ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Досељавање Словена на Балкан

<< < (24/24)

ivanc79:

--- Цитат: drajver  Октобар 12, 2021, 09:13:19 пре подне ---Ето потрудио сам се да ти напишем шта ја мислим и који су аргументи за такво мишљење. Ово сам написао већ безборој пута овдје на форуму, и досадио сам са овом причом и сам себи. Наравно, ово је само хипотеза, не и тврдња, подложна критици и пропитивању. Али пропитивању и критици са контраргументима, а не да аргумент буде типа: "твоје замисли су луде" или "имаш комплексе око свог српског поријекла".

--- Крај цитата ---
Пре свега хвала ти на исцрпном одговору. Разумем да фрустрира када пишеш по 10 пута исто. Можда ако своја сазнања и ту хипотезу објавиш као чланак на порталу, то олакша ствари  :)
Е сада. Ако те добро разумем Лужички Срби су генетски одвојени од нас, јужних Срба и северних Срба под Дерваном које помињу франачке хронике. Како објашњаваш да су Лужичани и Милчани преузели име Срба као рода са којим су сигурно били у контакту али нису имали ближих генетских веза? Знам да је у Сибиру то био случај, да одредђена племена преузимају име "славних" Скита, Авара како би себи дали на значају. Да ли је могуће да је и овде то случај?

Христифор:
Да ли је било анализе скелета из Раса и околине, знам да је било налаза, али занима ме днк анализа?

НиколаВук:

--- Цитат: Христифор  Октобар 12, 2021, 11:46:11 пре подне ---Да ли је било анализе скелета из Раса и околине, знам да је било налаза, али занима ме днк анализа?

--- Крај цитата ---

Нису вршене још увек, а када ће и да ли ће - не зна се.

drajver:

--- Цитат: ivanc79  Октобар 12, 2021, 11:45:11 пре подне ---Пре свега хвала ти на исцрпном одговору. Разумем да фрустрира када пишеш по 10 пута исто. Можда ако своја сазнања и ту хипотезу објавиш као чланак на порталу, то олакша ствари  :)
Е сада. Ако те добро разумем Лужички Срби су генетски одвојени од нас, јужних Срба и северних Срба под Дерваном које помињу франачке хронике. Како објашњаваш да су Лужичани и Милчани преузели име Срба као рода са којим су сигурно били у контакту али нису имали ближих генетских веза? Знам да је у Сибиру то био случај, да одредђена племена преузимају име "славних" Скита, Авара како би себи дали на значају. Да ли је могуће да је и овде то случај?

--- Крај цитата ---

Што се тиче преношења имена није то ништа необично. Српско име се прво пренијело на племена прашко-корчаковске културе која су живјела западно од Лабе, од којих су најпознатији Далеминци (Гломачи), а касније и на племена источно од Лабе (Милчане и Лужичане). Да је тај процес преношења имена био везан за касније раздобље, говори и горе поменути извор из 9. вијека (тзв. Баварски географ) који и Лужичане и Милчане и Далеминце наводи одвојено од Срба.

Разлог преношења имена је у чињеници да су се у борби са Германима формирали својеврсни словенски племенски савези. На подручју истока данашње Њемачке познати су племенски савези Срба, Љутића и Бодрића. Срби су у свом савезу обједињавали сва јужна словенска племена према Чешкој, па су у тај савез ушли и Милчани и Лужичани. На сјеверу су први Срби записани као именовано словенско племе у изворима и први чије су вође такође именоване. Налазили су се најзападније према германском елементу (Limes Sorabicus) и вјероватно су били најорганизованији за оружани отпор, па су се остала словенска племена скупљала око њих, баш као и око Бодрића и Љутића на сјеверу нека друга словенска племена.

Међутим назив Венд и ЛУжичанин се у Доњој Лужици очувао све до наших дана и користио се као синоним за Србе из Доње Лужице.

Христифор:
Мислим да би се могла направити серија емисија на  Јутјуб каналу Порекла о досељавању Срба и Словена са адекватним мапама и објашњењима. Амебичари користе одсуство ривала за ширење својих бајки.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију