Вјера и култура Срба > Ствараоци

Лаза Костић

(1/2) > >>

Amicus:
Почнимо са актуелним Лазом Костићем (1841-1910).

Рођен је у Ковиљу (мађ. Kabol), у војничкој породици.



Шта још знамо о пореклу овог великана српског песништва? :)

Гледах мало на arcanum.hu, али у Ковиљу ми не даје неке податке, извесни Јован Костић (Jován Kosztics) се помиње у Петроварадину 1715. године.

Код Сечанског такође не приметих Костиће у Ковиљу ни у једном од пописа из XVIII века.

Nebo:
Је л' ово Лаза у црногорској ношњи?
Да није од Костића из Цеклина  ???

Amicus:

--- Цитат: Nebo  Март 11, 2017, 10:00:27 поподне ---Је л' ово Лаза у црногорској ношњи?
Да није од Костића из Цеклина  ???
--- Крај цитата ---

Ношња је црногорска. Тако се слика мислим и зове Лаза Костић у црногорској ношњи. А да ли има какве везе са цеклинским Костићима, не знам. Лаза је иначе у цугу седам година провео у Црној Гори. Тамо је отишао на позив књаза Николе.

Овде што се тиче порекла, проблем је што ни у Војводини не могу да их колико толико приближно лоцирам, очигледно тај војни позив његових предака бацао их је куд где.

Корисни подаци су да му се отац звао Петар Костић, а мајка Христина Костић, рођена Јовановић.

Amicus:
Костића током XIX века изгледа доста има у Новом Саду.

Почетком века, 1815. године помињу се Костић Јован и Костић Димитрије, као ђаци Новосадске православне гимназије.

hungaricana.hu

Такође, касније се помињу поново Костић Јован (1828), Костић Лазар (1816), те Костић Никола (1813).

hungaricana.hu

Amicus:
Захваљујући јављању госпође Загорке рођ. Костић, не тако далеке сроднице нашег песника, сазнали смо да Костићи славе Светог Јована као крсну славу.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију