште нема J2b-L283, а овај о коме говориш уопште није са подручја степе већ из Молдавије, при чему колико видим чак сигурно није ни Јамна већ "Cernavodă-I or Yamnaya cultures" при том је из периода толико касног да је тада већ дошло до преливања хаплогрупа између степских и балканско-црноморских популација. И још у цијелу причу уводиш Мокрин, чија популација је доминантно балканско енеолитског поријекла (видио си и сам у кластеризацији како ствари са Мокрином стоје). Нисам хтио ни спомињати (јер се не ради конкретно о J2b-L283), али на подручју Молдавије је и у овом посљедњем раду (North Pontic) тестиран један узорак који носи J2b-Z42942, а који je из старијег енеолитског предстепског слоја и који такође није степске генетике.

Свако може да вјерује у шта хоће, али не видим ниједног убједљивог доказа да се J2b-L283 ширила степском Јамна популацијом.