Аутор Тема: Генетика (Y DNK) Словенских (Српских) племена досељених у 7.веку широм Балкана  (Прочитано 5687 пута)

Ван мреже сɣнце

• Истраживач
  • Поруке: 1245
  • I-A1328
Ако се овај товио шта ли је Крешимир радио🙂?

Коријен је "кријес" - огањ живота, енергија. Христос је ус|крс|нуо. Кресати - зажећи огањ искром. Кријесница - искра.
По мојему мњењу, лик се је звао Кријесимир ( Cresimiri ) а савремени тумачи историје су га прекрстили у Крешимир, а одатле у новије доба Хрвати почели надјевати име Крешимир, као и Срби Немања и Душан по својим владарима.
Мислимо да владамо нашим речима, но уистину речи, попут татарскога лука, дејствују на ум, те моћно мрсе и сукају мисао; зато у свим споровима и беседама ваља најпрво установити међе речима и изразима, да би други знали, како их ми видимо.

Ван мреже barbarylion

• Познавалац
  • Поруке: 636
  • I2-PH908>Y56203
Ако се овај товио шта ли је Крешимир радио🙂?

Isto što i Trpimir...I kralj Artur  ;)

Ван мреже сɣнце

• Истраживач
  • Поруке: 1245
  • I-A1328
Није немогуће, ако имамо на уму да се један хрватски краљ из 11. века звао Гојслав.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gojslav_of_Croatia

И мој је дјед Гојислав, звани Гојак, и то је име истозначно грчкому Зоји или латинскому Витали, јербо гојити првобитно значи живјети.
Употреба у првобитном облику види се у дјелу Петра Зоранића "Планине" писану на хрватском језику 16. вијека:

Цитат
To razgledavši, milosrdan na onoga ki to biše složija, ponoviv moje tuge, plačući stah. Tad vila reče mi: - Da znaš uzrok pismi tih i od koga i zač su složene: ja sam - reče – Zorica, koja prid suncem prosiva, o ke ja mnju da si slišio besideći, a ovi žiljak (=живот) eto vidiš, da suzami mojimi zalivajući gojim (=живим), ovo je bil Žiljbil, mladić jedan kriposniv, gizdav i dvoran...
Мислимо да владамо нашим речима, но уистину речи, попут татарскога лука, дејствују на ум, те моћно мрсе и сукају мисао; зато у свим споровима и беседама ваља најпрво установити међе речима и изразима, да би други знали, како их ми видимо.