ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Претеча стећака у селу Дићи код Љига

<< < (3/4) > >>

НиколаВук:

--- Цитат: админ  Септембар 25, 2016, 11:49:46 пре подне ---Ево, ко да смо призвали - данашње Новости пишу о некрополи и цркви Св. Јована у Дићима:

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0/%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%B5.409.html:626746-Srpsko-groblje-iz-13-veka-tresu-kamioni-s-Ibarske

--- Крај цитата ---

Мислим да је, парадоксално, добра ствар што ово гробље није толико познато и нема велики број посетилаца. Када би било стављено под "рефлектор", бојим се да би привукло пажњу разних "архео-аматера" (читај - дивљака који модерним машинама и експлозивом разносе нашу преосталу културну баштину у потрази за "благом", које, ако га уопште пронађу, продају по мизерним ценама (за такву врсту блага) препродавцима из Аустрије и Немачке, који онда по правој цени то даље продају приватним колекционарима). С обзиром да је једна група тих "аматера" основала и своје удружење које има униформу сличну полицијској, а осионо се понашају према правим археолозима када дођу да истражују "њихова налазишта", и да је све то могуће упркос законима о заштити културне баштине за које изгледа хају само "регуларни" археолози, да је уопште могуће да је једно такво удружење вандала и пљачкаша националног блага успешно регистровано по законима државе Србије, све то указује да је, нажалост, можда ипак боље не популарисати толико ово налазиште, иако оно заслужује сваку могућу популаризацију и валоризацију (али у некој држави која се придржава закона које је сама донела).

Јовица Кртинић:

--- Цитат: НиколаВук  Септембар 25, 2016, 03:34:56 поподне ---Мислим да је, парадоксално, добра ствар што ово гробље није толико познато и нема велики број посетилаца. Када би било стављено под "рефлектор", бојим се да би привукло пажњу разних "архео-аматера" (читај - дивљака који модерним машинама и експлозивом разносе нашу преосталу културну баштину у потрази за "благом", које, ако га уопште пронађу, продају по мизерним ценама (за такву врсту блага) препродавцима из Аустрије и Немачке, који онда по правој цени то даље продају приватним колекционарима). С обзиром да је једна група тих "аматера" основала и своје удружење које има униформу сличну полицијској, а осионо се понашају према правим археолозима када дођу да истражују "њихова налазишта", и да је све то могуће упркос законима о заштити културне баштине за које изгледа хају само "регуларни" археолози, да је уопште могуће да је једно такво удружење вандала и пљачкаша националног блага успешно регистровано по законима државе Србије, све то указује да је, нажалост, можда ипак боље не популарисати толико ово налазиште, иако оно заслужује сваку могућу популаризацију и валоризацију (али у некој држави која се придржава закона које је сама донела).

--- Крај цитата ---
У великој мери се слажем са овим ставом и свакако је боље да ова некропола и храм до даљег остану по страни иако су ту, одмах поред магистрале, доступни сваком. Право је чудо да развлачење већ није почело...
Међутим, оно што би свака нормална држава која држи до своје националне баштине урадила јесте уређење и обезбеђење и стални рад на томе да се све истражи до краја и онда сачува за будућа покољења, онако како се то чува свуда где постоји свест о значају оваквих места.

Сол:

--- Цитат: админ  Септембар 25, 2016, 12:01:02 пре подне ---

--- Крај цитата ---

Можда веома грешим, али ме мотиви (поготову оваi горњи) подсећа на руско-пољске тамге. Нисам струшњак али ми сам распоред плоча делуiе аристократски - можда је то гробље витезова? Можда постоiи веза са потомцима кнеза Ростислава Руриковича -Браiка, Раосава и Бранка Растислалића (1284.г.),- немањићких великаша?



http://images.google.de/imgres?imgurl=http://www.goldschp.net/archive/rusheraldry1.jpg&imgrefurl=http://www.goldschp.net/archive/rusheraldry.html&h=480&w=670&tbnid=qVl5zS8Hn0Jh0M:&tbnh=94&tbnw=131&docid=GzK32tf65SCfMM&client=opera&usg=__z5_tOwJ8BaJ193R0-XfXwnE0r-U=&sa=X&ved=0ahUKEwjR7P6g8a3PAhXGWBQKHSL3Az4Q9QEIMzAB


Amicus:

--- Цитат: Сол  Септембар 26, 2016, 11:02:52 поподне ---Можда веома грешим, али ме мотиви (поготову оваi горњи) подсећа на руско-пољске тамге. Нисам струшњак али ми сам распоред плоча делуiе аристократски - можда је то гробље витезова? Можда постоiи веза са потомцима кнеза Ростислава Руриковича -Браiка, Раосава и Бранка Растислалића (1284.г.),- немањићких великаша?



http://images.google.de/imgres?imgurl=http://www.goldschp.net/archive/rusheraldry1.jpg&imgrefurl=http://www.goldschp.net/archive/rusheraldry.html&h=480&w=670&tbnid=qVl5zS8Hn0Jh0M:&tbnh=94&tbnw=131&docid=GzK32tf65SCfMM&client=opera&usg=__z5_tOwJ8BaJ193R0-XfXwnE0r-U=&sa=X&ved=0ahUKEwjR7P6g8a3PAhXGWBQKHSL3Az4Q9QEIMzAB

--- Крај цитата ---

То је Сол и мени падало на ум током првих прегледа мотива на овим каменовима, али ту има мотива свих врста; но једна ствар твоја стоји, таквих гробаља бар до сада није у неком већем броју регистровано (ако неко од цењених археолога зна, нека нас упути на исте или сличне примере), што би могло указивати да се ради о некој бар по статусу сродној категорији покопаних, или како си ти фантастично то замислио, како какво гробље пострадалих витезова. :)

Amicus:
Занимљиво је да у Шкотској постоје надгробни споменици из X века који садрже мотиве налик онима са наших стећака, а који се везују за културно наслеђе Викинга.

Govan Stones: The Viking-Age treasures



Али такође и камени монолити у овом чудном облику:





А можда су то све типичне деокрације за то време.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију