ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Jones et al. 2017: The Neolithic Transition in the Baltic Was Not Driven by...

<< < (3/3)

шкрњо:

--- Цитат: Црна Гуја  Фебруар 05, 2017, 04:10:52 пре подне ---Чудно ми је да ниси приметио да је управо у тим областима где су се очувале одређене карактеристике кромањонског фенотипа, и где се јавља најсветлија кожа, кромањонска/староевропска генетика прилично слабо заступљена (и аутосомално, и ако гледамо унипаренталне маркере). Код нпр. Ираца, Шкота, Норвежана и Енглеза, код којих су најуочљивије те "кромањонске" карактеристике, аутосомално доминира степска/индоевропска генетика, затим фармерска, па тек онда староевропска.
--- Крај цитата ---
Примијетио сам те аутозомалне анализе, али нисам спреман повјеровати у сваку небулозу коју оне потврде. Нпр. по тим анализама Баски су становништво "генетски" најсродније староевропљанима, иако антрополошки припадају доминантно медитеранском типу (чак шта више, њихов тип се истиче по врло малим димензијама лица).

Има тврдњи и да су Балти генетски најсроднији староевропљанима, но ни оне не пију воду, што због антропологије (одсуство нередукованих кромањонских типова), што због чињенице да имају више ANE елемента. Да, имају мање неолитског елемента, али мање неолитског елемента значи и мање WHG, јер је ENF компонента приближно 55-60% WHG. Технички имају 1-2 посто више WHG компоненте од сјеверозапда, али такође и више ANE и мање ENF, што их чини мање сродним мезолитским Европљанима. Ево колико далеко се ANE генетски котира од WHG (у успоредби са неолитским фармерима, који су неупоредиво ближе овој компоненти):



Друго, наведене популације (Енгелзи, Шкоти, Ирци, Норвежани) и нису баш доминантно кромањонског типа. Западни Ирци и Норвежани из западних фјордова јесу, али остатак Норвешке и Британских острва није. У сваком случају, заједно са још неким популацијама на ободима сјеверозападне Европе, чињеница је да имају више кромањонца него било који други дио Европе, изузимајући ЦГ и грчке Каракачане.

Не знам како се може тврдити да је, нпр. Енглез грацилног медитеранског типа "ближи" палеолитским Европљанима, од рецимо, Балканца чистог кромањонског типа, једино због фамозних "аутозомалних анализа". Ако су мезолитским Европљанима народи попут Баскијаца и Балта заиста блиски, зашто се то уопште не испољава у њиховом фенотипу, ни метрички ни пигментацијски? Какву функцију (ако је уопште кодирајућа) та ДНК има онда? То се не може објаснити пуком случајношћу. Ако су Европљани из горњег палеолита и мезолита потпуно истог фенотипа (и ако други потичу од првих), како онда први на калкулаторима испадају као "мјешанци" (примјер Костенки, Гојет, итд.), а други као "чисти Европљани"? То су само нека од многих питања на која те аутозомалне анализе (још увијек) не могу дати одговор (да сад не спомињем неке друге небулозе везане за аутозомалну, нпр. МДЛП калкулатор по којем су Црногорци "ближи" Румунима и Гагаузима него Босанцима, и по коме су исто "ближи" Оркадијцима и Норвежанима него Албанцима, или неке анализе по којима су Шпанци ближи сјеверу Европе него југу Италије... примјера будалаштина из аутозомалних анализа има на претек. Нажалост опсесија таквим анализама водећих интернет-стручњака за генетику (типа Давидски) се граничи са аутизмом).

--- Цитат: Црна Гуја  Фебруар 05, 2017, 04:10:52 пре подне ---Слично је и са унипаренталним маркерима, код Y-DNK доминира индоевропскa лозa R1b (ово поготово важи за Ирску коју си поменуо: R1b-81%, I1+I2-12%), док код mt-DNK доминирају фармерске лозе. А знамо да су и фармери и Индоевропљани редовно носили мутирани алел бар једног, а често и оба гена која се најчешће везују за светао тен, за разлику од западних ловаца-сакупљача код којих су пронађени искључиво немутирани алели ових гена. Ствари су што се тога тиче прилично јасне, и морам признати да нисам видео да их игде ико доводи у питање осим тебе.

--- Крај цитата ---
Као што је већ спомињано, хаплогрупе се не морају подударати са фенотипом (како би онда E1b носиоци изгледали?).
Што се тиче довођења пигментације мезолитсих Европљана у питање, и даље стојим иза тога.
Ево још једног примјера непоклапања стварног изгледа са генетским анализама: Јакути и Амур Манџурци немају ни један монголоидни ген за депигментацију, иако су за те просторе натпросјечно свијетле пути.
Увјерен сам да гени за депигментацију код мезолитских Европљана још увијек нису откривени. Они (у могућем додатном садејству са генима које су донијели фармери/Индоевропљани) су највјероватније заслужни за натпросјечно свијетлу пут Европљана таквог типа.

Црна Гуја:

--- Цитат: шкрњо  Фебруар 05, 2017, 02:06:42 поподне ---Примијетио сам те аутозомалне анализе, али нисам спреман повјеровати у сваку небулозу коју оне потврде. Нпр. по тим анализама Баски су становништво "генетски" најсродније староевропљанима, иако антрополошки припадају доминантно медитеранском типу (чак шта више, њихов тип се истиче по врло малим димензијама лица).
--- Крај цитата ---

Не знам откуд ти ово за Баске, колико знам код њих натполовично доминира фармерска генетика, што се сасвим лепо уклапа са њиховим медитеранским антрополошким типом:




--- Цитат ---Има тврдњи и да су Балти генетски најсроднији староевропљанима, но ни оне не пију воду, што због антропологије (одсуство нередукованих кромањонских типова), што због чињенице да имају више ANE елемента. Да, имају мање неолитског елемента, али мање неолитског елемента значи и мање WHG, јер је ENF компонента приближно 55-60% WHG. Технички имају 1-2 посто више WHG компоненте од сјеверозапда, али такође и више ANE и мање ENF, што их чини мање сродним мезолитским Европљанима. Ево колико далеко се ANE генетски котира од WHG (у успоредби са неолитским фармерима, који су неупоредиво ближе овој компоненти):
--- Крај цитата ---

На горњој слици такође можеш видети да Литванци и Летонци заиста имају процентуално највећи удео "староевропске" компоненте, али то не мора значити да ће се тај удео нужно манифестовати у "кромањонском" фенотипу, јер ипак гени одговорни за фенотип чине само мали део укупног генома. Пошто код њих доминирају две мушке лозе (индоевропска R1а и угро-финска N1c), моје је мишљење да су за  велики део те староседелачке генетике одговорне женске линије (U5, U4, U2), које су доминирале код мезолитског становништва Источне Европе, а и данас су натпросечно заступљене у пределу Балтика. Нисам сигуран шта си тачно хтео рећи са помињањем АNЕ компоненте?


--- Цитат ---Ако су Европљани из горњег палеолита и мезолита потпуно истог фенотипа (и ако други потичу од првих), како онда први на калкулаторима испадају као "мјешанци" (примјер Костенки, Гојет, итд.), а други као "чисти Европљани"?
--- Крај цитата ---

Разлог је једноставан, као мерило за WHG компоненту је узет Лошбур, дакле он је 100% WHG, а сви остали се пореде са његовим геномом. Они који су живели временски ближе њему су му и генетски ближи по том рачунању (што је логично), док су му они који су живели давно пре њега (као што су Костенки и Гојет) прилично далеки, тј. имају мањи удео његове генетике (што је опет логично), па тако у овом случају изгледају као мешанци. Разлог зашто је узет баш Лошбур је што је његов геном високог квалитета (х20).


--- Цитат ---Што се тиче довођења пигментације мезолитсих Европљана у питање, и даље стојим иза тога.
Ево још једног примјера непоклапања стварног изгледа са генетским анализама: Јакути и Амур Манџурци немају ни један монголоидни ген за депигментацију, иако су за те просторе натпросјечно свијетле пути.
Увјерен сам да гени за депигментацију код мезолитских Европљана још увијек нису откривени. Они (у могућем додатном садејству са генима које су донијели фармери/Индоевропљани) су највјероватније заслужни за натпросјечно свијетлу пут Европљана таквог типа.
--- Крај цитата ---

Јеси ли сигуран да Јакути и Манџурци немају баш ниједан од гена који се повезују са светлом кожом? Ја не знам па зато питам, ако као што кажеш заиста немају OCA2 (rs1800414), који се повезује са светлом кожом код монголоидних народа, каква је ситуација са осталим (SLC24A5, SLC45A2, TYR, MC1R)? Твоје је право да верујеш у шта хоћеш, ја ти само кажем да за твоје тврдње тренутно не постоје никакви докази. Можда се у будућности открију гени одговорни за депигментацију код мезолитских Европљана, можда не.

Небојша:

--- Цитат: Црна Гуја  Фебруар 05, 2017, 05:04:39 поподне ---На горњој слици такође можеш видети да Литванци и Летонци заиста имају процентуално највећи удео "староевропске" компоненте, али то не мора значити да ће се тај удео нужно манифестовати у "кромањонском" фенотипу, јер ипак гени одговорни за фенотип чине само мали део укупног генома.
--- Крај цитата ---

Чини ми се да управо то повезивање генотипа и фенотипа може збунити људе. Не мора да значи да ће нечија Y-днк, или аутосомална днк, нужно утицати и на изглед те особе. Ту може вероватно бити пресудан и неки "генчић" са стране.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију