ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Култура врпчасте керамике

<< < (3/5) > >>

Никац:

--- Цитат: drajver  Јул 27, 2022, 12:20:11 поподне ---Колико ми је познато има неких још старијих носилаца I1-Z2699 са подручја Иберије, а не треба заборавити и онај прилично стари I1-М253 из Француске, а чини ми се да је био један I1-Z2699 са подручја LBK културе у Мађарској. То би све требали бити неолитски и мезолитски узорци.

--- Крај цитата ---

Истина, и ови узорци су такође у табели коју сам окачио.

Овај Француски узорак је заправо из гвозденодопске Ла Тене културе, а постоји и Скит из Мађарске који је I-М253*.

Али претпостављам да су ове гране данас изумрле или јако ријетке, и велика већина данашње I1  је Скандинавског поријекла.

drajver:
Везано за горњу дискусију, треба имати у виду да је Corded Ware само једна од индоевропских култура, свакако ne и најдоминантнија. Ова карта сликовито приказује стање индоевропских култура у Европи на почетку трећег миленијума пне.

Map of archaeological cultures in Europe at the beginning of the third millennium BC: a-Bell-Beaker culture; B-Corded Ware culture; C-Yamnaya culture ; D-Balkan cultures; E-Aegean cultures (acc. S. Kadrow 2016b).

Кековац:

--- Цитат: Никац  Јул 27, 2022, 12:51:06 поподне ---Истина, и ови узорци су такође у табели коју сам окачио.

Овај Француски узорак је заправо из гвозденодопске Ла Тене културе, а постоји и Скит из Мађарске који је I-М253*.

Али претпостављам да су ове гране данас изумрле или јако ријетке, и велика већина данашње I1  је Скандинавског поријекла.

--- Крај цитата ---

Што се тиче хаплогрупе I1 која је прошла кроз уско грло које је трајало скоро 20 хиљада година и почела је да се грана тек пре 4.600 година тешко да ће се пронаћи тачан пут миграција према Скандинавији директних мушких предака данашњих носиоца ове хаплогрупе на основу археогенетских узорака али је јасно да је она у Бронзаном добу доживела експанзију у Скандинавији. Узорци означени са звездицом су прилично давно одвојени од ове главне гране која се разгранала пре 4.600 година и немају доказане потомке.

drajver:
Везано за ширење културе (Corded Ware) треба истаћи да индоевропска генетика коју је ова култура носила је прилично касно продрла на подручја централне Европе, не прије 2800 година пне. Популације које су сачињавале културу лоптастих амфора (Globular Amphora culture) на подручју данашње Пољске, западне Украјине и источне Њемачке и баденску културу на подручју данашње западне Паноније, западног Балкана, приалпске зоне, јужне Њемачке, још увијек нису имале трагова индоевропске аутосомалне генетике. Те културе су трајале до неких 2800 г.пне. Значи тек од тог периода можемо рачунати да је дошло до неког значајнијег продора Индоевропљана у централну Европу.

Не знам каква је ситуација са културама које су сачињавале балканско-дунавски комплекс и које су се развиле на бази културе Черновода, подручје источне Паноније, доњег Подунавља, источног Балкана, источних Карпата. Нисам провјеравао, али мислим да је ту било неког раног индоевропског генетичког уплива.

Никац:

--- Цитат: drajver  Јул 27, 2022, 12:56:14 поподне ---Везано за горњу дискусију, треба имати у виду да је Corded Ware само једна од индоевропских култура, свакако ne и најдоминантнија. Ова карта сликовито приказује стање индоевропских култура у Европи на почетку трећег миленијума пне.

Map of archaeological cultures in Europe at the beginning of the third millennium BC: a-Bell-Beaker culture; B-Corded Ware culture; C-Yamnaya culture ; D-Balkan cultures; E-Aegean cultures (acc. S. Kadrow 2016b).



--- Крај цитата ---

За Bell Beaker се сматра да је настао миграцијом Corded Warea из Њемачке ка западу, могло би се рећи да је Bell Beaker заправо најзападнији огранак Corded Warea. То је потврђено кад је пронађена "западна" R1b (L51) у Чешком Corded Ware u, а то је касније била најдоминантнија хаплoгрупа и у Bell Beaker култури.

А Јамнаја и ове Балканске групе као нпр. Вучедол су носили искључиво "источну" R1b-Z2103, од данашњих језика највјероватније само Грчки и Јерменски потичу од "Јамнајског" језика.

Албанци исто имају R1b-Z2103, али њихов језик вјероватно потиче од носиоца J2b2 или Е-V13 који су касније дошли на Балкан.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију