Аутор Тема: Српски ДНК дан 2015  (Прочитано 175483 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #440 послато: Октобар 05, 2015, 11:43:54 пре подне »
Што се предања, митова и легенди тиче, многи родови из днк пројекта су разврстани управо по имену тог неког полумитског претка. Питање је колико је све то тачно и да ли ће се икада утврдити права истина.

За сада, док се не докаже супротно, Бјелопавлићи E1b настају од Бијелог Павла, Никшићи I2a DS од Никше, Орловићи E1b од Павла(?) Орловића, Мрњавчићи E1b од Мрње, итд.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #441 послато: Октобар 05, 2015, 11:44:21 пре подне »

Управо то. Мислим да не постоји метода којом би се то утврдило (или постоји, али је недоступна).


Има метода, мало скупља, са њом су Енглези доказали, да кости нађене приликом ископавања испод паркинга у граду Лестеру - припадају Ричарду III. (нађена је и његова ХГ)

http://www.bbc.com/news/science-environment-30281333
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #442 послато: Октобар 05, 2015, 11:48:56 пре подне »
По једној варијанти, родоначелник Мрња имао је три сина, Вукашина, Угљешу и Гојка (овај трећи „магловит“). Угљеша није имао наследника (имао је сина који је умро као мало дете) Вукашин је имао четири сина (Марка, Андријаша, Иваниша и Дмитра). За Гојка се не зна. Марко није имао деце, а преостала три сина Вукашинова вероватно јесу. Отуд, није немогуће да постоје неки родови који вуку порекло од Мрњавчевића. Питање је који би ти родови били. Премда, колико је мени познато, Маркова браћа су се одселила у Угарску, где су добили одређене поседе од угарског краља Жигмунда, тако да је тешко повезати њихово потомство за Црну Гору. Једини који би могао бити предак неког црногорског или херцеговачког братства, могао би бити Гојко Мрњин, али за њега нема извесних података да је уопште и постојао. Али, утолико је лакше искористити га као тобожњег претка.
Чињеница да је Мрња из Ливна, не мора много да значи. Ако је био племић, могао је бити и странац. Повезују га са извесним Merganusom, који се помиње у једној повељи из 1280. године у Требињу, као казнац краљице Јелене Анжујске. Тако да за потенцијалне потомке Мрњавчевића ни једна ХГ није искључена. Ако мене питате, ја бих најпре типовао на I1 P109.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #443 послато: Октобар 05, 2015, 11:56:20 пре подне »

Чињеница да је Мрња из Ливна, не мора много да значи. Ако је био племић, могао је бити и странац. Повезују га са извесним Merganusom, који се помиње у једној повељи из 1280. године у Требињу, као казнац краљице Јелене Анжујске. Тако да за потенцијалне потомке Мрњавчевића ни једна ХГ није искључена. Ако мене питате, ја бих најпре типовао на I1 P109.


Слажем се, Mergnanus је лако могао бити и странац-северњак I1 P109.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #444 послато: Октобар 05, 2015, 11:56:46 пре подне »
Ни за само породично име Мрњавчевића нема доказа да је уопште употребљавано у време када су они живели. Колико је мени познато, оно је у историју ушло из народне епске поезије, а не из неког историјског извора.
Етимолошки, Мрњавчевић може бити изведено од патронима Мрњавац, док би Мрњавчић било изведено од Мрњавча.
Лично, а након вишегодишњих покушаја да нађем неку везу, мислим да кучки Мрњавчићи са Мрњавчевићима немају никакве везе.
Што рече Небојша, то племенско име указује на традицију присуства имена и значаја Мрњавчевића у овим крајевима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #445 послато: Октобар 05, 2015, 11:59:55 пре подне »
Само још једна додатна опаска у вези имена Вукашин. Немци су га увек преводили као Wolfgang.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #446 послато: Октобар 05, 2015, 12:12:15 поподне »

Ни за само породично име Мрњавчевића нема доказа да је уопште употребљавано у време када су они живели.


Прочитах у званичном саопштењу "Матице српске" из Новог Сада, да они неће више у својим публикацијама користити ић у презимену Немањића (него само Немања). Образложење је, да ни у једном писаном документу тога доба непише Немањић.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #447 послато: Октобар 05, 2015, 12:13:18 поподне »
Шта мислите о оној теорији да су данашњи Мрњавчићи заправо потомци Гојка Балшића?

"У предањима се помиње Ђурђе Мрњавчевић, праунук Вукашинова брата Гојка, од кога су и Кучи, према др Јовану Ердељановићу. Истовремено, историчар Љуба Ковачевић сматра да су ти Мрњавчевићи од Гојка Балшића, праунука кћери краља Вукашина. Један огранак родова са славом Свети Стеван Архиђакон и са предањем да су од Скадра, од племена Мрњавчића, под презименом Млађен населио се у близину Каменграда. Такође, група родова у Герзову су, по сачуваном предању од Скадра, од племена Мрњавчића и сви славе Светог Стевана Архиђакона. Родови у племену Кучима, који су по предању Мрњавчићи, славе Светог Димитрија као своју главну славу, а сви "прислужују" летњем Светом Стевану. Види се јасно култ Светог Стевана, с том разликом да герзовачки Мрњавчићи славе Светог Стевана по Божићу, а кучки Мрњавчићи "прислужују" летњем свецу. Све у свему, кад би се строго критички анализирале све варијанте легенди о родитељима браће Мрњавчевића, наишло би се на праизвор са извесним утицајем Библије на формирање митова."

(Милан Карановић)

http://www.novosti.rs/%D0%B4%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B8_%D1%81%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D1%98.524.html:279771-%D0%9D%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D0%BD-%D0%B1%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%83%D0%BF

Само сам овај родослов Мрњавчића успео да пронађем. Видимо да има грешака с обзиром да су Вујошевићи E1b и Кликовци R1a на истој "грани" (додуше, не знамо тачно одакле су Кликовци R1a, а и треба тестирати више чланова свакако).





Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #448 послато: Октобар 05, 2015, 12:35:01 поподне »
Прочитах у званичном саопштењу "Матице српске" из Новог Сада, да они неће више у својим публикацијама користити ић у презимену Немањића (него само Немања). Образложење је, да ни у једном писаном документу тога доба непише Немањић.

Па, српске средњовековне династије нису имале презимена. Поједини чланови имали су патрониме, као данас Исланђани. Рецимо, Стефан је био Лазаревић, а Лазар Хребељановић, итд. Исто тако, презиме Бранковић није постојало током средњег века, а деспота Ђурђа су чак и називали Вуковић по оцу Вуку (поготово Турци, који су га називали Ђурађ Влкоглу).
А, по мени, "Мрњавчевић" је настало касније, и то у западним крајевима, где се по Илирским грбовницима види да се додавало то "ч" у сред презимена, као на пример Орловчић уместо Орловић, Мрњавчевић уместо Мрњавић (логичан патроним од имена Мрњава), итд.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #449 послато: Октобар 05, 2015, 12:52:13 поподне »

Па, српске средњовековне династије нису имале презимена.


У позном средњем веку, Иван Црнојевић је издавао повеље као "Иван Црнојевић божијом милошћу господар Зетски"
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #450 послато: Октобар 05, 2015, 01:05:01 поподне »
У позном средњем веку, Иван Црнојевић је издавао повеље као "Иван Црнојевић божијом милошћу господар Зетски"

Да, у праву си. Зетски владари јесу користили презимена; чини ми се да су их и Балшићи користили.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #451 послато: Октобар 05, 2015, 01:21:21 поподне »

Шта мислите о оној теорији да су данашњи Мрњавчићи заправо потомци Гојка Балшића?


Лично мислим да су Кликовци R1a M458 (и други са њима сродни родови) потомци Калођурђевића-Ђурашевића-Црнојевића, требају ми ДНК два старохерцеговачка (зап. ЦГ) рода, па ћу изложити родослов у 23 паса до Љеша Црнојевића (да баш тај, за кога се незна дали је имао потомство).


СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #452 послато: Октобар 05, 2015, 01:24:23 поподне »
Шта мислите о оној теорији да су данашњи Мрњавчићи заправо потомци Гојка Балшића?
"У предањима се помиње Ђурђе Мрњавчевић, праунук Вукашинова брата Гојка, од кога су и Кучи, према др Јовану Ердељановићу. Истовремено, историчар Љуба Ковачевић сматра да су ти Мрњавчевићи од Гојка Балшића, праунука кћери краља Вукашина.

Ово већ звучи далеко сувислије. По свему судећи, Балшићи потичу из крајева где је Е1b значајно заступљена. Има оних теорија о западноевропском пореклу, али исто тако постоје и оне о пореклу са подручја данашње Албаније. И патронимик вуче на Стари Балкан.
Само, питам се зашто се кучки Мрњавчићи не би хвалили пореклом од Балшића, већ би се везивали за Мрњавчевиће с којима имају везе по женској линији ("по бабине линије"  ;) )?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #453 послато: Октобар 05, 2015, 03:11:16 поподне »
Узуновић из Рогаче, Гуча. Слави Аранђеловдан. Припада хаплогрупи E-V13. Узуновићи су поријеклом из Брезове код Ивањице, а раније су се презивали Фемијићи или Фемићи и поријеклом су из Фемића Крша код Бијелог Поља.

Је ли Танасије Узуновић од ових?

Ако су Узуновићи заиста од Фемића, добили смо ХГ још једног великог ЦГ братства. С обзиром да су Фемићи из Братоножића, то је потенцијално већ други E-V13 из овог племена. Ако се сећате, имали смо и оног Маљевића из Америке.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #454 послато: Октобар 05, 2015, 03:14:48 поподне »
Је ли Танасије Узуновић од ових?
Није од ових. За један огранак ових Узуновића (Аврамовиће) се наводи и презиме Абазовић.
Више о Узуновићима има у књизи Брезова под Мучњем која је дигитализована http://digitalna.poreklo.rs/Brezova/bookreader/BookReaderDemo/index.html#page/1/mode/1up
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #455 послато: Октобар 05, 2015, 03:20:38 поподне »
Није од ових. За један огранак ових Узуновића (Аврамовиће) се наводи и презиме Абазовић.
Више о Узуновићима има у књизи Брезова под Мучњем која је дигитализована http://digitalna.poreklo.rs/Brezova/bookreader/BookReaderDemo/index.html#page/1/mode/1up

Тачно. Познајем тестираног.

Проблем са поријеклом Узуновића и уопште Фемића је што су презиме добили по мајци, а ДНК тест поријекло прати шпо мушкој линији.

Као што већ написах, Фемија је имала дјецу са два мужа: Братоножићем и Брауновићем.

Хаплотип Узуновића је близак кучком Е1б хаплотипу. А још не знамо да ли су и сами Братоножићи и Кучи можда генетски повезани.

И за Брауновиће се каже да су даљим поријеклом из Куча.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #456 послато: Октобар 05, 2015, 03:21:35 поподне »
Наравно Саџо, споменуо сам само бабе а не и мајке и сестре, и то у контексту шале, коју сам рачунао да не може никога увредити, али тебе очигледно јесте. Нема разлога за љутњу, није било злонамерно нити претерано увредљиво. Поздрав.

Мислим да је опција са бабама у ранија времена била изузетно ретка појава.
Мислим да је извесније да се неки старији мали род или појединац прибратио новом, јачем и бројнијем братству. Или, супротно, да се неки дошљак прибио уз велико братство код којег се доселио. Не знам, Војинена, колико је хаплотип Савића удаљен од тебе и других Љешњана?

С друге стране, с обзиром да су Савићи досељеници у Горње Полимље из Роваца, није искључено да су у новој средини хтели да се представе као огранак великог братства, што није тако лоше, јер кад иза тебе стоји велико братство, староседеоци у крају у који си се преселио имају више респекта према теби.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #457 послато: Октобар 05, 2015, 03:23:56 поподне »
А још не знамо да ли су и сами Братоножићи и Кучи можда генетски повезани.

Ако занемаримо предања о Бранковићима и Мрњавчевићима, требало би да су сродни - Стари Братоножићи и Кучи-Мрњавчићи.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #458 послато: Октобар 05, 2015, 03:27:12 поподне »
Не знам, Војинена, колико је хаплотип Савића удаљен од тебе и других Љешњана?

Пошто ми и Војинена раније поставио исто питање, а нисам му одговорио: Савић и Лешњани су прилично генетски далеко, не вјерујем да би се могло радити о истом роду, иако су и једни и други И2а Динарик Сјевер.

I-P109

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #459 послато: Октобар 05, 2015, 03:32:34 поподне »
Мислим да је опција са бабама у ранија времена била изузетно ретка појава.
Мислим да је извесније да се неки старији мали род или појединац прибратио новом, јачем и бројнијем братству. Или, супротно, да се неки дошљак прибио уз велико братство код којег се доселио. Не знам, Војинена, колико је хаплотип Савића удаљен од тебе и других Љешњана?

Realan životni scenario je i preudaja nakon prerane pogibije prvog muža, kojom prilikom bi i tek rođeno ili nerođeno dete prvog muža od malena nosilo prezime ili ime oca (pre prezimena) po drugom mužu, koji mu/joj nije nužno bio biološki otac.