Аутор Тема: Порекло презимена Кос  (Прочитано 1179 пута)

Ван мреже ЛукаМагнус

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Порекло презимена Кос
« послато: Април 22, 2021, 07:52:00 поподне »
Поштовани,

Да ли ми неко може помоћи у вези порекла презимена Кос? Све што знам је да су живели у селу Бабићи, Приједор, Босна и Херцеговина, и да су се у исто село доселили негде између 1820. и 1840. године. Покушао сам да пронађем више података, али безуспешно.

Унапред хвала!!! 8) 8) 8)
« Последња измена: Април 22, 2021, 07:57:18 поподне ЛукаМагнус »

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло презимена Кос
« Одговор #1 послато: Април 22, 2021, 08:36:31 поподне »
Цитат
Поштовани,

Да ли ми неко може помоћи у вези порекла презимена Кос? Све што знам је да су живели у селу Бабићи, Приједор, Босна и Херцеговина, и да су се у исто село доселили негде између 1820. и 1840. године. Покушао сам да пронађем више података, али безуспешно.

Унапред хвала!!! 8) 8) 8)
У већини Косови славе Ђурђевдан, а Игњатије осим вас, нисам пронашао више нигдје. Као слављеници ове крсне славе спомињете се у Шематизму за1882. годину. Вјероватно сте досељеници из Первана у Божиће, или с друге стране Козаре, гдје су Косови такође бројни били у 19. вијеку. Вјероватно сте досељеници у породицу слављеника Игњатија, задржавши  презиме своје матице, јер је пут кроз Божиће био доста прометан до друге половине 19. вијека.
Искористите овај попуст и тестирајте се, и рјешите тај проблем.

Ван мреже ЛукаМагнус

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Порекло презимена Кос
« Одговор #2 послато: Април 22, 2021, 09:41:32 поподне »
Хвала пуно на одговору.

Да, моји славе Св. Игњатија и нисам чуо да још неко од Косова слави исту славу. Оно што сам сазнао из истраживања јесте да је презиме често у Хрватској (где се спомиње први пут у писаним документима у 14. веку), а посебно је често у Словенији и Пољској (на оба језика означава "црну птицу"). Такође, тренутно највише Косова живи у Словенији, Хрватској, Пољској и САД-у. Сад не знам да ли је то исто презиме или смо ми неки потпуно други Косови.

Хвала на савету. Да ли можете да ми кажете шта могу да сазнам из резултата теста, тј. колико далеко уназад могу да знам родослов? Потпуни сам лаик.  ;D

Поздрав!


Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло презимена Кос
« Одговор #3 послато: Април 22, 2021, 10:13:31 поподне »
Хвала пуно на одговору.

Да, моји славе Св. Игњатија и нисам чуо да још неко од Косова слави исту славу. Оно што сам сазнао из истраживања јесте да је презиме често у Хрватској (где се спомиње први пут у писаним документима у 14. веку), а посебно је често у Словенији и Пољској (на оба језика означава "црну птицу"). Такође, тренутно највише Косова живи у Словенији, Хрватској, Пољској и САД-у. Сад не знам да ли је то исто презиме или смо ми неки потпуно други Косови.

Хвала на савету. Да ли можете да ми кажете шта могу да сазнам из резултата теста, тј. колико далеко уназад могу да знам родослов? Потпуни сам лаик.  ;D

Поздрав!
Када се тестираш сазнаћеш која је хаплогрупа и грана твојих предака у назад неколико стотина па и више година. Тиме ћеш сазнати ко су још теби сродни и из којих крајева. Овим си за 80% рјешио овај проблем.
Пријаве за тестирање и попуст од 50% су до краја овога мјесеца, а све упуте и препоруке можеш пронаћи овдје у Пореклу.

Ван мреже ЛукаМагнус

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Порекло презимена Кос
« Одговор #4 послато: Април 23, 2021, 09:13:09 поподне »
Да ли можда још неко нешто зна? Да ли може да се зна где је презиме Кос настало?

Ван мреже ЛукаМагнус

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Порекло презимена Кос
« Одговор #5 послато: Април 23, 2021, 09:29:22 поподне »
И колико се може веровати овом сајту и подацима?  https://forebears.io/surnames/kos#meaning