Аутор Тема: Илири  (Прочитано 74889 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Илири
« Одговор #280 послато: Октобар 18, 2023, 09:58:24 пре подне »
Веле да су за потребе филма реконструисали илирски језик (из албанског дакако)

https://www.vecernji.hr/kultura/iliyricvm-smo-stvarali-8-godina-a-rekonstruirali-smo-i-ilirski-jezik-1604002

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Илири
« Одговор #281 послато: Октобар 18, 2023, 10:14:57 пре подне »
Тачно се види да је језик измишљен, јер глумци споро и потпуно бездушно изговарају речи. Лоше до бола.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 910
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Илири
« Одговор #282 послато: Октобар 18, 2023, 11:29:26 пре подне »
Када год видим те семи документарце о Илирима, Келтима и осталима сетим се једног кометара на јутјубу испод видеа The sound of the Celtic carnyx. Коментар је гласио: "Centurion: Hear that, brothers? New slaves!"  ;D Познато је јако мало илирских речи, ни педесет. А и од тога је гомила из месапског. Други део је опште ПИЕ - бра, ап и тако даље. Нека снимају, ко нама брани да ми снимамо. Нема ни једног крштеног филма или серије о првим вековима по доласку Словена на Балкан. Уз добар сценарио то би било на трагу Игре престола, а уз опште словенску тематику би добили тржиште од 50 милиона балканаца који би га радо погледали. Сваки десети нека купи карту за филм по цени од 5 евра то је 25 милиона, мало ли је. Леонардо ди Каприо нека глуми Дервановог сина а Мила Јововић Морану  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Илири
« Одговор #283 послато: Октобар 18, 2023, 12:17:52 поподне »
Svet se sastoji od atoma. Mozda su znali i za crne rupe i pulsare. ;)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Илири
« Одговор #284 послато: Октобар 18, 2023, 12:41:46 поподне »
Када год видим те семи документарце о Илирима, Келтима и осталима сетим се једног кометара на јутјубу испод видеа The sound of the Celtic carnyx. Коментар је гласио: "Centurion: Hear that, brothers? New slaves!"  ;D Познато је јако мало илирских речи, ни педесет. А и од тога је гомила из месапског. Други део је опште ПИЕ - бра, ап и тако даље. Нека снимају, ко нама брани да ми снимамо. Нема ни једног крштеног филма или серије о првим вековима по доласку Словена на Балкан. Уз добар сценарио то би било на трагу Игре престола, а уз опште словенску тематику би добили тржиште од 50 милиона балканаца који би га радо погледали. Сваки десети нека купи карту за филм по цени од 5 евра то је 25 милиона, мало ли је. Леонардо ди Каприо нека глуми Дервановог сина а Мила Јововић Морану  ;D
Кастинг си већ одрадио сад зашиљи тастатуру и пиши сценарио😊

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Илири
« Одговор #285 послато: Октобар 18, 2023, 03:06:08 поподне »
...
Нема ни једног крштеног филма или серије о првим вековима по доласку Словена на Балкан.
...

Како да нема, него ти слабо пратиш домаћу продукцију  ;D:

https://www.dailymotion.com/video/x8nbojz
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Илири
« Одговор #286 послато: Октобар 18, 2023, 03:25:39 поподне »
Када год видим те семи документарце о Илирима, Келтима и осталима сетим се једног кометара на јутјубу испод видеа The sound of the Celtic carnyx. Коментар је гласио: "Centurion: Hear that, brothers? New slaves!"  ;D Познато је јако мало илирских речи, ни педесет. А и од тога је гомила из месапског. Други део је опште ПИЕ - бра, ап и тако даље. Нека снимају, ко нама брани да ми снимамо. Нема ни једног крштеног филма или серије о првим вековима по доласку Словена на Балкан. Уз добар сценарио то би било на трагу Игре престола, а уз опште словенску тематику би добили тржиште од 50 милиона балканаца који би га радо погледали. Сваки десети нека купи карту за филм по цени од 5 евра то је 25 милиона, мало ли је. Леонардо ди Каприо нека глуми Дервановог сина а Мила Јововић Морану  ;D

Прво би добио критике за долазак Словена уопште, пошто просечан Србин данас мисли да су ту били одувек, и да су нас лагали као за округлу Земљу. Без убацивања диносауруса нема успеха.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Илири
« Одговор #287 послато: Октобар 18, 2023, 03:44:47 поподне »
Како да нема, него ти слабо пратиш домаћу продукцију  ;D:

https://www.dailymotion.com/video/x8nbojz

Гдје ово ископа?  :) Нисам знао за овај филм.

Баш сам у пар сцена препознао Башко поље и Биоково, мјесто гдје сам љетовао у дјетињству.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Илири
« Одговор #288 послато: Октобар 18, 2023, 05:23:38 поподне »
Гдје ово ископа?  :) Нисам знао за овај филм.

Баш сам у пар сцена препознао Башко поље и Биоково, мјесто гдје сам љетовао у дјетињству.

Како не бих знао. Па то је једини југословенски уметнички допринос на тему старих Словена, поред доста познатијег Дикана. Скоро па као Астерикс и Обеликс :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже kocovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Илири
« Одговор #289 послато: Октобар 18, 2023, 07:06:22 поподне »
Прво би добио критике за долазак Словена уопште, пошто просечан Србин данас мисли да су ту били одувек, и да су нас лагали као за округлу Земљу. Без убацивања диносауруса нема успеха.

Ја мислим да о доласку Срба, у овом тренутку, би се најбоље продала нека научна фантастика, у којој Срби долазе са Сиријуса. Проблем је само наћи главног капетана брода, Патрик Стјуарт сада има 100 година.
« Последња измена: Октобар 18, 2023, 07:08:16 поподне kocovic »

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Илири
« Одговор #290 послато: Октобар 18, 2023, 09:08:05 поподне »
Ја мислим да о доласку Срба, у овом тренутку, би се најбоље продала нека научна фантастика, у којој Срби долазе са Сиријуса. Проблем је само наћи главног капетана брода, Патрик Стјуарт сада има 100 година.

Ја гласам за то  да Срби  долазе са Вулкана (или са Криптона, може и то), али неком генетичком мутацијом (!? -ово би могла бити једна линија радње - потрага за овом мутацијом, за шта овде постоје експерти  :)  )  постају  потпуни антиподи  рационалним и логичним Вулканцима...и то постаје основа за бројне заплете и њихова страдања на Земљи.

Ево, на пример, какве драматуршке могућности отварају њихове телепатске способности, спајање умова,  "pon far"...   али, џаба то, кратко трајаше тај период пре те катастрофалне мутације (дал' то беше укрштање са Илирком, или Трибалком, питање је за истраживање). И сад једино што  сада желе - јесте да се врате на Вулкан, који је у међувремену експлодирао (као и Криптон, уосталом)...
Значи, изгубљени смо.  :)

https://sr.wikipedia.org/wiki/Vulkanci
Цитат
С Википедије, слободне енциклопедије
Vulkanci (engl. Vulcans) su vrsta humanoida u izmišljenom svemiru „Zvezdanih staza“ koja potiče sa planete Vulkan, poznati po tome što svoj život pokušavaju da vode bez uticaja emocija, vođeni razumom i logikom.
Prva su vanzemaljska vrsta koju su ljudi susreli i jedna su od četiri vrste koje su osnivači Ujedinjene Federacije Planeta. Pojavljuju se u svih šest TV serija „Zvezdanih staza“, a u četiri je jedan od glavnih likova Vulkanac — Spok (engl. Spock) u originalnoj i animiranoj seriji, Tuvok (engl. Tuvok) u „Vojadžeru“ i T'Pol u „Enterprajzu“.

Fiziologija
Vulkanci su prikazani kao humanoidi spoljašnjosti vrlo slične ljudskoj. Glavne razlike se ogledaju u vulkanskim obrvama, čiji je jedan kraj uperen ka vrhu glave, i ušima, koje se završavaju šiljkom. Takođe, imaju više zuba nego ljudi[1]. Kao i ljudi, Vulkanci u okviru vrste ispoljavaju više rasa, uporedivih sa ljudskim.

Naspram sličnog spoljašnjeg izgleda, anatomija ljudi i Vulkanaca se veoma razlikuje. Pored toga što nemaju slepo crevo[2], srce Vulkanaca se nalazi na mestu gde se kod ljudi nalazi jetra[3] i kuca nekoliko stotina puta u minutu[4]. Njihova krv je zasnovana na bakru[4], a imaju i razvijen sistem organa za disanje[5], kao i prilagodljiv sistem organa za varenje[6].
 Sluh Vulkanaca je jako osetljiv[7], dok Vulkanke imaju izraženo čulo mirisa[8]. Pored spoljašnjih, Vulkanci imaju i unutrašnje trepavice[9]. Nekoliko dana mogu izdržati bez vode[2], a bez hrane i spavanja[10] jako dugo vremena. Imaju otprilike tri puta veću fizičku snagu od ljudi, a i njihovi refleksi su razvijeniji od ljudskih[11]. Životni vek Vulkanaca iznosi 200 ili više godina[12].
 Imaju razvijen i složen mozak, kao i telepatske sposobnosti. Vulkanci su razvili tehniku koja omogućava spajanje svesti dve osobe koja se naziva spajanjem umova.

Otprilike svakih sedam godina, odrasli Vulkanci osete nagon za parenjem koji se naziva „pon far“. Zbog jakih emocija i osnovnih nagona koje izaziva, ukoliko se potreba za parenjem ne zadovolji, Vulkanac može umreti[13].





Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Илири
« Одговор #291 послато: Новембар 24, 2023, 03:30:59 поподне »
Мало сам прегледао аутосомалне резултате илирских узорака са подручја Хрватске, као и узорке Цетинске културе са истог подручја. И једни и други чини ми се посједују одређени "кавкаски" аутосомални сигнал. Уколико се узме у обзир и присуство хаплогрупе J2b-M241>L283 код свих ових узорака, онда тај "кавкаски" сигнал има донекле потврду и у Y хромозомалним резултатима.

Рекао бих да су у формирању Илира као популације учествовала три слоја: стари неолитски и енеолитски супстрат као основа, индоевропски слојеви вучедолске и Бел Бикер културе и слој који је донио J2b-M241>L283 у популацију, а који би могао бити источномедитерански/кавкаски.  Прва два слоја су добро објашњена и арехолошким налазима. Овај трећи слој је мало неухватљивији, уосталом као и сва та бронзанодопска миграција Медитераном.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Илири
« Одговор #292 послато: Новембар 24, 2023, 04:48:47 поподне »
Мало сам прегледао аутосомалне резултате илирских узорака са подручја Хрватске, као и узорке Цетинске културе са истог подручја. И једни и други чини ми се посједују одређени "кавкаски" аутосомални сигнал. Уколико се узме у обзир и присуство хаплогрупе J2b-M241>L283 код свих ових узорака, онда тај "кавкаски" сигнал има донекле потврду и у Y хромозомалним резултатима.

Рекао бих да су у формирању Илира као популације учествовала три слоја: стари неолитски и енеолитски супстрат као основа, индоевропски слојеви вучедолске и Бел Бикер културе и слој који је донио J2b-M241>L283 у популацију, а који би могао бити источномедитерански/кавкаски.  Прва два слоја су добро објашњена и арехолошким налазима. Овај трећи слој је мало неухватљивији, уосталом као и сва та бронзанодопска миграција Медитераном.
Читао сам по нету да је значајан део хаплогрупе Ј по Ирану, Индији итд. дошао са првим Индоевропљанима. Колико то може да се примени на наше припаднике ове хаплогрупе? Нпр имамо хаплогрупу Г (говорим нашироко) у Европи. Део је дошао са првим сточарима и земљорадницима (Винча нпр), мали део са ,,свеопштим" Индоевропљанима који су их покупили пред долазак на ове просторе. Шлаг на торту келтски (Халштат, Ла тен) донет с Алпа итд. Односно, колико наше хпгрупе Ј1, Ј2а и Ј2б могу бити индоевропске и из ког периода. Мало сам га закукуљио, али мислим да ће многи схватити шта је песник хтео да каже :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Илири
« Одговор #293 послато: Новембар 24, 2023, 08:32:01 поподне »
Читао сам по нету да је значајан део хаплогрупе Ј по Ирану, Индији итд. дошао са првим Индоевропљанима. Колико то може да се примени на наше припаднике ове хаплогрупе? Нпр имамо хаплогрупу Г (говорим нашироко) у Европи. Део је дошао са првим сточарима и земљорадницима (Винча нпр), мали део са ,,свеопштим" Индоевропљанима који су их покупили пред долазак на ове просторе. Шлаг на торту келтски (Халштат, Ла тен) донет с Алпа итд. Односно, колико наше хпгрупе Ј1, Ј2а и Ј2б могу бити индоевропске и из ког периода. Мало сам га закукуљио, али мислим да ће многи схватити шта је песник хтео да каже :)

Хаплогрупа Ј је доста стара и предатира појави Индоевропљана. Није искључено да има неких млађих огранка хаплогрупе Ј који су се ширили са Индоевропљанима, али не видим неку директнију везу. Гранe хаплогрупе J2b у Индији свакако немају везе са Индоевропљанима.

Илири су свој индоевропски језик вјероватно наслиједили од Бел Бикер популације, јер је и хаплогрупа R1b-P312 међу Илирима била присутна. Упркос томе индоевропска компонента међу Илирима није била доминантна, тешко да је прелазила 30%.

Кључно питање везано за етногенезу Илира је када је популација која је носила J2b-M241>L283 ступила на јадранску обалу и каква јој је била дотадашња миграциона путања.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 910
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Илири
« Одговор #294 послато: Новембар 24, 2023, 09:29:47 поподне »
Можда је долазак једних и других хронолошки толико близак да личи на један талас. Вероватно није био. Мислим да су ови Ј дошли јужним правцем, Турска-Грчка-Албанија и ту избили на Јадран. Не бих потпуно искључио ни могућност да су бродовима дошли користећи утабане трговачке путеве у енеолиту (Италија и Балкан ка Леванту и назад). Можда би најранији археогенетски узорци то открили, ако имају велики проценат западне степе нема сумље да су дошли са Јамнајама. Ако пак немају онда мислим да је ствар јасна.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Илири
« Одговор #295 послато: Новембар 24, 2023, 09:33:10 поподне »
Можда је долазак једних и других хронолошки толико близак да личи на један талас. Вероватно није био. Мислим да су ови Ј дошли јужним правцем, Турска-Грчка-Албанија и ту избили на Јадран. Не бих потпуно искључио ни могућност да су бродовима дошли користећи утабане трговачке путеве у енеолиту (Италија и Балкан ка Леванту и назад). Можда би најранији археогенетски узорци то открили, ако имају велики проценат западне степе нема сумље да су дошли са Јамнајама. Ако пак немају онда мислим да је ствар јасна.
Пошто су се копали тј.нису се спаљивали можда има наде да нешто ископамо а како ништа не копамо бојим се да ће нам други кројити судбину. Think about it.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Илири
« Одговор #296 послато: Новембар 24, 2023, 09:48:26 поподне »
Везано за горе поменуте миграције хаплогрупе J2b-M241>L283, треба поменути да најстарији археогенетички налази ове хаплогрупе у Европи су они са Балкана из периода 2000-1500 г. пне (микенска култура на Пелопонезу, Цетинска култура у Далмацији, Моришка култура у Банату). Нешто касније током бронзаног доба јављају се налази ове хаплогрупе на Сардинији (у оквиру тзв. Нурагик цивилизације), у јужној Италији. Мање више истовремено ова грана је присутна на Кавказу, Сирији.

Очигледно је да се она шири по свијету бронзе у нешто сложенијим пољопривредним, већ социјално стратификованим друштвима. Наиђох на интересантну карту која приказује ту ситуацију са друштвима у Европи и свијету у периоду о којем је ријеч, 2000 г. пне.



Мокринско-моришка група је била састављена из више различитих слојева становништва. Интересантно ми је што су написали да је један од посљедњих слојева у њеном формирању балканско-анадолског, дакле југоисточнијег поријекла. (Затем на эту же территорию приходит новая группа, также анатолийско-балканского происхождения, и смесь обеих указанных групп приводит к образованию марошско-печицкой культуры.). Ово сам прочитао на руској википедији, вјероватно је преузето из неког рада.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Илири
« Одговор #297 послато: Новембар 24, 2023, 10:02:50 поподне »
Везано за горе поменуте миграције хаплогрупе J2b-M241>L283, треба поменути да најстарији археогенетички налази ове хаплогрупе у Европи су они са Балкана из периода 2000-1500 г. пне (микенска култура на Пелопонезу, Цетинска култура у Далмацији, Моришка култура у Банату). Нешто касније током бронзаног доба јављају се налази ове хаплогрупе на Сардинији (у оквиру тзв. Нурагик цивилизације), у јужној Италији. Мање више истовремено ова грана је присутна на Кавказу, Сирији.

Очигледно је да се она шири по свијету бронзе у нешто сложенијим пољопривредним, већ социјално стратификованим друштвима. Наиђох на интересантну карту која приказује ту ситуацију са друштвима у Европи и свијету у периоду о којем је ријеч, 2000 г. пне.



Мокринско-моришка група је била састављена из више различитих слојева становништва. Интересантно ми је што су написали да је један од посљедњих слојева у њеном формирању балканско-анадолског, дакле југоисточнијег поријекла. (Затем на эту же территорию приходит новая группа, также анатолийско-балканского происхождения, и смесь обеих указанных групп приводит к образованию марошско-печицкой культуры.). Ово сам прочитао на руској википедији, вјероватно је преузето из неког рада.
Мој ми Мокрин аутосомални сигнализира R1b

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 516
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Илири
« Одговор #298 послато: Новембар 24, 2023, 10:57:40 поподне »
Мало сам прегледао аутосомалне резултате илирских узорака са подручја Хрватске, као и узорке Цетинске културе са истог подручја. И једни и други чини ми се посједују одређени "кавкаски" аутосомални сигнал. Уколико се узме у обзир и присуство хаплогрупе J2b-M241>L283 код свих ових узорака, онда тај "кавкаски" сигнал има донекле потврду и у Y хромозомалним резултатима.

Рекао бих да су у формирању Илира као популације учествовала три слоја: стари неолитски и енеолитски супстрат као основа, индоевропски слојеви вучедолске и Бел Бикер културе и слој који је донио J2b-M241>L283 у популацију, а који би могао бити источномедитерански/кавкаски.  Прва два слоја су добро објашњена и арехолошким налазима. Овај трећи слој је мало неухватљивији, уосталом као и сва та бронзанодопска миграција Медитераном.

Први и основни слој је чини ми се већ имао јаку кавкаски аутозомалну компоненту која се изгледа ширила у енеолиту из правца Анадолије. Други слој је такође имао веома јак кавкаски утицај, можда још и јачи. Генетика Јамне културе која је у највећем делу чинила овај слој је у ствари мешавина EHG и CHG у односу 1:1 уз још мало разних других компоненти. С тим што се у случају Бел Бикер наслеђа Кавказ смањио због повећане GAC компоненте. Ако је Бел Бикер утицај био само периферан онда можда повишени "кавкаски" аутозомални сигнал код Илира може да се објасни и без треће компоненте.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Илири
« Одговор #299 послато: Новембар 24, 2023, 11:18:26 поподне »
Први и основни слој је чини ми се већ имао јаку кавкаски аутозомалну компоненту која се изгледа ширила у енеолиту из правца Анадолије. Други слој је такође имао веома јак кавкаски утицај, можда још и јачи. Генетика Јамне културе која је у највећем делу чинила овај слој је у ствари мешавина EHG и CHG у односу 1:1 уз још мало разних других компоненти. С тим што се у случају Бел Бикер наслеђа Кавказ смањио због повећане GAC компоненте. Ако је Бел Бикер утицај био само периферан онда можда повишени "кавкаски" аутозомални сигнал код Илира може да се објасни и без треће компоненте.

Не баш. Први слој је класични неолитски анадолски земљорадник. Отприлике онакав какав имамо у енеолитској ласињској култури, дакле прилично чист. Тачно је да Јамна утицај садржи одређени CHG. Али не говоримо о том кавкаском утицају који је помијешан са EHG. Овдје говорим о "кавкаском" сигналу који нема везе са EHG. Управо оном који су својевремено констатовали у једном од радова за бронзанодопску Сардинију. Цитираћу их: "In prehistoric Sardinia, the component associated with Iranian farmers (or Caucasus-related ancestry), present in Mainland Italy since the Neolithic (together with the EEF and WHG components), gradually increases from 0% in the Early Chalcolithic to about 5.8% in the Bronze Age." Истовремено, Јамна генетика готово да уопште није присутна на Сардинији. Управо се на Сардинији већ од бронзаног доба јавља и J2b-M241>L283.

Овај не-степски кавкаски сигнал код Цетинске културе видим и кроз присуство оне ANE компоненте која није ушла у Јамну,а о којој сам недавно писао на некој од тема. И она је присутна код узорака из Цетинске културе.
« Последња измена: Новембар 24, 2023, 11:24:00 поподне drajver »