Аутор Тема: Y-DNK Nemanjića  (Прочитано 83931 пута)

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #320 послато: Новембар 29, 2022, 05:26:44 поподне »
Надлежни државни органи само да дају одобрење СДНК пројекту Пореклу, не треба ни новац ни било шта друго одрадио би се овај посао рутински.  Сарадња са Биолошким факултетом и једним до двојицом археолога попут др Кораћа и имали би резултат најмање Хребељановића/Лазаревића убеђен сам у то.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 904
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #321 послато: Новембар 29, 2022, 06:00:43 поподне »
Треба ли да каскамо за Мађарима? Доклен?
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #322 послато: Новембар 29, 2022, 06:18:33 поподне »
Надлежни државни органи само да дају одобрење СДНК пројекту Пореклу, не треба ни новац ни било шта друго одрадио би се овај посао рутински.  Сарадња са Биолошким факултетом и једним до двојицом археолога попут др Кораћа и имали би резултат најмање Хребељановића/Лазаревића убеђен сам у то.
У оном давнашњем тексту о днк анализи кнеза Лазара, а у вези са сродством са деспотом Стефаном или шта већ, ако се добро сећам, човек (лик који је вршио анализу) је рекао да није успео да извуче Y днк јер је превише крхка, али је оставио делове узорака за каснија истраживања. Мислим, Оцију су одредили У днк, а не могу Лазару???

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #323 послато: Новембар 29, 2022, 06:32:02 поподне »
Можда се неко сети да плати један текст у дневним новинама на ту тему, па се јавност заинтересује.

Кад могу Мађари, ваљда могу и Срби.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #324 послато: Новембар 29, 2022, 06:51:26 поподне »
Мађари нису нешто нарочито паметнији од Срба, ствар је у заинтересованости званичне науке и водећих државних органа која недостаје у Србији.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1104
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #325 послато: Новембар 29, 2022, 07:20:49 поподне »
Мађари нису нешто нарочито паметнији од Срба, ствар је у заинтересованости званичне науке и водећих државних органа која недостаје у Србији.

U ovome se ne slazem. Nisu bili pametniji od starih Srba, ali od nas danas zasigurno jesu, daleko pametniji, samosvesniji i sva je prilika hrabriji ( govorim o eliti koja se brine o interesu naroda i države).

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #326 послато: Новембар 29, 2022, 09:36:09 поподне »
Можда што се тиче највећих државних инстанци, народ је као и сваки други. Мени је жао што ми немамо  људе у научној заједници који би изгурали сличну акцију као Мађари.  Они су чак можда и стрепели које би хаплогрупе могли испасти Арпадовићи, ми немамо чега да се бојимо у вези Немањића. Барем се надам да је тако.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #327 послато: Новембар 29, 2022, 10:08:41 поподне »
U ovome se ne slazem. Nisu bili pametniji od starih Srba, ali od nas danas zasigurno jesu, daleko pametniji, samosvesniji i sva je prilika hrabriji ( govorim o eliti koja se brine o interesu naroda i države).
A нису ни теократија.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1104
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #328 послато: Новембар 30, 2022, 12:13:04 пре подне »
Можда што се тиче највећих државних инстанци, народ је као и сваки други. Мени је жао што ми немамо  људе у научној заједници који би изгурали сличну акцију као Мађари.  Они су чак можда и стрепели које би хаплогрупе могли испасти Арпадовићи, ми немамо чега да се бојимо у вези Немањића. Барем се надам да је тако.

Kod našeg naroda se javlja taj fenomen da je nametnut taj trend što više pljuneš po svojima to si veći intelektualac, više si priznat itd..
Naravno da to sve počinje od ,,elite" .
Što se Nemanjića tiče, koliko me pamćenje služi oni su izvodili svoje poreklo od nekog rimskog cara ili slično?Takođe negde su spominjali neku rodbinu po Poljskoj, to mi je ostalo u sećanju, ali ne mogu sa sigurnošću da tvrdim.
Mogu oni ispasti svašta, al' nije to ni toliko bitno...
Šta god da ispadne bilo bi lepo znati
« Последња измена: Новембар 30, 2022, 12:17:12 пре подне barbarylion »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8523
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #329 послато: Новембар 30, 2022, 09:01:54 пре подне »
Kod našeg naroda se javlja taj fenomen da je nametnut taj trend što više pljuneš po svojima to si veći intelektualac, više si priznat itd..
Naravno da to sve počinje od ,,elite" .
Što se Nemanjića tiče, koliko me pamćenje služi oni su izvodili svoje poreklo od nekog rimskog cara ili slično?Takođe negde su spominjali neku rodbinu po Poljskoj, to mi je ostalo u sećanju, ali ne mogu sa sigurnošću da tvrdim.
Mogu oni ispasti svašta, al' nije to ni toliko bitno...
Šta god da ispadne bilo bi lepo znati

Позивање на римске цареве је био "тренд" међу средњовековним династијама и племством, како би имали божанско "покриће" за своју владавину, јер су само римски, односно ромејски (византијски) цареви, од Константина па надаље, имали право да буду универзални владари. Ако нису могли да буду баш "универзални", онда су средњовековни владари барем желели да се некако уклопе у постојећи "поредак", па су смишљали порекло од разних старих владара, обично из римског периода. Нисам нигде нашао податак о Пољској и Немањићима, то си вероватно помешао са Вишевићима, Лицикима и Вислом.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #330 послато: Новембар 30, 2022, 09:09:16 пре подне »
Позивање на римске цареве је био "тренд" међу средњовековним династијама и племством, како би имали божанско "покриће" за своју владавину, јер су само римски, односно ромејски (византијски) цареви, од Константина па надаље, имали право да буду универзални владари. Ако нису могли да буду баш "универзални", онда су средњовековни владари барем желели да се некако уклопе у постојећи "поредак", па су смишљали порекло од разних старих владара, обично из римског периода. Нисам нигде нашао податак о Пољској и Немањићима, то си вероватно помешао са Вишевићима, Лицикима и Вислом.

Неки сачувани родослови помињу Лицинија као претка Немањића. Знам да је Реља Новаковић својевремено покушавао да објасни те родослове. Иако се свакако ради о конструкцијама, јесте интересантно питање зашто се изабрало баш Лицинија. Поготово што се зна да је Лициније био прогонитељ хришћана. А ти родослови су настајали у црквеној редакцији.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #331 послато: Новембар 30, 2022, 09:20:36 пре подне »
Неки сачувани родослови помињу Лицинија као претка Немањића. Знам да је Реља Новаковић својевремено покушавао да објасни те родослове. Иако се свакако ради о конструкцијама, јесте интересантно питање зашто се изабрало баш Лицинија. Поготово што се зна да је Лициније био прогонитељ хришћана. А ти родослови су настајали у црквеној редакцији.

Вјеројатно зато што је Ликиниј родом од Трибала и управљао Иллириком и Панонијом, па као свој на своме.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #332 послато: Новембар 30, 2022, 09:22:45 пре подне »
Позивање на римске цареве је био "тренд" међу средњовековним династијама и племством, како би имали божанско "покриће" за своју владавину, јер су само римски, односно ромејски (византијски) цареви, од Константина па надаље, имали право да буду универзални владари. Ако нису могли да буду баш "универзални", онда су средњовековни владари барем желели да се некако уклопе у постојећи "поредак", па су смишљали порекло од разних старих владара, обично из римског периода. Нисам нигде нашао податак о Пољској и Немањићима, то си вероватно помешао са Вишевићима, Лицикима и Вислом.
Да ли је ико икад поменуо надлежнима (у овом случају вероватно нашој цркви) могућност тестирања немањићке днк? И какав је био одговор? Вамо не дају да се скрнаве мошти светитеља, а са друге стране тим истим моштима ломе прсте и остале делове тела и дају другим црквама и манастирима, ваљда зарад развитка туризма. Верник сам, али ми је ово болесно. Happy Haloween!

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #333 послато: Новембар 30, 2022, 09:43:46 пре подне »
Вјеројатно зато што је Ликиниј родом од Трибала и управљао Иллириком и Панонијом, па као свој на своме.

Могуће да је због тога, јер се и поријекло самих Срба у тим родословима изводи од Дачана са Дунава. Колико видим, сматра се да је Лициније био Дачанин из Горње Мезије.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8523
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #334 послато: Новембар 30, 2022, 09:46:10 пре подне »
Да ли је ико икад поменуо надлежнима (у овом случају вероватно нашој цркви) могућност тестирања немањићке днк? И какав је био одговор? Вамо не дају да се скрнаве мошти светитеља, а са друге стране тим истим моштима ломе прсте и остале делове тела и дају другим црквама и манастирима, ваљда зарад развитка туризма. Верник сам, али ми је ово болесно. Happy Haloween!

Буквално се на овој теми о томе (тестирању земних остатака неког од Немањића) највише и дискутовало.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #335 послато: Новембар 30, 2022, 01:59:47 поподне »
Претпостављам да је одговор великодостојника Цркве био негативан?

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #336 послато: Новембар 30, 2022, 02:51:51 поподне »
Једнога дана ће све то бити. Потребно је стрпљења :)
Можемо цркви изразити захвалност, да су толика љета хранили тијела значајних људи.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

На мрежи Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #337 послато: Мај 16, 2023, 11:40:47 пре подне »
Типујем да ће ДНК Немањића бити међу муслиманима, ако се икад то одради и успостави веза са данашњим становништвом.

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #338 послато: Мај 16, 2023, 11:55:55 пре подне »
Типујем да ће ДНК Немањића бити међу муслиманима, ако се икад то одради и успостави веза са данашњим становништвом.
Слажем се.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #339 послато: Мај 16, 2023, 12:25:11 поподне »
Типујем да ће ДНК Немањића бити међу муслиманима, ако се икад то одради и успостави веза са данашњим становништвом.
Ја типујем да ће их бити на све стране, поготово ако се сетимо краља Милутина и његових бракова. Нарочито после оног византијског посланства које га моли да причека Симониду док не напуни 13,14 година. Ко знашта је радио по Врхлабу и Копаонику док је жетовао тамо и ишао у лов. Не браним га,само наводим могућност.