ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Уништавање културне баштине - "дивљи копачи"

(1/5) > >>

НиколаВук:
На овој теми можемо да качимо вести и дискутујемо о једном великом проблему са којим се већ више деценија суочава Србија, али и земље региона, а то је проблем дивљих копача који у потрази за благом метал-детекторима претражују и потом уништавају археолошка налазишта и наносе непроцењиву штету културној баштини јер је: 1) уништавају, 2) износе је и продају ван граница земље, она потом завршава у рукама приватних колекционара и у великом броју случајева никада више не изађе на светлост дана. Због личне користи малог броја појединаца, трпимо сви ми и наша баштина нетрагом нестаје. Овај проблем је наглашен пре свега због благих казни а поготово због изостанка кривичног гоњења и генералне незаинтересованости органа реда да ове пљачкаше притвара и процесуира.

Једна од шокантних вести је да су недавно дивљи копачи-детектораши оштетили Базилику Ј на Царичином Граду. Подсетићу да је Царичин Град заштићен као споменик културе Републике Србије и налази се на тентативној листи за заштиту UNESCO-a...

http://jugmedia.rs/caricin-grad-na-udaru-tragaca-za-zlatom-ostecena-bazilika/

Amicus:
Радећи на каталогу, наиђох на кратак прилог под насловом Старо благо, а ради се о обичају трагања за закопаним благом у моравском округу, који је забележио Јован Јуришић 1897. године.




Било би занимљиво видети постоје ли какве обичајне везе између трагача из XIX века и ових данас? :)

НиколаВук:
Постоје те старе приче о закопаном хајдучком благу, највише су "актуелне" у јужној и југоисточној Србији, па се то преноси са колена на колено, па наводно постоје старе мапе до тог блага, па се оно налази у некој пећини са смртоносним замкама, итд, итд, народна машта је заиста непресушна.  ;) Невоља је што су се "удружила" та стара предања са високом технологијом (метал-детекторима), људском грамзивошћу и понајвише са равнодушношћу (или чак - кооперацијом) државних органа, па имамо данашњу невеселу слику разроварених и уништених локалитета...

Јанбо:
https://www.blic.rs/vesti/vojvodina/zbog-avarskog-pojasa-drzavu-tuzi-strazburu/gpwb3z9

Ово је вероватно највреднији предмет који је народ нашао тако. Ја не знам стварно шта да мислим о овоме. Ти људи су то пронашли, трудили су се напамет радили без икаквог археолошког знања и онда им је то одузето и умало у затвор да иду. Зашто српски археолози нису се сетили да траже ту у том крају пре њих? Шта држава ради у том погледу?

Иначе, ми је овај предмет фасцинантан, каква је то судбина, зашто је ту остао, како после толико векова није пропао негде дубокоу земљу и нестао..Да ли је можда био негде раније и тај неко га изгубио ту код Чалме или можда је ту негде и гроб овог кагана? Има милион питања.

НиколаВук:

--- Цитат: Јанбо  Јул 17, 2018, 03:42:48 поподне ---https://www.blic.rs/vesti/vojvodina/zbog-avarskog-pojasa-drzavu-tuzi-strazburu/gpwb3z9

Ово је вероватно највреднији предмет који је народ нашао тако. Ја не знам стварно шта да мислим о овоме. Ти људи су то пронашли, трудили су се напамет радили без икаквог археолошког знања и онда им је то одузето и умало у затвор да иду. Зашто српски археолози нису се сетили да траже ту у том крају пре њих? Шта држава ради у том погледу?

Иначе, ми је овај предмет фасцинантан, каква је то судбина, зашто је ту остао, како после толико векова није пропао негде дубокоу земљу и нестао..Да ли је можда био негде раније и тај неко га изгубио ту код Чалме или можда је ту негде и гроб овог кагана? Има милион питања.

--- Крај цитата ---

Ти људи су обични пљачкаши који су имали намеру да то непроцењиво благо продају даље дилерима на Западу, који би га продали неком богатом колекционару и појас би завршио у приватној колекцији и вероватно више никада не би видео светлост дана, па јавност не би ни знала да је постојао и да је ископан и не би могла да му се диви, осим ако би пуком срећом тај колекционар одлучио да га прода и стави на јавну лицитацију. Као што каже у чланку:

"Pojas je za dlaku izbegao sudbinu kulturnog blaga sa područja Sirmijuma koje se nesmetano odliva krijumčarskim putevima na zapad u ruke kolekcionara i velikih aukcijskih kuća. Braća Kozak iz sremskog sela Čalma iskopali su ga, kako su posle tvrdili na suđenju i pokazali policiji, 1992. godine baš na njivi Stanka Krstića. Cena od 320.000 tadašnjih maraka je već bila ugovorena sa dilerom iz Beograda, ali je ceo slučaj zbog sukoba švercerskih grupa dospeo do policije koja je Kozakove uhapsila. Ali, kako do prodaje ipak nije došlo, prošli su sa uslovnom kaznom."

За овако нешто би у Грчкој добили казну од барем 10 година затвора, а вероватно и више, без обзира што опљачкани предмет нису успели да продају, али ето, наше правосуђе чак и када ухвати дугогодишње крадљивце археолошког блага, обично их пушта са условном или у најгорем случају неком смешном новчаном казном. Друга, врло битна ствар је што ми због њихове каубојштине данас не знамо контекст налаза, да ли је он био закопан као део оставе-скривнице или су ови несрећници открили гроб самог аварског кагана Бајана или неког другог аварског великодостојника, који би онда са тим појасом био сахрањен (као делом луксузне погребне ношње). Нажалост, због њихове пљачке и разарања тог локалитета, остаћемо ускраћени за то сазнање.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију