ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Куле и кастели у Херцеговини / Towers & Castles in Herzegovina

<< < (4/4)

Amicus:
Штета што немамо неке вичне мајсторе за дигиталне реконструкције, па да неке од ових изврсних примера видимо како су изгледали у времену кад су вршили своју основну наменску функцију.

Девојке и момци из Историјских реконструкција, који су радили реконструкције појединих историјских конструкција са подручја Ниша одрађивали су сјајан посао, међутим после тих локалних подухвата све је канда замрло.

Само мали осврт на неки од њихових радова.

Базилика са мартиријумом у Јагодин Мали

Измаел:
Нађох овај чланак, и учини ми се да би могао бити занимљив за ову тему, а занима ме и шта ви остали мислите о томе?

Епископ Атанасије: Обновимо кулу и дигнимо цркву светим Бранковићима

ТРЕБИЊЕ │ Обновом Бранковића куле и подизањем цркве посвећене светим Бранковићима Требиње треба да се одужи овој властеоској породици требињских коријена – рекао је вечерас умировљени епископ захумско-херцеговачки и приморски Атанасије на предавању „Земља хумска – света Херцеговина“, које је одржао у амфитеатру Факултета за производњу и менаџмент.

Говорећи о поријеклу српске владарске динасије, владика Атанасије је рекао да су њени родоначелници властелин Младен, управитељ Требиња у доба краљева Милутина и Стефана Дечанског и његов син Бранко Младеновић, гувернер Охрида за вријеме цара Душана, те да свједочанство о требињским данима ове властелинске породице још чувају Бранковића кула у Полицама и у народу упамћени назив Бранковина на овај крај.

Косовска историја Бранковића, како је напоменуо, почиње касније – преласком Бранкових синова Вука и Гргура из Охрида на простор Дренице.

Он је додао да би обновљена Бранковића кула са црквом светих Бранковића била културно-историјски и туристички споменик Требиња, те да је на ову тему већ израдио елаборат и предао га епископу Григорију.

Умировљени владика је додао да би простору Бранковића куле био омогућен прилаз изградњом обилазнице, о чему је, како је рекао, још раније разговарано са актуелним градоначелником Луком Петровићем и предсједником РС Милорадом Додиком „који се још тада сагласио“.

Владика је рекао да су Бранковићи, због Вуковог „калкулисања“ и повлачења из битке на Косову, у народном предању означени као издајници, али и да „народна пјесма није мјерило“ јер су Бранковићи били – и свеци и честити владари.

Четворо Бранковића се посветило – деспот Стефан „Слијепи“, мајка Ангелина, владика Максим и деспот Јован – напоменуо је владика Атанасије.

„И као такви заслужују да им подигнемо цркву. Ја бих волио да то буде копија Богородице захумске“, рекао је владика појаснивши да је ријеч о задужбини Бранковића на Охридском језеру, а која својим именом управо свједочи да ови властелини нису заборавили свој требињски завичај.

Извор: Радио Требиње

Amicus:
Благај, град херцега Стјепана Вукчића Косаче



Скоро па као Крак де Шевалије у Светој Земљи. :D

Ojler:

--- Цитат: Amicus  Април 10, 2017, 05:55:00 поподне ---Благај, град херцега Стјепана Вукчића Косаче

--- Крај цитата ---

Е сад, дал' је Стјепан, Стефан или Стипан...

Wolf Sagash:

--- Цитат: Velibor  Април 10, 2017, 06:02:59 поподне ---Е сад, дал' је Стјепан, Стефан или Стипан...

--- Крај цитата ---
Данас најчешће у народу познат као Шћепан.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију