Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 369661 пута)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #600 послато: Април 24, 2017, 09:09:24 поподне »
Iskreno, s obzirom na broj 11203 koji su dosad testirani u Rusiji pre bih pomislio da su naši I1 P109 na ove prostore došli preko Rusije i službe u vizantijskoj vojsci nego kao normanski plaćenici. Čini mi se da sam negde pročitao da je jedna od glavnih baza Varjaga bila negde oko Drača

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10049
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #601 послато: Април 24, 2017, 09:14:37 поподне »
Бројка од 8000 мушкараца крајем 11. века до данас може оставити огромно потомство.

Према овом тексту (јесте википедија, али судећи по побројаним изворима, делује ми као озбиљн текст), они су у Енглеској и остали и временом се измешали са старијим становништвом:

An estimated 8000 Normans and other continentals settled in England as a result of the conquest, although exact figures cannot be established. Some of these new residents intermarried with the native English, but the extent of this practice in the years immediately after Hastings is unclear. Several marriages are attested between Norman men and English women during the years before 1100, but such marriages were uncommon. Most Normans continued to contract marriages with other Normans or other continental families rather than with the English. Within a century of the invasion, intermarriage between the native English and the Norman immigrants had become common. By the early 1160s, Ailred of Rievaulx was writing that intermarriage was common in all levels of society.

Дакле, остали су у Енглеској. Мислим да је и утицај француског језика на енглески од тог периода добар показатељ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10049
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #602 послато: Април 24, 2017, 09:18:09 поподне »
Не знам коју су хаплогрупу могли понети избеглице из Енглеска (Англо-саксонци) у Византију, али је занимљив детаљ:

Following the conquest, many Anglo-Saxons, including groups of nobles, fled the country for Scotland, Ireland, or Scandinavia. Members of King Harold Godwinson's family sought refuge in Ireland and used their bases in that country for unsuccessful invasions of England. The largest single exodus occurred in the 1070s, when a group of Anglo-Saxons in a fleet of 235 ships sailed for the Byzantine Empire. The empire became a popular destination for many English nobles and soldiers, as the Byzantines were in need of mercenaries. The English became the predominant element in the elite Varangian Guard, until then a largely Scandinavian unit, from which the emperor's bodyguard was drawn. Some of the English migrants were settled in Byzantine frontier regions on the Black Sea coast, and established towns with names such as New London and New York.

Питање је да ли су из Византије ишли у правцу западног Балкана.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #603 послато: Април 24, 2017, 09:28:07 поподне »
Искрено, не верујем у те стихијске приче, да је неки ратник оставио "аманет" и отишао даље. Судбина таквог потомства, ако би се уопште и родило, не би била баш светла.

Како ми се коцкице слажу, све више ми се извесном чини она прича коју је Николавук недавно избацио, да је могућ пут наших И1 П109 право из Италије у Боку, можда у време Бодиново или нешто касније, па се од неког (или више њих) стално настањеног апенинског Германа (Норман, Лангобард) запатило потомство. Но, и даље је у игри и норманска драчка авантура крајем 11. века.
Још увек можемо само да нагађамо откуд Нормански ген код Новљана, али није искључено ни ово што ја и Зрно у шали прокоментарисасмо. Џингис-кан је оставио иза себе силно потомство тако да се данас оно мери у милионима широм Европе, а сигурно да и мноштво данашњих Европљана има гене које су тадашњи ратници Џингис-кана оставили за собом куда су прошли. Имао сам прилике да упознам једног момка из Пољске коме је отац пореклом из Румуније, заправо баба тог момка је из Румуније, а деда му је био совјетски војник који је туда протутњао на самом крају 2. св. рата. Причали смо већ на ту тему колики је број деце дошао на свет на након 2. св. рата у Немачкој, Финској, Мађарској и свуда где су прошли ''Баћушке''. Тога је било од памтивека и свуда где су пролазиле војске. Врло је могуће да су и наши словенски претци спуштајући се са Карпата успут остављали своју генетику код стариначког живља или што би рекли код Влајни. Свакако да је било и обрнутих случајева. Историја човечанства је препуна ратова, крви, насиља....свуда баш, а поготово на овом нашем раскршћу.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #604 послато: Април 24, 2017, 09:42:11 поподне »
Iskreno, s obzirom na broj 11203 koji su dosad testirani u Rusiji pre bih pomislio da su naši I1 P109 na ove prostore došli preko Rusije i službe u vizantijskoj vojsci nego kao normanski plaćenici. Čini mi se da sam negde pročitao da je jedna od glavnih baza Varjaga bila negde oko Drača

Nisam uspeo pronaći rad u kom sam pročitao o postojanju varjaške baze na istočnoj obali Jadrana, no našao sam Blondelovu (izvrsnu) knjigu o Varjazima u Vizantiji:

https://www.scribd.com/document/227857128/Sigfus-Blondal-Benedikt-Benedikz-The-Varangians-of-Byzantium

http://scribd-download.com/

Ispod rada je link za skidanje radova sa Scribda ako imate problem s tim. Kopirajte adresu i učitajte ju u predviđeni okvir u drugom linku. Potom ćete biti pitani u kom obliku želite da vam se pripremi (u ovom slučaju jedino pdf) i dobićete rad koji možete da učitate.

Nama može biti zanimljiv deo od 45-52 stranice u knjizi gde se govori o aktivnostima Vasilija II protiv Samuila i u jednoj rečenici protiv hrvatskog kralja Krešimira. Sem toga osim Varjaga koji su bili u gradu (Konstantinopolju) postojali su i Varjazi van grada koji su bili locirani na različitim mestima u Istočnom Rimskom carstvu

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10049
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #605 послато: Април 24, 2017, 09:45:40 поподне »
Још увек можемо само да нагађамо откуд Нормански ген код Новљана, али није искључено ни ово што ја и Зрно у шали прокоментарисасмо. Џингис-кан је оставио иза себе силно потомство тако да се данас оно мери у милионима широм Европе, а сигурно да и мноштво данашњих Европљана има гене које су тадашњи ратници Џингис-кана оставили за собом куда су прошли. Имао сам прилике да упознам једног момка из Пољске коме је отац пореклом из Румуније, заправо баба тог момка је из Румуније, а деда му је био совјетски војник који је туда протутњао на самом крају 2. св. рата. Причали смо већ на ту тему колики је број деце дошао на свет на након 2. св. рата у Немачкој, Финској, Мађарској и свуда где су прошли ''Баћушке''. Тога је било од памтивека и свуда где су пролазиле војске. Врло је могуће да су и наши словенски претци спуштајући се са Карпата успут остављали своју генетику код стариначког живља или што би рекли код Влајни. Свакако да је било и обрнутих случајева. Историја човечанства је препуна ратова, крви, насиља....свуда баш, а поготово на овом нашем раскршћу.

Не верујем да су силоване жене (па и оне које се нису много опирале) тек тако рађале ту децу у средњем веку. То су можда били изузетно ретки случајеви.
А и ако би се то дете родило, не верујем да би га радо гледали у његовом окружењу (барем не овде код нас, не знам за крајеве где је Џингис-кан оставио потомство, али колико се сећам ипак се ради о Азији) и да би имало неке шансе да постане неко битан, па чак ни да остави даље потомство.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8523
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #606 послато: Април 24, 2017, 09:51:08 поподне »
Nisam uspeo pronaći rad u kom sam pročitao o postojanju varjaške baze na istočnoj obali Jadrana, no našao sam Blondelovu (izvrsnu) knjigu o Varjazima u Vizantiji:

https://www.scribd.com/document/227857128/Sigfus-Blondal-Benedikt-Benedikz-The-Varangians-of-Byzantium

http://scribd-download.com/

Ispod rada je link za skidanje radova sa Scribda ako imate problem s tim. Kopirajte adresu i učitajte ju u predviđeni okvir u drugom linku. Potom ćete biti pitani u kom obliku želite da vam se pripremi (u ovom slučaju jedino pdf) i dobićete rad koji možete da učitate.

Nama može biti zanimljiv deo od 45-52 stranice u knjizi gde se govori o aktivnostima Vasilija II protiv Samuila i u jednoj rečenici protiv hrvatskog kralja Krešimira. Sem toga osim Varjaga koji su bili u gradu (Konstantinopolju) postojali su i Varjazi van grada koji su bili locirani na različitim mestima u Istočnom Rimskom carstvu

Радоне краљу, хвала за овај сајт за скидање са Скрибда!  :D Остао сам малтене без пдф-ова које сам морао да им "дарујем" како би ми дозволили да скинем неки њихов пдф...
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #607 послато: Април 24, 2017, 09:54:42 поподне »
Iskreno, s obzirom na broj 11203 koji su dosad testirani u Rusiji pre bih pomislio da su naši I1 P109 na ove prostore došli preko Rusije i službe u vizantijskoj vojsci nego kao normanski plaćenici. Čini mi se da sam negde pročitao da je jedna od glavnih baza Varjaga bila negde oko Drača

И мени су се такве идеје вртиле по глави, међутим ти Руси су баш са сјевера Русије, а затим се појавио и један Норвежанин који је  Y11203, поред постојећег Енглеза, па је то опет сву причу усмјерило ка Скандинавији и западу. И скорашње тестирање Албанца из Македоније као FGC22045+ иде у прилог том поријеклу из правца Јадранске обале, а што опет упућује на Јужну Италију.

Оно што у причи код дробњачке P109 недостаје јесте још увијек непостојање тог неког прелазног хаплотипа између 2500 година старе Y11203 и 800 година старе FGC22045. Док не будемо имали такав хаплотип, ништа не можемо тврдити сигурно, можемо само претпостављати.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #608 послато: Април 24, 2017, 09:58:56 поподне »
Радоне краљу, хвала за овај сајт за скидање са Скрибда!  :D Остао сам малтене без пдф-ова које сам морао да им "дарујем" како би ми дозволили да скинем неки њихов пдф...

Nema na čemu Vuče ;) Ja zahvaljujem jednom forumašu sa Krstarice po imenu Bodrijar od kog sam ga "ukrao". Inače kod nekih linkova radi a kod nekih ne. ja sam skidao par knjiga i otvarao sam ih bez problema, ali možda se nađe i koji problematičan primerak

И мени су се такве идеје вртиле по глави, међутим ти Руси су баш са сјевера Русије, а затим се појавио и један Норвежанин који је  Y11203, поред постојећег Енглеза, па је то опет сву причу усмјерило ка Скандинавији и западу. И скорашње тестирање Албанца из Македоније као FGC22045+ иде у прилог том поријеклу из правца Јадранске обале, а што опет упућује на Јужну Италију.

Оно што у причи код дробњачке P109 недостаје јесте још увијек непостојање тог неког прелазног хаплотипа између 2500 година старе Y11203 и 800 година старе FGC22045. Док не будемо имали такав хаплотип, ништа не можемо тврдити сигурно, можемо само претпостављати.

Znam, nešto je slično i kod nas u J1 PF7263 da nedostaju neke karike da bolje povežu priču, no nekako mi je izgledalo jednostrano isticanje samo teze o mogućem poreklu preko Normana sa Sicilije, pa rekoh da ubaciim i ovu ideju pogotovo s obzirom na dosad testirane Ruse.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10049
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #609 послато: Април 24, 2017, 09:59:47 поподне »
Ispod rada je link za skidanje radova sa Scribda ako imate problem s tim. Kopirajte adresu i učitajte ju u predviđeni okvir u drugom linku. Potom ćete biti pitani u kom obliku želite da vam se pripremi (u ovom slučaju jedino pdf) i dobićete rad koji možete da učitate.

Свака част! Много пута сам се мучио да скинем нешто са Скрибда, ово је права ствар!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #610 послато: Април 24, 2017, 10:05:09 поподне »
Не верујем да су силоване жене (па и оне које се нису много опирале) тек тако рађале ту децу у средњем веку. То су можда били изузетно ретки случајеви.
А и ако би се то дете родило, не верујем да би га радо гледали у његовом окружењу (барем не овде код нас, не знам за крајеве где је Џингис-кан оставио потомство, али колико се сећам ипак се ради о Азији) и да би имало неке шансе да постане неко битан, па чак ни да остави даље потомство.
Ја верујем да је тога било свуда и у свим цивилизацијама, што се тиче Џингис-кана могуће да је у питању претежно Азијски део али сигурно је то било заступљено и у другим областима куда је протутњао. Сигурно да је било и начина које су жене тог времена примењивале да се ослободе таквих последица, као што се нпр. помиње и то да су по налогу царице Милице њену ћерку Оливеру ''припремили'' пре  поласка у харем Бајазита I да не би имала потомства. Али код простог народа је сигурно било таквих случајева да је било и таквог потомства.
http://www.nationalgeographic.rs/vesti/4942-barem-deset-drugih-muskaraca-parira-nasledju-dzingis-kana.html

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1850
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #611 послато: Април 24, 2017, 10:14:12 поподне »
Ја верујем да је тога било свуда и у свим цивилизацијама, што се тиче Џингис-кана могуће да је у питању претежно Азијски део али сигурно је то било заступљено и у другим областима куда је протутњао. Сигурно да је било и начина које су жене тог времена примењивале да се ослободе таквих последица, као што се нпр. помиње и то да су по налогу царице Милице њену ћерку Оливеру ''припремили'' пре  поласка у харем Бајазита I да не би имала потомства. Али код простог народа је сигурно било таквих случајева да је било и таквог потомства.
http://www.nationalgeographic.rs/vesti/4942-barem-deset-drugih-muskaraca-parira-nasledju-dzingis-kana.html

<a href="https://www.youtube.com/v/3Qcck7WylCk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/3Qcck7WylCk</a>

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #612 послато: Април 24, 2017, 10:28:55 поподне »
Ја верујем да је тога било свуда и у свим цивилизацијама, што се тиче Џингис-кана могуће да је у питању претежно Азијски део али сигурно је то било заступљено и у другим областима куда је протутњао. Сигурно да је било и начина које су жене тог времена примењивале да се ослободе таквих последица, као што се нпр. помиње и то да су по налогу царице Милице њену ћерку Оливеру ''припремили'' пре  поласка у харем Бајазита I да не би имала потомства. Али код простог народа је сигурно било таквих случајева да је било и таквог потомства.
http://www.nationalgeographic.rs/vesti/4942-barem-deset-drugih-muskaraca-parira-nasledju-dzingis-kana.html

Hah sta bi falilo Srbima da je Turski Sultan polu-srbin? U svakom slucaju naslednici turskog prestola nisu bili od legelnih zena, koje je po serijatu moguce do cetiri, vec iz harema, konkubina. Mada sto se tice konkretno Milici i Bajaziti,  cini mi se ( nekako mi je maglovito ostalo u secanju ) da su ipak imali neke potomke.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #613 послато: Април 24, 2017, 10:57:15 поподне »
Не може се за R1b-U106 рећи да је англосаксонска, јер је то хаплогрупа присутна код свих германских народа.
Англо-Саксонци су дошли из Скандинавије и из Фризије, тако да је међу њима свакако највјероватније било неке I1. Не бих рекао да је долазак Нормана утицао на стање I1 у Енглеској, јер се нису у великом броју населили (отприлике 8000). I1 која није стигла са Англо-Саксонцима је у већини случајева остатак ранијих скандинавских насељавања у Енглеској (почев од 9. вијека), ријетко je норманска.

Доказ норманском насељавању источне енглеске обале након 1066. је управо оно што данас знамо као енглески језик, јер је нормански суштински утицао на дотадашњи англо-фризијски... А то је било немогуће у ситуацији да се Нормани нису населили на обали Енглеске.
R1b-U106 је предоминентна управо тамо где је било Англо-саксонаца, тако и у данашњим модерним нацијама, од Аустрије и Немачке, преко Холандије све до Британије... I1, као и свака друга I, може бити само адстрат, а никако супстрат.

Не верујем да су силоване жене (па и оне које се нису много опирале) тек тако рађале ту децу у средњем веку. То су можда били изузетно ретки случајеви.
А и ако би се то дете родило, не верујем да би га радо гледали у његовом окружењу (барем не овде код нас, не знам за крајеве где је Џингис-кан оставио потомство, али колико се сећам ипак се ради о Азији) и да би имало неке шансе да постане неко битан, па чак ни да остави даље потомство.

Можда није било у питању неког силовања, чак и сумњам у такав развој догађаја, али се могло десити да дође до обостране љубави на први поглед, плавокосог витеза и домаће девојке медитеранске лепоте. :) Можда је у походу оставио печат током једне ноћи, да би већ наредног дана одјахао, а можда су и заједно побегли далеко у врлетима и од породице и од војсковођа. Ма може филм да се снима, што неко рече.

И мени су се такве идеје вртиле по глави, међутим ти Руси су баш са сјевера Русије, а затим се појавио и један Норвежанин који је  Y11203, поред постојећег Енглеза, па је то опет сву причу усмјерило ка Скандинавији и западу. И скорашње тестирање Албанца из Македоније као FGC22045+ иде у прилог том поријеклу из правца Јадранске обале, а што опет упућује на Јужну Италију.

Оно што у причи код дробњачке P109 недостаје јесте још увијек непостојање тог неког прелазног хаплотипа између 2500 година старе Y11203 и 800 година старе FGC22045. Док не будемо имали такав хаплотип, ништа не можемо тврдити сигурно, можемо само претпостављати.

Управо та разлика између старости гране од 2500 година и TMRCA за FGC22045 од 800 година нам задаје муке... Морао би да се појави још неко, а ако би типовао, то би био неки Италијан. Мислим да управо због близине норманског Барија, односно јужне Италије иде томе у прилог.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #614 послато: Април 25, 2017, 07:41:41 пре подне »
Не верујем да су силоване жене (па и оне које се нису много опирале) тек тако рађале ту децу у средњем веку. То су можда били изузетно ретки случајеви.
А и ако би се то дете родило, не верујем да би га радо гледали у његовом окружењу (барем не овде код нас, не знам за крајеве где је Џингис-кан оставио потомство, али колико се сећам ипак се ради о Азији) и да би имало неке шансе да постане неко битан, па чак ни да остави даље потомство.

У ком смислу битан? Ово заиста нема везе. До набијања броја код ових сточарских групација долази касније, због самог начина живота (висок наталитет), тако да је тај најстарији предак могао бити и неки залутали појединац, као и нека групица, ратничка или нека друга.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #615 послато: Април 25, 2017, 11:39:09 пре подне »
Не верујем да су силоване жене (па и оне које се нису много опирале) тек тако рађале ту децу у средњем веку. То су можда били изузетно ретки случајеви.
А и ако би се то дете родило, не верујем да би га радо гледали у његовом окружењу (барем не овде код нас, не знам за крајеве где је Џингис-кан оставио потомство, али колико се сећам ипак се ради о Азији) и да би имало неке шансе да постане неко битан, па чак ни да остави даље потомство.
У потпуности се слажем. Ево примјера какав су став имали према таквим (ријетким) случајевима (из пјесме "Јакшићима двори похарани"):
А кад дође на воду Ступницу,
Ал' процвили Арапинче црно,
Онда вели Јакшић Димитрија:
"Дај ми, сејо, Арапинче црно,
Хоће њега ујак забавити."
Она даде Арапинче црно,
Узе њега Јакшић Димитрије,
Растави му главу и рамена,
Па га баци у воду Ступницу,
Онда му је сестра говорила:
"Рашта, брате, да од Бога нађеш?
Жа' ми га је, ако је и црно,
Јер сам њега од срца родила."
Вели њојзи Јакшић Димитрија:
"Сестро, ћути, немој будалити;
Боље ће те браћа удомити,
Ђе ћеш бољи пород изродити,
Нег' за оним Арапином црним;
Од зла рода нек нема порода,
Од зла псета нек нема штенета."

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #616 послато: Април 25, 2017, 12:08:39 поподне »
У потпуности се слажем. Ево примјера какав су став имали према таквим (ријетким) случајевима (из пјесме "Јакшићима двори похарани"):
А кад дође на воду Ступницу,
Ал' процвили Арапинче црно,
Онда вели Јакшић Димитрија:
"Дај ми, сејо, Арапинче црно,
Хоће њега ујак забавити."
Она даде Арапинче црно,
Узе њега Јакшић Димитрије,
Растави му главу и рамена,
Па га баци у воду Ступницу,
Онда му је сестра говорила:
"Рашта, брате, да од Бога нађеш?
Жа' ми га је, ако је и црно,
Јер сам њега од срца родила."
Вели њојзи Јакшић Димитрија:
"Сестро, ћути, немој будалити;
Боље ће те браћа удомити,
Ђе ћеш бољи пород изродити,
Нег' за оним Арапином црним;
Од зла рода нек нема порода,
Од зла псета нек нема штенета."


Добро, ово је мало екстреман пример. Осим што је у питању "Арапинче црно", реч је о песми која је настала у време турске владавине, када је народ био посебно озлојађен и осетљив на овакве ствари.

Код I1-P109 говоримо о периоду много пре доласка Турака. Таквих и сличних "утопљавања" међ Србе је свакако било. То се може видети и кроз генетику.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #617 послато: Април 25, 2017, 01:05:39 поподне »
Ovo me je nesto nagnalo na razmisljanje, koliko je uopste zena doslo sa Slovenima ovde?
Mozda su i Sloveni donekle sirili ovde genetiku na nacin koji i nije bas toliko legitiman  :D, plus sto su bili visezenci  ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10049
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #618 послато: Април 25, 2017, 08:08:06 поподне »
Ovo me je nesto nagnalo na razmisljanje, koliko je uopste zena doslo sa Slovenima ovde?
Mozda su i Sloveni donekle sirili ovde genetiku na nacin koji i nije bas toliko legitiman  :D, plus sto su bili visezenci  ;D

То је она прича, питање како су Словени дошли на Балкан. Кад се чита званична историографија, закључак који се може извести је да су овде дошли мушкарци, ратници, а жене и породице оставили заувек у завичају... Прешли хиљаду километара из Закарпатја, овде освајали, пљачкали, палили и онда остали. Логично, да би остало потомства од њих, морали су га с неким правити, а то су онда - староседелачке девојке / жене.
Заправо, Словени су само постепено, из Закарпатја, преко Паноније и Подунавља, ширили своју територију. Од 4. века (нека мишљења сматрају да је то било и од почетка нове ере) надаље.
Логично, уз мушкарце ратнике, у оваквом постепеном процесу, иду и жене и њихове породице.
Наравно, током наредних векова, долази до мешања и са затеченим становништвом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #619 послато: Април 25, 2017, 10:19:28 поподне »
Нисам приметио да се икад помињала могућност да је и Mt-ДНК код жена које су оригинално пореклом из Дробњака (мада и то је спорно ''оригинално'', пошто знамо да су се жене много, много чешће удавале, преудавале, селиле у друга племена и братства за разлику од мушкараца) северњачка, односно да би се некада циљано могао тестирати одређени број дробњачких жена и видети какав је Mt-ДНК састав Новљана и да ли се поклапа са северњачким Y-ДНК код мушкараца. Наравно сасвим је сигурно да би била много шаренија слика него код мушкараца али би и најмањи траг неких северњачких митохондријалних група указао на неко освајачко порекло из даље прошлости (Нормани превасходно).
Пре упуштања у сам подухват би добро требало разрадити план и детаљно се упустити у митохондријалну ДНК, такође и видети које би Mt-ДНК хаплогрупе могле указивати на неко северњачко порекло.
Не знам шта други Пореклаши мисле о оваквом подухвату, то би уједно била и прва примена Mt-ДНК истраживања на Српском ДНК пројекту.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор