Аутор Тема: Српски ДНК дан 2015  (Прочитано 175492 пута)

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #420 послато: Октобар 04, 2015, 11:39:06 поподне »

Радовић из Бунчића, Фоча. Слави Никољдан. Припада хаплогрупи R1a M458 и то код нас најчешћем роду ове подгрупе.


Јесу ли ови Радовићи пореклом из Куча?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

sadzo59

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #421 послато: Октобар 04, 2015, 11:40:57 поподне »
Поштовани
Село Метех је наведено као прва дестинација по доласку из Роваца и тамо и данас, здраво да су, живе Савићи. Од њих,својих најближих, одвајају се моји Савићи и коначно насељавају у селу Пепиће код Мурине. Све што наводим, радим само из разлога пружања што више информација не би ли што више људи препознало неки детаљ за даљу информацију.
Такође, врло отворено рекох, у мојој породици се генерацијама говори да изничемо из великих Булатовића из Роваца, тако причају и старији од мене и дан данас, а само ради веће гаранције тога, сами Булатовићи кажу:
Војислав М.Булатовић , пок. писац књиге Ровца,братство Булатовића, животни пут рода мог на страни 225 говорећи о новим презименима која су изникла из Булатовића, наводи Савиће. На страни 228 исте књиге каже:Маркишићи настали од Булатовића из Мртвог Дубоког живе данас у Плаву, на страни 229, Савићи поријеклом од Булатовића из Мртвог Дубоког живе у Плаву а Џудовићи поријеклом од Булатовића, огранак Стајовића из МртвогДубоког, живе такође у Плаву.
У једном дијелу спомиње како се дијеле Мртводубочани па каже на: Ненадиће,Пешиће,Бојовиће,Зрновиће,Стајовиће (Савићи,Џудовићи),Бошковиће, Ћурковиће,Секулиће,Вучелиће и оне Булатовиће у Кучима.
Не желим да се служим ничим што би ме још више омело у истаживању те износим само оно што сам лично чуо и то од најближих, лично видео или конкретно прочитао.
Добро је, почело, биће нешто.
Сретан рад

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #422 послато: Октобар 05, 2015, 02:42:23 пре подне »
Бурсаћ из Дољана код Бихаћа (тестирани је оставио податак само Дољани, претпоставио сам да се ради о Дољанима код Бихаћа, јер су у њима живјели Бурсаћи, а другим Дољанима у Лици, Бурсаћа није било). Није остављена слава, али колико ми је познато, сви Бурсаћи славе Ђурђевдан. Бурсаћи су такође дио рода који је описао Карановић и којима још припадају породице: Баук, Зељковић, Танкосић, Момчиловић, Радујко, Рађеновић. Бурсаћ припада хаплогрупи R1a M458. И генетски резултати откривају бликсо сродство са породицом Радаковић из Поповић брда на Кордуну. Сљедећи најближи хаплотип им је хаплотип Дуњића из Александровца, мада је мали број маркера да би се тврдила нека значајнија веза.

13   25   15   10   12   14   10   13   11   29   16   14   20   11   15   18   19   11   23   12   12   23   10

Ја сам пре неки месец писао о Радаковићевом хаплотипу и објаснио сам због чега је он припадник подгране М458. Захваљујући тестираном Бурсаћу који му је несумњиво близак имамо сада потврду да  је Радаковић припадник подгране М458. 

Ево табеле од пре два месеца


Радаковић и Бурсаћ имају карактеристичну вредност на маркеру DYS385a као и Пољак у табели груписан до Радаковића. Радаковић и Пољак имају такође карактеристичну вредност на маркеру DYS442.

 DYS385a/b важи за брзомутирајући маркер, међутим та мутација на DYS385a код Радаковића и  Бурсаћа је мутирала пре више од хиљаду година зато што је поседује и Пољак који је најближи Радаковићу и разлика износи 6 од 37 маркера. Дакле код Радаковића, Бурсаћа и код Пољака та мутација на DYS385a је постала карактеристична и мутирала је давно вероватно још у старој постојбини. 

Радаковић и Бурсаћ нису блиски Дуњићима, иако изгледа да су веома блиски ако упоредимо 17 маркера Бурсаћа и Дуњића, разликују се само на DYS385a управо на ту карактеристичну вредност која одваја Радаковића и Бурсаћа од блискости са Дуњићима и са самном. Треба бити опрезан када су упитању само 17 или 23 маркера, иако понекад изгледа једна или две разлике као могућа блискост између неких хаплотипова и не треба одма закључити да се ради о неком сродству од пре пар стотина година. 

Радаковић и Бурсаћ су од исте гране као Дуњићи и Аксић-Крстић, и тврдим да су се наши преци из старе постојбине доселили на ове просторе као удаљени сродници из исте области, па чак можда и из истог села.

Што се тиче Дуњића из Ботурића и Рокца код Александровца, ја сам њих истражио и знам одакле су старином, такође у западној Србији појавио се неки тестирани и са њим имам потпуно поклапање. Истражио сам и порекло тог тестираног и његови преци као и преци Дуњића су старином из истог краја. Сада знам одакле су моји далеком старином пре Севца у Сиринићкој Жупи.   




Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #423 послато: Октобар 05, 2015, 05:21:54 пре подне »
Избројао сам 57, тј. 58 људи, где грешим? :)

У сваком случају I2a је на око 35%, R1a око 16%, а E1b око 15%, што је прилично реално (с обзиром на досадашња генетска испитивања).

Висок проценат I1 (око 8%) и N1a (5%) не чуди толико, колико висок проценат J1 (око 5%).

Ја сам водио евиденцију, укупно је објављенo 59 резултата.

I2a   - 21 - 35.59
R1a  - 10 - 16.94
E1b  -  8  - 13.55
I1     -  5  -   8.47
G2a  -  4  -   6.77
N1a   - 3  -   5.08
J1     - 3   -  5.08
J2b1 - 2   -  3.38
R1b  - 2   -  3.38
Q1b  - 1   -  1.69   

укупно 59   -  100%         


Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #424 послато: Октобар 05, 2015, 05:50:59 пре подне »
Поштовани
Село Метех је наведено као прва дестинација по доласку из Роваца

Саџо,
"Дестинација" се на нашем йезику каже "одредиште".
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #425 послато: Октобар 05, 2015, 07:52:26 пре подне »
ЗА  СОЛ

Сол,

ја сам установио да Радовићи који славе Ђурђевдан а из Јечмишта су код Фоче, да су из Дробњака, што је ДНК и потврдио.
За Радовиће  из Варага Ибарски Колашин, који славе Св. Петку и преслављају Св. Петку, утврдио сам да су Бјелопавлићи, што је потврдио и ДНК.
За Радовиће који славе Ђурђевдан, из Крајчиновића између Пљеваља и Прибоја, којима и ја припадам, 30 година мојег истраживања, путем литературе, предања, легенди, итд. утврдио сам да смо из Дробњака, али ДНК је утврдио да нисмо већ да смо И21б Динарик југ.
За ове Радовиће из Бунчића - Фоча сам утврдио да су из Куча, славе Св. Николу, али сада чекам СинишуЈерковића, да каже , шта каже ДНК. Сви моји књишки налази, легенде итд. говоре да су Кучи, и то сам у мојој књизи и написао, али чекам да видим шта каже Синиша Јерковић и ДНК.
Вјеруј те ми да све што сам радио ових 30 година о истраживању Радовића без обзира коју славу славе, а користио сам сву могућу доступну литературу, црквене књиге, матичне књиге итд.  потврдило се овим анализама ДНК да сам био на погрешном путу и да све то није тачно.
Од сада ћу инсистирати и молити Радовиће који желе да знају тачно своје поријекло, да прво ураде ДНК анализу, па тек онда да разматрамо породична предања, легенде, етнолошка истраживања итд.

Велики поздрав
Вито Радовић
из Улциња

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #426 послато: Октобар 05, 2015, 08:15:35 пре подне »
Лукић из Горњег Неродимља, слави Јовањдан. припада хаплогрупи I2a Динарик Југ. У монографији о Косову за њих пише: Лукићи (5 к.,Св. Јован), досељени крајем 18. в. из Могиле (Горња Морава).

Занимљиво је да су генетски доста блиски још једној косовској српској породици: Савићима-Крамовићима из Цернице код Гњилана. Ова група, којој још припадају двије породице из Александровца, има карактеристично ниску вриједност на маркеру 439=11. Груписани су у један род.

13   24   16   10   14   15   11   13   11   31   17   15   19   10   15   17   17   10   29   11   13   22   10

Тестирани Лукић и његова породица знају да су пореклом из Могиле код Витине, данас их има око 15 домаћинстава и сви носе презиме Лукић, вероватно по аскурђелу Луки који се доселио у Г. Неродимље. Колико је мени познато тестирани зна претке до курђела, али не зна да ли је био родоначелник Лука отац или деда његовом курђелу.

Замолио би да се упишe код Лукића у поље места порекла и Урошевац, као што је наведено у упитнику. Као и да се упишe код Крстића и Савићa из Вратнице у поље СНП V13, већ давно му је стигао СНП резултат и никако да Вам кажем да унесет податак. 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #427 послато: Октобар 05, 2015, 08:21:36 пре подне »
ЗА  СОЛ

Сол,

ја сам установио да Радовићи који славе Ђурђевдан а из Јечмишта су код Фоче, да су из Дробњака, што је ДНК и потврдио.
За Радовиће  из Варага Ибарски Колашин, који славе Св. Петку и преслављају Св. Петку, утврдио сам да су Бјелопавлићи, што је потврдио и ДНК.
За Радовиће који славе Ђурђевдан, из Крајчиновића између Пљеваља и Прибоја, којима и ја припадам, 30 година мојег истраживања, путем литературе, предања, легенди, итд. утврдио сам да смо из Дробњака, али ДНК је утврдио да нисмо већ да смо И21б Динарик југ.
За ове Радовиће из Бунчића - Фоча сам утврдио да су из Куча, славе Св. Николу, али сада чекам СинишуЈерковића, да каже , шта каже ДНК. Сви моји књишки налази, легенде итд. говоре да су Кучи, и то сам у мојој књизи и написао, али чекам да видим шта каже Синиша Јерковић и ДНК.
Вјеруј те ми да све што сам радио ових 30 година о истраживању Радовића без обзира коју славу славе, а користио сам сву могућу доступну литературу, црквене књиге, матичне књиге итд.  потврдило се овим анализама ДНК да сам био на погрешном путу и да све то није тачно.
Од сада ћу инсистирати и молити Радовиће који желе да знају тачно своје поријекло, да прво ураде ДНК анализу, па тек онда да разматрамо породична предања, легенде, етнолошка истраживања итд.

Велики поздрав
Вито Радовић
из Улциња

Вито, постоји велика вјероватноћа да су ваши подаци за ове Радовиће из Бунчића тачни, јер се Радовићи и Кликовци, за које се тврди да су кучки старинци, разликују у само једном маркеру на упоредивих 17.

На подручја племена Куча је постојала рана словенска жупа Горска, па би овај R1a M458 могао бити најстарији словенски слој становништва на простору племена Куча.
« Последња измена: Октобар 05, 2015, 08:29:09 пре подне Синиша Јерковић »

sadzo59

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #428 послато: Октобар 05, 2015, 08:30:25 пре подне »
Наравно Невски

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #429 послато: Октобар 05, 2015, 08:44:00 пре подне »
Поштовани
Село Метех је наведено као прва дестинација по доласку из Роваца и тамо и данас, здраво да су, живе Савићи. Од њих,својих најближих, одвајају се моји Савићи и коначно насељавају у селу Пепиће код Мурине. Све што наводим, радим само из разлога пружања што више информација не би ли што више људи препознало неки детаљ за даљу информацију.
Такође, врло отворено рекох, у мојој породици се генерацијама говори да изничемо из великих Булатовића из Роваца, тако причају и старији од мене и дан данас, а само ради веће гаранције тога, сами Булатовићи кажу:
Војислав М.Булатовић , пок. писац књиге Ровца,братство Булатовића, животни пут рода мог на страни 225 говорећи о новим презименима која су изникла из Булатовића, наводи Савиће. На страни 228 исте књиге каже:Маркишићи настали од Булатовића из Мртвог Дубоког живе данас у Плаву, на страни 229, Савићи поријеклом од Булатовића из Мртвог Дубоког живе у Плаву а Џудовићи поријеклом од Булатовића, огранак Стајовића из МртвогДубоког, живе такође у Плаву.
У једном дијелу спомиње како се дијеле Мртводубочани па каже на: Ненадиће,Пешиће,Бојовиће,Зрновиће,Стајовиће (Савићи,Џудовићи),Бошковиће, Ћурковиће,Секулиће,Вучелиће и оне Булатовиће у Кучима.
Не желим да се служим ничим што би ме још више омело у истаживању те износим само оно што сам лично чуо и то од најближих, лично видео или конкретно прочитао.
Добро је, почело, биће нешто.
Сретан рад
Саџо,
предање које је сачувано до данас, а које каже да сте пореклом од Булатовића, вероватно да је тачно у смислу тога да сте из Мртвог Дубоког које је насељено искључиво Булатовићима, као и то да сте се до момента преселења вероватно већ били добрим делом ородили и стопили са њима. То потврђује и ваша слава св. Лука која је типична баш за Никшиће а коју сте највероватније од њих преузели. Да ли су Џудовићи заиста ''прави'' Булатовићи то би требало испитати путем ДНК, могуће да јесу а могуће да су и они као и ви Савићи од тог стариначког становништва. Свео ово говорим као највероватније, али док се не буде тестирало барем још неколицина људи из ровачких братстава, а пре свега из оних за које се поуздано зна да су од Гојака, ово што наводим остаје само као највероватнија опција. За сада имамо резултате теста за Предрага Шћепановића и једног Булатовића који се дестирао преко 23andMe, и код обојице је утврђено да припадају И2а ДЈ, али да би се донели неки коначни закључци потребно је да се тестира још барем неко из братстава Влаховић као нпр. Ницовићи или Вуксановићи за које се поуздано зна да су ''прави'' Гојаковићи тј. Никшићи, а од Булатовића рецимо Реџићи, Тапушковићи или Минићи. Није тајна да у братству Булатовић и данас има оних који се тако презивају а у ствари нису ''прави'' Булатовићи, већ потичу од неких мањих стариначких родова који су се прибили уз њих, примили славу св. Лука и временом прихватили и презиме Булатовић. Многи од њих који припадају поготово млађим генерацијама данас то и не знају јер се о томе није причало и временом је пало у  заборав, сем понекад и у неким ситуацијама када би неко од оних назови ''правих'' Булатовића то поменуо. Обзиром да имамо резултате теста ове двојице (Шћепановић и Булатовић) и да обојица припадају И2а ДЈ, а да ти припадаш И2а ДС јасно говори о томе да су твоји Савићи иако пореклом из Мртвог Дубоког у коме живе само Булатовићи, највероватније припадници баш тог стариначког слоја становништва које се у време када су се селили ка лимској долини већ били добрим делом стопили са Булатовићима па отуда и то предање које каже да сте пореклом од Булатовића. Опет понављам највероватније јер постоји могућност да су Шћепановић и тај Булатовић потомци тих старинаца а да сте ви као ДС изворни Никшићи, што је објективно нелогично и мало има шансе да је тако, а у том случају такође морали би и тестови ових горе поменутих Влаховића, Реџића, Тапушковића да покажу да су и они ДС. Зато кажем, за мене је ствар јасна, али да бих могао да тврдим морало би да се спроведе тестирање још неких људи. Било би одлично када би нашао неког из братства Џудовић да се тестира, тада би добио одговор да ли сте истог порекла или су они заиста по пореклу заиста ''прави'' Булатовићи.   

sadzo59

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #430 послато: Октобар 05, 2015, 08:44:50 пре подне »
Поштовани Војинена
Драго ми је да си се чујива са умним људима и познаваоцима историје Роваца. Онда свакако нема никаквих дилема, морао си чути да наше бабе, мајке и сестре нијесу ,,грешиле,, па те молим да то имаш у виду.

Сретан рад

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #431 послато: Октобар 05, 2015, 09:07:09 пре подне »
Наравно Саџо, споменуо сам само бабе а не и мајке и сестре, и то у контексту шале, коју сам рачунао да не може никога увредити, али тебе очигледно јесте. Нема разлога за љутњу, није било злонамерно нити претерано увредљиво. Поздрав.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #432 послато: Октобар 05, 2015, 09:51:21 пре подне »

За ове Радовиће из Бунчића - Фоча сам утврдио да су из Куча, славе Св. Николу.


Господине Радовићу, хвала на одговору.
Имао бих само само још једно питање, дали можда фочански Радовићи имају предање о евентуалном сродству са гатачким Драшковићима из истог рода А?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #433 послато: Октобар 05, 2015, 10:13:10 пре подне »
Да , лички Орлићи се помињу у Брињу 1638. заједно са Орловићима , три куће са 24 глава .  Одатле се раздвајамо , и неки услед глади и немогућности  опстанка, одлазе на Крк и остале правце где преузимају Католичку веру . Искрено , помало сам изненађен резултатом ,... Мрњавчевићи , Адолф Хитлер , Наполеон ..... не баш лепо друштво ! Наравно , да са мало шалим , има ту и добрих ликова ! Хвала , на пруженој шанси за тестирање и желим Вам много успеха у раду ! Поздрав свим изненађенима и оним који си одахнули !

Господине Орлићу,

Нема доказа да су Мрњавчевићи припадала хаплогрупи Е1б.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #434 послато: Октобар 05, 2015, 10:39:28 пре подне »
Нема доказа да су Мрњавчевићи припадала хаплогрупи Е1б.

Нема доказа ни да нису.

Велики број српских породица везује своје порекло за Мрњавчевиће. Имамо више несродних породица са истим предањем "од Мрњавчића": Шоботи I2a DS, Милићевићи I1-P109, Кучи E1b, итд.

Проблем је што се све своди на магловита предања. Ако се држимо уско само тога, Кучи имају највеће шансе с обзиром да знају родослов најдаље у прошлост, а и географски су најближи некадашњим областима Мрњавчевића.


Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #435 послато: Октобар 05, 2015, 10:58:46 пре подне »

Проблем је што се све своди на магловита предања. Ако се држимо уско само тога, Кучи имају највеће шансе с обзиром да знају родослов најдаље у прошлост, а и географски су најближи некадашњим областима Мрњавчевића.


Вукашин Мрњавчевић (1320-1371) је рођен у Ливну, а његов отац казнац Мрњава у Захумљу.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #436 послато: Октобар 05, 2015, 11:05:03 пре подне »
Вукашин Мрњавчевић (1320-1371) је рођен у Ливну, а његов отац казнац Мрњава у Захумљу.

Сол, јесу рођени у Ливну, али зна се којим су областима владали.



Уосталом, јако је тешко повезати било који "савремени род" са неком старом породицом. Мрњавчиће пре свега треба посматрати као племе, тј. део племена.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #437 послато: Октобар 05, 2015, 11:21:29 пре подне »

Сол, јесу рођени у Ливну, али зна се којим су областима владали.

Уосталом, јако је тешко повезати било који "савремени род" са неком старом породицом. Мрњавчиће пре свега треба посматрати као племе, тј. део племена.


Збиља лепа карта Небојша. Познато је, да је Цар Душан неколико од ливањских Мрњавчевића населио у Србији и доделио висока дворска звања. Ако су стварним пореклом из Ливна  и околине, мале су шансе да су E1B били. Само ДНК костију Вукашина и других Мрњавчевића може дати необорив доказ - све остало су претпоставке.

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #438 послато: Октобар 05, 2015, 11:22:13 пре подне »
Нема доказа ни да нису.

Велики број српских породица везује своје порекло за Мрњавчевиће. Имамо више несродних породица са истим предањем "од Мрњавчића": Шоботи I2a DS, Милићевићи I1-P109, Кучи E1b, итд.

Проблем је што се све своди на магловита предања. Ако се држимо уско само тога, Кучи имају највеће шансе с обзиром да знају родослов најдаље у прошлост, а и географски су најближи некадашњим областима Мрњавчевића.

Ја би та наводна магловита предања како ти кажеш, пре назвао митовима и легендама.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #439 послато: Октобар 05, 2015, 11:32:47 пре подне »
Збиља лепа карта Небојша. Познато је, да је Цар Душан неколико од ливањских Мрњавчевића населио у Србији и доделио висока дворска звања. Ако су стварним пореклом из Ливна  и околине, мале су шансе да су E1B били. Само ДНК костију Вукашина и других Мрњавчевића може дати необорив доказ - све остало су претпоставке.

Управо то. Мислим да не постоји метода којом би се то утврдило (или постоји, али је недоступна).

То што се ово племе зове баш тако (Мрњавчићи) вероватно указује на то да је име Мрњавчевића било присутно у овим крајевима, што наравно не значи да су родови који данас имају такво предање и крвно повезани са овом владарском породицом.